کد خبر : 2265
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

سیاست های اقتصاد مقاومتی اگر به درستی اجرا شود، در مذاکرات اثر می گذارد

سیاست های اقتصاد مقاومتی اگر به درستی اجرا شود، در مذاکرات اثر می گذارد

به گزارش خبرگزاری بسیج، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی شب چهارشنبه در نشست مشترک با طلاب و فضلای استان خراسان شمالی مقیم حوزه علمیه قم، با تبریک به مناسبت فرا رسیدن مبعث رسول اکرم(ص)، گفت: شاید یکی از دوره های مهم انقلاب اسلامی، دوره ای کنونی است، زیرا با تلاش  های امام خمینی(ره) و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب کشور سامان پیدا کرد که این موضوع از دستاوردهای مهم انقلاب است، اما از طرف دیگر در کنار این دستاوردها، چالش هایی وجود دارد که در گذشته با آن مواجه نبودیم.
وی افزود: در گذشته کشور با جنگ و اقدامات تروریستی روبه رو بود، اما از این جنس چالش های موذیانه فعلی نبود، زیرا در چالش های کنونی خشونت آشکار نداشته و رنگ و لعاب دموکراتیک دارد، اما در باطن دشمنی سخت با ملت ایران دارند.
رئیس مجلس خاطرنشان کرد: از نظر وضعیت کشور در تمام ابعاد به ویژه حوزه فنی و علمی و جایگاه ایران در منطقه در حوزه دیگر امر ستودتی است، قطعاً این دستاوردها به سادگی به دست نیامده که یکی از آنها امر هسته ای است، علیرغم شیطنت های کشور غربی، با یک امر واقع روبه رو شده اند .
لاریجانی تاکید کرد: در 20 سال گذشته، حرکت فنی کشور دستاوردهای هسته ای را به وجود آورد؛ در یک دوره ای غربی ها مشکلات بسیاری را برای ما پیش می آوردند، اما خوشبختانه با زحمت و مرارت شبانه روزی به این دستاوردهای رسیدیم که قطعا این حرکت یک مجاهدت بود، از طرف دیگر این طور نبوده که افراد به فکر تمام شدن ساعت کار باشند و وقتی گفته می شود فعالیت جهادی، یعنی با جان و دل برای رفع نیازهای کشور تلاش کرده اند .
رئیس قوه مقننه ادامه داد: در جریان پیشرفت های هسته ای یک دوران بسیار سختی بر ما گذشت، در تمام امور فنی به ویژه بایوتکنولوژی و آیتی نیز پیشرفت های خوبی انجام شده، بنابراین هم اکنون خیلی از نیازهای کشور در داخل ساخته می شود، زیرا آن جایی که تمرکز کردیم، توانستیم از ظرفیت ها و مزیت های کشور استفاده کنیم.
وی با اشاره به وجود ظرفیت های کشور حوزه نیروهای متخصص، افزود: هم اکنون خیل عظیمی از افراد متخصص در کشور وجود دارد که این موضوع در گذشته نبود که قطعا این با تلاش و زحمت 30 ساله محقق شده است. از طرف دیگر کشور دارای منابع انرژی و معدنی خوبی است که متأسفانه تاکنون بخشی زیادی از معادن مورد توجه و بهره برداری نرسیده است.
لاریجانی ادامه داد: یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب، ایجاد روحیه خودباوری و استقلال سیاسی بود، به طوری که شعار امام راحل نه شرقی و نه غربی بود که شعاری در عین ساده بودن بسیار پر محتوی است، برخی روشنفکران و جریان های چپ علیه این شعار نقد داشتند، اما در دل این تفکر اسراری نهفته که امروز مشهود شده زیرا، کشورهای متکی به شرق و غرب هم اکنون دچار مشکل شده اند و این شعار یک تئوری مهم در خود نهفته دارد .
رئیس مجلس افزود: گاهی اوقات دولت های ما در ادوار گذشته به ظرفیت های کشور توجه نمی کردند که در پی آن ما نقص پیدا می کردیم و وقتی این تفکرات دنبال می شد، کشور دارای ارتقا جایگاه شد به طوری که هم اکنون دشمنان می گویند مسائل مهم منطقه باید با حضور ایران حل شود، اما ما به دنبال امپراطوری سازی در منطقه نیستیم، زیرا این یک فکر خام بوده و برای دوران های قبل است.
وی ادامه داد: در ده سال اخیر در منطقه حوادث بسیار مهمی رخ داده که اگر نقش ایران نبود اتفاقات وحشتناکی می افتاد و البته این مسئله با مجاهدت ها میسر شد، به طور مثال در ایام آزادی خرمشهر، رژیم صهیونیستی به لبنان حمله کرد و برخی گفتند این برای پرت کردن حواس ایران از جبهه های جنگ بود و برخی گفتند که در یک حالت گیجی چنین کاری را کردند، اما در نهایت به علت پایداری یک جریان جدیدی به وجود آمد و حزب الله ایجاد و بعدها اخراج رژیم صهیونیستی از لبنان شد و خودشان به اشتباهشان اعتراف کردند .
لاریجانی افزود: وقتی آمریکا عراق را اشغال کرد، تنها چند کشور مانند روسیه، فرانسه و آلمان اعتراضات کوچکی کردند که پس از آن آمریکا عراق را در 20 روز گرفت، اما ایران از اول با این اقدامات مخالف بود اما آمریکایی  ها با بهانه کشف سلاح های کشتارجمعی حمله کردند، اما جلال طالبانی بعدها گفت ما برخی آدرس های این مراکز را پیدا کردیم که طویله بودند .
وی تاکید کرد: از طرف دیگر دیدم آن چند کشوری که در زمان اشغال عراق سر و صدا و در نهایت از آمریکا عذرخواهی کردند و تنها کشوری که ایستادگی کرد و گفت این کار اشتباه است، ایران بود؛ البته برای ما هم هزینه هایی داشت و نتیجه این شد که پس از 5 سال، با یک خجالتی عراق را ترک کردند و در افغانستان نیز قرار است که به زودی این کشور را ترک کنند و متخصصان آنها می گویند که این اشغال موفقیت آمیز نبوده است .
رئیس قوه مقننه گفت: رژیم صهیونیستی در همین ایام جنگ 33 روزه را به راه انداخت، اما شکست خورد و در عراق و افغانستان هم شسکت خوردند و نتیجه این شد که الان می گویند در جهان باید چند صدایی باشد و دیگران نیز صدایشان درآمده است و این به دلیل پایداری جمهوری اسلامی بود .
لاریجانی ادامه داد: در آن ایام برخی کشورهای کوچک منطقه با ما تماس می  گرفتند و می گفتند که اوضاع خیلی خطرناک است و مواظب باشید و ما با هوشیاری در این شرایط پایداری کردیم، اما در شرایط کنونی به علت ارتقا جایگاه ایران دشمانان آرام نمی نشینند و خصومت هایشان از شکل دیگری است که تحریم یکی از آن ها است، اما بارها من گفته ام که مقدار زیادی از مشکلات اقتصادی به علت تحریم ها نیست، بلکه بخشی به علت سوء مدیریت است، از این رو اگر از ظرفیت های کشور به درستی استفاده می کردیم، غرب نمی توانست این قدر هوچی گری کند .
وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر با نمایندگان مجلس بر توجه به درون، رونق اقتصادی و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی تأکید کرده اند، زیرا تحول تنها از دورن رخ می دهد که این موضوع قطعا همان شعار نه شرقی و نه غربی است، از طرف دیگر اکنون کشور به علت رکود اقتصادی، دچار تورم و بیکاری است و راه مقابله با آن توجه به اقتصادی درونی کشور و رونق تولید است، اما متأسفانه بسیاری از کارخانجات با ظرفیت کامل کار نمی کنند، همچنین در اطراف ایران بازار 300 میلیون نفری وجود دارد که ایران می تواند از این ظرفیت استفاده کند.
رئیس مجلس گفت: اگر سیاست های اقتصاد مقاومتی به درستی اجرا شود، در مذاکرات نیز اثر می گذارد زیرا اگر آنها احساس کنند که ما بارمان را بسته ایم، حرف شان فرق می کند و در این زمینه جلسات متعددی در حال برگزاری است و برنامه ریزی شده و تمام محورهای اقتصادی مقاومتی در حال بررسی و برنامه ریزی است و منتظر نتیجه نهایی از سوی دولت هستیم تا در صورت نیاز قوانین جدیدی را تصویب کنیم.
وی با اشاره به تأکید رهبری بر مسئله فرهنگ، تصریح کرد: در مسائل فرهنگی آسیب وجود دارد، اما در این رابطه نقاط قوت هم است و افراد فاضل و نیروهای متدین از سرمایه های دینی کشور محسوب می  شوند، اما باید دقت کنند روی فرهنگ باید کار زیادی صورت گیرد، فرهنگ دینی افراد باید اصلاح شود و تعمیق پیدا کند و در این زمینه روحانیت محور است و دستگاه های مختلف باید دست تقاضای خود را به سوی روحانیت دراز کنند و این ها نیروهای ورزیده ای هستند که ظرفیت دارند .
رئیس مجلس تصریح کرد: از طرف دیگر بخش های دیگری مانند صداوسیما، وزارت ارشاد باید از فکر روحانیت برای تحول در فرهنگ استفاده کنند، زیرا علما تکیه گاه مردم هستند، اما بسترهای فعالیت علما را باید دولت و قوای دیگر فراهم کنند، از این رو در سال های اخیر و در زمان تصویب بودجه به کمیسیون ها تاکید کرده ام که باید به روحانیت توجه کرد، اگر چه روحانیت باید مستقل باشد ولی وظیفه ما است که برای اعتلای فرهنگ کشور، هزینه کنیم و بسترهایی نیز در این زمینه فراهم شده است .
لاریجانی ادامه داد: قطعا مساجد به عنوان پایگاه گسترش فکر اصیل اسلامی از طریق روحانیت رونق پیدا کند، این کار حوزه است ولی ما کمک می کنیم که این کار صورت گیرد؛ در شرایط فعلی به جای گفتن مسائل شعاری، باید دقیق و درست به موضوع نگاه کرد، از این رو اگر قوای عقلانی بیشتر شود، در مصاف با شیطنت ها شکست نمی خورند.
وی با اعلام اینکه عقلانیت اسلامی کلید راه است، افزود: مشکلات کنونی جهان اسلام از سر بریدن تا دزدیدن دختران به نام اسلام تنها به علت نبود عقلانیت است، البته مقداری از این تحرکات کار سرویس های اطلاعاتی است که می دانیم ولی این سرویس ها روی جهل سوار می شوند و شعارهای افراطیون مخالف عقل است و با لشکر جهل روبه رو هستیم.
رئیس شورای مجلس ادامه داد: مباحث سوسیالیستی ابتدای انقلاب مطرح و به کشور ضربه زیادی زد، اما امام خمینی می گفت که کارها را باید به مردم واگذار کنیم، ازطرف دیگر رهبر معظم انقلاب سیاست های اصل 44 را ابلاغ کرد که البته به درستی اجرا نشد اما مردم باید خود احساس وظیفه کرده و تولید را به دست بگیرند و دولت باید تنها حمایت کند.
لاریجانی افزود: در بحث اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی خیلی از کارخانجات ظاهرش تغییر کرد و باز به دست شرکت های نیمه دولتی اداره می شود یا سهام عدالت، باید مجمع عمومی بگذارند و به دست مردم اداره شود، اما همان ها اداره می کنند و کاغذی در دست مردم است و اصلاحات اقتصادی این گونه رخ نمی دهد .
وی در پاسخ به سوالی درباره ضرورت اتحاد کشورهای منطقه به ویژه ایران، چین و روسیه، گفت: در چند سال اخیر با توجه به بروز تحولات منطقه ای تحرکاتی برای افزایش ارتباطات کشورهای نوظهور مانند اجلاس شانگهای انجام شده است، از طرف دیگر اصل این موضوع امر درستی است، اما به سادگی محقق نمی شود و باید تلاش کرد.
رئیس قوه مقننه در پاسخ به سوالی درباره برنامه مجلس برای اجرای سیاست ابلاغی رهبر معظم انقلاب درباره جمعیت، گفت: قطعا مسئله جمعیت موضوع مهمی است، از این رو هم اکنون طرحی در این رابطه در دست هیئت رئیسه مجلس است، اما این طرح دارای بار مالی است و در صورت تصویب شورای نگهبان به آن ایراد می گیرد لذا نخست دولت باید بار مالی آن را تقبل کند.
 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

  کشورهای منطقه به دنبال روش های نوین برای مبارزه با تروریسم هستند

  امکان برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مدیریت پسماند وجود ندارد

  افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان مجلس صددرصد کذب است/نمایندگان اجازه تعدی به حقوق مردم را نمی دهند

  ضرورت لغو روابط سیاسی و اقتصادی کشورهای عضو با رژیم صهیونیستی تا زمان تعلیق تصمیم آمریکا درباره مساله قدس

  آمریکایی ها به کلاهبرداری خود در منطقه افتخار می‌کنند/ کشورهای اسلامی در مقابل لفاظی های آمریکا مقاومت کنند

  جمهوری اسلامی از مقاومت حمایت نظامی کرده و خواهد کرد اما در یمن دخالتی نداشته است

  آمریکا بستر مطالبه طبیعی در کشورهای اسلامی را به آشفته بازار سیاسی تبدیل کرد

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی