کد خبر : 2271
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی: غربی ها شیطنت می کنند/ حرف هایی می زنند که نشانه های عقلانیت در آن دیده می شود، اما فشار خود را در مذاکرات یا رسانه ها می آورند

لاریجانی: غربی ها شیطنت می کنند/ حرف هایی می زنند که نشانه های عقلانیت در آن دیده می شود، اما فشار خود را در مذاکرات یا رسانه ها می آورند

علی لاریجانی گفت: غربی ها شیطنت می کنند و در مساله تحریم فکر می کنند می توانند ایران را منصرف کنند در حالی که اشتباه دیگری می کنند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، «علی لاریجانی» در اختتامیه کنگره بزرگداشت آیت الله شهید سید مصطفی خمینی پدر حضرت امام خمینی (ره) در خمین افزود: البته حرف هایی می زنند که نشانه های عقلانیت در آن دیده می شود، اما فشار خود را یا در مذاکرات یا رسانه ها می آورند.

وی تصریح کرد: فشاری که از نظر سیاسی، رسانه ای و اقتصادی به ایران می آورند، شگردهای آنها برای مسوولین ایرانی روشن است و امیدواریم آنقدر عقل داشته باشند که تصور نکنند با چند حرف می توانند بر اراده ملت ایران خللی ایجاد کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر بخواهیم از این دوره حساس عبور کنیم کلید آن اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است. حتی اگر می خواهیم در مذاکرات هسته ای موفق باشیم باید این سیاست ها را جدی بگیریم تا حریف متوجه شود ما روی پای خود هستیم؛ وگرنه گران فروشی می کند.

وی افزود: البته بخشی از فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم ها است، بخش مهمی از آن مربوط به سوء مدیریت است. «پیامبر (ص) فرمود من از فقر امتم هراس ندارم بلکه از سوء تدبیر هراس دارم»، ما کشور غنی هستیم و بهترین منابع نفت و گاز، معادن و مردم تحصیل کرده را داریم و اگر این سرمایه ها به راه تولید کشیده شود آبادانی در کشور به وجود می آید در حالی که سوء مدیریت باعث شده این ظرفیت ها بالفعل نشود.

رییس مجلس یادآور شد: در سال های گذشته منابع کمی از فروش نفت و گاز نداشتیم اینها باید صرف تولید می شد سیاست های ابلاغی رهبری در مسائل مختلف داده شده بود و برنامه پنجم هم بر رونق اقتصادی تاکید کرده و چند سال است که حضرت آقا می گوید رونق اقتصادی در داخل ایجاد شود اینها ساز و کار و عقلانیتی می خواهد که بستر را فراهم کند.

وی گفت: فناوری هسته ای ایران ثمره حرکت امام خمینی (ره) بود. غربی ها دنبال ماجراجویی هستند و می خواهند کاری کنند که مردم ایران را خسته کنند، اما ملت ایران از پیگیری راه امام خسته نخواهد شد. ما نتایج ثمربخش راه امام را دیده ایم و با چهار اخم غربی ها این راه را رها نمی کنیم، این راه باعث عزت و صلابت ایران شده و اینها دستاورد بزرگی برای ایران است.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: آنها فکر می کردند از طریق نظامی می توانند کاری بکنند بعد دیدند با گروه های خیلی کوچک تر نتوانستند و دیگر با ایران طرف نشدند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: حضرت امام خمینی (ره) جمهوریت و مردم سالاری دینی را به وجود آورد و مردم را بر سرنوشتشان حاکم کرد. باید قدر امام راحل را بدانیم، امام عنصر بی بدیلی برای تاریخ ایران بود و فکر بلندی برای آینده مسلمانان و ایران داشت.

وی اضافه کرد: ایشان کشوری ایجاد کرد که پایه های آن بر مردم سالاری استوار است ما چه در دوره صفویه، چه قاجار و چه پهلوی دچار دیکتاتوری در کشور بودیم اما ایشان هرگونه مظهر دیکتاتوری را از بین برد و نگذاشت قدرت در یک بخش قرار گیرد و کسی نتواند قدرت داشته باشد و فساد ایجاد کند.

لاریجانی با اشاره به تقسیم قدرت در سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه اظهارداشت: در راس این قوا ولایت فقیه قرار دارد و اگر کسی خواست دسیسه کند و قدرت را در اختیار بگیرد جلوی او بایستد.

رییس مجلس اضافه کرد: بنی صدر با هوچی گری می خواست بخش زیادی از قدرت را در دست بگیرد و زبان گرمی داشت و با آن افکار عمومی را فریب می داد و همان راه رضاشاه را می رفت و در این راه شروع به هدف گیری علمای تراز اول همچون شهید آیت الله بهشتی و بعد حضرت امام (ره) کرد و او می دانست تا زمانی که این افراد باشند نمی گذارند او کشور را به سمت دیکتاتوری ببرد.

لاریجانی ادامه داد: ولایت فقیه بود که تفرعون بنی صدر را سرجای او نشاند و پایه های مردم سالاری را در قانون اساسی محقق کرد و امروز مردم، شورای شهر، نمایندگان و رییس جمهور را انتخاب می کنند و اگر اشکالی دیدند تغییر نظر می دهند و این هدیه بزرگی بود بعد از قرن ها دیکتاتوری، هرج و مرج و وابستگی در کشور.

رییس مجلس تز نه شرقی و نه غربی را از دیگر ثمرات حضور حضرت امام خمینی (ره) عنوان کرد و گفت: در اوایل انقلاب رویه چپ زدگی در روشنفکری ما قالب بود و خیلی ها تاکید می کردند که این انقلاب نمی تواند بدون وابستگی به قدرت ها به حیات خود ادامه دهد و در این راستا جنگ و تجزیه طلبی را بر ما تحمیل کردند اما امام فکر توحیدی را دنبال می کرد که 14 قرن غریب مانده بود فکری که با بعث نبوی به دنبال تامین سعادت انسانی بود.

وی اضافه کرد: حرکت زنده ای که با بعثت نبوی آغاز شده بود به خاطر سلطنت طلبی امویان و عباسیان نتوانست به جایی برسد و سلطنت گرایی بیشتر شد اما امام (ره) در عصر حاضر به جای شرق و غرب به خدا اطمینان داشت و هیچ کدام از شرق و غرب را قابل نمی دانست و از همین رو بود که هم شرق و هم غرب در جنگ مقابل ما ایستاند اما ایستادگی ملت و حرکتی که امام به وجود آورد باعث پیروزی ملت شد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: برای ما که در زمان حیات امام (ره) زندگی کرده ایم هنوز قدر و منزلت حرکت ایشان ملموس نیست و حرکت امام (ره) فقط اختصاص به ایران نداشت و در کشورهای مختلف بیداری به وجود آورد.

به گفته رییس مجلس حتی در زمان جنگ وقتی خرمشهر آزاد شد دشمنان انقلاب با دستپاچگی توطئه کردند و رژیم صهیونیستی به لبنان حمله کرد ولی روحیه اسلام خواهی در لبنان باعث مقاومت شد به طوری که وقتی در جنگ 33 روزه اسرائیل به لبنان حمله کرد سیلی محکمی از حزب الله خورد و کمر این رژیم در این جنگ شکست.

وی ادامه داد: آمریکایی ها در عراق با افتضاح خارج شدند و بیداری مردم عراق از دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

لاریجانی با اشاره به اظهارات مقامات آمریکایی در زمینه ایجاد برج دموکراسی در عراق گفت: آمریکایی ها ظرف 20 روز عراق گرفتند و گفتند می خواهیم برج دموکراسی در این کشور ایجاد کنیم که به کشورهای همسایه سایه بیندازد اما با سرافکندگی از این کشور بیرون رفتند.

وی ادامه داد: رییس جمهور فعلی آمریکا گفته ما در مقابله با تروریسم خطاهای گذشته را تکرار نمی کنیم در حالی که اگر ملت ها بیدار نبودند، شما دوباره این خطر را می کردید و این نتیجه حرکت امام بود که فرمودند روی پای خود بایستید و دنبال این نباشید که از دیگران چیزی عاریه بگیرید و این باعث شد که جوانان ما خود را باور کنند و پیشرفت در کشور ایجاد کنند.

لاریجانی اضافه کرد: پیشرفت هایی که در زمینه های تکنولوژی به وجود آمده نتیجه کار دارزمدت امام بوده که این فکر را ایجاد کرده است. این که غربی ها ادا درمی آورند و می گویند درباره برنامه موشکی ایران نگاه ریب آمیز داریم این دستاوردها یک روزه به دست نیامده بلکه چندین دهه کارشده تا به این جا رسیده ایم.لاریجانی ادامه داد:مردم باید تولیدکننده شوند و دولت نباید جایگزین مردم شود، سیاست های اصل 44 چندین سال است که ابلاغ شده اما درست اجرا نشده است، سیاست های اصل 44 می گوید سرمایه ها را به مردم بدهید تا آنها بتوانند بهره وری را ارتقا دهند. سیاست های کلی اصل 44 قانون بسیار محکم و مترقی است ولی خوب اجرا نشده و به جای این که مردم احساس مالکیت کنند و بهره وری ارتقا یابد سرمایه ها از دولتی به نیمه دولتی تبدیل شده است.

وی افزود:الان می گویند ایران خودرو غیردولتی شده آیا مدیر آن را مردم نصب می کنند؟ مالکیت آن برعهده همین نهادهای شبه دولتی است قبلا وزیر صنعت، مدیر آن را تعیین می کرده الان سازمان تامین اجتماعی و یا بخش زیادی از سهام کارخانجات به عنوان سهام عدالت به مردم واگذار شده است آیا احساس مالکیت به کسی دست داده است یا کسان دیگری به جای مردم مدیریت می کنند و آیا قرار بود اصل 44 این طور اجرا شود؟

لاریجانی اضافه کرد: آبادانی که در دوران صفویه و شاه عباس صفوی به وجود آمد به خاطر این بود که حکمرانان عاقل بودند و از مشاوران عاقل استفاده می کردند دولت ها در سیستم های دموکراتیک باید از نخبگان استفاده کنند. وزیر باید از نخبگان آن بخش استفاده کند.

به گفته وی سطح نخبگی در کشور ما بالا است اما باید بستر آن را فراهم کنیم و حتما متکی به مشاوران باشیم و در غیر این صورت موفق نخواهیم بود و مرکز پژوهش های مجلس هم به همین دلیل ایجاد شده است.

وی خاطرنشان کرد: قانونی تصویب کرده ایم که براساس آن هر نماینده می تواند چهار مشاور داشته باشد در امور دولتی بیشتر به مشاوران نیاز است اگر ما از نخبگان استفاده کنیم سرمایه های انسانی و منابع می تواند ایران را روی پای خود نگه دارد.

رییس مجلس افزود: رهبر معظم انقلاب در جلسه اخیری که خدمت ایشان شرفیاب شدیم بر سیاست های اقتصاد مقاومتی تاکید و تصریح کردند که باید نسل جوان مشغول به کار شوند اگر ما پول نفت و گاز را به دست بیاوریم و با پول آن جنس از خارج وارد کنیم کار و تولید ایجاد نمی شود پیام اقتصاد مقاومتی ایجاد تولید و رونق در داخل کشور است.

وی افزود: حضرت امام خمینی (ره) بارها تاکید کردند که کارها را به مردم واگذار کنید و رهبر معظم انقلاب نیز بر این امر تاکید کردند الان در دولت جدید تلاش هایی برای ایجاد رونق در کشور می شود اما هنوز رکود داریم و راه آن این است که واقعا به سیاست های قانون اصل 44 پایبند باشیم و آن را درست اجرا کنیم.

لاریجانی با بیان این که تولیدکننده ها و کشاورزان در شرایط سختی قراردارند خاطرنشان کرد: بانک ها باید به بخش تولید کمک کنند و عملکرد انقباضی بانک ها صددرصد مخالف تولید است اگر وقتی قیمت ارز از یک هزار تومان به سه هزارتومان می رسد باید سرمایه در گردش وی تامین شود.

رییس مجلس خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم از این دوره حساس عبور کنیم کلید آن اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است حتی اگر می خواهیم در مذاکرات هسته ای موفق باشیم باید این سیاست ها را جدی بگیریم تا حریف متوجه شود ما روی پای خود هستیم وگرنه گرانفروشی می کند.

رییس مجلس توجه به معارف اهل بیت و فرهنگ اسلامی را از نقاط قوت موجود در کشور عنوان کرد و گفت: زندگی عزتمندانه ما به خاطر توجه به معارف اهل بیت است و اگر صفویه پیشرفت هایی داشتند به خاطر اقبال به علما بوده و ما باید از این ظرفیت هایی که داریم درست استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: در روستاها و بخش ها مساجدی داریم اما گفته می شود که روحانی نداریم تا مردم را ارشاد کند و این تاسف آور است، مسجد خانه خداست و عالم هم کم نداریم اما ساز و کاری ایجاد نشده که اینها در جای خود قرار گیرند و مردم معارف اهل بیت را بشنوند.

به گفته لاریجانی اگر می خواهیم فرهنگ اسلامی در کشور عمیق تر شود باید توجه به روحانیت داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در قرون مختلف به خاطر استقلال مرجعیت و فکر اساسی آن در کشور ما تکفیریون به وجود نیامدند و این به علت بود که روحانیت شیعه رفتار مستقلی داشت و فکر شیعه فکر عمیقی است و ما باید این را حفظ کنیم.

وی گفت: البته مخالفیم که روحانیت دولتی شود بلکه روحانیت باید استقلال خود را حفظ کند اما باید بسترها را فراهم کنیم تا مردم از فکر روحانیت استفاده کند.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی