کد خبر : 2109
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

کمیسیون فرهنگی نباید نمایندگان را از نامزدی برای هیات نظارت بر مطبوعات محروم می کرد

کمیسیون فرهنگی نباید نمایندگان را از نامزدی برای هیات نظارت بر مطبوعات محروم می کرد

رئیس مجلس در پی اعتراض نمایندگان به عدم اصلاح شیوه انتخاب کاندیدای عضویت در هیات نظارت بر مطبوعات با وجود توصیه وی توضیح داد:کمیسیون می توانست افراد بیشتری را انتخاب کند و نباید کسی را از کاندیدا شدن محروم می کرد، ما در جمع بندی هیات رئیسه به کمیسیون فرهنگی توصیه کردیم که می تواند افرادی را به لیست نامزدهای معرفی شده اضافه کند که متاسفانه کمیسیون فرهنگی این را نپذیرفت.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، در جلسه علنی روز سه شنبه و در ادامه بررسی گزارش کمیسیون بهداشت در خصوص اصلاح قانون بیمه اجتماعی کارگران، بهروز نعمتی نماینده مردم اسدآباد در تذکری با یادآوری محرز دانستن ابهام در انتخاب ناظران مجلس در هیات نظارت بر مطبوعات، گفت: آقای لاریجانی 2 هفته پیش که شما ریاست جلسه را برعهده داشتید در رابطه با ماده 218 آیین نامه داخلی ابهامات انتخاب ناظران مجلس در هیات نظارت بر مطبوعات و صدا و سیما را پذیرفتید، اما اکنون دوباره می بینیم که این موضوع در دستور کار مجلس گذاشته شده است. حال سئوال این است تاکنون چه رفع ابهامی صورت گرفته است.

وی افزود: تا دیروز بهانه می کردند علی مطهری کاندیدا نباشد، حالا که آقای مطهری کناره گیری کرده و کاندیدا نشده است. الان با توجه به مباحث مطرح شده خواهش من این است به ایرادات جدی موضوع رسیدگی شود.

سخنگوی هیات رئیسه ادامه داد: اگر واقعا حق نمایندگان که در داخل صحن هستند مورد توجه است باید به نظر آنها توجه کرد، در غیر این صورت شیوه انتخاب ناظرین مجلس در هیات نظارت بر مطبوعات و صدا و سیما غیر قانونی و غیر شرعی است.

وی یادآور شد: خواهش من این است که درباره استفساریه ای که تقدیم شده نظر مجلس را اخذ کنید و اگر مجلس گفت همین افرادی که معرفی شده اند، باشند ما حرفی نداریم و اگر غیر این باشد شما حق نمایندگان را تضییع می کنید.

علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر گفت: زمانی که این مسئله مطرح شد من به دلیل ابهاماتی که وجود داشت آن را به هیات رئیسه ارجاع دادم. واقعا قضاوت هایی که راجع به آقای مطهری شد و نسبتی که با بنده دارد، گفتن اینها با زبان روزه صحیح نیست و خلاف است.

وی افزود: مطهری به من گفته بود که کاندیدا نمی شود و تعدادی از نمایندگان مجلس اعلام کردند ما کاندیدا شدیم اما کمیسیون ما را قبول نکرد .

لاریجانی تصریح کرد: ابهام درباره عبارت حداقل بوده و کمیسیون می توانست افراد بیشتری را انتخاب کند و نباید کسی را از کاندیدا شدن محروم می کرد اما کمیسیون فرهنگی قول داد این مسئله را مدیریت کند.

وی با بیان اینکه کمیسیون در اینجا تصمیم گیر نهایی نیست بلکه طریق است، گفت: ما در جمع بندی هیات رئیسه به کمیسیون فرهنگی توصیه کردیم که می تواند افرادی را به لیست نامزدهای معرفی شده اضافه کند که متاسفانه کمیسیون فرهنگی این را نپذیرفت.

کمیسیون فرهنگی مجلس حدود یک ماه پیش حمید رسایی و نبویان را به عنوان کاندیداهای عضویت در هیات نظارت بر مطبوعات برای رای گیری در صحن مجلس انتخاب کرده بود. 

پیش از این جواد هروی در گفتگو با مهر به تلاش نمایندگان برای 2 طرح دوفوریتی در خصوص پیشنهادهایی برای تصویب آیین نامه در خصوص انتخاب ناظران مجلس در هیات نظارت بر مطبوعات و صدا و سیما اشاره کرده بود و محور این طرح ها درباره انتخاب ناظران با رای اکثریت مطلق نمایندگان و با پیشنهاد نمایندگان در صحن علنی برای کاندیدا شدن در هیات نظارت بر مطبوعات و صدا و سیماست.

انتخاب ناظران شورای نظارت بر صدا و سیما و هیات نظارت بر مطبوعات در دستور کار امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

 

 

 

 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی