کد خبر : 2144
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

مشاجرات سیاسی باری از دوش جامعه برنمی‌دارد/به خاطر یک اختلاف سیاسی نباید کلیت مجلس مورد تمسخر قرار گیرد

مشاجرات سیاسی باری از دوش جامعه برنمی‌دارد/به خاطر یک اختلاف سیاسی نباید کلیت مجلس مورد تمسخر قرار گیرد

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مشاجرات سیاسی باری از دوش جامعه برنمی‌دارد خطاب به خبرنگاران گفت: باید در پس‌زمینه هر فعل رسانه‌ای شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی در ذهن‌تان باشد و این خیلی مهم است که از چه زاویه‌ای به مسائل نگاه می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نشست صمیمی رئیس مجلس شورای اسلامی با خبرنگاران پارلمانی خبرگزاری‌ها، پایگاه‌های اطلاع‌رسانی و روزنامه‌ها امروز شنبه 18 مرداد در محل کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

لاریجانی در این دیدار در سخنانی کار رسانه را کاری دلپذیر برای فرد و جامعه خواند و در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه آشفتگی کنونی در منطقه خاورمیانه در چند دهه اخیر سابقه نداشته است، گفت: امروز از لیبی گرفته تا افغانستان نشان می‌دهد که یک طراحی‌هایی برای این منطقه شده است.

وی در مورد وضعیت داخلی کشورمان اظهار کرد: بارها گفته‌ام  وضع اقتصادی ما در نقطه‌ای است که جز با یک فکر جمعی سامان نمی‌یابد؛ امروز 6 هزار روستا در کشور با تانکر آب دریافت می‌کنند.

لاریجانی با اشاره به اینکه امروز 85 درصد بودجه کل کشور را بودجه جاری می‌خورد و تأکید بر اینکه به جز رونق اقتصادی نمی‌توان سهم بخش خدماتی را بالا برد، در بخش دیگری از سخنان خود در مورد اظهارات چند تن از خبرنگاران گفت: درباره صیانت از اصحاب رسانه خود شما خبرنگاران ساختاری پیشنهاد دهید تا ما پیگیری کنیم.

وی در برشمردن انتظارات خود از رسانه‌ها گفت: باید در پس‌زمینه هر فعل رسانه‌ای شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی در ذهن‌تان باشد و این خیلی مهم است که از چه زاویه‌ای به مسائل نگاه می‌کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: فضای کشور اقتضا می‌کند که یک نگاه مسئولیت‌شناسانه داشته باشیم. به عنوان مثال در قانون‌پذیری و قانون‌گرایی ما اشکالاتی وجود دارد که ما باید مستقیما آن را به جامعه القا کنیم چرا که نمی‌توان جز از مسیر ترویج قانون‌گرایی در کشور توسعه ایجاد کرد.
 لاریجانی در ادامه اولویت دولت، مجلس و رسانه‌ها را مسئله نابسامانی اقتصادی عنوان کرد و گفت: امروز در رسانه‌ها این اولویت را نمی‌بینیم و روزنامه‌ها را که ورق می‌زنیم مشاهده می‌کنیم مشاجرات سیاسی در اولویت است که هر چند به جای خود خوب است اما نمی‌تواند باری از دوش جامعه بردارد.

 

وی با تأکید بر اینکه بدون یک فرهنگ عمومی اقتصادی نمی‌توان نابسامانی‌های اقتصادی جامعه را حل کرد، گفت: در مجلس زمان زیادی را به موضوع اقتصاد اختصاص می‌دهیم چرا که اولویت اصلی کشور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امروز نیاز به یک وفاق داریم؛ ایجاد اختلاف کار آسانی است و ما با هر مسئله‌ای می‌خواهیم زاویه‌ها را زیاد کنیم درحالی که مجموع شرایط کشور اقتضا می‌کند که مسائل را با دید هم‌گرایانه بررسی کنیم و رسانه‌ها باید در این مسیر به ما کمک کنند.

وی در بخش دیگری از انتظارات خود از رسانه‌ها مجلس را رکن اساسی جمهوریت کشور برشمرد و اظهار کرد: جمهوریت و مردم‌سالاری دینی موضوعی تفننی برای کشور نیست و لازم است که در اذهان عمومی هم به این میزان جدی تلقی شود چرا که اگر نهاد جمهوریت خسران ببیند جمهوریت آسیب می‌بیند.

لاریجانی با انتقاد از زیر سوال رفتن کلیت مجلس به دلیل یک اختلاف سیاسی گفت: به عنوان مثال بحث ساپورت در مجلس مجرایی برای تمسخر مجلس شد.

وی ادامه داد: ممکن است ایرادی به یک نفر داشته باشید اما نباید به بهانه آن همه مجلس زیر سوال رفته یا مورد تمسخر قرار بگیرد. به عنوان مثال برای بحث وازکتومی که در آن مجلس می خواست تحدید موالید را لغو کند چه ماجرایی برای آن درست کردند که مجلس شورای اسلامی با رد هرگونه نگاه تمسخرآمیز به مجلس گفت: رسانه‌ها خیلی می توانند مؤثر باشند و نوع بیان شما خبرنگاران در کنار زحماتی که می‌کشید می‌تواند کارایی مثبتی برای کشور داشته باشد.

این گزارش حاکیست در ابتدای نشست چند تن از خبرنگاران به بیان دیدگاه‌ها و انتظارات خود در امر رسانه پرداختند از جمله محمدامین میرزایی دبیر گروه پارلمانی خبرگزاری فارس، در سخنانی با یادآوری شرایط حساس داخلی و بین‌المللی ضعف کشور در حوزه رسانه‌ای را مورد اشاره قرار داد و گفت: رسانه‌های انقلابی تنها هستند و عدم حمایت‌های مادی و معنوی از آنان سبب شده این رسانه‌ها در گام‌های اولیه باقی بمانند.

وی ادامه داد: نتیجه این امر شکل‌گرفتن تصویری از اسلام در ذهن مردم دیگر کشورها متناسب با خواست رسانه‌های غربی است.

میرزایی فقدان آموزش در میان خبرنگاران را یکی دیگر از معضلات رسانه‌های کشور خواند و گفت: امروز هالیوود 10 گام جلوتر از ارتش آمریکا وارد کشورهای اشغال شده می‌شود.

دبیر پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به ضرورت استفاده از ظرفیت هیأت‌های پارلمانی برای ارتباط‌گیری و تبادل اطلاعات گفت: اتحادیه بین‌المجالس نیز برای تشکیل حلقه‌های ارتباطی مقاومت در حوزه رسانه‌ می‌تواند موثر باشد چرا که امروز با گنبد رسانه‌ای بزرگتر از گنبد آهنین مواجه هستیم.
در ادامه مردوخی یکی از خبرنگاران حاضر در مراسم با قرائت شعری از مقام شهدای رسانه تجلیل کرد و سپس میرزایی خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی تابناک در سخنان خود گفت: اهالی رسانه به واسطه وکالتی که مردم به رئیس مجلس داده‌اند و نیز سابقه ایشان در مسئولیت‌های مختلف انتظار زیادی از وی برای حمایت از رسانه‌ها دارند.

وی با انتقاد از غلبه برخوردهای سلیقه‌ای در قانون در مواجهه نهادها با رسانه‌ها گفت: پرونده‌های مطبوعاتی باید با حضور هیأت منصفه مورد بررسی و صدور رأی قرار گیرد در حالیکه اکنون شاهدیم صدور رأی از سوی اعضای کمیته فیلترینگ صورت می‌گیرد.

میرزایی با طرح این سؤال که چرا در برخورد با اتهامات رسانه‌ای از همان ابتدا شدیدترین برخورد صورت می‌گیرد و آنها را فیلتر می‌کنند، گفت: آیا بانک‌هایی که مرتکب تخلفات مالی می‌شوند تعطیل می‌شوند؟‌ آیا شرکت‌های مرتبط با مه‌آفرید خسروی پس از اعدام او تعطیل شدند؟

وی پیشنهاد تشکیل کمیته‌ای برای بررسی بی‌قانونی‌ها در مورد رسانه‌ها را مطرح کرد و تقاضای ارتقای سطح دسترسی رسانه‌ها به مباحث تخصصی کمیسیون‌ها در جریان بررسی برنامه ششم را مطرح کرد.

همچنین قدیمی خبرنگار شرق در سخنانی با انتقاد از پوشش‌های حائل میان خبرنگاران و صحن گفت: این پوشش‌ها به گونه‌ای است که تفاوتی میان استماع مباحث مجلس از رادیو با حضور در صحن نگذشته است.

وی با یادآوری تلاش‌های رئیس مجلس در جهت رسانه‌ای نشدن برخی موضوعات از او خواست از ظرفیت خود برای کاهش فشارهای نامعمول در رسانه‌ها استفاده کند.

انتهای پیام/

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی