کد خبر : 2253
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

علي لاریجانی در اختتامیه سی‌ویکمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن:

مسیر تدبر در آیات قرآنی حقایق را برای مومنین مکشوف می‌سازد

مسیر تدبر در آیات قرآنی حقایق را برای مومنین مکشوف می‌سازد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مسیر تدبر در آیات قرآنی حقایق را برای مومنین مکشوف می‌سازد.

 دکتر علی لاریجانی در مراسم اختتامیه سی‌ویکمین دوره مسابقات حفظ، قرائت و پژوهش‌های قرآنی گفت: مسیر تدبر در آیات قرآنی حقایق را برای مومنین مکشوف می‌سازد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسابقات قرآنی به‌عنوان نقطه بسیار روشن و حرکت متعالی در حوزه فرهنگ برای کشور ما محسوب می‌شود، گفت: همانطور که در نصوص اسلامی آمده است قرآن عهد و پیمانی است که خداوند با خلق خود می‌بندد.

وی با اشاره به روایتی از امام صادق (ع) گفت: ایشان در روایتی می‌فرماید «القرآن عهدالله الی خلقه» بدین معنا که قرآن عهد و پیمان خداوند با خلق خود است، اما چگونه باید از این عهد و پیمان صیانت کرد؟

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امام صادق (ع) می‌فرماید سزاوار است بر شخص مسلمان که در این عهد و پیمان، در عهد و فرمان خداوند نظر افکند، افزود: علی‌الظاهر هر نظر افکندن باید در این عهدی که خداوند با خلق خود می‌بندد هم صورت ظاهری داشته باشد و هم آدابی، از این امام صادق (ع) می‌فرماید «من یقرع فی کل یوم خمثینا» یعنی روزی 50 آیه از این عهد را باید یک مسلم بخواند تا به صورت واقعی جایگاه این عهد و پیمان بین خداوند و خلق او منعقد شود.

لاریجانی در ادامه به نکاتی که در آیات قرآنی و ممارست بر خواندن روزی 50 آیه از قرآن کریم، نهفته است، اشاره کرد و گفت: اولین نکته آن است که این عهد و پیمان باعث ذکر می‌شود.

رئیس نهاد قانونگذاری در ادامه افزود: خوب می‌دانیم عاملی که باعث بیداری و جلوگیری از غفلت یک انسان می‌شود ذکر است، پس این اولین خصوصیت این عهد و پیمان است و باعث می‌شود انسان از ظلمات به سمت نور حرکت کند.

وی در ادامه با اشاره به آیه‌ای از سوره ابراهیم گفت: آن عهد و پیمانی که از آن سخن می‌گوییم عامل حرکت انسان از ظلمت به سوی نور است.لاریجانی با اشاره به نکته‌ای دیگر گفت: در این عهد و پیمان شفا و رحمت نهفته است.

وی با ذکر آیه‌ای از قرآن مبنی براینکه این عهد و پیمان  انسان را هدایت می‌کند ، ادامه داد: امام علی (ع) تعبیری دارد که ختم می‌کند همه این خصوصیات را در این عهد و پیمان و می‌فرماید بدانید کسی را که با قرآن است، نیازی دیگر نیست و بی‌قرآن بی‌نیاز نباشد. یعنی با این عهد و پیمان بی‌نیازی برای انسان حاصل می‌شود و کسی که از این عهد و پیمان خارج باشد، نمی‌تواند هیچ نیازی را تامین کند.

وی با تاکید بر اینکه این عهد و پیمان یک مسئله اساسی و رکنی برای سعادت بشر است، افزود: نکته سوم این است که این عهد و پیمان که ممارست قرائت روزانه بر آن از طریق امام صادق (ع) توصیه شده است، تاکید دارد که بدون رعایت آیات آن باعث اینگونه فتوحات برای انسان نمی‌شود.

لاریجانی با بیان اینکه کتب زیادی وجود دارد که در آن آداب قرآن و اثرات آن را به نحوی توضیح می‌دهد، گفت: شاید کتاب مرحوم فیض کاشانی یکی از کتب بسیار نفیس در این زمینه باشد که من اشاره می‌کنم به روایتی از امام صادق (ع) که فکر می‌کنم تنقیح شده همه این عادات در این روایت نهفته است و آن اینکه «کسی که قرآن بخواند ولی برای خداوند خضوع نکند و دلش نرم نشود و جامه حزن و بیم بر تن نکند، به تحقیق عظمت شأن خداوند را کوچک شمرده و دچار خسران آشکاری شده است».

رئیس مجلس با بیان اینکه اولین مسئله خضوع است که باید بر فرد نشسته باشد، به روایتی از امام صادق (ع) درخصوص ارکان آداب قرآن اشاره کرد و گفت: آن حضرت فرمود قاری قرآن به سه چیز نیاز دارد؛ و آن قلبی خاشع، بدنی آسوده و مکانی خالی از غیر، که دچار کثرت نباشد و مکانی خلوت باشد.

وی افزود: امام صادق (ع) می‌فرماید هنگامی که قاری قلبش برای خداوند خاشع گردد شیطان رجیم از او می‌گریزد و زمانی که نفس خود را از اسباب و تعلقات دنیوی خالی گرداند قلبش برای قرائت قرآن خالی از قیل و قال می‌گردد، پس عارضه‌ای بر او نمی‌آید که او را از برکت نور قرآن و فواید آن محروم سازد و هنگامی که مکانی خلوت را برگزیند و از خلق دوری کند روح او با مواهب نهانی قرآن انس می‌گیرد و حلاوت هم‌صحبتی خداوند عزوجل با بندگان صالحش را درمی‌یابد و این چه مقامی است که امام به آن توصیه می‌کند و به لطف خداوند به آنها آگاه می‌گردد و درمی‌یابد که خداوند آنها را به انواع کرامت و اشارات مخصوص خویش اختصاص داده است.

لاریجانی گفت: پس از آنکه جامی در این مقام نوشید و کرامات و اشارات و حلاوت‌های کلام پروردگار متعال استفاده کرد، البته بر این حال و به این وقت هرگز، حال و وقتی را اختیار و ترجیح نمی‌دهد و آنگاه به برترین راه عبادات و اطاعات برتری خواهد یافت، زیرا او در این حال بی‌واسطه کلام خدا را استماع کرده و با او مناجات و راز و نیاز می‌کند. پس بنگر چگونه کتاب پروردگارت و منشور عهد ولایت خود را قرائت می‌کند و چگونه اوامر و نواهی او را اجابت می‌نماییم و حدودش را انتصار می‌کنیم.

وی ادامه داد: امام صادق (ع) در انتهای این روایت به این نکته اشاره می‌کند که قرآن را با ترتیل، تأمل و تأنی بخوان و در نزد وعده و وعید آن تأمل کن و در امثال و مواعظش تفکر کن و از این حذر کن که به دلیل ادای حروف، حدود آن ضایع گردد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان تصریح کرد: این روایت به خوبی آداب قرآن را در یک مجموعه منسجم نشان می‌دهد که هم قلب باید خاشع باشد و هم بدن خالی از کثرت باشد و هم خلوت داشته باشد تا بتواند تلاوت و انس با خداوند برای او حاصل شود.

لاریجانی افزود: نکته چهارمی که لازم است در این محفل نورانی به آن اشاره کنم این است که اگر این آداب بر مسلمان مومنی حاصل شود و قرآن به همین نحو قرائت گردد، آن قاری در پیشگاه قرآن چه مراتبی پیدا می‌کند. روایتی است در کافی که این معنا را به خوبی بیان می‌کند و در این روایت آمده است که دفترها در روز قیامت 3 تا است؛ اول دفتری که نعمت‌ها در آن ثبت شده و دوم دفتری که کارهای نیک در آن ثبت شده است و سومی دفتری که کارهای ناشایست در آن نوشته شده است.

وی افزود: دفتر نعمت‌ها با دفتر کارهای نیک مقابله می‌شود و نعمت‌ها همه کارهای نیک را فرا می‌گیرد و آنچه می‌ماند دفتر کارهای ناشایست است، پس آدمی‌زاده مومن را برای حساب می‌خوانند و قرآن در بهترین صورتی پیش رویش درآید و می‌گوید «بارپروردگارا، من قرآنم و این بنده مومن تو است که خود را برای تلاوت من به مشقت بسیار می‌انداخت و زمان طولانی‌اش با ترتیل‌خواندن با من می‌گذراند و دیدگانش هنگام تهجد اشک‌ریزان بود، پس آنچنان که مرا خشنود ساخته او را خشنود ساز.» پس خداوند عزوجل می‌فرماید این بنده من دست راست خود را باز کن و آن را از نعمت رضوان خداوند و دست چپت را از نعمت الهی پر کن، و سپس خداوند می‌گوید این بهشت برای تو مباح است «قرآن بخوان و بالا برو»؛ به این معنی که هرگاه یک آیه بخواند یک درجه بالا برود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روایت فوق روایتی است از حال مومنی که با آداب قرآن را تلاوت کند، و آن خشوع و خلوت را برای قرائت قرآن داشته باشد.

لاریجانی با بیان اینکه در سنت اسلامی ما چیزی بیشتر تدبر و تامل در آیات الهی مورد توجه واقع نشده است و چه بسا علمای بزرگ نیز بر آن تاکید کرده‌اند، گفت: تمامی اینها و مقدمات ظرفی است که تامل و تدبر قرآن باید درون آن قرار گیرد و فهم دقیق تفکر اسلامی را برای فرد حاصل می‌کند.

وی با اشاره به آیه‌ای از سوره (ص) و بیان اینکه خداوند در سوره (ص) می‌فرماید این کتاب برای تدبر و تأمل و استفاده از عقل برای فهم متون قرآن به وجود آمده است، تصریح کرد: آن عهد و پیمانی که خداوند از آن یاد می‌کند، بطون آن با تأمل، تدبر و توجه کامل در این زمینه حاصل می‌شود.

لاریجانی در پایان با اشاره به روایتی از مثنوی معنوی گفت: در دل شب مرد نابینایی به میهمانی رفت و در دل شب آن مرد نابینا قرآن را گشود و از روی آن می‌خواند، به او گفتند مگر نابینا نیستی؟ چگونه قرآن را از رو می‌خوانی؟ و او پاسخ داد هر وقت قرآن را باز می‌کنم، بینا می‌شوم و چشمم نور می‌گیرد، یعنی قرآن چشم انسان را به حقایق باز می‌کند و این موضوع بر این نکته دلالت دارد که مسیر تدبر در آیات قرآنی حقایق را برای مومنین مکشوف می‌کند.

رئیس قوه مقننه در پایان با اشاره به بیتی از اشعار حافظ که می‌گوید «صبح خیزی و سلامت طلبی چون حافظ/ هر چه کردم همه از دولت قرآن کردم» گفت: از خداوند متعال می‌خواهم در این لحظات ارزشمند که قاریان و حافظان قرآن در اینجا هستند، برکاتش را بر شما نازل کند./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی