کد خبر : 2220
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رییس مجلس شورای اسلامی: باید از تولیدکنندگان واقعی حمایت کرد

رییس مجلس شورای اسلامی: باید از تولیدکنندگان واقعی حمایت کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: قوه قضائیه باید ساز و کاری فراهم سازد که میان بدهکاران واقعی و تولید کنندگان که به دلیل ضعف مدیریت با مشکل مواجه شده اند تفاوت وجود داشته باشد تا بتوان از تولید کنندگان واقعی حمایت کرد.
به گزارش سرویس شهری خبرگزاری برنا، علی لاریجانی در همایش گرامی داشت هفته قوه قضائیه گفت: یکی از ارکان مهم عدالت در کشور قوه قضائیه بوده است و برای تحقق آن چاره ای جز استقلال این قوه نیست. از این رو تلاش ها باید تحقق این اصل مهم قانون اساسی باشد.
وی گفت: گاهی یک طرف موضوعات، افراد قدرتمند هستند و اگر قوه قضائیه مستقل نباشد نمی تواند تصمیم درستی اتخاذ کند. باید دقت شود تا دخالت بلاوجهی در قوه قضائیه صورت نگیرد. متاسفانه گاهی برخی دستگاه ها به دلیل مسئولیت شان نگاه رعب آمیزی به قوه قضائیه دارند که باید مانع آن شد.
لاریجانی شرایط کنونی کشور را از چند جهت حائز اهمیت دانست و افزود: با توجه به شرایط موجود زمینه همکاری بین قوا بهتر شده و باید با استفاده از این فرصت اقدامات اساسی برای احقاق حقوق ملت را محقق ساخت.
وی خاطرنشان کرد: زمانی برخی اشکالات بلاوجه در تعامل قوا وجود داشت اما اکنون باید خدا را شکر کرد که اشکالات مرتفع شده و زمینه همکاری بین قوا بهتر و سنجیده تر شده است و امورات تسهیل شده بنابراین باید از این فرصت استفاده کرد و اقدامات اساسی در دفاع از حقوق ملت را سامان داد.
لاریجانی با بیان اینکه نگاه مجلس شورای اسلامی همکاری با سه قوه است، افزود: به دلیل نگاه همکاری و همیاری در مجلس قوانین مهمی به تصویب رسیده از جمله قانون مجازات اسلامی، قانون آیین دادرسی کیفری، قانون حمایت از خانواده، قانون سازمان بازرسی کل کشور، قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی و قانون اختیارات رییس قوه قضاییه که بتواند مستقیما لوایح مورد نیاز را به مجلس ارائه کند مصوب شد.
رئیس مجلس گفت: اکنون مجلس برای حمایت از قوه قضائیه گام های اساسی برداشته به نحوی که در سال جاری بودجه قوه قضائیه 700 میلیارد تومان افزایش داشته است.
وی با اشاره به رکود تورمی حاکم بر اقتصاد، گفت: در این شرایط کشور از لحاظ توسعه نیازمند همکاری قوا بوده زیرا از یک طرف بیکاری شدید و از سویی دیگر رشد رکود رخ داده و بسیاری از بخش های تولیدی با مشکلات دست و پنجه نرم  می کنند.
وی ادامه داد: تا موتور تولید راه نیفتد مشکل رکود و تورم حل نخواهد شد و برای رونق تولید تحقق امنیت امری مهم تلقی می شود.
لاریجانی افزود: یکی از مشکلات تولیدکنندگان مربوط به اخذ تسهیلات بانکی است و متاسفانه بانکها همکاری لازم را با تولید ندارند و این موضوع باعث شده تولید رونق نگیرد. از یک سو عنوان می شود که به دلیل بدهکاری به برخی تسهیلات گیرندگان وامی پرداخت نمی شود و از سویی دیگر بسیاری از این بدهکاران تولیدکنندگانی هستند که نیازمند حمایت هستند.
وی ادامه داد: این دو بخش باید از هم متمایز شود نخست کسانی هستند که به بهانه تولید پولی را گرفته اما به بازار دلالی رفته اند اما عده ای دیگر به دلیل مشکلات مدیریت و تحریم با مشکل مواجه شدند و نباید آنها به یک چشم دیده شوند و نقش قوه قضائیه در این جا برجسته می شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: قوه قضائیه باید سازوکاری را فراهم کند که تولیدکنندگان بدهکار از متخلفان جدا شوند و برای رونق تولید با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری باید به صنعتگر واقعی توجه شود.
وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود پیشگیری از جرم که قانون آن نیز تصویب شده را پایه خوبی برای کشور دانست و افزود: آمارها نشان می دهد که شرایط برای مبارزه با جرم خیزی باید محور قرار گیرد که خوشبختانه این قانون تصویب شده و ریاست آن شورا نیز برعهده رئیس قوه قضائیه است.
لاریجانی امنیت اجتماعی را اولویت بعدی دانست و افزود: نبود امنیت ناگوار بوده و مردم با مشکلات امنیت اجتماعی مواجه هستند و باید شرایط را برای اشرار قرمز کرد ما نیز آماده ایم که در صورت نیاز با قوه قضائیه همکاری کرده و قانون را تغییر دهیم.
وی ادامه داد: مبارزه با فساد نیز باید در دستور کار تمام قوا قرار گیرد و با توجه به سابقه فساد در کشور نیازمند تغییر ساختار هستیم. در این زمینه باید سازمانی به وجود آید که به قوه قضائیه متصل باشد. در برخی کشورها سازمانی به وجود آوردند که وظیفه مبارزه با فساد را دارد اکنون تاسیس سازمان مبارزه با فساد در مجلس مطرح بوده و امیدواریم که این سازمان بتواند در راستای مبارزه با فساد تاثیرگذار باشد.
مجلس گفت: در شرایط فعلی ستاد مبارزه با فساد اقتصادی مرتب تر از گذشته تشکیل جلسه می دهد اما ما نیاز به تغییر ساختار داریم. در این زمینه از درون این نشست ها معلوم نیست معجزه ای در مبارزه با فساد بیرون آید. من ناامید نیستم اما روند گذشته این گونه بوده است.
لاریجانی همچنین پیگیری تخریب جنگل ها را نیز حائز اهمیت خواند و افزود: در این زمینه تخلفات غیرقابل گذشتی وجود دارد به نحوی که اکنون بسیاری از زمین های شمالی کشور وارد ساخت و ساز قرار گرفته اند.
وی ادامه داد باید توجه داشت که کشور در سال 3 میلیون تن برنج نیاز داشته که 500 تا 700 هزار تن از آن وارد می شود و به طور حتم با رشد ساخت و ساز و افزایش جمعیت در آینده به مشکل خواهیم خورد.
وی گفت: ساخت ویلا در زمین های کشاورزی خلاف قانون بوده و قوه قضائیه باید با متخلفات برخورد شدید کند در قانون نیز آمده که این واحدها باید تخریب شود اما متاسفانه تاکنون شاهد آن نبودیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی بیان داشت: ما مخالف ویلا سازی نیستیم اما باید با قائده باشد و دولت باید با آماده سازی برخی اماکن اجازه ساخت را بدهد اما نه اینکه زمین های کشاورزی به ویلا تبدیل شود.
وی ادامه داد: برای حفظ استقلال باید کشاورزی را رونق داد و با ویلا سازی به دور از قاعده برخورد کرد.
 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی