کد خبر : 2258
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

راه حل سیاسی در سوریه باید از صندوق های رأی خارج شود/ تاکید بر مبارزه با تروریست از طریق دموکراسی

راه حل سیاسی در سوریه باید از صندوق های رأی خارج شود/ تاکید بر مبارزه با تروریست از طریق دموکراسی

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ملت سوریه با حضور پرشور در انتخابات نشان خواهد داد که نتیجه انتخابات را هر آنچه از صندوق رأی خارج شود مبنای کار خود قرار خواهند داد.

  دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دومین نشست رؤسای کمیسیون های سیاسی امنیتی مجالس کشورهای دوست سوریه که در تهران در حال برگزاری است ضمن خیرمقدم به مدعوین حاضر در نشست گفت: از اینکه دعوت جمهوری اسلامی ایران و پارلمان ایران را برای حضور در این نشست پذیرفتید سپاسگزارم.

وی با بیان اینکه نشست تهران در یک شرایط حساس تاریخی برگزار می شود تصریح کرد: این نشست همزمان شده است با انتخاباتی که در کشور دوست سوریه در حال برگزاری است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در طول سه سالی که از ماجرای سوریه می گذرد کارنامه سیاهی برای کشورهای غربی دیده می شود، افزود: از ابتدای ماجرای سوریه ما به تمام کشورهایی که با ما مذاکره می کردند گفته بودیم با تعمیق دموکراسی موافقیم ولی با کشتار مردم مخالفیم.

دکتر لاریجانی افزود: برخی کشورها تصور می کردند ظرف مدت دو الی سه هفته می توانند نظام سوریه را بر هم بزنند البته این یک تصور خام بود به آنها باید بگوییم که شما با چه تصوری یک کشور را به سمت بحران اقتصادی و سیاسی سوق می دهید آن هم با یک تصور واهی که دارید.

وی با بیان اینکه برخی ها که در کشور خود تلاشی برای ایجاد دموکراسی نکردند برای مردم سوریه اشک می ریختند، تصریح کرد: برخی کشورها پارلمان شکلی دارند و تمام افراد پارلمان را خودشان تعیین می کنند و مردم در انتخاب آنها هیچ نقشی ندارند البته برخی کشورها تصور می کردند با ایجاد بحران در سوریه فرصتی برای تنفس رژیم اشغالگر قدس فراهم می کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به صحبت یکی از مسئولان آمریکایی مبنی بر اینکه بودجه بیشتری برای تروریست های سوریه اختصاص خواهند داد خاطرنشان کرد: این عمل آنها افتخار نیست بلکه سند سیاهی است برای آمریکا که از تروریست های سوری و کشتار آنها در سوریه حمایت می کند.

وی با بیان اینکه مقاومت مردم سوریه در برابر تروریست ها یک اقدام بسیار با ارزش بوده است افزود: ملت سوریه نشان دادند که تصمیم گرفته اند روی پای خود بایستند و در این راستا نیز موفق خواهند شد.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه انتخابات سوریه پیام های مختلفی دارد و به همین دلیل نشست تهران یک اثر مهم تاریخی بر جای خواهد گذاشت گفت: پیام نخست این انتخابات این است که دولت سوریه تابع رأی مردم است البته ما از گذشته این موضوع را به کشورهای مختلف می گفتیم ولی آنها باور نمی کردند برخی کشورها که بهانه گیری می کردند می گفتند ما نمی دانیم که دولت سوریه انتخابات پاک برگزار می کند و ما می گفتیم شما می توانید ناظران بین المللی برای نظارت بر انتخابات به کشور سوریه اعزام کنید.

وی با بیان اینکه ما معتقدیم در اتاق های در بسته نمی توان برای ملت سوریه تصمیم گرفت و ملت سوریه این موضوع را قبول نکرد و نپذیرفت،گفت: ملت سوریه نتیجه انتخابات را هر چه از صندوق رأی خارج شود آن را مبنای کار خود قرار خواهد داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دومین پیامی که انتخابات سوریه خواهد داشت این است که اقدامات تروریستی در سوریه چه پایگاه هایی دارد، افزود: حضور پرشور سوری های خارج از کشور در انتخابات نشان داد که ملت سوریه از اقدامات تروریستی متنفرند و دوست دارند سرنوشت کشورشان را خودشان تعیین کنند.

وی با بیان اینکه مردم سوریه رفتار مسالمت آمیز را قبول دارند، گفت: پیام سوم این انتخابات این است که سوریه برای آنکه سوریه مستقل بماند سرمایه گذاری کرده و هزینه می کند.

لاریجانی با بیان اینکه ملت سوریه گروه هایی که پرچم مبارزه به دست گرفته و در خارج از سوریه به دنبال منافع مختلفی هستند را می شناسند، افزود: برخی از این افراد را که ما می شناسیم حرف هایی برای خود می زنند که هیچ نفوذی در درون اقوام مختلف سوریه ندارد اقوام سوریه دوست دارند که دموکراتیک باشند ما این افراد را به عنوان نماینده واقعی سوریه نمی دانیم و ناتوانی آنها برای تغییر شرایط سوریه نشان می دهد که این افراد هیچ پایگاهی در درون سوریه ندارند.

وی با بیان اینکه ملت سوریه می خواهد که از شرایط امن در کشور برخوردار باشند، خاطرنشان کرد: گاهی برخی از سران غرب که به ایران می آیند ابراز نگرانی می کنند که تروریست هایی که آموزش های تروریستی دیده اند در بازگشت به کشورشان به این امر دامن بزنند ما به آنها می گوییم چرا این اقدامات و حمایت ها از تروریست ها را انجام دادید که امروز با مشکل مواجه شوید.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز خاورمیانه تجربیات مهمی را از سر گذرانده است، یادآور شد: متأسفانه در عراق و افغانستان عده زیادی از مردم کشته شدند ما از ابتدا می گفتیم که مبارزه با تروریست با لشکرکشی صورت نمی گیرد و اخیرا یکی از مسئولان آمریکایی گفته است که ما مبارزه با تروریست را ادامه می دهیم ولی نه با اشغال کشورها که این نشان از این است که آنها به نتایج تازه ای دست یافتند.
 
وی با بیان اینکه امیدواریم انتخابات سوریه انتخابات موفقی باشد و راه روشنی را در مقابل ملت سوریه ترسیم کند افزود: تعجب می کنیم که برخی کشورهای غربی که با ما رایزنی می کردند از ما می پرسیدند راه حل مشکل سوریه چیست و ما می گفتیم برگزاری انتخابات و دموکراسی ولی آنها می گفتند دموکراسی فقط انتخابات نیست ما می گوییم انتخابات یکی از راه های مهم دموکراسی است.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نشست تهران دفاع از دموکراسی است، گفت: ما مبارزه با تروریست را از طریق دموکراسی در منطقه حل می کنیم نه با استفاده از سلاح و کشتار مردم.
 
وی افزود: ما معتقدیم راه حل سیاسی در سوریه باید از صندوق های رأی خارج شود نه از سلاح هایی که کشورها برای تروریست ها ارسال می کنند.
 
لاریجانی با بیان اینکه این نشست پیام حمایت از سوریه را به جهانیان خواهد رساند، تصریح کرد: ما با دولت سوریه صحبت کردیم تا کشورهای مختلف بتوانند برای انتخابات ناظر بفرستند و این موافقت دولت سوریه بهانه را از کشورهای جنگجو گرفته است.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه امیدواریم انتخابات سوریه پایان درگیری ها در منطقه باشد، گفت: امیدواریم با حضور شما در این نشست شرایط خوبی برای سوریه رقم بخورد و با حمایت شما شرایط مثبتی در سوریه حاصل شود./
 

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ترامپ پیرو مکتب «گوبلز» و در تراز شغل کاباره‌داری سخن می گوید/تقویت بنیه دفاعی مورد توجه مجلس است/بحران جدی در کمین ملت عراق

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی