کد خبر : 2217
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایران خواستار حضور فعال همه طوایف و قومیت ها در ساختار سیاسی عراق است

ایران خواستار حضور فعال همه طوایف و قومیت ها در ساختار سیاسی عراق است

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که ایران روابط بسیار صمیمانه ای با رهبران شیعیان، اهل سنت و کردهای عراق دارد، گفت: همیشه تاکید کرده ایم که در حکومت این کشور همه طوایف و قومیت ها حضور فعال وسازنده ای داشته باشند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، «علی لاریجانی» عصر امروز (یکشنبه) در همایش ملی خصوصی سازی آموزش های فنی و حرفه ای کلید اشتغال پایدار افزود: با توجه به خسارت های انسانی و مادی که در دوره صدام به ایران وارد شد این حق ایران است که خواستار همسایه ای باشد که زندگی آرامی با ما داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: ایران همیشه با همه طوایف و قومیت های عراق ارتباط دوستانه داشته و از حقوق همه آنها حمایت کرده است و امروز هم تضییع حقوق هیچ یک از طوایف عراق از طرف هر کسی مورد قبول ما نیست.** ایران در بحث هسته ای مسیر روشنی را دنبال کرد

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهید چمران اظهار داشت: شهید چمران به عنوان نیروی مجاهد که برای تفکر آزادی بخش اسلام تلاش می کرد، شناخته شده است و گاهی هم به عنوان عالمی که خدمات زیادی داشت می شناسیم.

لاریجانی یادآور شد: یک وجه از شخصیت ایشان حرکتی بود که بر آموزش های فنی و حرفه ای در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی در جنوب لبنان تاکید کرد و مرکز آموزش فنی و حرفه ای را در آن کشور ایجاد کرد.

وی همچنین گفت: شهید چمران یک فکر بود و برای این زمینه می اندیشید که اگر فرزندان مسلمان در زمینه آموزش فنی و حرفه ای صاحب مهارت نشوند، نمی توانند در توسعه کشور مفید باشند.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که آموزش های فنی و حرفه ای زیربناهای تخصصی را در زمینه های مختلف فراهم می کند، خاطرنشان کرد: آموزشگاه های فنی و حرفه ای از جمله بخش های پیش رونده برای توسعه کشور محسوب می شوند و سازمان فنی و حرفه ای هم امروز کمک شما است.

لاریجانی با بیان این که برای توسعه کشور به چند دلیل احتیاج به جهش داریم، افزود: ارزیابی شرایط کشور نشان می دهد که باید در بخش های آموزش فنی و حرفه ای کارهای بیشتری انجام داد تا یک حالت پرش ایجاد شود.

رییس مجلس ادامه داد: از یک طرف دشمنان از وضعیت بین المللی و مسایل هسته ای مشکلاتی را ایجاد و کشورهای قدرتمند تحریم های ظالمانه ای علیه ایران وضع کردند، اینها نوعی ماجراجویی و سنگ اندازی است.

لاریجانی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در بحث هسته ای مسیر روشنی را دنبال کرد اما آنها بهانه گیری کردند و کار را به تحریم کشاندند.

وی به مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 اشاره کرد و گفت: ایران از قبل هم گفته بود که می توانیم از طریق مذاکره این مساله را حل کنیم اما این موجودات آرام ننشستند و امیدواریم در این مذاکرات کار پیش برود.

وی به رخدادها و حوادث منطقه ای نیز اشاره کرد و اظهار داشت: آنها در سال های اخیر به فعالیت های خود در مسایل منطقه ای شدت بخشیدند، در سوریه ماجراهای تروریستی به وجود آوردند که نیم نگاهی هم برای ما داشتند که ما را به مسایل دیگر مشغول کنند.

رییس مجلس ادامه داد: آنها تلاش کردند به جریان مقاومت در منطقه لطمه بزنند اما با توجه به حرکت داهیانه نیروهای آگاه منطقه جلوی این ماجراجویی گرفته شد.

لاریجانی تاکید کرد: هنوز هم می بینیم که آنها با انتخابات سوریه مخالفت می کنند، نمی گویند چه راه حلی دارند اما با هر روش اصلاحی مخالف می کنند و معلوم است که هدف دیگری را دنبال می کنند.** تروریست ها در عراق با ساختار دموکراتیک مخالف هستند

وی با بیان این که حوادث عراق پرده هایی از این مساله را روشن تر کرد، گفت: قبلا می گفتند مسایل سوریه به خاطر ساختار حکومتی این کشور است، گاهی کشورهای منطقه هم این نکته را مطرح می کردند و زمانی که می گفتیم از گروه های تروریستی حمایت نکنید، می گفتند اینها واکنش به ساختار حکومت سوریه است اما آنها خلاف می گفتند.

رییس مجلس شورای اسلامی این سوال را مطرح کرد که چرا در عراق که ساختار حکومت دموکراتیک و مجلس آن نیز دموکراتیک است و از درون آن رییس جمهوری و نخست وزیر با رای مردم انتخاب می شود با آن درگیر شدید؟

لاریجانی ادامه داد: این موارد نشان داد که این اظهارات آنها بهانه بود و صحنه شفاف شد.

وی تاکید کرد: گروهک های تروریستی که در عراق کشتار انجام دادند با ساختار دموکراتیک مخالف بودند، مساله آنها شیعه و سنی نیست، اصولا نمی خواهند طوایف عراق زندگی کنند.

وی ادامه داد: آنها می خواهند بین شیعه و کرد ، شیعه و سنی و کرد و سنی درگیری ایجاد کنند. آنها به دنبال این هستند که منطقه به درگیری های داخلی مشغول شوند اگر عراق امروز به دنبال توسعه است آن را به درگیر های داخلی مشغول کنند.

رییس مجلس بیان این که مساله امنیت عراق برای ما بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: این کشور همسایه ما است، صدام سال ها از طریق عراق با ایران درگیر بود و مشکلات زیادی برای کشورمان ایجاد کرد، اما این حق ایران است که همسایه آرام داشته باشد و بتواند ساختار دموکراتیک داشته باشد.

لاریجانی تصریح کرد: ما از ابتدا مخالف اشغال عراق بودیم و می گفتیم عراقی ها بلوغ ایجاد ساختار دموکراتیک را دارند، کردها، شیعیان و اهل سنت با ما ارتباط نزدیک دارند و ما از ساختار ملی که در برگیرنده وفاق ملی بوده و در آن همه گروه ها حضور داشته باشند از این ساختار حمایت می کنیم.

وی تصریح کرد: جریان های امروز در عراق برای به هم ریختن این ساختارها است آنها موفق نمی شوند، اما مساله سازی می کنند.

رییس مجلس اضافه کرد: در جاهای دیگر منطقه هم وضع نیمه مستقری می بینیم از جمله در افغانستان ماجراهایی به وجود می آورند.**خروج از رکود نیازمند ساز و کارهای دقیق اقتصادی است

لاریجانی در ادامه به مسایل داخلی کشور اشاره کرد و گفت: به دلایل مختلف دچار بیکاری، تورم و رکود هستیم.

وی افزود: دولت تلاش می کند از رکود خارج شویم، مسیر درست است اما مشکلات پیچیده ای برای کارگاه های تولیدی و صنعتی به وجود آمده است که برای خروج از رکود این واحدها نیازمند کمک هستند.

رییس مجلس تصریح کرد: اکثر واحدهای تولیدی و کارآفرینان نیازمند حمایت های بانکی هستند که در این زمینه سستی می بینیم، اگر در این شرایط از واحدهای تولیدی حمایت نکنیم، نمی توان از رکود خارج شد.

لاریجانی اضافه کرد: خروج از رکود بحثی است که نیازمند ساز و کارهای دقیق اقتصادی است و یکی از بخش های پیشرو در این زمینه آموزشگاه های فنی و حرفه ای هستند، چرا که تا زمانی که افراد صاحب حرفه نداشته باشیم، زمینه توسعه فراهم نمی شود.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعالیت بخش خصوصی در ارایه آموزش های فنی و حرفه ای گفت: باید از این بخش که باری را از دوش دولت بر می دارند سپاسگزاری کنیم که این خدمت را انجام می دهند.

لاریجانی در ادامه سخنان خود با بیان این که هرم نیروی انسانی از نظر تخصص وضع متعادلی ندارد، اظهارداشت: باید در پایه این هرم متخصصانی که حرفه خود را به صورت عملی یاد گرفته اند، حضور داشته باشند، در راس آن نیز باید هرم آموزش های تخصصی دانشگاهی وجود داشته باشد، اما این وضعیت واژگون است و بخش نیروهای دانشگاهی ما که صاحب حرفه نیستند متورم است.

وی با بیان این که واگذاری این بخش ها به بخش خصوصی درست است، یادآور شد: مراکز آموزش فنی و حرفه ای باید این کارها را انجام دهند و در جاهایی که نیازمند صرف هزینه زیاد است دولت هزینه کند.

رییس مجلس خاطرنشان کرد: باید از مراکز فنی و حرفه ای حمایت مالی شود تا کارگاه های خود را به روز کنند. بخشی از تجهیزات مربوط به سال های گذشته است که باید در این زمینه سرمایه گذاری شود تا نیروی متخصص تربیت شود.

لاریجانی ضمن تاکید بر لزوم وجود پیوست فنی و حرفه ای در برنامه های سرمایه گذاری اظهار داشت: باید در قبال سرمایه گذاری ها از این بخش حمایت شود تا شاهد تربیت نیروی کارآمد باشیم و اگر احتیاج به قانون هم باشد در برنامه ششم توسعه کشور باید به پیوست های فنی و حرفه ای برای توسعه ایران توجه کنیم و مجلس هم از آن حمایت می کند.

وی، معافیت مالیاتی مراکز آموزش فنی و حرفه ای را از جمله اقدامات انجام شده در راستای توسعه این بخش عنوان کرد و ابراز امیدواری کرد: معافیت مالیاتی مراحل آخری خود را در شورای نگهبان طی کرد و بدین ترتیب یکی از مشکلات این بخش مرتفع شود

وی همچنین در زمینه بیمه موسسان آموزشگاه ها گفت: در مجلس در مورد این موضوع تلاش شده است، امیدواریم به نحو منطقی در لایحه ای گنجانده شود و این مشکل هم برطرف شود.

رییس مجلس تصریح کرد: تردید نکنید مساله آموزش های فنی و حرفه ای از دغدغه های مهم مجلس است و شما حتما مورد حمایت مجلس هستید.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی