کد خبر : 2118
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

مرحوم ابوترابی با مدیریت بحران در اردوگاه اسرا موجب وفاق و همدلی آزادگان بود

مرحوم ابوترابی با مدیریت بحران در اردوگاه اسرا موجب وفاق و همدلی آزادگان بود

به گزارش خبرنگار مهر، به مناسبت سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی مراسم گرامیداشت سید علی اکبر ابوترابی سید آزادگان با عنوان   ابر فیاض  ظهر شنبه با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، آیت الله باریک بین نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین، مرتضی روزبه استاندار، حجت الاسلام سید محمد حسن ابوترابی فرد نائب رئیس مجلس، فیروز آبادی قائم مقام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژِی اتمی ایران، عباسپور، رحمانی، حسینی و محمدی نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی، آیت الله اسلامی نماینده مردم تاکستان در مجلس خبرگان رهبری، مجابی معاون محیط زیست، جمعی از آزادگان و ایثارگران، مسعود نصرتی شهردار قزوین، مدیران دستگاههای اجرایی و خانواده شهدا و فرماندهاین نظامی و انتظامی در تالار اجتماعات دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین برگزار شد.
حجت الاسلام حسینی در این مراسم گفت: روح معنویت، آزادگی، ایثار و فداکاری در یکایک آزادگان دیده می شد و مرحوم سید علی اکبر ابوترابی سرور آزادگان نقش بی نظیری در وحدت اسرا داشت.
وی افزود: وجحود شخصیت برجسته ای چون مرحوم ابوترابی در دوران اسارت به گونه ای بود که با رفتار اسلامی و اخلاقی پسندیده حتی بعثی ها و ماموران عراقی را تحت تاثیرقرار می داد و این نمونه ای از یک رفتار اصیل اسلامی است که باید در جامعه ترویج شود.
رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین یادآورشد: حتی کسانی که ابوترابی را در اردوگاه نمی دیدند پیامش را اجرا می کردند و مرحوم نفوذ کلام داشت و برگزاری مراسمی اینگونه در تجلیل از شخصیت ارزشمند عالمی برجسته جای تقدیر دارد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: استان قزوین از نظر قدمت تاریخی در علم و فقاهت و معرفت جایگاه خاصی دارد و وجود مدارس حوزه علمیه امروز در کشور نمونه است و باید تقویت شود.
حسینی یادآورشد: هشت مدرسه علمیه در استان وجود دارد که میراث فرهنگی تلقی می شود که نیازمند توجه بیشتری است.
دشت قزوین نیازمند آب است
نماینده مردم قزوین در ادامه به مشکلات استان اشاره کرد و گفت: دشت قزوین بدون آب نابود می شود و از رئیس مجلس انتظار داریم برای تامین آب مورد نیاز از ارتفاعات الموت رود حمایت لازم را انجام دهند.
وی تصریح کرد: از محل صندوق توسعه ملی قرار بود 10 درصد به صنعت، 10 درصد کشاورزی و نیز درصدی به گردشگری داده شود که هنوز داده نشده که در این صورت با بحران مواجه خواهیم شد لذا انتظار داریم از همین محل برای رفع مشکلات استان اقدام شود.
حسینی یادآوشد: امروزه که مشکلات زیست محیطی و آلودگی پایتخت دغدغه مردم و مسئولان شده استان قزوین با توجه بیشتر می تواند محل مناسبی برای تفریح مردم کشور و تهران باشد اما نیازمند حمایتهای مالی و اعتباری هستیم.
فصیحی رامندی: هدایت ابوترابی در اردوگاه تحمل اسرا را بیشتر کرد
در ادامه فصیحی رامندی نماینده آزادگان استان با بیان خاطراتی از دوران اسارت گفت: آوازه ابوترابی در همه اردوگاههای اسرا پیچیده بود و در شرایطی که به علت پراکندگی اردوگاهها هیچ وحدت و انسجامی بین آزادگان نبود مرحوم ابوترابی توانست با تدبیر و اخلاقی مثال زدنی اتحادی منسجم بین اسرا ایجاد کند که تحمل این دوران پر رنج برای همگان آسان شود.
فصیحی رامندی تصریح کرد: شاید اگر رفتارهای پدرانه و پر از رافت اسلامی مرحوم ابوترابی و توصیه های ایشان نبود دوران سختی در انتظار آزادگان بود اما اسرا شیفته رفتار مرحوم شده بودند و هر پیامی که داده می شد برای همگان لازم الاجرا بود.
بهشتی پور: منشور آزادگان آماده اجرا شد
در ادامه بهشتی پور عضو هیئت مدیره پیام آزادگان، منشور ندوین شده آزادگان را تشریح کرد و اظهارداشت: مدت دو سال با استفاده از تجربیات آزادگان این منشور تهیه شده که سندی راهبردی است.
وی افزود: چهارهزار نفر ساعت برای این منشور کار شده که چشم انداز جامعی برای آزادگان در افق 1404 و تقشه راه آزادگان مشخص شده که در این سند برای دولت تعهدی ایجاد نخواهیم کرد بلکه برای خود برنامه تعریف کرده ایم.
بهشتی پور یادآورشد: از آزادگانی که تجربه سالها اسارت در زندانهای بعثی را دارند انتظار داریم در تکمیل این سند همکاری کنند تا فرهنگ ایثار و مقاومت تداوم یابد و ارزشهای اسلامی ماندگار شود.
این مسئول بیان کرد: ولایت مداری، دین داری، ارزشهای بنیادی، اصول سبک زندگی، اخلاق مداری، در این منشور پیش بینی شده تا بدانیم آزادگان چه کارهایی می توانند انجام دهند.
وی گفت: در این منشور به نقشه جامع علمی کشور، سیاست های برنامه پنجم و سیاست کلی نظام و اسناد بالادستی توجه شده و با تحلیل محتوی با نخبگان هم گفتگو شده تا دیدگاه همه آنها منتقل شود.
بهشتی پور اظهارداشت: آنجه باید آزادگان به آن دست یابند و نیز شرایط متعالی در منشور دیده شده و امیدواریم در تعیین مسیر آزادگان موثر باشد.
در این مراسم از خلبان فنوری و همسر شهید سرلشگر خلبان لشگری تجلیل شد.
همچنین به طور زنده تصویر شهید کاظم عبدالامیر از ماموران عراقی که تحت تاثیر رفتارهای مرحوم ابوترابی دچار تحول روحی شده و پس از حضور در میدانهای نبرد سوریه شهید شده بود توسط هنرمند قزوینی نقاشی شد.
موسوی گرمارودی شاعر معاصر هم قطعه شعری زیبا در وصف مرحوم سید علی اکبر ابوترابی قرائت کرد.
در پایان سرود یک قبیله مرد که توسط سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین تولید شده بود اجرا شد.
علی لاریجانی در سفر یک روزه به قزوین ضمن کلنگ زنی مجتمع بزرگ تجاری، اداری و خدماتی ملاصدرای قزوین از بوستان باراجین و سرای سعدالسلطنه نیز دیدن کرد.
 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی