کد خبر : 2226
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در نشست مشترک با مدیران صنعت نفت تاکید کرد:

سقف قابل توجهی در بودجه امسال نفت دیده شد

سقف قابل توجهی در بودجه امسال نفت دیده شد

رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست با مدیران صنعت نفت در عسلویه بر نگاه حمایتی مجلس به حوزه‌ نفت تاکید کرد و گفت: به زنگنه توصیه می‌کنم که به شرکت‌های فعال در این حوزه که سرمایه‌های ملی هستند توجه کند و آن‌ها را مورد حمایت قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی امروز (پنجشنبه 29 خرداد) در نشست مشترک با مدیران صنعت نفت ضمن تشکر از برخی توضیحاتی که از سوی مدیران شرکت نفت صورت گرفت، افزود: برای من نیز افتخاری است که از نزدیک زحمات شما را ببینم؛ قصد ما این بود که از نزدیک در جریان روند امور قرار گرفته و خداقوتی به شما بگوییم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برداشتی که از این بازدیدها می‌توان داشت آن است که به طور حتم نسبت به سال‌ها پیش شاهد پیشرفت ارزشمند در حوزه فنی کشور بوده‌ایم که به طور حتم انسان احساس غرور می‌کند که فرزندان این مرز و بوم به چنین پیشرفتی در حوزه‌های فنی دست یافته‌اند.

وی تاکید کرد: به طور حتم این کار بسیار عظیم و سخت بود و تحریم‌ها نیز فشار زیادی بر ما تحمیل کرد، اما باید این واقعیت را پذیرفت که اینگونه مشکلات باعث مسلط شدن شما به کارها و امور می‌شود. گزارشاتی که ارائه شد شاید تا حدودی انسان را نگران کند، زیرا تصمیمات گرفته شده در سال‌های گذشته نشان از نبود پیشرفت درست در این حوزه‌ها است؛ که به طور حتم این تصمیمات باعث پخش کردن سرمایه‌های زیادی بود که هیچ‌یک به نتیجه نرسید.

لاریجانی با بیان اینکه ما کشوری نفتی و گازی هستیم، یادآور شد: در این شرایط مسئولیت ما این است که این موضوع را به‌عنوان یکی از محورهای اصلی توسعه قرار دهیم و نفت و گاز را عاملی برای توسعه قلمداد کنیم.

وی تصریح کرد: البته تصمیمات گرفته شده در کشور شاید تاکنون توجه به نفت و گاز را اولویت اصلی خود قرار نداده، اما همواره در بودجه سالانه وضع نفت ممتاز دیده شده است؛ به گونه‌ای که درآمدهای حاصله 14.5 درصد را به خود اختصاص می‌دهد. امسال هم سقف قابل توجهی در بودجه در نظر گرفته شد که به طور حتم باید در این شرایط اقدامات مهمی در راستای پیشرفت کارها صورت گیرد.

رئیس نهاد قانونگذاری یادآور شد: عده زیادی از شرکت در این طول مدت تربیت شده‌اند و این مهم سرمایه ملی برای کشور به شمار می‌رود. البته ناگفته نماند که راه‌های عقلایی نیز در این زمینه وجود داشت، اما به هر حال شاید در جاهایی ضرر کردیم اما دستاوردهای مهمی را نیز به دست آوردیم.

وی در توصیه‌ای خطاب به وزیر نفت مبنی بر اینکه ما باید سرمایه ملی را حفظ کنیم، تاکید کرد: البته ایشان هم به دنبال این قضیه هستند و در این زمینه باید تلاش کرد شرکت‌های کارآفرین که به نوعی موتور کاری فعالیت‌ها به شمار می‌روند، مورد حمایت قرار گیرند.

رئیس قوه مقننه گفت: به طور حتم فعالیت شرکت‌های نفت و گاز نوعی کار جهادی تلقی می‌شود و باید حمایت‌های زیادی از شرکت‌های نفت و گاز صورت گیرد.

لاریجانی افزود: در گزارشی که به دست من رسیده بود متوجه شدم که هنوز بودجه‌ها به استان‌ها تخصیص پیدا نکرده که متاسفانه این اقدام را نمی‌توان مثبت ارزیابی کرد؛ در همین شرایط باید کشور از این حالت خارج شود، زیرا پروژه‌های عمرانی اثر مستقیم بر فعالیت‌ها دارند و یکی از مسائل تحول‌بخش در این زمینه هستند.

وی به شرایط داخلی و صحنه بین‌المللی و همچنین مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد و یادآور شد: برخی تصور غلطی دارند مبنی بر اینکه با این فشارها مشکلات زیادی در کشور به وجود آمده و بر این اساس قرار است هر طور که شده کارها پیش رود، در حالی که این تلقی غلطی است و برای اینکه کشورهای دیگر از این توهم درآیند باید منابع گازی غنی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ما باید هر روز کارها را به پیش ببریم که در این شرایط به منافع ملی و امنیت کشور کمک می‌کنیم.

لاریجانی ادامه داد: البته مهندس زنگنه وزیر نفت نیز فکر توسعه‌گرایی دارند و جزو افرادی هستند که گزارش خوبی را درباره اقتصاد مقاومتی به مجلس ارائه کردند که نشان از برنامه‌ریزی دقیق ایشان در خصوص اقتصاد مقاومتی است.

وی با بیان اینکه منابع مالی نیز یکی از موضوعات پراهمیت به شمار می‌رود، یادآور شد: لازم است تا در زمان کوتاهی این معضلات و مشکلات رفع شود تا شاهد پیشرفت کارها باشیم.

رئیس قوه مقننه گفت: امسال در مجلس تدبیری در نظر گرفته‌ایم که یک بازنگری در استفاده از ظرفیت‌ها صورت گیرد که البته من هم یک‌سری راهکارهایی در نظر گرفته‌ام تا پروژه‌ها به نتیجه برسد.

لاریجانی تصریح کرد: امید است مسیر پیگیری شده با توجه به توانمندی‌های شرکت‌های داخلی و همچنین مسیر مذاکرات شرایط رو به بهبودی رود و مجلس نیز این مهم را حمایت خواهد کرد.

وی گفت: امیدواریم آلودگی هوا نیز بعد از تکمیل فازها به اتمام رسد و تلاش‌های موثری برای بهتر زندگی کردن مردم نیز صورت گیرد. 

سرمایه گذاری 30 میلیارد دلاری در 17 فاز پارس جنوبی

براساس این گزارش بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در ابتدای این نشست با ارائه گزارشی اجمالی از فعالیت‌های مجتمع پارس جنوبی افزود: در حال حاضر تولید گاز در میدان گازی پارس جنوبی روزانه ۳۰۰ میلیون مترمکعب است که تا ۳ سال آینده با تکمیل فازهای این مجتمع به یک‌هزار میلیون مترمکعب در روز می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه 17 طرح میدانی فاز پارس جنوبی در حال اجراست، گفت: تاکنون 30 میلیارد دلار در اجرای این 17 فاز سرمایه‌گذاری شده که برای تکمیل آن‌ها به 20 میلیارد دلار دیگر نیاز است.

این عضو کابینه دولت روحانی با بیان اینکه طرح‌های پارس جنوبی تا 3 سال و نیم آینده تکمیل خواهند شد، گفت: تاکنون 10 فاز میدان گازی پارس جنوبی وارد مدار شده ‌که امسال با بهره‌برداری از بخشی از طرح‌های در دست اجرا، 100 میلیون مترمکعب گاز در روز به ظرفیت گازی کشور افزوده می‌شود.

زنگنه با بیان اینکه تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام اولویت نخست وزارتخانه‌اش است، گفت: فازهای 12، 15، 16، 17 و 18 از اولویت‌های ما است که امسال بخشی از آن‌ها تکمیل و وارد مدار می‌شوند.

وی با تقدیر از از پیمانکاران طرح‌های پارس جنوبی گفت: برای تکمیل طرح‌های در اولویت اول به 10 میلیارد دلار اعتبار نیاز است که در صورت تامین این میزان، تکمیل آنها در دستور کار قرار می‌گیرد.

عضو کابینه دولت یازدهم افزود: با بهره‌برداری از 17 فاز در دست اجرای پارس جنوبی سالانه 50 میلیارد دلار به درآمد کشور افزوده می‌شود.

وزیر نفت با اشاره به اینکه درحال حاضر بیش از 300 میلیون مترمکعب گاز از میدان گازی پارس جنوبی تولید و به شبکه سراسری تزریق می‌شود، تصریح کرد: با بهره‌برداری کامل از طرح‌های میدان گازی پارس جنوبی تا 3 سال آینده تولید گاز به یک‌هزار میلیون مترمکعب در روز می‌رسد./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی