کد خبر : 2235
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با اعضای فراکسیون حمایت از نوآوران، نخبگان و مخترعان مجلس:

هرم آموزشی در کشور ناموزون است/ضرورت حمایت از نخبگان برای جلوگیری از مهاجرت

هرم آموزشی در کشور ناموزون است/ضرورت حمایت از نخبگان برای جلوگیری از مهاجرت

رئیس مجلس با اشاره به وضعیت آموزش در دانشگاه ها، ‌گفت: تعداد دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی روزبروز در حال افزایش است و تعداد نیروهای تحصیلکرده در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا هم به همین نحو افزایش داشته، ولی بازار کاری برای خیلی از آنها وجود ندارد و این نشان دهنده ضعف در سیستم آموزشی کشور است.

 دکتر علی لاریجانی امروز (یکشنبه 25 خرداد) در دیدار با اعضای فراکسیون حمایت از نوآوران، نخبگان و مخترعان مجلس، گفت: برای خیلی از رشته های دانشگاهی بازار کاری وجود ندارد و از طرفی پذیرش دانشجو در آن رشته ها بسیار زیاد است، به همین دلیل قبل از پذیرش، باید نیازسنجی صورت پذیرد تا باعث سرخوردگی و ناامیدی فارغ التحصیلان دانشگاه ها نشود.

وی گفت: عملکرد در حوزه نخبگان بسیار وسیع است و باتوجه به زمان اندک باقیمانده بهتر است این فراکسیون بر روی حداکثر سه موضوع اساسی و پایه ای تمرکز کند و آن موضوعات را به طور عمیق واکاوی کرده و به سرانجام برسانید.

لاریجانی تصریح کرد: در کشور ما نخبگان زیادی وجود دارد که به دلیل کمبود شغل و امکانات تحقیقاتی مجبور به مهاجرت می شوند و لازم است این افراد شناسایی و از آنان حمایت شود.

رئیس مجلس با اشاره به فرسودگی و قدیمی بودن تجهیزات آزمایشگاهی،‌ گفت: متاسفانه مسئولین دانشگاه های مطرح ایران از به روز نبودن امکانات گلایه مند هستند و امید به حمایت مالی جهت بروز نمودن وسایل تحقیقاتی خود را دارند.

لاریجانی ادامه داد: مراکز پژوهشی دانش بنیان متعددی به وجود آمده است اما بین آنها پیوند لازم برقرار نشده و حرکت خیلی از این موسسات هدفمند نیست.

گفتنی است،‌ لاله افتخاری درابتدای جلسه از اواخر مجلس هفتم با توجه به نیاز نخبگان این فراکسیون تشکیل شد و با هدف تعامل با دستگاه ها تشکیل شد.مرکز فناوری های ریاست جمهوری،‌وزارت علوم، بنیاد ملی نخبگان، معاونت علمی، بسیج علمی فناوری، دانشگاه شریف، پارک های علمی فناوری مثل پردیسان، تفاهم نامه های همکاری داریم و اقدامات مثبتی انجام شد.

رئیس فراکسیون حمایت از نوآوران، نخبگان و مخترعان مجلس  افزود: در مجلس هشتم هم این فراکسیون به کارش ادامه داد و اقدامات مثبتی از جمله رصد مشکلات  نخبگان و مخترعان،‌تسهیل رابطه علم و دانشگاه و صنعت و تجارت،‌تهیه طرح های مناسب جهت رفع مشکلات وتسهیل تجاری سازی علم مانند قانون حمایت از تاسیس شرکت های دانش بنیان و تجاری سازی علم، طرح اصلاح خدمت سربازی نخبگان،‌طرح استاندارد، طرح ثبت اختراعات و علایم تجاری که نیاز به تمدید مجدد بازنگری دارد را دردستور کار خود قرار داد.

وی در ادامه به ضرورت ایجاد معاونت علمی ریاست جمهوری اشاره کرد و اظهار داشت: ایجاد این معاونت  مصوبه دولت است، ولی چون خط مشی  مشخصی ندارد تاکنون تشکیل نشده است که امیدواریم در دولت یازدهم و با حمایت وزیر علوم این معاونت تشکیل شود.

همچنین اعضای فراکسیون به برخی دیگر از مشکلات نخبگان کشور مانند بحث بیمه و مالیات نخبگان و دانش پژوهان، توجه به نخبگان خارج از کشور،‌ فاصله زیاد میان ایجاد علوم جدید و اجرایی شدن آن در کشور، بلاتکلیف ماندن ایجاد 33 مرکز پارک علمی- فناوری که تعداد اندکی از آن بطور ناقص ایجاد شده است و بی هدف هزینه شدن اعتبارات پژوهشی در راستای  فعالیتهای علمی بی حاصل اشاره کردند./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ترامپ پیرو مکتب «گوبلز» و در تراز شغل کاباره‌داری سخن می گوید/تقویت بنیه دفاعی مورد توجه مجلس است/بحران جدی در کمین ملت عراق

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی