کد خبر : 2260
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

آمایش سرزمین در هیچ یک از برنامه های توسعه اجرا نشد

آمایش سرزمین در هیچ یک از برنامه های توسعه اجرا نشد

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح آمایش سرزمین در پنج برنامه توسعه کشور آمده است اما هیچ گاه اجرایی نشد،گفت:بخشی از اجرا نشدن طرح آمایش سرزمین در برنامه های توسعه ای به خاطر سختی کار و بخشی نیز به دلیل بی توجهی بوده است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش آمایش سرزمین و اقتصاد مقاومتی که صبح امروز (شنبه 10 خرداد ماه) در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی برگزار شد گفت: یکی از کارهای مهمی که لازم است در کشور محقق شود ایجاد ساختاری است تا بخشی از نخبگانی که در زمینه های مختلف تخصص دارند با بدنه اجرایی کشور ارتباط برقرار کنند تا از ظرفیت های ذهنی آنها استفاده شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما در این زمینه ضعف هایی داریم اما عقلانیت حکمرانی می‌کند که از ظرفیت های موجود در این زمینه استفاده کنیم. این درحالی است که ادارات به صورت مألوف بر توانمندی های خود سرمایه گذاری می‌کنند که البته این حق است چرا که آنها نیرو استخدام می‌کنند تا بر روی مسائل کشور تفکر کنند.

وی افزود: سیستم دیوانی کشور رشد نکرده چاره‌ای جز استفاده از اندوخته گذشته را ندارد و قدیمی فکر می‌کند چرا که امور دیوانی منبسط است.

لاریجانی با بیان اینکه بیش از 80 درصد بودجه کشور صرف امور جاری می‌شود گفت: این موضوع نشان می‌دهد که بدنه جاری کشور سنگین وزن است و تلاش برای استفاده از اندوخته خود را دارد.

وی افزود: اصولا در دنیای امروز بخش های اداری از جمله دولت و مجلس باید واسطی برای نخبگان و تصمیم گیرندگان اصلی باشد که متاسفانه  نتوانستیم این را اجرا کنیم و در بسیاری از امور ساختارمند نشده گرچه ممکن است در پروژه‌ای از نخبگان و متخصصان آن امر دعوت شود ولی به صورت جریان  سیال نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مرکز پژوهش‌های مجلس برای حل این مشکل پیش قدم شده و در این راستا چند وقت قبل نشستی را با انجمن های علمی برگزار کرد.

وی ادامه داد: این نشست برای رسیدن به مدلی برای استفاده از ظرفیت های انجمن های علمی در مجلس بود و قرار شد انجمن ها روی مدلی تفکر کنند و آنرا به مجلس ارائه دهند.

لاریجانی افزود: یکی از برکات آن نشست برگزاری همایش آمایش سرزمین و اقتصاد مقاومتی است و امروز در مرکز پژوهش های مجلس برگزار شد، انجمن های علمی باید هر چه زودتر به آن دست پیدا کنند و در این راستا سازوکار مناسب را به مرکز پژوهش‌ها باید برای انجمن های علمی فراهم کنند.

وی به ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: در بحث اقتصاد مقاومتی چند نکته کانونی وجود دارد که باید به آن توجه و تمرکز کرد که مهم ترین آن استقرار و توجه به رونق اقتصادی درون است.

رئیس قوه مقننه عنوان کرد: ظرفیتهای زیادی در کشور داریم که قسمتی از آن بالفعل شده و قسمتی از آن بالفعل نشده است اگر ایران بخواهد جهش داشته باشد باید این ظرفت ها  در اقتصاد جانمایی شود.

لاریجانی تاکید کرد: برای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی تحقق طرح آمایش سرزمینی ضروری است که در قید برنامه ها آمده ولی به علت تاخیر و بی توجهی دولت تاکنون تحقق نیافته است.

وی ادامه داد: در برنامه دوم بر اجرایی کردن طرح آمایش سرزمین در زمینه تذکر داده شده بود و در برنامه پنجم شورایی در این رابطه تشکیل شد و معاونت برنامه ریزی و راهبردی ریاست جمهوری مامور پیگیری این موضوع شد اما تاکنون اقدامی جهت اجرایی کردن این طرح در برنامه ها صورت نگرفته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حال حاضر در بعضی از استان ها که مشکل آب آشامیدنی وجود دارد، صنایع آب بر فعالیت می کنندو استانی را داریم که در زمینه کشت برنج با کمبود آب مواجه است ولی در استان هایی مانند گیلان و مازندران برای اینکه از منابع آبی خوبی برخوردار هستند زمین های کشاورزی به ویلا تبدیل می شوند که علت این امر عدم اجرای درست قانون است و مرکز پژوهش ها و انجمن ها در صورت نیاز طرحی را تدوین و به مجلس ارائه دهند.

رئیس قوه مقننه افزود: در حال حاضر 2.5 میلیون تن برنج در کشور تولید می کنیم و مصرف 3.1 میلیون تن است در صورتی که مقداری خوب عمل کنیم می توانیم در این زمینه خودکفا شویم.

وی ادامه داد: پس ازچند جلسه بررسی متوجه شدم سیستم دیوانی کشور خود به عاملی برای این وضعیت مبدل شده است معاونتی در شهرداری‌ها برای تامین بودجه جهت آبادانی تشکیل می‌شود وتصمیمات این معاونت موجب از بین رفتن آبادانی در همان شهر می‌شود.

رئیس مجلس عنوان کرد: در سفری که به کشور هند داشتم نزدیک وسط خیابان درخت بزرگی وجود داشت که در ترافیک تأثیر داشت سؤال کردم که چرا این درخت قطع نمی شود که مسئولین آن کشور اعلام کردند که برای قطع این درخت نیاز به حکم دادگاه دارد.

وی تأکید کرد: امور دیوانی از عقلانیت کافی برخوردار نیست این در حالی است که ما قانون می نویسیم در حالی که برخی نقایص قابل رفع نیست و تا آمایش سرزمینی رخ ندهد این مشکلات رفع نمی شود.

لاریجانی افزود:ما در تئوری سیاسی کشور معتقدیم که عدالت حکم مهمی است؛ رشد دادن به استعدادهای مختلف نیز باید هم سنگ رخ دهد و اگر استانی دارای محدودیت آب، برق و جاده ای است باید با استانی که برخوردار است یک جور رشد کنند و در آمایش سرزمین باید زمینه رشد را یکسان کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از روش ها برای بالفعل کردن استعدادها و تحقق عدالت طرح آمایش سرزمین است تا زمینه رشد متوازن فراهم شود.

وی افزود: این ساختار باید به وجود آید و مرکزپژوهش های مجلس و انجمن های علمی باید درگیر آن باشند و از دولت باید دعوت شود تا اگر در این زمینه مطالعاتی داشتند نظرات خود را به تدوین این طرح ارائه دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: برای برنامه ششم توسعه نیازمند این امر هستیم یعنی اگر در 4 سال چارچوبی قرار است برسیم باید در برنامه ششم توسعه کشور دیده شود.

لاریجانی تهیه برنامه‌ی ششم توسعه را نیازمند طرح آمایش سرزمین دانست و افزود: طی 2 سال باقی مانده برای تدوین برنامه ششم نیازمند طرح آمایش سرزمین هستیم. باید ستادی برای انجام این کار با حضور انجمن‌های تخصصی مرتبط تشکیل شود . این کار موجب تحرک سایر بخش‌های مسئول می‌شود. اصول طرح آمایش سرزمین برای بررسی برنامه‌ی ششم ضروری است . هم روند توسعه داخلی و هم روند توسعه خارجی از کشور باید در این طرح مورد توجه قرار گیرد. 

وی با پایین دانستن سرمایه‌گذاری در بخش ریلی کشور گفت: سرمایه گذاری ریلی بسیار پایین است در حالی که به 20 هزار کیلومتر ریل نیاز داریم ولی 5 هزار کیلومتر ریل احداث شده است. که این کمبود باید از طریق مطالعه و سرمایه گذاری رفع شود.

لاریجانی ابراز کرد: در بخش بحران آب می‌توان موضوعاتی همچون تغییرات آب و هوایی و مشکلاتی که برای چاه ها براثر حفر غیرقانونی به وجود می آید را مدنظر قرار داد که البته این موضوع باعث شده تا آب های زیرزمینی دچار مشکل شود.

وی ادامه داد: مشکلات آبی باعث شده تا تقریبا دامنه اختلافات از استانی به شهری برسد بر این اساس باید برای محور آبها و در انتقال آب در کل باید سرمایه گذاری متنی داشته باشیم.

رئیس قوه مقننه عنوان کرد: اراضی ما در حال تغییر است که این یک نقطه بحرانی است یعنی بعضی از این اراضی به امور دیگر تبدیل می‌شود که این خطرناک است پس اگراینجا قانون می‌خواهد زودتر باید تصمیم گرفت و نباید بگذاریم مشکلات جدی شود.

وی افزود: ستفاده از جنگل‌ها نیز در حال حاضر به صورت غیر طبیعی انجام می‌شود.البته به پیشنهاد برخی اساتید بهره برداری از جنگل به مدت 7 -8  سال بهتر است ممنوع شود تا طی این مدت جنگل ها تقویت شوند.

وی تاکید کرد: با پشتوانه‌ی قانونی و اتخاذ روش جدید باید جلوی روند‌های غیر قانونی را گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امیدوارم این نشست کمک کند تا دورنمای روشن تری برای توسعه کشور و تحقق عدالت فراهم شود و مرکز پژوهش های مجلس تلاش می‌کند تا از ظرفیت های انجمن های علمی استفاده کند./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی