کد خبر : 2270
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی: قانون اساسی نگذاشت که قدرت در دست یک نفر باشد

لاریجانی: قانون اساسی نگذاشت که قدرت در دست یک نفر باشد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب نوشت:
رییس مجلس شورای اسلامی اقتصاد مقاومتی را راه توفیق در مذاکرات هسته ای عنوان کرد.
علی لاریجانی در اختتامیه کنگره بین المللی بزرگداشت شهید آیت الله سیدمصطفی خمینی که در خمین برگزار شد، اظهار کرد: اگر ما بخواهیم از این دوره حساس عبور کنیم کلید آن در اقتصاد مقاومتی است و ما راهی غیر از این نداریم. حتی اگر بخواهیم در مذاکرات هسته ای موفق باشیم باید اقتصاد مقاومتی را جدی بگیریم تا حریف متوجه شود ما روی پای خود ایستاده ایم وگرنه گران فروشی می کند؛ بنابراین برای توفیق در صحنه بین المللی نیز باید اقتصاد مقاومتی را جدی بگیریم.
وی امام خمینی (ره) را عنصری بی بدیل برای تاریخ ایران عنوان و خاطرنشان کرد: امام فکر بلندی برای آینده مسلمان ها داشت و نظامی را ایجاد کرد که پایه هایش بر مردم سالاری استوار باشد. ما در دوران صفویه، قاجاریه و دوران سیاه پهلوی دچار نوعی دیکتاتوری بودیم اما امام هرگونه مظهر دیکتاتوری را از کشور زدود.
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نحوه تدوین قانون اساسی کشورمان در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: قانون اساسی نگذاشت که قدرت در دست یک نفر باشد و فساد و دیکتاتوری ایجاد کند بلکه بخشی از قدرت دست قوه مجریه،  بخشی دست قوه مقننه و بخشی دست قوه قضاییه قرار گرفت و در راس آن ولایت فقیه پیش بینی شد که اگر کسی زمانی خواست دسیسه ای کند ولایت فقیه جلوی او بایستد مثل زمان بنی صدر که او توانست با هوچی گری بخش زیادی از قدرت را در دست بگیرد و افکار عمومی را فریب دهد. او همان راهی را می رفت که رضاشاه می رفت و علمای طراز اول و امام (ره) را هدف قرار داد چون می دانست تا اینها هستند نمی گذارند دیکتاتوری به وجود بیاید اما این ولایت فقیه بود که تفرعن بنی صدر را سر جایش نشاند.
لاریجانی ایجاد مردم سالاری در نظام جمهوری اسلامی را هدیه ی بزرگی از سوی امام خمینی (ره) عنوان و خاطرنشان کرد:  ایجاد مردم سالاری و پیش بینی آن در قانون اساسی در حالی بود که کشور قرن ها دچار دیکتاتوری و هرج و مرج و وابستگی بود. امام در این شرایط فکر نو نه شرقی، نه غربی را مطرح کرد و پای این تفکر ایستاد. ایشان یک فکر توحیدی که غریب مانده بود را دنبال می کرد و حرکت زنده او در دنیا موج ایجاد کرد، زیرا امام به جای شرق و غرب، به خدا اطمینان داشت. ایشان نه شرق و نه غرب را قابل نمی دانست و همین شد که هر دوی اینها در جنگ مقابل ما ایستادند.
وی ادامه داد: ایستادگی ملت و حرکتی که امام به وجود آورد حرکت نوظهوری بود و این باعث پیروزی ملت در مقابل همه شیطنت های داخلی و خارجی شد. در این شرایط آزادی فکر و مردم سالاری احیا شد و شعار «نه شرقی، نه غربی» باور شد که این دستاورد بزرگی برای ما بود.
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قدر و منزلت امام و حرکت بزرگ ایشان برای ما که در زمان حیات ایشان زندگی کرده ایم هنوز کاملا ملموس نیست، تصریح کرد: حرکت امام در کشورهای مختلف بیداری به وجود آورد. حتی در زمان جنگ وقتی خرمشهر آزاد شد دشمنان ما با دستپاچگی توطئه کردند تا رژیم صهیونیستی به لبنان حمله کند. آن زمان حزب الله لبنان به این شکل وجود نداشت اما روحیه مقاومت، استقلال خواهی و اسلام خواهی در لبنان باعث مقاومت شد. همین حرکت موجب شد حزب الله به وجود بیاید و حالا به یک قدرت منطقه ای تبدیل شده که وقتی اسرائیل در جنگ 33 روزه به آن حمله کرد از آن سیلی خورد. در واقع یک نیروی کوچک اسرائیل را شکست داد و این دستاورد انقلاب بود.
لاریجانی شکست آمریکا در عراق و خروج مفتضحانه نیروهای آمریکایی از این کشور را نیز دیگر دستاورد انقلاب اسلامی دانست و گفت: رییس جمهور فعلی آمریکا گفته که ما برای مقابله با تروریسم خطای گذشته را نمی کنیم که کشورهای دیگر را بگیریم در حالیکه اگر ملت ها بیدار نبودند و به آنها سیلی نمی زدند اینها دوباره این خطا را تکرار می کردند. اکنون آنها نمی توانند دوباره چنین خطایی کنند و این هم نتیجه حرکت امام (ره) بود.

 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

  ضرورت حرکت به‌سمت دریافت سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای تکمیل ناوگان ریلی/ با ارائه تسهیلات به کارخانجات برای حمل‌ونقل ازطریق ریل انگیزه ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی