کد خبر : 2110
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

انرژی‌ها صرف سایش‌های سیاسی نشود/بخش دیوانی کشور باید کوچک و چابک شود

انرژی‌ها صرف سایش‌های سیاسی نشود/بخش دیوانی کشور باید کوچک و چابک شود

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه انرژی و وقت صرف سایش های سیاسی نشود، گفت: با توجه به شرایط حساس منطقه ای و بین المللی ایران شرایط حکم می کند که آرامش سیاسی را شاهد باشیم، نباید وقت ها و انرژی ها صرف سایش های سیاسی شود.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز در همایش اقتصاد مقاومتی و فرصت های سرمایه گذاری در شهرستان شهریار، گفت: اینکه دست اندرکاران تولید منطقه و علاقمندان به سرمایه گذاری و مسئولان منطقه جلساتی داشته باشند و تبادل نظر کنند برای آبادانی منطقه ارزشمند و ضروری است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: توسعه یک امر  توسعه یک امر قالبی و فرمایشی نیست باید در ذهن آحاد جامعه تفکر توسعه و آبادانی شکل بگیرد و ضمنا یک نسخه واحد نیز ندارد، مؤلفه های پایه ای واحد دارد ولی مقتضیات منطقه همیشه لازم است مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: امروز در سطح بین المللی نیز این فکر مطرح است که آیا یک مدل توسعه را می توان دنبال کرد و این یک فکر ناجهی است و یا باید متناسب با مقتضیات، مؤلفه های فرهنگی و منطقه ای را دخالت دهیم.

لاریجانی با بیان اینکه کتاب های زیادی در این زمینه وجود دارد که نشان می دهند کشورهای نوظهور که این ها مدل اقتصادی لیبرال را دنبال نکردند و نوعی دخالت های حکومتی را برای مقتضیات منطقه ای لحاظ کردند افزود: ما هم چنین هستیم، البته در کشور ما یک دوره هایی سپری شد که برخی افکار اقتصادی ناموفق در آن شکل گرفته بود اما در کل یک مسیری را طی کرد که باید در تاریخ توسعه کشور درست درک کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر سیاست های کلی اقتصادی، جهت گیری ها، هدف و سند چشم انداز مشخص شده  و اینکه اقتصاد کشور باید مبتنی بر نیروهای مردمی در کشور باشد مسجل شده است.

لاریجانی ،گفت: این فکر که در هر منطقه ای نخبگان منطقه با مسئولان مربوطه نشست های کاری و خارج از تعارف ها داشته باشند برای بهبود شرایط منطقه فکر بسیار منظم ودقیقی است و در قانون برنامه نیز توصیه شده است که تالار گفتگو بین بخش خصوصی و مسئولان مربوطه شکل بگیرد.

وی با بیان اینکه در این دولت به تالار گفتگو بین مسئولان خصوصی و دولتی بیشتر توجه شد گفت: بحث تولید به عنوان عامل سرمایه گذاری و تولید با دست اندرکاران سیاسی و مدیریت کشور در یک نشست هایی با هم تبادل نظر کنند و تصمیم بگیرند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: به این نکته باید توجه کرد که اراده کشورها همانطور که در نصوص اسلامی آمده است ابتدا آبادانی کشور است، باید کشور توسعه پیدا کند تا ما بتوانیم خدمات بهتری ارائه کنیم.

وی افزود: اینکه بتوانیم بهداشت و درمان و شرایط فرهنگی و شرایط اجتماعی کشور بهتر شود نیاز به سرمایه گذاری است، وقتی خزانه دولت دچار مشکل باشد و منابع کافی برای این مسائل نباشد با سخنرانی و حرف دردی دوا نمی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: وضعیت اقتصادی کشور احتیاج به یک جهش در توسعه دارد و مانند کشتی می ماند که اگر بار آن را زیاد کنیم سرعت آن کم خواهد شد و زمین گیر می شود.

لاریجانی با تأکید بر اینکه وضع دیوانی کشور ما مثل کشتی سنگین است و حجم نیروی انسانی در بخش اجرایی کشور بسیار زیاد است گفت: سیاست های کلی کشور مشخص کرده است که بخش دیوانی کشور باید کوچک و چابک باشد اما متأسفانه در این سال ها کوچک که نشد افزایش پیدا کرد ضمن اینکه در آن چابکی هم دیده نمی شود از این رو باید علاج شود.

وی با بیان اینکه نمی توان منابع نفتی را صرف هزینه های جاری کرد گفت: ساختار کار اجرایی باید براساس ضرورت اضافه شود.

لاریجانی ،گفت: یکی از مسائل مهمی که باید به آن پرداخت این است که در اقتصاد مقاومتی شرایط رونق اقتصادی فراهم شود.

وی افزود: حضرت امام علی(ع) وقتی مالک را فرستاد تا والی مصر شود فرمودند بیش از آنکه به مالیات گرفتن فکر کنید به آبادانی آنجا توجه کن و این بدان معناست که تا جایی آباد نشود نمی توان منابعی تهیه کرد برای اینکه شرایط مردم را تغییر دهیم و به اقتصاد و شرایط رفاهی آنها بپردازیم.

لاریجانی ،گفت: وقتی رونق پیدا شود و چرخ اقتصاد کشور راه افتاد می توان مالیات و عوارض گرفت و به سلامت و رفاه مردم پرداخت.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اقتصاد مقاومتی به معنای آن است که رونق اقتصادی به دست مردم ایجاد شود و یک نوع استقامت در این زمینه به لحاظ اقتصادی به وجود آید که در این راستا باید یک نگاه برون گرا داشته باشیم و شرایط تسهیل برای صادرات کشور فراهم شود.

لاریجانی گفت: در امر صادرات مشکلاتی وجود دارد که یکی از آنها سیستم دیوانی کشور است که وقتی فربه شود به جای آنکه تسهیل کند مزاحمت ایجاد می کند.

وی با تأکید بر اینکه زمان سرمایه گذاری در کشور طولانی است و باید کوتاه شود، گفت: آن طور که به من گزارش داده اند حدود حداقل 200 روز طول می کشد تا سرمایه گذار هفت بند نادر را طی کند ضمن اینکه باید یک کفش آهنی بپوشد.

لاریجانی با اشاره به اینکه در قانون برنامه پنجم تئوری پنجره واحد تعریف شده است گفت: براساس این تئوری اگر کسی بخواهد سرمایه گذاری کند تمام استعلامات را باید از طریق پنجره واحد در یک زمان کوتاه اخذ کند و سرمایه گذار نباید به دنبال استعلامات بود که متأسفانه تا کنون این اتفاق نیافتاده است از این رو از وزارت صنعت و معدن می خواهیم زمینه را برای صنعتگر فراهم کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اصلاح ساختار اجرایی باید یاری کننده تولید باشد نه مزاحم و زمینه را برای سرمایه گذاری فراهم کند.

لاریجانی بیان کرد: تردید ندارم دولت فعلی عزمش بر این است که شرایط اقتصادی را برای صنعتگر، تولیدکننده، کشاورز و دامدار فراهم کند.

وی افزود: چون کلیت تولید در رکود است دولت باید سریعتر و همه جانبه تر عمل کند و بخش های بانکی باید بسیار فعال تر باشد که البته در لایحه خروج از رکود تولید که توسط دولت امضا شده آمده است.

لاریجانی با اشاره به اینکه در قانون بودجه امسال امکان های زیادی را برای دولت فراهم کردیم که از تسهیلات بانکی و امکانات به بخش تولید اختصاص دهند گفت: در این مراسم اشاره شد به اینکه ساختمان بیمارستانی 20 سال پیش کلنگ زده شده  که اگر روند ساخت آن همین مدل پیش برود وقتی که آن را افتتاح کنند ساختمان کلنگی است.

رئیس مجلس با بیان اینکه کلنگ زنی هایی که بدون بودجه انجام می شود درست نیست گفت: در حال حاضر 400 هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی کلنگ زده در کشور داریم که برای اجرای آنها تنها 20 هزار میلیارد تومان منابع عمرانی داریم و این به آن معناست که با نرخ تورم کنونی روند تکمیل آنها 40 تا 50 سال طول می کشد، پس بهتر است آنها را واگذار کند.

لاریجانی با بیان اینکه باید از ظرفیت های مردمی برای آبادانی کشور استفاده کرد گفت: اگر بخواهیم شرایط اقتصادی کشور را متحول کنیم باید از ظرفیت های قانونی استفاده کنیم و شرایط رونق اقتصادی را با بودجه موجود فراهم کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نکته دیگری که فکر می کنم باید به آن توجه شود فرهنگ کشور است که باید یاری رسان کشور باشد و اگر شرایطی که اراده مردم را معطوف به آبادانی می کند فراهم نشود آبادانی رخ نمی دهد.

لاریجانی با تأکید بر اینکه باید بر تلاشگری و وجدان کاری توسط رسانه ها تأکید شود گفت: تلویزیون، رسانه ها و آموزش باید در فرهنگ سازی این موضوع سهم داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه زمانی در هند بوده و روزنامه های آنجا را مطالعه می کرده گفت: 70 تا 80 درصد مطالب رسانه های هند اقتصاد و مابقی آن فرهنگ بود این در حالی است که در روزنامه های ما به این مسائل کمتر پرداخته می شود و بیشتر به مشاجرات و دعواهای سیاسی پرداخته می شود.

لاریجانی با تأکید بر اینکه پرداختن به مشاجرات و دعواهای سیاسی سر جای خود اشکالی ندارد گفت: اگر می خواهیم اقتصاد مقاومتی رخ دهد و آبادانی اولویت کشور باشد باید فرهنگ به کمک بیاید و اراده ها را به سمت آبادانی و تولید معطوف کند.

رئیس مجلس از رسانه ها و صدا و سیما و آموزش  و پرورش خواست تا فرهنگ تولید و کار را از کودکی در نهاد کودکان قرار دهند.

لاریجانی گفت: فرهنگ اگر بخواهد وظیفه خود را انجام دهد باید اراده جامعه را به سمت تولید سوق دهد.

وی با اشاره به اینکه بخش زیادی از نصوص اسلامی به کار و تولید توجه کرده است گفت: صفای فکری و اخلاقی که در جامعه است به برکت تفکر اسلامی باید بسترساز این امر باشد.

لاریجانی با تأکید بر توجه به ملازمات سیاسی جامعه گفت: در شرایط حساس منطقه ای و بین المللی و مذاکرات مهم هسته ای قرار داریم از این رو لازم است همگرایی را در داخل پیگیری کنیم و هر کس به اندازه سهم خود مراقبت کند که انرژی و وقت صرف سایش های سیاسی نشود بلکه هم افزا باشد به سمت هدفی که رهبری معظم تعریف می کنند./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

  کشورهای منطقه به دنبال روش های نوین برای مبارزه با تروریسم هستند

  امکان برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مدیریت پسماند وجود ندارد

  افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان مجلس صددرصد کذب است/نمایندگان اجازه تعدی به حقوق مردم را نمی دهند

  ضرورت لغو روابط سیاسی و اقتصادی کشورهای عضو با رژیم صهیونیستی تا زمان تعلیق تصمیم آمریکا درباره مساله قدس

  آمریکایی ها به کلاهبرداری خود در منطقه افتخار می‌کنند/ کشورهای اسلامی در مقابل لفاظی های آمریکا مقاومت کنند

  جمهوری اسلامی از مقاومت حمایت نظامی کرده و خواهد کرد اما در یمن دخالتی نداشته است

  آمریکا بستر مطالبه طبیعی در کشورهای اسلامی را به آشفته بازار سیاسی تبدیل کرد

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی