کد خبر : 2082
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دهمین همایش بین المللی انرژی:

انرژی باید سبب امنیت پایدار شود/داعش با حملات هوایی نابود نمی شود

انرژی باید سبب امنیت پایدار شود/داعش با حملات هوایی نابود نمی شود

رئیس مجلس شورای اسلامی به دولت توصیه کرد که با توجه به مزیت های کشور در عرصه های مختلف ، فضا را برای حضور بیشتر مردم فراهم و فعال شدن بخش خصوصی را جدی بگیرد.

  رئیس مجلس شورای اسلامی در دهمین همایش بین المللی انرژی گفت: به طور حتم این نشست به دلیل حضور مسئولین و متخصین پربرکت خواهد بود و این گفتگوها برای تصمیم گیران هم موثر خواهد بود.

وی با اشاره به موضوع طرح تالار های گفتگو که در برنامه پنجم توسعه بر آن تاکید شده است گفت :  اجرای این طرح  می تواند منجر به  مشورت با فعالین بخش خصوصی شود. البته گاهی این جلسات تعطیل شده اند. اما این کار باید در سطح ملی و استانی مورد توجه قرار گیرد.

رئیس قوه مقننه افزود: تردیدی نیست که ایران کشوری صاحب انرژی و با سابقه حضور طولانی در این زمینه است و طبیعی است که سمت گیری ها نیز در همین راستا باشد.

وی با اشاره به ویژگی های حائز اهمیت بخش انرژی تصریح کرد: نخستین نکته امنیت استوارو پایداردرایران است. البته ایران در سیاست خنثی نیست. اما به کشورهای دیگر وابسته نبوده و پس از انقلاب پایه های دموکراسی ایران قوی و دیکتاتوری برای همیشه از بین رفت.

وی ادامه داد: با تمام مشکلاتی که برای ایران درست کرده اند ایران پابرجاست شکی نیست که امریکا از وارد آوردن هیچ آسیبی به ایران کوتاهی نکرده است اما موفق نشده و اکنون زمان آن است درک درست تری از ایران داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه ایران بر استقلال سیاسی خود ایستادگی می کند گفت: در دیدگاه های ما امنیت  منطقه حائز اهمیت است اما نظرما ناصحانه بوده و زمانی که غربی ها و امریکایی ها  نپذیرفتند هزینه آنرا پرداخت کردند .

وی ادامه داد: ما در زمان اشغال عراق مخالف این موضوع بودیم و آمریکا و غرب پس از هزینه کردن شش هزار میلیارد دلار در جنگ عراق و افغانستان و تعداد زیادی کشته خجالت زده از این کشورها خارج شدو تازه متوجه اشتباه خود شده اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: هیاهویی که برای حمله به سوریه رخ داده قطعا اشتباه است و مبارزه با تروریسم به وسیله بمباران هوایی نافذ نیست. برای مبارزه با تروریست نباید چند سال داعش را قدرتمند می کردید و اگر هم قصد نابودی آن را دارید از طریق حملات هوایی ممکن نیست.

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه ایران ابایی برای حرف زدن ندارد تصریح کرد: برخی کشورها در منطقه هستند که در ظاهر ادعای همراهی دارند اما در باطن به تروریست کمک می کنند. اگر ما از سیاستی دفاع می کنیم جرات بیان آن را هم داریم و حمایت خود را از مردم مظلوم فلسطین رسما اعلام می کنیم.

وی تاکید کرد: شرایط پایدار امنیتی در منطقه به وسیله کشورهایی ممکن است که از استقلال رای برخوردارند و تحلیل گران خارجی هم به این موضوع توجه دارند که کدام کشورها از استقلال برخوردار هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی دررابطه با مزیت های مهم ایران گفت: دموکراسی و داشتن یک رهبری هوشمند ، امنیت وثبات را در کشور ایجاد کرده است که این  موضوع می تواند فضا را برای سرمایه گذاران مهیا سازد. البته اختلاف رای به دلیل دموکراسی در ایران بسیار است اما نباید این موضوع تبدیل به سایش و در هم افزایی اراده های جمعی شود.

وی با بیان اینکه شلوغ کردن فضای سیاسی باعث کاهش نگاه ها به این مزیت های مهم کشورمی شود اظهار داشت : ویژگی دوم که باعث مهم جلوه دادن فضای اقتصادی ایران می شود ذخایر نفت و گاز است که بسیار پراهمیت بوده و باید بیشترین بهره را از آن برد.

لاریجانی ادامه داد: در سال 1391 حجم کل منابع هیدروکربنی شامل نفت خام و گاز طبیعی که قابل استحصال هستند معادل 364 میلیارد بشکه نفت خام تخمین زده شده که 43 درصد آن ذخایر نفتی و 57 درصد نیز ذخایر گازی است.

وی تصریح کرد: از کل میزان ذخایر نفتی که حدود 156 میلیارد بشکه تخمین زده می شود 111 میلیارد بشکه ذخایر خشکی و 45 میلیارد بشکه ذخایر دریایی است و این سرمایه انرژی برای کشور بسیار ارزشمند است و باید از آن درست استفاده شود.

وی با تاکید بر ضرورت تدوین سند راهبردی برای بخش انرژی گفت: قبلا هم در موضوع برنامه پنجم توسعه به این موضوع تاکید شده و گاهی مصرف زیاد این منابع آسیب های فراوانی را به کشور وارد می کند.

لاریجانی همچنین با اشاره به ذخایر مشترک نفتی و گازی ادامه داد: استراتژی روشن و سرمایه گذاری در این بخش باعث بهره وری بیشتر از این انرژی خدادادی می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی سومین ویژگی کشورمان را دارا بودن ظرفیت انرژی های تجدید پذیرعنوان کرد و گفت: ما از لحاظ شرایط جغرافیایی و طبیعی این مزیت را داشته و در قانون برنامه و بودجه نیز به سرمایه گذاری روی آن تاکید ویژه شده است.

وی ویژگی چهارم را دارا بودن سواحل و جزایر طولانی دانست و گفت: اکثر منابع انرژی ما در این بخش ها قرار گرفته است  و جالب اینجاست که طبق آمار 25 درصد جهان در 25 کیلومتری سواحل زندگی می کنند و حدود 39 درصد نیز در 10 کیلومتری دریاها هستند و این نشان می دهد که با هدف گیری مناسب می توان از این ظرفیت کمال استفاده را برد.

وی ادامه داد: همچنین مجموعه جمعیت استان های ساحلی جنوب کشور حدود 11 درصد از جمعیت بوده و این موضوع افزایش سطح جمعیت در این مناطق را از طریق سرمایه گذاری می طلبد.

وی به حجم بالای نیروی انسانی جوان و جویای کار در کشور اشاره کرد و با یادآوری این نکته که در طول یک قرن گذشته بیشتر رویکرد به استفاده از تکنولوژی دیگران داشته‌ایم، گفت: اگر حجم نیروی تربیت شده و تحصیل کرده بعد از انقلاب را مورد توجه قرار دهیم باید پارادایم خود را تغییر دهیم.

لاریجانی بر عهده گرفتن بخشی از پروژه پارس جنوبی توسط شرکت‌های داخلی را مایه افتخار خواند و با اشاره به اینکه از میان 180 فعالیت صنعتی در دنیا 130 رشته آن اکنون در ایران وجود دارد بیان کرد: بنابراین توجه‌ها به مطالعات علمی کم نبوده است و اگر رویکرد شرکت نفت به استفاده از توان داخلی بود چه میزان از این استعداد‌ها به کار گرفته می‌‌شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی راه خروج از رکود را تغییر پارادایم به سمت داخل خواند و با تاکید بر بهره‌گیری از نیروهای داخلی برای تولید کالاهای لازم برای تولید نفت گفت: ظرفیت معادن ما مزیت دیگر کشورمان است که ما به علت نفتی بودن کمتر به آنها توجه کرده‌ایم؛ گاهی شرکت‌های نیمه دولتی دست روی معادن مهم کشور می‌گذارند اما نه خود روی آنها کار می‌کنند و نه اجازه می‌دهند بخش خصوصی از آنها بهره‌برداری کنند.

وی ادامه داد: این شرکت‌های نیمه دولتی به علت بد اجرای کردن اصل 44 قدرت زیادی یافته‌اند و مانع حضور بخش خصوصی شده‌اند؛ اصلا این چه جور اجرای اصل 44 است؟

لاریجانی تاکید کرد: مطلقا اینها سیستم‌شان خصوصی نیست و فقط ضوابط شرکت‌های دولتی را ندارند و اگر دولت فعلی می‌خواهد باقیات‌ و صالحاتی برای خود باقی بگذارد دخالت مردم در اقتصاد را جدی بگیرد چرا که معنی ندارد شرکت‌های نیمه‌دولتی حبس مال کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اگر به موقع پول شرکت‌های خصوصی پرداخت نشود آنها انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری ندارند، خاطرنشان کرد: شنیده‌ام وزارت نیرو رقم قابل توجهی به شرکت‌ها بدهکار است. در حالی که این شرکت‌ها تحمل این مبلغ بدهی را نداشته و لذا به سوی دلالی می‌روند. بنابراین دولت باید بیماری اقتصادی کشور ما را اساسی درمان کند و مجلس هم به او کمک کرده است.

وی در اختیار قرار دادن 100 میلیارد دلار برای بهینه‌سازی مصرف انرژی را از سوی مجلس یادآور شد و با اشاره به اینکه وزارت نفت به میزان 80 هزار میلیارد دلار طرح‌هایی را آماده کرده است که باید تا آخر شهریور به اجرا برساند، گفت: در تبصره 11 بودجه امسال 12 هزار میلیارد تومان برای افزایش راندمان نیروگاه‌ها و کاهش مصرف پیشنهاد کردیم.

لاریجانی اضافه کرد: استفاده بهینه از انرژی از اولویت‌های ماست و در قانون هدفمندسازی یارانه‌ها نیز آمده است که باید تلفات انرژی را به 14 درصد کاهش داد که من بعید می‌دانم به این رقم برسیم و معنی آن رها کردن 14 هزار مگاوات است.

وی با اشاره به راندمان پایین نیروگاه‌های کشور به وزیر نیرو توصیه کرد به سمت احداث نیروگاه‌های گازی که مصرف انرژی زیادی دارند نروید.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در زمینه حمل و نقل 35 درصد انرژی کشور مصرف می‌‌شود که 100 هزار لیتر آن ریلی و مابقی آن غیرریلی است حرکت به سمت حمل و نقل ریلی را به صرفه و امنیت‌زا خواند و گفت: تلفات مجاز و غیرمجاز بخش انرژی حدود 600 میلیون بشکه است لذا یکی از مصادیق مهم اولویت‌های ما استفاده بهینه از انرژی است.

وی با توصیه به دولت برای تدوین سمت و سوی روشن برای سرمایه‌گذاران در برنامه‌ ششم و فراهم آوردن امکان حضور مردم در اقتصاد تصریح کرد: در ناصیه دولت نمی‌بینم که بتواند جایگزین بخش خصوصی شود زیرا الان 80 درصد بودجه کشور صرف امور جاری می‌شود.

لاریجانی با تاکید بر ضرورت وجود یک زمینه قابل پیش‌بینی برای سرمایه‌گذاران اظهار کرد: راجع به فناوری هسته‌ای ایران بسیار صحبت می‌کنند و فضای تبلیغاتی را به سمت خاصی برده‌اند.

وی با اشاره به اینکه ما به دنبال استفاده از انرژی هسته‌ای برای داخل کشور هستیم خاطرنشان کرد: اگر بر روی غنی‌سازی در داخل کشور اصرار داریم به خاطر بدقولی‌های غربی‌هاست.

رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری بدقولی آلمانی‌ها در تکمیل نیروگاه بوشهر و تحویل سوخت اتمی رآکتور تهران گفت: ما نمی‌توانیم 10 نیروگاه اتمی بسازیم و راجع به سوخت آن پشتیبان نداشته باشیم؛ ما به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم و معتقدیم انرژی در کشور باید سبب امنیت پایدار شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ما نمی‌خواهیم انرژی سبب بی‌ثباتی شود بلکه از گاز، نفت و دیگر انرژی‌های خود در مسیر ثبات و امنیت پایدار جهانی استفاده می‌کنیم.

لاریجانی تصریح کرد: گرچه برخی کشورها سیاست‌های متنوعی پی می‌گیرند ولی ما دلیلی نمی‌بینیم که سیاست‌های تاکتیکی اتخاذ کنیم چرا که سیاست ما ثبات است./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی