کد خبر : 2069
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس در دیدار با حضرات آیات مکارم شیرازی و صافی گلپایگانی:

نباید به مذاکرات هسته ای نا امید بود / مجلس گام های اساسی را برای حمایت از تولید بر می‌دارد

نباید به مذاکرات هسته ای نا امید بود / مجلس گام های اساسی را برای حمایت از تولید بر می‌دارد

دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه دیدار های خود با مراجع تقلید در قم با حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی و حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز(یکشنبه) با حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی از مراجع عالی قدر شیعه دیدار و گفتگو کرد.

رئیس مجلس در ابتدای دیدار با اشاره به بیانیه به موقع و سنجیده حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در رابطه با لزوم همبستگی ملت و جریان های سیاسی عراق گفت: من در این جا باید از اقدام به موقع و سنجیده و دقیق شما در مسئله عراق تشکر کنم زیرا این بیانیه بسیار گره گشا بود و طرف های غربی به خوبی نقش مرجعیت شیعی را در مسائل این کشور دریافتند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور گفت: خوشبختانه دولت در مسائل اقتصادی یک سمت گیری درستی را در پیش گرفته از طرفی دیگر در چند وقت اخیر سیاست های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده و دولت هم برای رونق بخش تولید و خروج کشور از رکود تورمی لایحه ای را ارائه کرده است.

وی با اشاره به برنامه ریزی مجلس در بودجه سال 93 برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی در بودجه امسال اعتباری حدود 100 میلیارد دلار را برای سرمایه گذاری حوزه نفت، گاز، مخازن مشترک، بهینه سازی مصرف سوخت، بهبود سیستم حمل و نقل و کمک به حمل و نقل ریلی اختصاص داده است و خوشبختانه از این اعتبار حدود 80 میلیارد دلار در شورای اقتصاد به تصویب رسیده است و در آینده محقق می شود و قطعا اختصاص این اعتبارات چرخ تولید را راه می اندازد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: از طرفی دیگر در بودجه امسال یک درصد از  مالیات بر ارزش افزوده اضافه شد تا اعتبارات این بخش به همراه بخشی از اعتبارات هدفمند کردن یارانه ها به وزارت بهداشت اختصاص داده شود تا فشار بخش  سلامت از دوش مردم برداشته شود و هم اکنون خوشبختانه وضعیت بهتر شده است.

دکترلاریجانی افزود: همچنین در بودجه امسال اعتباراتی برای تسهیل فضای کسب و کار اختصاص داده شده که به طور حتم می تواند به اختصاص این اعتبارات در بهبود این حوزه تاثیرگذار باشد از طرفی دیگر مجلس شورای اسلامی در تدوین برنامه ششم توسعه قطعا به مقوله تولید توجه خاصی می کند و این موضوعات در سال آینده هم دنبال می شود.

رئیس قوه مقننه با اشاره به ارائه دو لایحه از سوی دولت به مجلس گفت: یکی از لوایح مربوط به تبصره های بودجه های سالیانه بود که هر سال در لوایح بودجه تکرار می شد و این لایحه با پیشنهاد مجلس ارائه شده تا در زمان بررسی لایحه بودجه وقت زیادی از مجلس صرف نشود. زیرا لوایح بودجه باید مجموعه  ای از درآمدها و هزینه ها باشد.

دکترلاریجانی ادامه داد: یکی دیگر از لوایح ارائه شده از سوی دولت به مجلس لایحه خروج از رکود تورمی بود که در این رابطه مجلس مطالعات زیادی را انجام داده است و قرار است این دو با هم تلفیق شده و به صورت یک لایحه به صحن علنی ارائه شود. البته در تعطیلات سه هفته آینده مجلس کمیسیون های مربوطه جلسات خود را به صورت مستند برای بررسی نهایی برگزار می کند.

نماینده مردم قم در مجلس با بیان اینکه یکی از مسائل و مشکلات منطقه در شرایط کنونی موضوع جریان های تکفیری به ویژه داعش در عراق و سوریه است گفت: قبلا غربی ها در مسئله سوریه فکر می کردند که میتوانند از این گروه ها به صورت تاکتیکی استفاده کنند اما حال متوجه شدند که اشتباه کرده اند. از طرفی دیگر براساس آمارها حدود 2 هزار و 500 تبعه اروپایی در گروه تروریستی داعش حضور دارند که این موضوع نگرانی م قامات این کشورها را برانگیخته است اما باز هم با وجود این مسائل این کشورها می خواهند که تاکتیکی عمل کنند.

وی با تاکید بر اینکه عملیات هوایی آمریکا علیه داعش بیشتر یک ژست است گفت: هم اکنون غربی ها تا حدی متوجه شدند که کدام کشورها حرف فاضله در مسائل امنیتی می زنند.

دکترلاریجانی با اشاره به وضعیت کنونی مذاکرات هسته ای گفت: مذاکره کنندگان ایرانی هم اکنون در حال مذاکره هستند و قطعا برای وصول نتیجه باید خیلی تلاش کرد و نباید قطعا به صورتی ناامیدانه به این موضوع نگاه کرد. البته توفیق در این موضوع به عواملی مانند تقویت بنیه اقتصاد درونی بستگی دارد و این موضوع بسیار تاثیرگذار است. از طرفی دیگر تاکنون تلاش هایی برای مسائل منطقه ای در وزارت امور خارجه انجام می شود و منطقه در کل به هم ریختگی دارد. البته شاید نفع برخی ها در همین به هم ریختگی ها باشد.

انتقادات مخرب درست نیست 

بر اساس این گزارش حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی  نیز در دیدار با دکتر لاریجانی با بیان اینکه رئیس مجلس در دیدار امروز توضیحاتی کاملی را در مسائل مختلف کشور به ویژه مسائل درجه اول ارائه کردند، گفت: واقعیت این است که دولت در یکسال اخیر خدمات خوبی را ارائه کرده است، ولی مشکلات هنوز وجود دارد که دولت باید در جهت رفع آنها تلاش کند.

این مرجع عالیقدر شیعه در رابطه با مسائل مربوط به انتقاد از مسئولان دولتی افزود: قطعاً اگر انتقاد سازنده باشد مطلوب است و اگر مخرب باشد، عذاب است. از طرف دیگر به طور حتم انتقاد سازنده تلخ است ولی باید تحمل کرد و پذیرفت، اما اگر این انتقادها نباشد، اشتباهات تکرار می‌شود، بنابراین دولت نباید از انتقادات سازنده ناراحت شود. همچنین این موضوع را باید متذکر شد که انتقادات مخرب در شرایط فعلی درست نیست.

ایشان با اشاره به وجود برخی مشکلات اقتصادی و فرهنگی در کشور گفت: مشکلات اقتصادی متولیان زیادی دارد، ولی مشکلات فرهنگی دارای متولیان کمتری است، از این‌رو ما بر مشکلات فرهنگی کشور تاکید می‌کنیم.

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی با اشاره به برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در اجرای نسل سوم اینترنت گفت: شورای عالی فضای مجازی توضیحاتی را در این رابطه به من دادند و من احساس کردم که در این رابطه خطری ایجاد می‌شود که در نهایت تذکر دادم، اما متاسفانه برخی‌ها این صحبت‌های من را تحریف کردند.

ایشان با تاکید بر اینکه ما مخالف تکنولوژی نیستیم، افزود: به نظر ما استفاده از تکنولوژی واجب است، زیرا وقتی مسلمانان دارای نهضت علمی و انقلابی بودند، اروپایی‌ها دوران قرون وسطی را طی می‌کردند از این رو ما موافق تکنولوژی هستیم.

این مرجع عالیقدر ادامه داد: تکنولوژی غربی مانند یک آب گل‌آلود و غیربهداشتی است، البته آب مایه حیات است ولی آب گل‌آلود را باید تصفیه کرد، بنابراین تکنولوژی نسل سوم اینترنت هم مانند آب گل‌آلود باید تصفیه شود تا در اختیار مردم قرار گیرد، بنابراین این را باید گفت که آدم بی‌عقل مخالف تکنولوژی و پیشرفت علم است.

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی تصریح کرد: قطعاً غربی‌ها در حوزه تکنولوژی پایبند به مسائل اخلاقی و فرهنگی نیست، اما ما که پایبند هستیم و خط قرمزهایی داریم، معتقدیم که هر تکنولوژی‌ای باید پالایش شود.

ایشان با بیان اینکه شتاب و عجله در اجرای نسل سوم اینترنت اشتباه است، گفت: در رابطه با استفاده از این تکنولوژی اعضای شورای فضای مجازی نظراتی را دارند که این نکات باید در نشست‌هایی با مسئولان و وزیر ارتباطات مطرح شود، زیرا در غیر این‌صورت در آینده مشکلات بسیاری ایجاد می‌شود.

این مرجع گرانقدر با بیان اینکه در کشور ما مسائل فرهنگی همیشه تبدیل به مسائل اقتصادی و سیاسی می‌شود، ادامه داد: ما به‌عنوان یک دولت اسلامی معتقدیم که اگر اخلاق فاسد شد، مشکلات دیگر هم به تبع آن ایجاد می‌شود، از این‌رو می‌توان ریشه برخی مشکلات مانند طلاق، بی‌بندوباری و آسیب‌دیدن نظام خانواده را در استفاده اشتباه از این موارد مشاهده کرد.

ایشان با بیان اینکه ما مسائل فرهنگی را به دقت رصد می‌کنیم، خطاب به دکتر لاریجانی تاکید کرد: البته گاهی این مسائل هزینه‌هایی را برای ما دارد، اما امیدواریم شما هم پیام ما را به مسئولان به ویژه وزیر ارتباطات برسانید تا در رابطه با این تکنولوژی فکری کند.

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی با اشاره به تولید نشریات داخلی در دانشگاه‌ها گفت: باید بر نشریات داخلی دانشگاه‌ها نظارت شود، البته ما علاقه زیادی به دانشجویان و اساتید و دانشگاهیان  داریم، اما دشمنان می‌خواهند از این راه و حربه استفاده کنند، لذا این‌رو امیدوارم با موقعیت تاثیرگذار جنابعالی و نفس عالی شما، مشکلات فرهنگی حل شود.

در ادامه دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی  با اشاره به موضوعات مطرح شده درخصوص نسل سوم اینترنت در کشور، گفت: قطعاً این تکنولوژی‌ها باید پیوست فرهنگی داشته باشند، البته باید براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده اینترانت داخلی گسترش پیدا می‌کرد و حتی طراحی‌های اولیه آن انجام شد، اما من قطعاً برای پیگیری موضوعات مطروحه از سوی جنابعالی با وزیر مربوطه و دبیر شورای عالی فضای مجازی تماس می‌گیرم و موضوع را بررسی می‌کنم.

رویکرد حمایتی مجلس برای حل مشکل کم آبی کشاورزان

همچنین دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ظهر امروز (یکشنبه) با حضور در بیت حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی از مراجع عظام تقلید با ایشان دیدار و گزارشی را درباره موضوعات داخلی و منطقه ای ارائه کرد.

رئیس مجلس در این دیدار با اشاره به تلاش های مجلس برای پیگیری برخی از مشکلات و دغدغه های کشور گفت: مجلس در چند وقت اخیر تمرکز ویژه ای را بر روی موضوع رونق تولید داشته است زیرا تا وقتی که تولید کشور راه نیافتد مشکلات اقتصادی مرتفع نمی شود از طرفی دیگر نقدینگی باید به سمت تولید برود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ارائه دو لایحه از سوی دولت به مجلس برای حمایت از رونق تولید و خروج از رکود تورمی افزود: مجلس در لایحه بودجه سال 93 اعتبار مناسبی را برای بخش تولید در حوزه صنعت و کشاورزی اختصاص داد همچنین بودجه ای با اعتباری حدود یکصد میلیارد دلار برای حمایت از سرمایه گذاری تعیین شد که خوشبختانه هم اکنون این موضوع در شورای عالی اقتصاد در حال بررسی و تعیین تکلیف است.

دکترلاریجانی ادامه داد: از طرفی دیگر مجلس شورای اسلامی اعتبار مناسبی را از دو محل افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده و محل درآمدهای هدفمند کردن یارانه ها اختصاص داده شد که خوشبختانه با این اقدام فشار بر روی مردم کاهش یافت.

وی با اشاره به برنامه ریزی دولت برای گنجاندن تدابیری جهت حمایت از تولید در قانون برنامه ششم توسعه تصریح کرد: هم اکنون دولت لایحه ای را برای حمایت از تولید ارائه کرده و مجلس در نظر دارد تا ظرف زمان تدوین قانون برنامه ششم توسعه گام های اساسی را برای حمایت از تولید بردارد.

رئیس مجلس با اشاره به مشکلات کم آبی در حوزه کشاورزی گفت: قطعا باید در این حوزه سرمایه گذاری های ویژه ای شود از طرفی دیگر براساس آمارها هم اکنون حدود 92 درصد از منابع آبی کشور در حوزه کشاورزی مصرف می شود که این آمارها نشان دهنده لزوم توجه مسئولان به اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار در کشور است از این رو در بودجه امسال اعتباری را برای اجرایی شدن این سیستم ها اختصاص دادیم که این موضوع در برنامه ششم توسعه هم ادامه پیدا خواهد کرد همچنین در بودجه سال 93 اعتباری حدود 8 میلیارد دلار برای کنترل آب های مرزی اختصاص داده شد.

وی با تأکید بر اینکه به طور حتم مشکل کمبود آب برای کشاورزان بسیار حساس است افزود: استان قم هم اکنون با این مشکل مواجه است از این رو حوزه کشاورزی استان نیز باید به سیستم مکانیزه تبدیل شود همچنین مجلس شورای اسلامی در بودجه سال 93 توجه ویژه ای را به مسئله گازکشی شهرها و روستاها داشته است تا در آینده نزدیک تمام این مناطق دارای گاز شهری شود تا آمار مصرف نفت کاهش یابد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: در موضوع پروژه های مسکن مهر هم مشکلاتی وجود داشت و متأسفانه از آغاز هم این پروژه ها به صورت نامناسب راه افتاد و اجرای آن حجم زیادی از فشارها را به دولت آورد اما چون مردم درگیر این پروژه شدند از این رو از طریق بانک ها اقداماتی در حال انجام است تا پروژه به اتمام برسد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته در مجموع سخت گیری دولت در بخش اقتصاد درست است و تنها باید سرعت کارشان را در این حوزه افزایش دهند تا بخش تولید شکوفا شود.

در این دیدار همچنین حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی از مراجع عظام تقلید ضمن تقدیر از اقدامات دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد تا مشکلات اقتصادی کشور با تعامل بیشتر مجلس و دولت رفع شود.

ایشان ادامه داد: باید عمل برای خدا و خالص باشد که اگر همه حرف خدایی بزنند و مقصد دنیوی نداشته باشند مشکلی پیش نمی آید از این رو باید از همه توان ها استفاده شود.

این مرجع عالیقدر شیعه ادامه داد: این موضوع خیانت بزرگی است که بخشی از نیروها حذف شوند و بگوییم با هم هستیم و می خواهیم با هم کار کنیم اما مقاصد دنیوی در میان نباشد بنابراین اگر بخواهیم و اراده محکم داشته باشیم می توانیم امور کشور را خیلی خوب اداره کنیم.

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در ادامه گفت: نباید ناامید بود و همه باید در اندیشه و به دنبال کار باشند و امیدوارم که خداوند همه گرفتاری ها را رفع کند.

این مرجع عالیقدر شیعه ادامه داد: به طور حتم مسئله اقتصادی بسیار مهم است و رسیدگی به این موضوعات با زندگی همه مردم در ارتباط است.

پایان پیام

کلید واژه :

رئیس مجلس در دیدار با حضرات آیات مکارم شیرازی و صافی گلپایگانی:

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی