کد خبر : 2119
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

تندروی اخلاقی در حوزه سیاست، موجب اختلاف می شود

تندروی اخلاقی در حوزه سیاست، موجب اختلاف می شود

رئیس مجلس شورای اسلامی در آئین گرامیداشت سید آزادگان، سلوک و تواضع سید علی اکبر ابوترابی، آن حکیمِ حلیم را موجب وحدت فکری جامعه در زمان حیات وی دانست و مسئولان و مردم را به تبعیت از این منش برای اتحاد در کشور، تشویق کرد.
به گزارش ایلنا از قزوین، علی لاریجانی افزود: اگر در حوزه سیاست، تند روی اخلاقی رواج یابد دیگر نمی توان جلوی شیوع آنرا در جامعه گرفت، آنوقت است که اختلافات بیشتر شده و کشور دچار به هم ریختگی می شود.
وی تأکید کرد: سید ابوترابی شخصیت برجسته و ممتاز کشوری است که باید برای انقلاب تازه بماند، خاطراتش در رسانه ها تکرار و در کتاب ها نوشته شود، چراکه ایرانیان و حتی عراقی ها از او تعریف می کنند و منش وی، الگوی زندگی فردی و اجتماعی است.
لاریجانی در ادامه با زنده نگاه داشتن یاد و خاطره تمامی آزادگانی که به درجهٔ شهادت نائل آمدند، ادامه داد: شاید در تاریخ کشور ها کمتر دورانی پیدا شود که رجال مصممی برای تحقق یک آرمان و فکر در صحنه های حساس نقش آفرینی کرده باشند ولی این مهم در انقلاب اسلامی ایران و دوران دفاع مقدس بسیار دیده شده است.
وی ادامه داد: برخی کشور ها که دارای منابع و تاریخ عظیمی هستند، در عالم سیاست، نقش آفرین نبوده و نیستند ولی ایران از ادوار و افراد تاریخ سازی بهره مند است، افرادی همچون سید علی اکبر ابوترابی که حیات ایجاد کردند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به ایدئولوژی ها و مکتبهای اعتقادی در دنیا که درنده خویی و وحشیگری را رواج می دهند، یادآورشد: تفکر اسلامی که امام خمینی (ره) آنرا اسلام ناب محمدی نامیدند توانست در دنیا افرادی مانند رهبر کبیر انقلاب، شهیدان، جانبازان و آزادگانی همچون علی اکبر ابوترابی را تربیت کند.
رئیس قوه مقننه با اشاره به رفتار و ویژگی های اخلاقی سیدآزادگان و ارتباط آن با عصر حاضر، افزود: ایمان، معرفت و حکمت اسلامی در رفتار ابوترابی موج می زد و تقوی در عمل وی جریان داشت و نهان و آشکارش فرقی نداشت.
وی دلیل موفقیت ابوترابی را در استفادهٔ درست وی از زندگی و حتی دوران اسارتش اعلام کرد و گفت: ابوترابی در ابتدا با خداوند صادق بود و به گفتهٔ مرحوم آیت ا... بهجت، هر کس که با خدا رابطهٔ خوبی داشته باشد، ارتباطش با مردم درست می شود.
لاریجانی در ادامه با اشاره به دیگر ویژگی های ابوترابی در توجه به نماز اول وقت و صبر و استقامت، یادآورشد: توجه به نماز را باید اصل زندگی و امور دانست، نکته ای که در جامعهٔ ما رواج ندارد و نباید نماز را به خاطر جلسات و دیگر کار ها به تعویق انداخت چراکه مسلک و هدف اسلام ناب محمدی نیست.
وی اضافه کرد: صبر و استقامت ابوترابی و ترویج این روحیه در بین دیگر اسرا را نباید از یاد برد، ویژگی که در جامعهٔ امروز برای تحقق آرمان ها در برابر دشمنان نیازمندیم.
لاریجانی با تأکید بر عدم رواج گُمان سوء به دیگران در جامعه و سخنی از حضرت علی (ع) در این رابطه، عنوان کرد: باید یاد گرفت که هر سخن سوء را براحتی نپذیرفت چراکه بسیاری از مشاجرت ها در کشور با جدی گرفتن ظن و گمان ها ایجاد می شود.
رئیس قوه مقننه با اشاره به تشکیل هشت میلیون پرونده قضایی در سال اضافه کرد: افزایش نزاع خانوادگی و اجتماعی و مسائل اقتصادی در جامعه تربیت اخلاقی را زیر سؤال می برد و اگر افراد زندگی نامه سید آزادگان و خاطراتی که دیگران از وی دارند را مرور کنند و از آن پند گیرند، می بینند فکر اسلامی، اخلاق و تواضع سرلوحه زندگی این آزاده بود.
وی با گریزی به گذشته، پافشاری ایران بر استقلال سیاسی را رمز پیشرفت کشورمان تا به امروز دانست و افزود: ایران تنها کشور آبرومند در منطقه است و یکه تاز از ملت مظلوم فلسطین حمایت می کند و نتیجهٔ این دفاع، یاری رساندن خداوند به ایران در بسیاری مواقع حساس بوده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحریم ها و فشارهای سیاسی که از سوی کشورهای زورگو به ایران تحمیل می شود، ادامه داد: مسلمان کُشی و رقابت بی معنی کشور ها در منطقه خاورمیانه،   همان دقل کاری دشمن است که به اختلافات داخلی ایران نیز دامن می زند.
وی افزود: دشمنان از ما می خواهند مواضع خود را در رابطه با فلسطین تغییر دهیم و این بدان معنی است که آن ها تنازع استراتژیکی با ما دارند.
این مقام مسئول توجه به اجرای اقتصاد مقاومتی را کلیدی برای مقاوم شدن کشور در برابر شگردهای دشمن اعلام کرد و با تأکید بر رفع مشکلات اقتصادی مردم، ادامه داد: بسیاری از کارخانه هاتعطیل شدند و قادر به ایجاد شغل نیستند، باید از این رکود با توجه به اقتصاد مقاومتی بیرون رفت و به پویایی رسید.
پایان پیام
 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی