کد خبر : 2065
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در جمع بسیجیان: خود را مسئول امنیت منطقه می‌دانیم/ نقش‌آفرینی ایران در دنیا برای غرب آزاردهنده است

لاریجانی در جمع بسیجیان: خود را مسئول امنیت منطقه می‌دانیم/ نقش‌آفرینی ایران در دنیا برای غرب آزاردهنده است

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تلألو انقلاب اسلامی تمام دنیا را در بر گرفته است، گفت: ما خودمان را مسئول امنیت منطقه می‌دانیم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز در نخستین گردهمایی معاونین روابط عمومی بسیج با اشاره به اینکه شرایطی که امروز داریم، اولویت‌هایی را بوجود می آورد و بسیج هم متناسب با ماموریت خود باید اولویت‌هایی را در نظر بگیرد، اظهار داشت: ما در چند جبهه نیاز به مقاومت داریم که باید برای آن اولویت‌بندی کنیم.

وی با بیان اینکه بسیج یک فریاد نیست، یک ندای بلند برای اینکه یک ناهنجاری وجود دارد، نیست، افزود: نقش‌آفرینی ایران در دنیا برای غرب آزاردهنده است.

لاریجانی افزود: تلألو انقلاب اسلامی ایران در تمام جهان مشاهده می شود و ما خودمان را مسئول امنیت منطقه می دانیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به کشورهای غربی و برخی همدستان منطقه ای آنها بیان کرد: شما هستید که در افغانستان و عراق در پشت صحنه به تروریست‌‎ها کمک می کنید تا جریان های بدوی ایجاد کرده که هم وجهه اسلام را خراب کنند و هم آلت دستی برای شما باشند.

وی ادامه داد: اگر آمریکا می خواهد با تروریسم مبارزه کند، کشورها را بمباران و اشغال نکند، این تحقیر کردن مسلمانان است.

لاریجانی تصریح کرد: جریان تروریسم وقتی بوجود آمد، اختیار آنها دست شما نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: فکر انقلاب مجاهدانه، پاک و مسئولیت‌شناس است و به دنبال ترورهای وحشیانه نیست، ما صددرصد با این مسائل مخالف هستیم.

وی با اشاره به اینکه مقاومت فلسطین و حزب‌الله لبنان جریان انقلاب اسلامی را درک کرده اند و هیچکدام دست به ترور نمی زنند، ادامه داد: مساله تروریسم چالش واقعی است که وجود دارد و با رفتارهای تاکتیکی قابل حل نیست. طرف مقابل دنبال فریب‌کاری نباشد.

لاریجانی با اشاره به اهمیت حفظ وحدت و حرکت اجتماعی ادامه داد: در عرصه بین‌الملل باید حرکت اجتماعی را حفظ کنیم و در منطقه در برابر موج بدلی بوجود آمده، استقامت داشته باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: پدیده ای که امروز در منطقه خلق شده اینکه آدم‌کشی جدیدی راه افتاده که زشت و برای مسلمانان بدسیما است، اما خداوند فرموده اینها مثل کف روی آب هستند، البته باید با فراست با آنها مواجه شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات حوزه اقتصاد گفت: در حوزه اقتصاد مشکلات بسیاری وجود دارد، برخی ریشه در مشکلات سلیقه ای مدیریت و برخی هم ریشه در تحریم ها دارد، اما کلید همه آنها اقتصاد مقاومتی است که باید محقق شود.

لاریجانی با اشاره به اینکه تکرار زبانی اقتصاد مقاومتی تاثیری ندارد، افزود: باید در کشور تولید اتفاق افتاده و اقتصاد مردمی شود، باید مردم درگیر این کار باشند و بسیج در این زمینه می تواند کارهای زیادی انجام دهد، دولت هم باید بستر لازم را فراهم کند، اما شما می توانید کارآفرینی را در کشور زنده کنید.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در روستاها چرخ اقتصادی نمی چرخد، تصریح کرد: روستاهای ما توسعه پیدا نکرده اند، احتیاج به کارآفرینی در روستا داریم؛ روستاهای ایران احتیاج به یک توسعه تئوری ملی دارند که البته متاسفانه در کشور ما این مساله یک متولی مشخص ندارد.

وی خاطر نشان کرد: در صنایع مختلف باید کارآفرینی محور شود، این مساله باعث توانمندی مردم است. شما بسیجیان اگر می خواهید در حوزه اقتصاد چالش های کشور را رصد کنید، راه آن توجه به مساله کارآفرینی است.

لاریجانی با بیان اینکه اگر می خواهید فرهنگ کشور اصلاح شود باید در حوزه آموزش، سرمایه‌گذاری صورت گیرد، تاکید کرد: باید افراد و دانش آموزان را توانمند کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت نقش روحانیت در این مساله افزود: اگر روحانیت از حرکت فکری و سیاسی کشور ما جدا شود، نقص مهمی در کشور رخ می دهد.

وی یادآور شد: اگر می خواهیم در کشور کار فرهنگی انجام دهیم تا انحرافات بوجود نیاید باید بدانیم اسلام به واسطه علماء حفظ شده، راه اسلام متخصص می خواهد. اگر می خواهیم فرهنگ اسلامی را دنبال کنیم، این مساله مبنا دارد.

لاریجانی با اشاره به اینکه بسیج در تمام عرصه ها می تواند فعال باشد، یادآور شد: روابط عمومی می‌تواند سیمای این حضور باشد، بسیج می تواند سبکی را برای کار خود طراحی کرده و روابط عمومی این سبک را متجلی کند.

وی گفت: بسیج تمام وقت و زندگی خود را برای فعال و توسعه بخش های کشور صرف می کند که قطعا با تلاش روابط عمومی باید این سیما متجلی شود تا در نهایت این رفتارها و اقدامات به الگویی برای کشور تبدیل شود. از این رو ما نمی خواهیم افراد را معرفی کنیم بلکه هدف از توجه به روابط عمومی الگوبرداری برای اقشار  مختلف کشور است.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه روابط عمومی بسیج باید از ابزارهای جدید برای نمایان کردن اقدامات این حوزه استفاده کند گفت: قطعا اطلاع رسانی مهم تر از ابزارهای پیشرفته و جدید نیست زیرا ما برای تحقق این امور نیازمند اقدامات به امور خلاقانه هستیم البته در این حوزه نباید کار سطحی انجام شود بلکه برای هر یک از اقدامات باید ذکر شود. همچنین در ادبیات و هنر بسیج باید یک نگاه خیرخواهانه وجود داشته باشد از این رو امیدوارم بسیج بتواند در تمام بخش ها به ویژه حوزه علمی، فرهنگی و اقتصادی نقش بسیار مثبت و حائز اهمیتی را ایفا کند.

لاریجانی ادامه داد: مسئله بسیج و نقش و مسئولیت روابط عمومی در این حوزه یک کار سهل و جذاب است، زیرا افراد با یک جریان مقدس و با اخلاص طرف هستند و از طرف دیگر این حوزه دارای مشکلات و سختی‌هایی است، زیرا به میزان اخلاص افراد، فرار از ظواهر در آنها وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: واقعا باید پذیرفت که بسیج یک حرکت منحصربه‌فرد در امت اسلامی است که امروز در شرایط کنونی یک رکن اساسی در استقامت ملی محسوب می‌شود. بنابراین بدون رکن بسیج هیمنه انقلاب نمی‌تواند ظهور یابد.

وی با اشاره به تحولات رخ داده در عرصه بین‌الملل به ویژه شمال آفریقا، یمن و برخی کشورهای اروپایی تصریح کرد: با وجود تمام تحولات و مشکلات در این مناطق شاهدیم که ایران دارای امنیت و آرامش بوده که این موضوع به برکت بسیج محقق شده است.

لاریجانی ادامه داد: روابط عمومی در بسیج و سپاه وظیفه انعکاس اهداف و اقدامات این نهادها را برعهده دارد، البته این موضوع به خاطر آن نیست که کارهای مهمی در آن صورت گرفته بلکه باید با این اقدامات زمینه حضور بیشتر در صحنه و عمومی کردن اخلاص در کشور فراهم شود.

رئیس مجلس افزود: از زمان آغاز انقلاب اقدامات و حرکت‌های بسیج با استفاده از جهاد سازندگی شروع شد و این نهاد برای رفع ظلم و محرومیت به مناطق مختلف رفتند. پس از فاصله اندکی امام خمینی (ره) جریان بسیج را به‌عنوان یکی از ارکان مهم انقلاب معرفی کردند. آن زمان دفاع مقدس به مسئله مهم کشور تبدیل شده بود و باید جبهه‌ها از نیروهای داوطلب پر می‌شد، اما در آن موقع موانعی مانند اقدامات بنی‌صدر در جلوگیری از حضور بسیج در عرصه جنگ وجود داشت، به طوری که وی در سال اول جنگ اعلام می‌کرد که جنگ کلاسیک کشور ایران باید پیشرفت کند، اما وقتی که از فرماندهی کل قوا و سپس از ریاست جمهوری عزل شد، فضا برای حضور بسیج در جبهه‌ها مهیا گشت که پس از آن فتوحات ایران در جنگ تحمیلی صورت گرفت.

وی با اشاره به نقش بی‌بدیل بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیروزی کشور در 8 سال دفاع مقدس تصریح کرد:‌ حضور مردمی در جنگ حیات دوباره‌ای را به دفاع مقدس داد و این پیشینه بسیار درخشان و بااهمیت است.

لاریجانی افزود: بعد از جنگ که توجه به داخل کشور در عرصه‌های مختلف انجام می‌شد، بار دیگر امام خمینی (ره) راه را برای حضور بسیج در این حوزه‌ها باز کرد، به طوری که فرمایشات و بیانات ایشان شرایط و ماموریت تازه‌ای را به بسیج در حوزه فرهنگی، سازندگی و دانشگاه‌ها داد.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه بسیج در شرایط مختلف سیاسی،‌ داخلی و منطقه‌ای همواره در صحنه فعال بوده است، گفت: این نهاد انقلابی ماموریت دفاع از انقلاب را محقق می‌کرد و امروز هم با این عقبه تاریخی می‌خواهد حرکت جدیدی را آغاز کند.

وی با اشاره به رصد مسائل داخلی و بین‌المللی از سوی بسیج افزود: شرایط امروز اولویت‌هایی را به وجود آورده که بسیج هم باید در آن فعال باشد، از این‌رو در شرایط کنونی در چند جبهه نیازمند یک کار فعال و ایثارگرانه هستیم.

لاریجانی ادامه داد: بسیج صرفاً یک فریاد و یک ندای بلند برای یافتن ناهنجاری‌ها نیست، بلکه بسیج فریاد همراه با نگاه طبیبانه، ایثارگرایانه و بامسئولیت است. از این‌رو این نهاد با تمام هستی خود در جنگ تحمیلی و جهاد سازندگی حضور یافت و این نهاد تنها یک سخن روشنفکری برای بیداری افراد نداشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط فعلی کشور در چند صحنه مصاف دارد که این مصاف‌ها بسیار واقعی بوده و ژست نیست و با کار تاکتیکی حل نمی‌شود،‌ به طوری که اولین موضوع مصاف بین‌المللی در حوزه مذاکرات هسته‌ای و برخی وجوه دیگر است.

وی با تاکید بر اینکه کشورهای غربی در پشت مذاکرات هسته‌ای اهداف دیگری را دنبال می‌کنند، گفت: قطعاً نقش‌آفرینی و مدیریت ایران در منطقه برای کشورهای غربی آزاردهنده است، به طوری که چندی پیش یکی از وزرای خارجه کشورهای عربی به ایران آمده بود که در این سفر گفت که یکی از وزرای خارجه کشورهای اروپایی اعلام کرده که دغدغه ما در رابطه با ایران مسئله هسته‌ای نیست، حتی اگر ایران بمب اتمی داشته باشد، ما نگران آن نیستیم، بلکه آنچه که برای ما اهمیت دارد این است که ایران در مسئله فلسطین و منطقه طرح‌های ما را برهم می‌زند، از این‌رو ما برای حل این مشکلات فشارهای خود را بر روی ایران افزایش می‌دهیم.

لاریجانی با تاکید بر اینکه مسئله هسته‌ای به بهانه‌ای برای غربی‌ها برای افزایش فشار بر کشورمان تبدیل شده است، تصریح کرد: این کشورها ذیل مسئله هسته‌ای اهداف دیگر خود را دنبال می‌کنند، به طوری که در یکی از مذاکرات حاشیه‌ای ایران با کشورهای غربی یکی از مقامات این کشورها به من گفت که ایران به دنبال استفاده از سلاح هسته‌ای نیست و مشکل ما در شرایط کنونی با جمهوری اسلامی ایران است که کشور شما موازنه قدرت در منطقه را تغییر داده است و دانش هسته‌ای آن را تقویت می‌کند.

رئیس مجلس ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران در منطقه یک الهاماتی را به‌وجود آورده که کشورهای غربی در وهله اول به دنبال مبارزه با این موضوع هستند، البته جریان انقلاب اسلامی زنده و مسئولیت‌شناس است و ما نمی‌خواهیم منطقه آشفته شود، اما این کشورها شرایط را در منطقه غبارآلود می‌کنند.

وی با اشاره به نقش اقدامات آمریکا در گسترش تروریسم در منطقه تصریح کرد: آمریکا با اشغال کشورهای منطقه به نوعی جوانان این کشورها را به مبارزه وامی‌دارد که این موضوع زمینه جذب جوانان به گروه‌های افراطی را فراهم می‌کند. بنابراین به نظر می‌رسد که برخورد تاکتیکی غرب به ویژه آمریکا با مقوله تروریست به این معضل دامن می‌زند.

لاریجانی با اعلام اینکه مسلمانان به هیچ وجه به دنبال اقدامات خشونت‌آمیز و ترور نیستند، گفت: متاسفانه جریان تروریستی و افراطی در منطقه توسط کشورهای غربی و ایادی آنها در منطقه به وجود آمده و این کشورها با ابزارهای خود می‌خواهند به اسلام ضربه بزنند. از این‌رو اگر آمریکا می‌خواهد با تروریسم مبارزه کند باید دست از اشغال کشورها بردارد.

وی ادامه داد: به طور حتم کنترل جریان‌های تروریستی و افراطی در دست کشورهای غربی به ویژه آمریکا نیست، حال باید پرسید که این کشورها چند بار می‌خواهند این موضوع را بیازمایند؟ از طرف دیگر انقلاب اسلامی در قیاس با این تفکرات بسیار اصیل و مسئولیت‌شناس است و هیچ وقت به دنبال رفتارهای وحشیانه و ترور نبوده است، به طوری که هم‌اکنون حزب‌الله و مقاومت که جریان انقلاب را درک کرده‌اند، به هیچ وجه دست به ترور نمی‌زنند.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه حل معضل تروریسم و افراطی‌گری در منطقه با رفتارهای تاکتیکی قابل حل نیست، افزود: کشورهای غربی در این حوزه نباید به دنبال فریبکاری باشند، به طوری که ایران در 35 سال گذشته با تمام حربه‌ها و فریبکاری‌های غرب جنگید، اما غربی‌ها در این حوزه کاری از پیش نبردند.

لاریجانی با اشاره به نقش انسجام، وحدت و اجتماع در مقاومت و استقامت انقلاب اسلامی گفت: به طور حتم هر چقدر مقاومت در داخل منسجم‌تر و هدف‌دارتر باشد، در مقابل دسیسه‌های بین‌المللی موفق‌تر عمل خواهیم کرد، به طوری که پیامبر اسلام (ص) در حجه‌الوداع فرمودند که «3 چیز است که مسلمانان به آن خیانت نمی‌کنند که خاصانه کارکردن برای خدا، وفاداری خالصانه و نصیحت‌های خیرخواهانه برای حاکمان و حضور و مشارکت در اجتماع جزو این موارد است».

وی بیان کرد: به طور حتم در مسائل مهم و مختلف کشور هر وقت اتحاد و انسجام وجود داشت، نظام در امور موفق بود، اما هر وقت که متفرق شدیم، از این موضوع ضربه خوردیم، بنابراین مصاف کنونی نیازمند وحدت و اتحاد است و تفرقه باعث می‌شود که شیطان امت اسلامی را بدرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از طرف دیگر در شرایط کنونی تعداد مسلمانان در جهان کم نیست، اما بعد از جنگ جهانی شاهد بودیم که کشورهای غربی بر کشورهای مسلمان مسلط شدند که این موضوع به علت متفرق بودن مسلمانان بود.

لاریجانی با اشاره به نقش مهم و تاثیرگذار رهبر معظم انقلاب در نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: خوشبختانه ایران دارای رهبری جامع است که ایشان در تمامی موضوعات نگاه و جامعیت دارند، بنابراین یکی از عوامل توفیق بعد از انقلاب داشتن رهبران بزرگ، عادل، عالم، فهیم و مجاهد بود که این امری بسیاری باارزش است.

وی تصریح کرد: براساس فرمایشات رسول اکرم (ص)؛ وحدت سیاسی بر محور پیشوای عادل  نعمتی است که هیچکس ارزش آن را نمی‌داند به طوری که خیلی از کشورهای منطقه به علت فقدان این نعمت متفرق شده‌اند.

رئیس مجلس شواری اسلامی با بیان اینکه در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی باید قدر اجتماع را بدانیم، گفت: قطعاً در مقابله با موج بدلی باید استقامت، اجتماع و وحدت داشت.

در پایان این گردهمایی با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و سردار نقدی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین از مدیران و پیشکسوتان روابط عمومی بسیج و رسانه‌های فعال پیرامون این حوزه با ارائه لوح، تقدیر شد.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی