کد خبر : 2262
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

تعریف 300 اقدام عملیاتی توسط دولت و مجلس برای تحقق اقتصاد مقاومتی

تعریف 300 اقدام عملیاتی توسط دولت و مجلس برای تحقق اقتصاد مقاومتی

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ستادی در دولت و مجلس تشکیل شده که 300 اقدام عملیاتی را تعریف کرده است، گفت: تلاش برای تحقق اقتصاد مقاومتی ثمرات بسیار مثبتی چون پیروزی در توافق هسته‌ای به دنبال خواهد داشت.

دکتر علی لاریجانی امروز (پنجشنبه 8 خرداد) و در ادامه سفر یک‌روزه خود به استان مرکزی با حضور در شورای اداری این استان، با بیان اینکه استان مرکزی استان ذوبده‌پرور است، گفت:‌ از این‌رو باید منابع و وجوه متعدد آن در راستای توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی قرار بگیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی  با تاکید بر اینکه استان مرکزی خوشبختانه از استاندار خوبی برخوردار است که سابقه اجرایی درخشانی در کارنامه خود داشته، تصریح کرد: استان مرکزی با وجود داشتن نمایندگان پرکار و استاندار پرتحرک، گام‌های بلندی را در راستای اعتلا و توسعه استان بردارد.

لاریجانی گفت: وضعیت کشور ما شبیه تاجرهایی است که کرکره مغازه را کشیده‌اند و نیم‌بند مشغول کار هستند. این در حالی است که مقداری موانع نیز از سوی پلیس در بیرون برای تجارت‌خانه ایجاد شده است، حال اولین مسئله این است که کرکره را بالا بکشیم و بعد به حساب کسانی که موانع را برای ما ایجاد کرده‌اند، رسیدگی کنیم.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور با یادآوری فرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: ما کشوری غنی هستیم اما بنا به دلایلی از جمله سوءمدیریت، عدم استفاده درست از منابع و برخی معضلات دیگر تجارت‌خانه کشورمان فعال نیست و در ضمن مانعی نیز بر سر راه این تجارت‌خانه وجود دارد.

وی تاکید کرد: اولین مسئله در راستای رونق تجارت‌خانه کشور این است که باید با نگاه ملی به تمامی مسائل نگاه کنیم، چرا که داشتن نگاه ملی با توجه به شرایط کنونی کشور ضرورت دارد.

لاریجانی با بیان اینکه اگر مدیری مسئله اصلی کار خود را درست تشخیص ندهد، تا آخر کار نیز موفقیتی کسب نخواهد کرد، گفت: لازم است مسئولان مسئولیت‌پذیر بوده و با نگاه ملی در شرایط کنونی به مسائل نگاه کنند.

وی ادامه داد: مسئله اصلی کشور ما چیست؟ اگر به این سوال جواب درستی بدهیم بسیاری از مسائل حل می‌شود.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور مهمترین مسئله کشور را تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق تولید خواند و افزود: رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار با نمایندگان مجلس بارها بر فعال شدن تجارت‌خانه و اقتصاد کشور تاکید کردند.

لاریجانی با بیان اینکه فرهنگ غنی و پربار کشور باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد، گفت: فرهنگ باید مقدم بر کارها بوده و اراده ما را بر تولید تقویت کند.

وی تصریح کرد: باید در مسئله فرهنگ تمرکز پیدا کرده و مهمترین مسئله کشور را رونق تولید با توجه به لوازم آن قرار دهیم.

لاریجانی افزود: فرهنگ اسلامی کشور ما بسیار غنی است و باید به سمت تقویت اراده ملت، پایداری، استقامت و عزت حرکت کرده و از سایر مسائل پرهیز کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی کشور با تاکید بر تعیین بودجه برای پژوهش در کشور گفت: باید دانشگاه و صنعت با هدف رونق تولید، پیوند معناداری داشته باشند.

وی با بیان اینکه تولید و پژوهش در برخی از بخش‌ها با هم گره خورده‌اند، افزود: یکی از بخش‌های صنعتی کشور که نیازمند پژوهش است، خودروسازی بوده که متاسفانه بخش آرندی (R&D) در آن خاک خورده که مشکلات بی‌شماری را برای صنعت خودروی کشور به‌وجود آورده است، حال باید بدانیم که برای رونق تولید باید پیوند مناسبی بین پژوهش و صنعت ایجاد کنیم.

باید در کشور ایجاد امیدواری کنیم نه اینکه یاس را در کشور پمپاژ کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه حتی در مذاکرات هسته‌ای نیز پژوهش می‌تواند اثرگذار باشد، گفت: لوازم تولید و رونق اقتصادی ایجاد آرامش در کشور و جلوگیری از مواردی است که یأس را به جامعه پمپاژ می‌کند.

وی با بیان اینکه کسی نمی‌گوید در کشور مشکلی وجود ندارد، افزود: اما به دو صورت می‌توان با مشکلات موجود در کشور برخورد کرد؛ یکی پیدا کردن مشکلات و دیگری با بزرگ‌نمایی آن به گونه‌ای که مشکل در نظر همگان دیده شود و افراد به سمت انجام آن نروند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه باید با نگاه ملی و مسئولیت‌پذیری به سرنوشت کشور نگاه کنیم، بر ضرورت تمرکز، همگرایی و دوری از حواشی تاکید کرد و گفت: پرهیز از حواشی مربوط به کسانی است که حاشیه درست می‌کنند و به حاشیه می‌پردازند. به جای اینکه متاسفانه تمامی حواس‌ها به سمت رفع مشکل برود، در برخی مواقع به سمت و سوی حواشی جلب می‌شود.

وی با بیان اینکه باید در کشور نسبت به یکدیگر حُسن ظن داشته باشیم، تصریح کرد: چرا اینقدر ذهن‌ها نسبت به یکدیگر مکدر شده و با سوءظن به یکدیگر نگاه می‌کنیم؟ کجای سنت رسول الله چنین است؟

رئیس نهاد قانونگذاری با یادآوری سخنان شهید مطهری درخصوص داشتن جاذبه و دافعه تصریح کرد: ما نباید جاذبه و دافعه نسبت به مردم داشته باشیم.

وی ادامه داد: شهید مطهری در مسائل اساسی فکری، ضمن تیزبینی در فهم مسائل هیچ گذشتی در این‌باره نداشتند، اما در مقام عمل در امورات اجرایی بسیار سهل‌گیر بودند.

لاریجانی با تاکید بر داشتن سرعت و عمل در انجام کارها افزود:‌ اگر فکر می‌کنید شرایط کشور رکودی است، باید سرعت عمل در رسیدن به اهداف با مدیریت جهادی را سرلوحه کار خود قرار دهیم.

وی با یادآوری درخواست نمایندگان استان مرکزی مبنی بر معافیت امور پژوهشی از پرداخت مالیات گفت: این بخش معافیت دانشگاه‌ها از پرداخت مالیات بخش درستی است، قبلا هم برخی از روسای دانشگاه‌ها آن را مطرح کرده بودند، حال امید است در لایحه مالیات‌ها بتوان درباره این مهم اقدامات مثبتی انجام داد.

لاریجانی در ادامه با اشاره به اظهارات استاندار و نمایندگان استان مرکزی در مورد وضعیت بانک‌ها و برخورد آنها با تولیدکنندگان و صنعتگران، افزود: تحلیل‌ها در مورد وضعیت بانک‌ها درست است و قطعا بانک‌ها باید به کمک تولید بیایند. در جریان بررسی بودجه هم پیشنهاداتی برای افزایش سرمایه بانک‌ها مطرح بود که البته در مورد آن به جمع‌بندی نرسیدیم اما آن را پیگیری خواهیم کرد و با دولت هم هماهنگی‌هایی در این زمینه خواهیم داشت.

رئیس قوه مقننه درباره معوقات بانکی نیز اظهار کرد: معوقات بانکی دو بخش است یکی مربوط به کسانی که سوءاستفاده و فریبکاری کرده‌اند و باید با آنها برخورد شود و بخش دیگر متعلق به کسانی است که در تغییرات قیمت ارز متضرر شدند. ما باید سرمایه در گردش بانک‌ها را افزایش دهیم و بانک‌ها می‌توانند در این زمینه موثر باشند. البته شاید بانک‌های به خاطر پرونده‌های قضایی ترسیده‌اند و بعضا تسهیلات را به شرکت‌هایی می‌دهند که متعلق به خود بانک‌هاست که اگر اینطور باشد یک نگاه ملی نیست. البته رئیس قوه قضاییه هم گفته که از سرمایه‌گذاران حمایت می‌شود بنابراین اگر تخلفی وجود دارد این ربطی ندارد که در کار بانک‌ها رکود ایجاد شود. ان‌شاءالله این موضوع را در مجلس و جلسه سران قوا نیز مطرح خواهیم کرد.

وی درباره راه‌آهن سریع‌السیر تهران به اراک که از سوی نمایندگان استان مرکزی پیشنهاد شده بود نیز گفت: راه‌آهن تهران- قم- اصفهان از پیش مطالعه شده بود و کم‌کم کارهای اجرایی آن انجام می‌شود اما اینکه از ایستگاه قم به سمت اراک هم خط راه‌آهن کشیده شود منطق خوبی دارد و ما آن را پیگیری خواهیم کرد و با آقای وزیر نیز در این‌باره صحبت می‌کنیم.

اقدامات دولت و مجلس در زمینه اقتصاد مقاومتی

لاریجانی درباره اقدامات دولت و مجلس در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی، یادآور شد: در دولت و مجلس ستادهای جداگانه‌ای در این زمینه تشکیل شده است. ستاد مربوطه در دولت 300 اقدام عملیاتی را تعریف کرده که در دستور کار شورای اقتصاد قرار دارد و قرار است کار را به جلو ببرند. اگر هم جایی قرار است قانونی عوض شود یا قانون جدید مورد نیاز است یا باید نسبت به زدودن قوانین مزاحم اقدام شود موضوع را به ما پیشنهاد خواهند داد. البته این موضوع در مرکز پژوهش‌ها و مجلس هم به صورت جدی دنبال می‌شود و امیدواریم تا یکی دو ماه آینده نتایج مثمرثمری داشته باشد و تکلیف وزارتخانه‌ها در این زمینه مشخص شود.

آغاز تدوین برنامه ششم توسعه

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با بیان اینکه از چند ماه دیگر تدوین برنامه ششم توسعه آغاز می‌شود به تاکیدات مقام معظم رهبری در این زمینه اشاره و خاطرنشان کرد:‌ محور برنامه ششم باید تحقق اقتصاد مقاومتی باشد. یکی از کارهای مهم دیگر در این زمینه طرح آمایش سرزمین است که در برنامه‌های توسعه گنجانده می‌شود اما دولت‌های مختلف هیچ کدام به آن عمل نکرده‌اند. این طرح منابع را متناسب با مزیت‌های نسبی استان‌ها سامان خواهد داد.

وی در ادامه سخنان خود در جلسه شورای اداری استان مرکزی، تمرکز بر مسائل اصلی و اساسی کشور را خواستار شد و افزود: ما باید در دولت و مجلس مسائل را با سعه صدر بررسی کنیم و به جای اینکه مسائل مرتب رسانه‌ای شود مشکل را حل کنیم.

لاریجانی با انتقاد از عدم اجرای قانون سیاست‌های اصل 44 ، اظهار کرد: ما امیدواریم کشور به سمت اصلاح امور برود و درک درستی نسبت به مساله اصلی کشور ایجاد شود تا همه برای حل مشکلات همت کنیم.

استفاده از ظرفیت روحانیت برای ترویج فرهنگ اسلامی

رئیس مجلس شورای اسلامی توجه به مقوله فرهنگ و استفاده از ظرفیت روحانیت برای ترویج فرهنگ اسلامی را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: پس از انقلاب توجه به کار منبر و محراب کم شد در حالی که ما باید فعالیت بیشتری در این زمینه داشته باشیم و مساجد را فعال کنیم چرا که راهنمایی و موعظه روحانیون در ایجاد بیداری در جوانان تاثیرگذار است. ما باید در سطح ملی و استان‌ها و در مدیریت بخش‌های مختلف به این موضوع توجه کنیم و به آن حساس باشیم و از روحانیون کمک و مشاوره بگیریم و این را جزو وظایف خود بدانیم.

وی در پایان وجود افراد متدین را سرمایه کشور دانست و تاکید کرد: با راهنمایی روحانیت و آباد کردن مساجد این امر محقق خواهد شد.

خواسته نمایندگان اراک در مجلس:باید برای کاهش آلودگی هوای ردیف مشخصی در بودجه دیده شود

گفتنی است در نشست شورای اداری استان که با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، نمایندگان استان مرکزی در مجلس، استاندار و برخی مسئولان استانی تشکیل شد، محمدحسن آصفری با تاکید بر نقش بی‌بدیل استان مرکزی در صنعت کشور، خواستار توجه مسئولان به رفع محرومیت‌ها و کمبودها در این استان شد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استان مرکزی در بخش کشاورزی از قطب‌های برتر کشور به شمار می‌رود، گفت: متاسفانه بی‌توجهی مسئولان و همچنین درگیر بودن این استان با کم‌آبی مشکلاتی را برای آن رقم زده است.

وی افزود: با اینکه استان مرکزی از منابع درآمدی بالایی در بخش مالیاتی و ارزش افزوده برخوردار است و رتبه پنجم را در این بخش دارد، اما متاسفانه این استان در حوزه برخورداری و برگشت سرمایه رتبه 25 به بالا را داشته که معضلی جدی به شمار می‌رود.

قاسم عزیزی به‌عنوان رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی از برگزارکنندگان و شرکت‌کنندگان در کنگره چشمه آفتاب یا همان بزرگداشت آیت‌الله شهید مصطفی خمینی پدر امام خمینی (ره) تشکر و قدردانی کرد.

وی همچنین از نگاه مثبت دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دوران تصویب بودجه و توجه ایشان به تولید، اشتغال و افزایش بودجه عمرانی کشور تشکر کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه استان مرکزی به ظاهر استانی صنعتی است، گفت: متاسفانه مردم از صنعتی بودن استان‌شان عاید و رونق اقتصادی را شاهد نیستند.

عباس رجایی نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به درآمدهای بالای استان مرکزی گفت: با توجه به سهم بالای استان مرکزی تولید درآمد کشور، اما این استان سهم کمی از اعتبارات استانی را دریافت کرده است.

وی با تاکید بر اینکه خصوصی‌سازی پدر صنعت کشور را درآورده است، تصریح کرد: امروزه صنعت کشور با 25 درصد ظرفیت اسمی کار می‌کند و مجلس باید در این رابطه ورود پیدا کند.

رجایی با بیان اینکه اصل 44  قانون اساسی و اجرای آن آفت صنعت استان مرکزی شده است، افزود: شبه‌دولتی‌ها هیچ رونقی به استان مرکزی نداده‌اند از این‌رو باید قانون اصل 44 مورد بازنگری اساسی قرار گیرد.

رئیس کمیسون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به اینکه استان مرکزی با مشکل اساسی کم‌آبی مواجه است، گفت: اگر فکر جدی برای کم‌آبی و خشکسالی استان مرکزی که در حال حاضر در خط بحران آبی قرار گرفته است، نکنیم، کشاورزی این استان نابود می‌شود.

وی با اشاره به آلودگی بیش از حد هوای استان مرکزی گفت: باید برای کاهش آلودگی هوای این استان ردیف مشخصی در بودجه دیده شود، چرا که این استان علاوه بر آلودگی صنایع، خودروها و خانوار در بحث آلودگی ریزگردهای داخلی و خارجی نیز سرآمد است که نمونه ریزگردهای داخلی تالاب میغان است که این فاجعه زیست‌محیطی است که در آینده به طور قطع وضعیتی بدتر از دریاچه ارومیه را برای کشور رقم خواهد زد.

رجایی همچنین خواستار تامین بودجه لازم برای ساخت راه‌آهن سریع‌السیر تهران –اراک شد و ادامه داد: استان مرکزی به واسطه نام امام خمینی (ره) باید در جایگاه واقعی خود قرار بگیرد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی همچنین خواستار توجه جدی رئیس مجلس به احیای موزه‌های دفاع مقدس شد و گفت: توجه به این مراکز موجب آشنایی نسل آینده ما با زیرساخت‌های فرهنگی کشور می‌شود.

محمدابراهیم رضایی نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی در این نشست که با حضور دکتر لاریجانی برگزار شد، گفت: نگرانی ما از باب سیاست‌های اقتصادی مقاومتی است چرا که سال‌های متمادی از ابلاغ چنین سیاست‌هایی توسط جایگاه ولایت و امامت می‌گذرد، اما در عمل با مشکلاتی مواجه و به بن‌بست می‌رسد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم ادامه داد: اگر نتوانیم حکیمانه، عاقلانه و با خرد و عقل جمعی راه درست را انتخاب کنیم، خسارت بزرگی را به کشور وارد می‌کنیم.

در ادامه نشست مذکور علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان گفت: با توجه به قرار گرفتن آستانه تدوین برنامه ششم توسعه، متاسفانه در این برنامه سند توسعه استان‌ها را نداریم.

وی ادامه داد: محور توسعه در استان‌ها مشخص نیست که این خود مشکلاتی را برای کشور ایجاد می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه باید به استعدادها و ظرفیت‌های هر استان توجه کنیم، گفت: در بخش‌هایی که از استعداد و ظرفیت بالای کشاورزی برخوردار هستند، نباید از صنایع استفاده کرد.

سلیمی ادامه داد: اگر در حوزه انتخابیه من زنجیر را از پای تولیدکننده باز کنیم، شاهد رونق استان خواهیم بود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پایان خواستار توجه رئیس مجلس به ایجاد قطار سریع‌السیر اصفهان- دلیجان شد و گفت: توجه به زیرساخت‌های گردشگری به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک می‌کند.

عباس صلاحی نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی نیز با انتقاد از عدم ضمانت اجرایی قوانین بر نقش نظارتی مجلس تاکید کرد و گفت: تجدیدنظر در قوانین دست و پاگیر و حذف برخی از قوانینی که کاربردی ندارند، مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی را هموار می‌کند.

وی با بیان اینکه درآمدهای استان باید برای رفاه مردم آن هزینه شود، افزود: باید عدالت در توزیع اعتبارات استانی مدنظر مسئولان قرار گیرد.

صلاحی با انتقاد از گزارش‌های ارائه شده از اجرای اصل 44 قانون اساسی تصریح کرد: در این گزارش‌ها تمامی شاخص‌های مربوط به اجرای اصل 44 منفی بوده، از این‌رو امیدواریم بتوانیم در اجرای اصل 44 قانون اساسی به دولت کمک کنیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به کمبود آب آشامیدنی در حوزه انتخابیه خود گفت: ایجاد توازن در توزیع اعتبارات استانی می‌تواند کشاورزی استان مرکزی را به چرخه تولید هدایت کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس همچنین خواستار توجه مسئولان به ویژه رئیس مجلس به موضوع بیکاری و رفع معضلات اقتصادی مردم شد و گفت: افزایش وام به ویژه تسهیلات صندوق توسعه کشاورزی می‌تواند تولید را در کشور رونق دهد.

وی در پایان خواستار توجه ویژه رئیس مجلس در حوزه تکمیل راه‌های مواصلاتی اراک- کمیجان- همدان شد.

در ادامه این نشست شهلا میرگلوبیات نماینده مردم ساوه و زرندیه ضمن تشکر از حضور دکتر لاریجانی در استان مرکزی گفت: درست است که استان مرکزی جزو استان‌های برخوردار به شمار می‌رود، اما اگر شاخص‌ها بررسی و حفظ شود، وضعیت این استان به نسبت درآمدی که دارد تنزل خواهد یافت.

وی با بیان اینکه شهرستان‌های ساوه و زرندیه دو قطب صنعتی و کشاورزی کشور به شمار می‌روند، افزود:‌ مشکلات صنایع در این دو شهرستان بسیار عظیم بوده، به نوعی که برخی از کارخانه‌ها در این دو شهرستان اعلام ورشکستگی کرده‌اند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یادآور شد: شهرستان زرندیه به سرعت در حال رشد از جهت صنعتی بوده اما سایر شاخص‌های این استان پیشرفت خوبی نداشته است، از این‌رو رفع مشکلات نیازمند همدلی و همراهی مسئولان است تا بتوان تحولی بزرگ در کشور ایجاد کرد./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی