کد خبر : 207
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در پاسخ به تذکر قوامی:

فارس: کمیسیون اقتصادی باید نمایندگان دارای صلاحیت برای عضویت در مجامع و شوراها را به صحن علنی معرفی کند

فارس: کمیسیون اقتصادی باید نمایندگان دارای صلاحیت برای عضویت در مجامع و شوراها را به صحن علنی معرفی کند

رئیس مجلس با انتقاد از عملکرد کمیسیون اقتصادی در عدم معرفی داوطلبان واجد شرایط عضویت در برخی شوراها و مجامع، اعلام کرد کمیسیون اقتصادی باید همه نمایندگان دارای صلاحیت برای عضویت در مجامع و شوراها را به صحن علنی معرفی کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، هادی قوامی نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (یکشنبه) پارلمان در تذکر با استناد به ماده 218 آیین‌نامه داخلی پارلمان درباره نحوه انتخاب نمایندگان ناظر برای عضویت مجامع و شوراهای عالی اظهار داشت: کمیسیون‌های تخصصی مجلس برای انتخاب ناظران جهت عضویت در مجامع و هیأت‌ها باید حداقل به تعداد 2 برابر ظرفیت مورد نظر از نمایندگان داوطلب واجد شرایط، افرادی را به مجلس معرفی کنند.

وی افزود: در برخی از شوراها، نمایندگانی از هر کمیسیون تخصصی انتخاب می‌شوند، در این شرایط حداقل 2 نفر به صحن علنی مجلس معرفی می‌شوند اما برای برخی از شوراها نمایندگان آزادند و به صورت عمومی انتخاب می‌شوند مانند شورایعالی اصل 44.

قوامی با تأکید بر اینکه منظور قانونگذار باید تأمین شود، تصریح کرد: بسیاری از افرادی که معرفی شدند در شوراهای دیگر انتخاب شدند و در این مجامع عمومی بر اساس صلاحیت و به میزان حداقل 2 برابر، توجهی نشده است.

در ادامه این جلسه، محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و رئیس کمسیون اقتصادی مجلس به ارائه توضیحاتی در این زمینه پرداخت و گفت: انتخاب‌ها بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس صورت گرفته است، موضوعات مربوطه در صورتجلسه تنظیم و طی نامه‌ای به هیأت رئیسه تقدیم شده است.

وی افزود: برخی از نمایندگانی که از دیگر کمیسیون‌ها کاندیدا شدند یا رأی نیاوردند یا دارای یک رأی بودند و از آنجایی که برای رأی‌گیری و انتخاب افراد حدنصابی در نظر گرفته شد، افرادی که رأی نیاوردند انتخاب نشدند و این تصمیم هم بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس گرفته شده است.

در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این توضحات پورابراهیمی با تأکید بر اینکه تذکر آقای قوامی وارد است، گفت: اگر کاندیدایی وجود داشته باشد کمیسیون مربوطه نباید آنها را از عضویت در مجامع محروم کند، در حقیقت مقصود قانونگذار در این ماده محرومیت نماینده نبوده و گفته شده حداقل به میزان 2 برابر می‌توان از افراد با صلاحیتی که کاندیدا شدند، استفاده کرد.

وی با تأکید بر اینکه کمیسیون اقتصادی باید به این موضوع رسیدگی کند، توضیح داد: چرا افرادی چون آقای قوامی و فولادگر که تردیدی در خصوص صلاحیت آنها وجود ندارد، حذف شده‌اند و توجهی به استفاده از حداقل 2 برابر ظرفیت نشده است.

رئیس مجلس با انتقاد از عدم پاسخگویی پور ابراهیمی به سؤال وی گفت: طرح این سؤال به معنی عدم معرفی 2 برابر یا عدم ارائه صورتجلسه به هیأت رئیسه نیست، در حقیقت سؤال از چرایی محرومیت کاندیدای با صلاحیت است.

وی با تأکید بر اینکه بهتر است رئیس کمیسیون اقتصادی مجدداً متن آیین‌نامه را بخواند، گفت: افرادی که دارای صلاحیت هستند، حتی اگر یک یا هیچ رأیی نداشته باشند، نباید حذف شوند، از این رو تقاضا می‌شود کمیسیون اقتصادی افراد صاحب صلاحیت برای عضویت را مجدداً به صحن علنی معرفی کند تا حق کسی ضایع نشود.

لاریجانی همچنین گفت: آقای پورابراهیمی! شما می‌گویید ما به صلاحیت افراد کاری نداریم و تعداد آرای آنان برای ما ملاک است، در حالی که در آیین‌نامه داخلی پارلمان گفته شده باید صلاحیت افراد بررسی شود و کاندیداهای واجد شرایط به صحن علنی معرفی شوند، فلذا شما در کمیسیون اقتصادی باید صلاحیت داوطلبان را بررسی و اگر صلاحیت داشتند برای کسب رأی به صحن علنی معرفی می‌کردند.

وی ادامه داد: آیا ما حق داریم به این عملکرد کمیسیون اقتصادی مجلس اعتراض کنیم یا نه که به چه دلیل افراد دارای صلاحیت را از معرفی به صحن علنی حذف کرده است؟! این افراد حتی اگر یک رأی هم داشته باشند باید به صحن علنی معرفی می‌شدند، چون در آیین‌نامه داخلی پارلمان گفته شده «حداقل» 2 برابر تعداد مورد نیاز برای عضویت در هیأت‌ها و مجامع و شوراهای عالی به صحن علنی معرفی شوند.

رئیس مجلس در پایان خاطرنشان کرد: اگر از من درباره آیین‌نامه داخلی سؤال می‌کنید و من مسئول اجرای آیین‌نامه هستم، پاسخ شما را دادم.

انتهای پیام/

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی