کد خبر : 2185
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

گزارش 5 وزیر به رئیس مجلس درباره پژوهش و رشد علمی+تصاویر

گزارش 5 وزیر به رئیس مجلس درباره پژوهش و رشد علمی+تصاویر

جلسه مشترک کارگروه صنعت و دانشگاه با حضور دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس و وزرای بهداشت و درمان، نفت، علوم، دفاع و صنعت و روسای سازمان تامین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی عصر امروز در تالار آیینه ساختمان مشروطه مجلس برگزار شد.

به گزارش  جمهوریت به نقل از خبرگزاری خانه ملت، جلسه مشترک کارگروه صنعت و دانشگاه با حضور دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس و وزرای بهداشت، نفت، علوم، دفاع و صنعت و روسای سازمان تامین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی عصر امروز(25 تیرماه) برگزار شد.

در این جلسه وزاری مربوطه در گزارش‌های به تشریح برنامه‌های خود برای ارتقاء بخش پژوهش و رشد علمی کشور ارایه کردند.

همچنین رئیس مجلس در این نشست به بیان وضعیت کنونی حوزه مرتبط صنعت و دانشگاه و پژوهش پرداختند.

رضافرجی‌دانا وزیر علوم،‌تحقیقات و فناوری در نشست کارگروه صنعت و دانشگاه، درباره سازوکار وزارت علوم نسبت به ارتباط صنعت و دانشگاه، افزود: موضوع ارتباط صنعت و دانشگاه از مواردی است که امروزه بسیار حائز اهمیت است اماهنوز راه‌ حل جدی و منطقی برای آن در نظر گرفته نشده است.

وی ادامه داد: امروزه 134 مرکز رشد در دانشگاه‌ها و بخشهای صنعتی وجود دارد و 33 پارک‌ علم و فناوری در مراکز استان شکل گرفته تا شرکت‌هایی که به بلوغ فکری می‌رسند را در خود جای دهند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه امروزه شرکت‌های دانش بنیان به دلیل نبود تقاضا برای محصولاتشان رنج می‌برند، تصریح کرد: این اقدام باعث شده تا این شرکت‌ها از صحنه اقتصادی حذف شوند بر این اساس ما همواره به دنبال آن بودیم تا با یافتن راه‌حل منطقی، پارک‌های علمی و فناوری را با صنعت مرتبط سازیم.

همچنین حسین دهقان وزیر دفاع نیز در نشست مذکور، با تاکید بر ضرورت ارتباط صنعت و دانشگاه، افزود: امروز در مجموع صنایع دفاعی با 96 دانشگاه کشور به طور اساسی و بنیادی کار می کنیم و قراردادهای روشن و پروژه‌های مشخصی در این زمینه داریم لذا دو طرف همدیگر را پوشش داده و با کمک یکیدیگر به نتیجه می‌رسند.

وی ادامه داد: بدون‌شک تا زمانی که بحث راهبرد یا استراتژیک توسعه صنعتی کشور را تدوین نکردیم هرچقدر اعتبار صرف کنیم باز به نتیجه مشخصی نمی‌رسیم و این اقدامات محصولی برای ما نخواهد داشت.

علی عسگری، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور نیز در نشست کارگروه صنعت و دانشگاه، با بیان اینکه سازمان مالیاتی به‌دنبال حذف مالیات برای تمام طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی است، افزود: قطعا در قوانین باید یک تبصره برای تصریح معافیت‌های مالیات بخش پژوهش دیده شود، از این‌رومعاف کردن پژوهش علمی و کاربردی از مالیات نیازمند حکم قانونی است.

تقی نوربخش رئیسی سازمان تامین اجتماعی نیز در نشست مذکور از معافیت از پرداخت بیمه برخی از افراد خبر داد و تصریح کرد: افراد حقیقی که پیمان را به تنهایی انجام می‌دهند، شخصیت‌های حقوقی که دارای نظام بیمه‌ای خاص باشند و شخصیت‌های حقوقی که دفاتر قانونی خود را به سازمان تامین اجتماعی ارایه کنند از پرداخت حق بیمه در جهت رشد علمی کشور معاف هستند./

 

رئیس مجلس نیز با بیان اینکه ارتقا ارتباط دانشگاه و صنعت منوط به رفع مشکل پژوهشگران کشور است، گفت:‌ معافیت مالیاتی و همچنین معافیت از پرداخت حق بیمه یکی از راه‌های رشد پژوهش در کشور است و تا زمانی که حاشیه امن برای پژوهشگران، اساتید و نخبگان ایجاد نشود کشور در مسیر رشد علمی و بهبود شرایط اقتصادی حرکت نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست کارگروه صنعت و دانشگاه که امروز چهارشنبه‌(25 تیرماه) در مجلس برگزار شد، با بیان اینکه یکی از مشکلات اساسی در کشور مسئله پژوهش و ارتباط آن با صنعت است، گفت: هر سال ما موظف هستیم که بودجه کافی در لایحه بودجه برای این مهم در نظر بگیریم اما بازخوردی که داریم خیلی مطلوب نیست چرا که متاسفانه بودجه‌ها در جایی مصرف شده که اولویت‌های کشور از نظر فناوری نبوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری وجود دغدغه‌ همیشگی در خصوص چگونگی ایجاد ارتباط بین کارهای علمی دانشگاهی با صنعت، تصریح کرد: البته در این راستا گاهی یک دفتر ارتباط صنعت و دانشگاه به وجود آمد اما آن هم خیلی موفق نبود.

وی با بیان اینکه برقراری ارتباط بین دانشگاه و صنعت به ارتقای وضعیت کشور منجر می‌شود، افزود: با توجه به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی لزوم ارتباط صنعت و دانشگاه از حساسیت بیشتری نسبت به گذشته برخوردار شده است.

لاریجانی با تاکید بر اینکه رشد علمی کشور منوط به رشد علمی و صنعتی آن است، گفت: تا زمانی که مشکلات و موانع رشد علمی و صنعتی کشور مرتفع نشود نمی‌توان به آینده کشور امید داشت.

رئیس مجلس معافیت مالیاتی و همچنین معافیت از پرداخت حق بیمه را یکی از راه‌های رشد پژوهش در کشور خواند و تصریح کرد: تا زمانی که حاشیه امن برای پژوهشگران، اساتید و نخبگان ایجاد نشود کشور در مسیر رشد علمی و بهبود شرایط اقتصادی حرکت نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه بحث معافیت مالیاتی پژوهشگران و نخبگان علمی با هدف کمک به رشد مبانی علمی در کشور در مجلس پیگیری خواهد شد، تصریح کرد: برای بحث معافیت پژوهشگران از پرداخت بیمه برای هر پروژه علمی باید تدابیر مناسبی دربودجه اندیشیده شود.

لاریجانی با اشاره به الگوی کشورهای پیشرفته برای رشد علمی گفت: حمایت از کار علمی در همه جای دنیا با هدف بهبود شرایط کشور ها انجام می شود البته ساختار کشورهای دیگر متفاوت است اما الگوگیری از سایرین همیشه مزایای مطلوبی به دنبال داشته است.

رئیس مجلس ادامه داد: دغدغه مجلس همیشه چگونگی ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه و همچنین رفع مشکلاتی که به بی انگیزگی پژوهشگران و نخبگان منجر می شود بوده است.

لاریجانی گفت: اولین مسئله این است که تا کشور ما از نظر اقتصادی در فرمت رقابت قرار نگیرد بسیاری از مسائل حل شدنی نیست.

وی با بیان اینکه انجام درست خصوصی سازی پایه های اصلاحات اقتصادی در کشور را رقم خواهد زد افزود: تا وقتی اقتصاد کشور نیمه دولتی باشد هیچ کدام از مشکلات مرتفع نخواهد شد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه مجلس و دولت پایه های بهبود شرایط کشور را با تدبیر و اجرای قوانین باید مستحکم کند تاکید کرد: باید اصل 44 قانون اساسی درباره خصوصی سازی از سوی تمامی مسئولان جدی گرفته شود.

وی با بیان اینکه اگر برای وزرا موضوع تکنولوژی و تحقیقات و همچنین کاهش وابستگی به واردات به عنوان دغدغه مطرح شود قابل حل خواهد بود تصریح کرد: به طور مثال در حال حاضر مسئله و دغدغه وزیر نفت چگونگی ارتباط صنعت با دانشگاه شده و با استفاده از توان نخبگان به رشد مباحث مربوط به حوزه نفت همت گمارده است.

لاریجانی با بیان اینکه چگونگی ارتباط صنعت و دانشگاه باید در قانون برنامه ششم دیده شود تاکید کرد: مطرح شدن چگونگی ارتباط صنعت و دانشگاه به عنوان مسئله به رفع آن کمک شایانی خواهد کرد.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه هیات امناها دانشگاه ها باید بیش از پیش به رشد علمی کشور توجه داشته باشند، افزود: علاوه بر ضرورت تغییر سازوکارهای دانشگاهی باید فضای رقابتی بین اساتید و هیات امناها وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: باید این سوال پرسیده شود که اگر هیات امنای دانشگاه‌ها وجود نداشتند چه خللی به کشور وارد می‌شد و یا اینکه چه کاری در این هیات امناها در حال انجام  است و باید بدانیم که نبود این هیات امنا ها چه لطمه ای به عالم علم وارد می کند.

لاریجانی با انتقاد از نبود فضای رقابت در هیات امنای دانشگاهها افزود: باید در هیات امنای دانشگاهها به این موضوع توجه شود که اگر استادی تحقیق و پژوهشی انجام نداد به رده پایین تر تنزل یابد و اگر این اتفاق رخ ندهد بی شک فضای رقابتی وجود نداشته و رشد علمی را شاهد نخواهیم بود.

وی با بیان اینکه ما احتیاج به مطالعه ای دقیق داریم که ببنیم کشورهای دیگر چگونه از مباحث علمی خود حمایت می کنند، گفت: به طور مثال برخی کشورها در وزارت های خود شورایی دارند که پروژه های مهم را معرفی کرده و این شورا پروپوزال های مختلف را به دانشجویان می دهند که این خود حرکتی در جهت رشد علمی کشور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بهترین راه برای حمایت از پژوهش‌های علمی این است که پولی که پژوهشگران بابت انجام کارهای تحقیقاتی پرداخت می‌کنند به عنوان مالیات آنان منظور شود، افزود: در همه جای دنیا حمایت حساب شده‌ای از رشد علم صورت می‌گیرد.

 
ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی