کد خبر : 212
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در نطق پیش از دستور:

ملت شجاع لبنان با شکیبایی از حادثه فجیع جنگ ۳۳ روزه صحنه‌ای افتخارآمیز خلق کرد

ملت شجاع لبنان با شکیبایی از حادثه فجیع جنگ ۳۳ روزه صحنه‌ای افتخارآمیز خلق کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری سالروز جنگ ۳۳ روزه لبنان گفت: ملت شجاع لبنان با شکیبایی از حادثه فجیع جنگ ۳۳ روزه صحنه‌ای افتخارآمیز خلق کردند.

دکتر علی لاریجانی در نشست امروز (یکشنبه 24 مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن ولادت حضرت امام رضا (ع) افزود: امام بزرگواری که حضرت امام صادق (ع) از پیش درباره ایشان فرمود او فریادرس امت و یاور و نور و فضیلت و حکمت امت است و خداوند به واسطه او از خونریزی‌ها جلوگیری می‌کند، دعواها را به آشتی بدل می‌کند، تفرقه را از بین می‌برد، برهنگان را می‌پوشاند، گرسنگان را سیر می‌گرداند و بیم ناکان را ایمن می گرداند؛ سخنش حکمت است و سکوتش دانش.

وی ادامه داد: این امام همام که امام صادق (ع) او را مظهر حکمت معرفی نمودند در حکمت زندگی آدمی بیانی دارد که چگونه آدمیان ضمن اینکه فکر می‌کنند، با تدبیر عمل می‌کنند اما در واقع حیات خویش را به سخره می‌گیرند.

دکتر لاریجانی تأکید کرد: امام رضا (ع) فرمود آدمیان چنانچه 7 چیز را بدون 7 چیز دیگر پیگیری نمایند خود را به سخره گرفته‌اند؛ اول آن کس که به زبان از خدا آمرزش می‌طلبد اما در دل از گناه خویش پشیمان نیست، دوم آن کس که از خدا طلب توفیق می‌کند اما در راه کسب توفیق تلاشی نمی‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: سوم آن کس که هشیاری و احتیاط بجوید اما پروا و پرهیز نکند، چهارم آن کس که از خدا بهشت طلب کند اما بر سختی‌ها شکیبا نباشد، پنجم آن کس که از آتش دوزخ به خدا پناه جوید اما شهوات دنیا را ترک نکند، ششم آن کس که به یاد مرگ افتد اما خود را مهیای آن نسازد و هفتم آن کس که خدا را یاد کند اما به دیدار او شایق نباشد.

وی تأکید کرد: امام اینگونه زندگی را غفلت و به سخره گرفتن می‌داند، از طرف دیگر امام رضا(ع) مومن حقیقی را اینگونه معرفی می‌کند؛ کسی مومن حقیقی است که این 3 ویژگی را داشته باشد؛ سُنَّةٌ مِنْ رَبِّهِ وَ سُنَّةٌ مِنْ نَبِیِّهِ وَ سُنَّةٌ مِنْ وَلِیِّهِ  اما سنت خدایش رازداری است که خدا فرمود عالم به غیب است و هیچ کس را به غیب مطلع نکند مگر در مورد پیامبران و آنچه خدا بخواهد.

دکتر لاریجانی یادآور شد: اما سنت پیامبرش مدارا کردن با مردم است که خدا پیامبرش را به مدارا با مردم امر فرمود و در کتاب خود اشارت داشت خُذِ الْعَفْوَ وَأْمُرْ بِالْعُرْفِ وَأَعْرِضْ عَنِ الْجَاهِلِینَ؛ اما سنت ولی خدا پایداری و شکیبایی در سختی‌ها است؛ از خداوند می‌خواهیم راهنمایی‌های آن ولی خدا در زندگی مسلمانان تجسم یابد و به ویژه محبان اهل بیت و ایرانیان که سعادت میزبانی آن حضرت را دارند به مقام مومنان حقیقی راه یابند.

 

ملت لبنان با سرافرازی کمر رژیم صهیونیستی را شکست

رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری جنگ 33 روزه لبنان افزود: بی‌تردید حادثه‌ای ناخواسته برای مسلمانان و مقاومت لبنان بود؛ جنگ نابرابر و ظالمانه‌ای بود، در آن آتش بیداد صهیونیستی- آمریکایی، ملت شجاع لبنان شکیبایی و مقاومت نمودند و از آن حادثه فجیع صحنه‌ای افتخارآمیز خلق کردند و این مقاومت نمونه‌ای از تجلی کلام مولایمان امام رضا (ع) است که فرمود سنت ولی خدا پایداری در سختی‌ها است.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه در هفته نخست جنگ، آمریکا و صهیونیست ها با هرگونه تقاضای آتش بس از جانب کشورها مخالفت می‌کردند، گفت: کنفرانسی در رم تشکیل شد و وزیر خارجه وقت آمریکا با بی اعتنایی به اجلاسی که اروپاییان تشکیل داده بودند، آتش بس را رد کرد و رئیس جمهور آن کشور در کنفرانس مسکو با سخنان رکیک نسبت به حزب الله درگوشی با نخست وزیر وقت انگلیس مطالبی را بیان داشت که نشان از توهمات شیطانی آنها داشت، اما درست بعد از هفته نخست جنگ با تغییر شرایط، رفتار آنها عوض شد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان تصریح کرد: واسطه پشت واسطه می فرستادند که به جنگ خاتمه دهند و مخصوصا در هفته سوم که شکست صهیونیست ها قطعی شد با دستپاچگی شورای امنیت را تشکیل دادند تا بی آبرویی هفته های قبل را در جنگ سرپوش بگذارند و محترمانه میدان را ترک کنند اما پاسخ پایداری و شکیبایی ملت لبنان را خداوند در عزت آنها قرار داد که با سرافرازی کمر رژیم صهیونیستی را شکستند.

 

سیدحسن نصرالله لبنان را به دژی مستحکم درمقابل قلدرهای صهیونیستی-آمریکایی بدل کرد

وی افزود: این افتخار نصیب مقاومت و به خصوص حزب الله قهرمان و رهبر پارسا و مجاهد آن، سیدحسن نصرالله شد که لبنان کشور کوچک خود را به دژی مستحکم در مقابل قلدرهای صهیونیستی-آمریکایی بدل کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی یاد مجاهدان مقاومت لبنان را در جنگ 33روزه گرامی می دارد و این پیروزی را به حزب الله و مقاومت لبنان تبریک می گوید و مطمئن است در شرایط جدید منطقه و نقش‌آفرینی تروریست های خائن داعش و جبهه النصره که به نیابت از صهیونیست ها به جنگ مسلمانان آمده اند باز هم پیروزی از آن مقاومت خواهد بود./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی