کد خبر : 2066
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس در گردهمایی معاونان روابط عمومی بسیج کل کشور؛

نقش‌آفرینی ایران در منطقه برای کشورهای غربی آزار دهنده است

نقش‌آفرینی ایران در منطقه برای کشورهای غربی آزار دهنده است

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه کشورهای غربی در پشت مذاکرات هسته‌ای اهداف دیگری را دنبال می‌کنند، گفت: قطعاً نقش‌آفرینی و مدیریت ایران در منطقه برای کشورهای غربی آزاردهنده است.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (سه شنبه) در گردهمایی معاونان روابط عمومی بسیج کل کشور با اشاره به تحولات اخیر منطقه ای گفت: متاسفانه در منطقه یک نوع آدم کشی راه افتاده اما چون این گروه های افراطی از حقیقت تهی هستند به طور حتم در آینده ای نزدیک نابود می شوند، بنابراین باید راه درست را دنبال کرده و با فراست کارها را انجام دهیم که این موضوع نیازمند دقت نظر است.

رئیس قوه مقننه با اشاره به مشکلات  کنونی حوزه اقتصاد گفت: برخی از این مشکلات ریشه ای و برخی به علت تحریم ها و بخشی از آنها به علت اقدامات سلیقه ای و مدیریتی است اما قطعا کلید راه کشور تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی است و البته در این رابطه تکرار لفظی این موضوعات فایده ای ندارد، بلکه برای تحقق آن باید در جهت رونق تولید و مردمی شدن اقتصاد تلاش کرد.

وی ادامه داد: متاسفانه اقتصاد دولتی در چند سال اخیر نتوانسته توان اقتصادی کشور را تقویت کند که در این رابطه به طور حتم بسیج می تواند نقش بسیار موثری را ایفا کند. از طرفی دیگر قطعا اقتصاد مقاومتی بخشنامه ای محقق نمی شود و بلکه باید زمینه را برای حضور مردم به ویژه بسیج مهیا کرد.

وی با اشاره به نقش بسیج در توسعه روستاها گفت: یکی از مشکلات کنونی کشور این است که روستاها توسعه تولیدی و چرخه اقتصادی ندارند این درحالی است که امکانات رفاهی و زیرساختی در این مناطق ایجاد شده است از این رو در شرایط کنونی تنها در این روستاها باید به افزایش سرمایه گذاری تشویقی و کارآفرینی برنامه ریزی کرد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: قطعا برای توسعه روستاها بسیج میتواند نقش مشاور را ایفا کند و باید دست روستائیان گرفته شود تا این مناطق کارآمد شوند.

وی با تاکید بر اینکه روستاها و شهرهای کنونی نیازمند  تئوری توسعه ملی هستند یادآور شد: متاسفانه در شرایط کنونی این حوزه متولی خاصی ندارد البته در چند روز اخیر رهبر معظم انقلاب در جمع اعضای هیات دولت به این موضوع اشاره کردند، بنابراین باید در صنایع مختلف کارآفرینی محور امور قرار گیرد تا ملت توانمند شوند. از این رو بسیج هم باید برای حل مشکلات اقتصادی به مقوله کارآفرینی توجه کند.

رئیس قوه مقننه گفت: یک بار من در جمع فرماندهان سپاه این موضوع را اعلام کردم که اگر می خواهید فرهنگ کشور اصلاح  شود باید سرمایه گذاری جدی در حوزه فکر صورت گیرد. از این رو در شرایط کنونی آموزش مجموعه جمع آوری علوم نیست و این حوزه مکانی برای شکوفا شدن نیست بلکه مقطعی برای شکوفا کردن افراد است تا افراد در تمام عمر بتوانند از نتایج حوزه آموزش استفاده کنند. از طرفی دیگر امروز کسی با خواندن کتاب درسی ملا نمی شود، بنابراین دانش آموزان باید یاد بگیرند که چگونه توانمند شوند همچنین محور آموزش تربیت افراد خلاق است تا با استفاده از آن افراد متعهد تربیت شوند که آن هم تعشق و تعهد می خواهد.

وی افزود: از طرفی دیگر برای تحقق این موضوع باید افرادی تربیت شوند تا دانش آموزان را آموزش دهند.

لاریجانی با اشاره به پایگاه مناسب و مطلوب بسیج در حوزه فرهنگ گفت: قطعا مساجد از مهمترین و تاثیرگذارترین مجموعه ها در این حوزه هستند. البته نخست برای اصلاح حوزه فرهنگ باید فرهنگ اسلامی را خوب بشناسیم.

وی با بیان اینکه پایگاه و کانون فرهنگی مساجد بسیار ارزشمند است گفت: قطعا اگر روحانیت از حرکت فکری و سیاسی در جامعه جدا شود نواقص بسیاری در جامعه بوجود می آید و باید بدانیم که امروز اسلام با تلاش مجاهدانه روحانیت باقی مانده است و کسانی که روحانیت جدا شدند قطعا دچار انحراف می شوند.

دکتر لاریجانی افزود: عشق مردم به مساجد و روحانیت یکی از مبانی و ارکان فرهنگ اسلامی است که این موضوع می تواند جریان فرهنگی نابی را در کشور به وجود آورد از طرفی دیگر در شرایط کنونی کاستی هایی در کشور وجود دارد بسیج می تواند در جهت رفع این مشکلات و کاستی ها فعال شود. البته روابط عمومی بسیج می تواند سیما و نمایانگر این اقدامات باشد.

وی افزود: بسیج تمام وقت و زندگی خود را برای فعال و توسعه بخش های کشور صرف می کند که قطعا با تلاش روابط عمومی باید این سیما متجلی شود تا در نهایت این رفتارها و اقدامات به الگویی برای کشور تبدیل شود. از این رو ما نمی خواهیم افراد را معرفی کنیم بلکه هدف از توجه به روابط عمومی الگوبرداری برای اقشار  مختلف کشور است.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه روابط عمومی بسیج باید از ابزارهای جدید برای نمایان کردن اقدامات این حوزه استفاده کند گفت: قطعا اطلاع رسانی مهم تر از ابزارهای پیشرفته و جدید نیست زیرا ما برای تحقق این امور نیازمند اقدامات به امور خلاقانه هستیم البته در این حوزه نباید کار سطحی انجام شود بلکه برای هر یک از اقدامات باید ذکر شود. همچنین در ادبیات و هنر بسیج باید یک نگاه خیرخواهانه وجود داشته باشد از این رو امیدوارم بسیج بتواند در تمام بخش ها به ویژه حوزه علمی، فرهنگی و اقتصادی نقش بسیار مثبت و حائز اهمیتی را ایفا کند.

دکتر لاریجانی ادامه داد: مسئله بسیج و نقش و مسئولیت روابط عمومی در این حوزه یک کار سهل و جذاب است، زیرا افراد با یک جریان مقدس و با اخلاص طرف هستند و از طرف دیگر این حوزه دارای مشکلات و سختی‌هایی است، زیرا به میزان اخلاص افراد، فرار از ظواهر در آنها وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: واقعا باید پذیرفت که بسیج یک حرکت منحصربه‌فرد در امت اسلامی است که امروز در شرایط کنونی یک رکن اساسی در استقامت ملی محسوب می‌شود. بنابراین بدون رکن بسیج هیمنه انقلاب نمی‌تواند ظهور یابد.

وی با اشاره به تحولات رخ داده در عرصه بین‌الملل به ویژه شمال آفریقا، یمن و برخی کشورهای اروپایی تصریح کرد: با وجود تمام تحولات و مشکلات در این مناطق شاهدیم که ایران دارای امنیت و آرامش بوده که این موضوع به برکت بسیج محقق شده است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: روابط عمومی در بسیج و سپاه وظیفه انعکاس اهداف و اقدامات این نهادها را برعهده دارد، البته این موضوع به خاطر آن نیست که کارهای مهمی در آن صورت گرفته بلکه باید با این اقدامات زمینه حضور بیشتر در صحنه و عمومی کردن اخلاص در کشور فراهم شود.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان افزود: از زمان آغاز انقلاب اقدامات و حرکت‌های بسیج با استفاده از جهاد سازندگی شروع شد و این نهاد برای رفع ظلم و محرومیت به مناطق مختلف رفتند. پس از فاصله اندکی امام خمینی (ره) جریان بسیج را به‌عنوان یکی از ارکان مهم انقلاب معرفی کردند. آن زمان دفاع مقدس به مسئله مهم کشور تبدیل شده بود و باید جبهه‌ها از نیروهای داوطلب پر می‌شد، اما در آن موقع موانعی مانند اقدامات بنی‌صدر در جلوگیری از حضور بسیج در عرصه جنگ وجود داشت، به طوری که وی در سال اول جنگ اعلام می‌کرد که جنگ کلاسیک کشور ایران باید پیشرفت کند، اما وقتی که از فرماندهی کل قوا و سپس از ریاست جمهوری عزل شد، فضا برای حضور بسیج در جبهه‌ها مهیا گشت که پس از آن فتوحات ایران در جنگ تحمیلی صورت گرفت.

وی با اشاره به نقش بی‌بدیل بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیروزی کشور در 8 سال دفاع مقدس تصریح کرد:‌ حضور مردمی در جنگ حیات دوباره‌ای را به دفاع مقدس داد و این پیشینه بسیار درخشان و بااهمیت است.

دکتر لاریجانی افزود: بعد از جنگ که توجه به داخل کشور در عرصه‌های مختلف انجام می‌شد، بار دیگر امام خمینی (ره) راه را برای حضور بسیج در این حوزه‌ها باز کرد، به طوری که فرمایشات و بیانات ایشان شرایط و ماموریت تازه‌ای را به بسیج در حوزه فرهنگی، سازندگی و دانشگاه‌ها داد.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه بسیج در شرایط مختلف سیاسی،‌ داخلی و منطقه‌ای همواره در صحنه فعال بوده است، گفت: این نهاد انقلابی ماموریت دفاع از انقلاب را محقق می‌کرد و امروز هم با این عقبه تاریخی می‌خواهد حرکت جدیدی را آغاز کند.

وی با اشاره به رصد مسائل داخلی و بین‌المللی از سوی بسیج افزود: شرایط امروز اولویت‌هایی را به وجود آورده که بسیج هم باید در آن فعال باشد، از این‌رو در شرایط کنونی در چند جبهه نیازمند یک کار فعال و ایثارگرانه هستیم.

دکتر لاریجانی ادامه داد: بسیج صرفاً یک فریاد و یک ندای بلند برای یافتن ناهنجاری‌ها نیست، بلکه بسیج فریاد همراه با نگاه طبیبانه، ایثارگرایانه و بامسئولیت است. از این‌رو این نهاد با تمام هستی خود در جنگ تحمیلی و جهاد سازندگی حضور یافت و این نهاد تنها یک سخن روشنفکری برای بیداری افراد نداشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط فعلی کشور در چند صحنه مصاف دارد که این مصاف‌ها بسیار واقعی بوده و ژست نیست و با کار تاکتیکی حل نمی‌شود،‌ به طوری که اولین موضوع مصاف بین‌المللی در حوزه مذاکرات هسته‌ای و برخی وجوه دیگر است.

وی با تاکید بر اینکه کشورهای غربی در پشت مذاکرات هسته‌ای اهداف دیگری را دنبال می‌کنند، گفت: قطعاً نقش‌آفرینی و مدیریت ایران در منطقه برای کشورهای غربی آزاردهنده است، به طوری که چندی پیش یکی از وزرای خارجه کشورهای عربی به ایران آمده بود که در این سفر گفت که یکی از وزرای خارجه کشورهای اروپایی اعلام کرده که دغدغه ما در رابطه با ایران مسئله هسته‌ای نیست، حتی اگر ایران بمب اتمی داشته باشد، ما نگران آن نیستیم، بلکه آنچه که برای ما اهمیت دارد این است که ایران در مسئله فلسطین و منطقه طرح‌های ما را برهم می‌زند، از این‌رو ما برای حل این مشکلات فشارهای خود را بر روی ایران افزایش می‌دهیم.

لاریجانی با تاکید بر اینکه مسئله هسته‌ای به بهانه‌ای برای غربی‌ها برای افزایش فشار بر کشورمان تبدیل شده است، تصریح کرد: این کشورها ذیل مسئله هسته‌ای اهداف دیگر خود را دنبال می‌کنند، به طوری که در یکی از مذاکرات حاشیه‌ای ایران با کشورهای غربی یکی از مقامات این کشورها به من گفت که ایران به دنبال استفاده از سلاح هسته‌ای نیست و مشکل ما در شرایط کنونی با جمهوری اسلامی ایران است که کشور شما موازنه قدرت در منطقه را تغییر داده است و دانش هسته‌ای آن را تقویت می‌کند. 

رئیس مجلس ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران در منطقه یک الهاماتی را به‌وجود آورده که کشورهای غربی در وهله اول به دنبال مبارزه با این موضوع هستند، البته جریان انقلاب اسلامی زنده و مسئولیت‌شناس است و ما نمی‌خواهیم منطقه آشفته شود، اما این کشورها شرایط را در منطقه غبارآلود می‌کنند.

وی با اشاره به نقش اقدامات آمریکا در گسترش تروریسم در منطقه تصریح کرد: آمریکا با اشغال کشورهای منطقه به نوعی جوانان این کشورها را به مبارزه وامی‌دارد که این موضوع زمینه جذب جوانان به گروه‌های افراطی را فراهم می‌کند. بنابراین به نظر می‌رسد که برخورد تاکتیکی غرب به ویژه آمریکا با مقوله تروریست به این معضل دامن می‌زند.

دکتر لاریجانی با اعلام اینکه مسلمانان به هیچ وجه به دنبال اقدامات خشونت‌آمیز و ترور نیستند، گفت: متاسفانه جریان تروریستی و افراطی در منطقه توسط کشورهای غربی و ایادی آنها در منطقه به وجود آمده و این کشورها با ابزارهای خود می‌خواهند به اسلام ضربه بزنند. از این‌رو اگر آمریکا می‌خواهد با تروریسم مبارزه کند باید دست از اشغال کشورها بردارد.

وی ادامه داد: به طور حتم کنترل جریان‌های تروریستی و افراطی در دست کشورهای غربی به ویژه آمریکا نیست، حال باید پرسید که این کشورها چند بار می‌خواهند این موضوع را بیازمایند؟ از طرف دیگر انقلاب اسلامی در قیاس با این تفکرات بسیار اصیل و مسئولیت‌شناس است و هیچ وقت به دنبال رفتارهای وحشیانه و ترور نبوده است، به طوری که هم‌اکنون حزب‌الله و مقاومت که جریان انقلاب را درک کرده‌اند، به هیچ وجه دست به ترور نمی‌زنند.

رئیس نهاد قانونگذاری با تاکید بر اینکه حل معضل تروریسم و افراطی‌گری در منطقه با رفتارهای تاکتیکی قابل حل نیست، افزود: کشورهای غربی در این حوزه نباید به دنبال فریبکاری باشند، به طوری که ایران در 35 سال گذشته با تمام حربه‌ها و فریبکاری‌های غرب جنگید، اما غربی‌ها در این حوزه کاری از پیش نبردند.

دکتر لاریجانی با اشاره به نقش انسجام، وحدت و اجتماع در مقاومت و استقامت انقلاب اسلامی گفت: به طور حتم هر چقدر مقاومت در داخل منسجم‌تر و هدف‌دارتر باشد، در مقابل دسیسه‌های بین‌المللی موفق‌تر عمل خواهیم کرد، به طوری که پیامبر اسلام (ص) در حجه‌الوداع فرمودند که «3 چیز است که مسلمانان به آن خیانت نمی‌کنند که خاصانه کارکردن برای خدا، وفاداری خالصانه و نصیحت‌های خیرخواهانه برای حاکمان و حضور و مشارکت در اجتماع جزو این موارد است».

وی بیان کرد: به طور حتم در مسائل مهم و مختلف کشور هر وقت اتحاد و انسجام وجود داشت، نظام در امور موفق بود، اما هر وقت که متفرق شدیم، از این موضوع ضربه خوردیم، بنابراین مصاف کنونی نیازمند وحدت و اتحاد است و تفرقه باعث می‌شود که شیطان امت اسلامی را بدرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از طرف دیگر در شرایط کنونی تعداد مسلمانان در جهان کم نیست، اما بعد از جنگ جهانی شاهد بودیم که کشورهای غربی بر کشورهای مسلمان مسلط شدند که این موضوع به علت متفرق بودن مسلمانان بود.

دکتر لاریجانی با اشاره به نقش مهم و تاثیرگذار رهبر معظم انقلاب در نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: خوشبختانه ایران دارای رهبری جامع است که ایشان در تمامی موضوعات نگاه و جامعیت دارند، بنابراین یکی از عوامل توفیق بعد از انقلاب داشتن رهبران بزرگ، عادل، عالم، فهیم و مجاهد بود که این امری بسیاری باارزش است.

وی تصریح کرد: براساس فرمایشات رسول اکرم (ص)؛ وحدت سیاسی بر محور پیشوای عادل  نعمتی است که هیچکس ارزش آن را نمی‌داند به طوری که خیلی از کشورهای منطقه به علت فقدان این نعمت متفرق شده‌اند.

رئیس مجلس شواری اسلامی با بیان اینکه در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی باید قدر اجتماع را بدانیم، گفت: قطعاً در مقابله با موج بدلی باید استقامت، اجتماع و وحدت داشت.

در پایان این گردهمایی با حضور دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از مدیران و پیشکسوتان روابط عمومی بسیج و رسانه‌های فعال پیرامون این حوزه با ارائه لوح تقدیر شد.

پایان پیام 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

  کشورهای منطقه به دنبال روش های نوین برای مبارزه با تروریسم هستند

  امکان برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مدیریت پسماند وجود ندارد

  افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان مجلس صددرصد کذب است/نمایندگان اجازه تعدی به حقوق مردم را نمی دهند

  ضرورت لغو روابط سیاسی و اقتصادی کشورهای عضو با رژیم صهیونیستی تا زمان تعلیق تصمیم آمریکا درباره مساله قدس

  آمریکایی ها به کلاهبرداری خود در منطقه افتخار می‌کنند/ کشورهای اسلامی در مقابل لفاظی های آمریکا مقاومت کنند

  جمهوری اسلامی از مقاومت حمایت نظامی کرده و خواهد کرد اما در یمن دخالتی نداشته است

  آمریکا بستر مطالبه طبیعی در کشورهای اسلامی را به آشفته بازار سیاسی تبدیل کرد

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی