کد خبر : 2059
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

هدف از تشکیل رژیم صهیونیستی مسلط کردن غرب بر مسلمانان بود

هدف از تشکیل رژیم صهیونیستی مسلط کردن غرب بر مسلمانان بود

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات اخیر کسینجر گفت: تفکر انقلاب اسلامی تفکر ضدامپراطوری است و این انقلاب تنها به دنبال ایجاد وحدت در بین امت اسلامی است.

 دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش بین‌المللی علمای اسلام در حمایت از مقاومت فلسطین که امروز (سه‌شنبه) در هتل المپیک برگزار شد، ضمن درود به روح امام راحل به‌عنوان پایه‌گذار بیداری اسلامی در چند دهه اخیر، گفت: برکات تفکر ایشان شرایط امروز خاورمیانه را تحت تاثیر قرار داده است.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه برای رهبر انقلاب طلب سلامتی داریم، افزود: دیروز که از ایشان عیادت کردم مشخص شد که عمل ایشان موفقیت‌آمیز بوده و حالشان بسیار خوب است و از خداوند شفای عاجل طلب می‌کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسئله فلسطین در طول تاریخ و در چند دهه اخیر با فراز و فرودهای بسیاری مواجه بوده است، افزود: در این زمینه کنفرانس‌ها، مقالات و کتب زیادی نوشته شده، اما در جنگ‌های اخیری که رژیم صهیونیستی به مردم غزه تحمیل کرد،‌ تا حد زیادی شرایط این رژیم دچار تغییر شد. البته به همان میزان نیز شگردهای آنها متفاوت شد و همین امر اقتضا می‌کرد که در مجلسی با حضور علمای اسلامی وارسی مجددی در مورد شرایط فلسطین صورت بگیرد تا امت اسلامی وظیفه خود را در این زمینه بهتر درک کند.

وی در ادامه با اشاره به اظهارات اخیر "هنری کسینجر" استراتژیست آمریکایی در مورد ایران مبنی بر اینکه خطر ایران اسلامی به‌عنوان یک امپراطوری برای غرب بیشتر از داعش است، گفت: این از همان شیطنت‌هایی است که از فردی طرفدار رژیم صهیونیستی برمی‌آید.

تفکر انقلاب اسلامی تفکر ضد امپراطوری است

دکتر لاریجانی با بیان اینکه چه دلیلی دارد که ایران دنبال امپراطوری باشد، گفت: تفکر انقلاب اسلامی تفکر ضدامپراطوری است و انقلاب اسلامی تنها به دنبال ایجاد وحدت در بین امت اسلامی و عزتمند کردن مسلمانان است.

وی با بیان اینکه ایران و انقلاب اسلامی در پی روشنگری در بین امت اسلامی برای جلوگیری از فریب خوردن آنها از غرب است، ادامه داد: ایران نه در حوزه خلیج‌فارس و نه در خاورمیانه در پی ایجاد دست‌نشانده نیست، بلکه تنها در پی ایجاد برادری و بیداری امت اسلامی است که کمک عملی ایران به جهاد، حماس و مقاومت تنها برای خاتمه دادن جریان و نفوذ صهیونیست در خاورمیانه است که این هم یک وظیفه اسلامی است.

ایران در شطرنج دشمن بازی نکرده و در پی بازی های تاکتیکی نیست

رئیس نهاد قانونگذاری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به دنبال بازی‌های کوچک و کودکانه نیست، افزود: ایران در شطرنج دشمن بازی نکرده و در پی بازی‌های کوچک و تاکتیکی نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه داستان یک قرن اخیر فلسطین داستان بسیار پر غصه ای است گفت: در مسئله فلسطین عبرت های مختلفی وجود دارد که کشورگشایی محمدعلی پاشا تا اتفاقات چند دهه اخیر را شامل می شود و همین امر نشان می دهد چه راهی را می توان برای حل مسئله فلسطین در پی گرفت.

وی با بیان اینکه اولین نکته در بررسی شرایط گذشته فلسطین به دست می آید این است که باید در بین امت اسلامی به خصوص نخبگان روشن شود که مسئله فلسطین موضوعی محدود به یک جغرافیای خاص نیست توضیح داد: هدف اصلی رژیم صهیونیستی جدا کردن فلسطینیان از موطن اصلی خود نیست بلکه پشت طراحی این رژیم هدف بزرگتری پنهان است.

رئیس مجلس با بیان اینکه در حال حاضر هدف اصلی تشکیل این رژیم آشکار نشده است افزود: برخی کشورها تصور می کنند اگر به شکلی با این رژیم کنار آیند می توانند منافع فلسطین را حفظ کنند. طرح های صلح مطرح شده نیز براساس همین تصورات است این در حالی است که صورت مسئله چیز دیگری است.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه آن زمان که مسئله فلسطین در بین دولت های غربی به خصوص انگلیسی ها شکل گرفت هدف دیگری برای دنیا در نظر گرفته شده بود گفت: تا وقتی این هدف به درستی شناخته نشود راه حل ها موضعی و اشتباه است که شواهد در این زمینه بسیار زیاد است و در این صورت مسیر صحیحی برای حل مسئله فلسطین از درون این گفتگوها حاصل نمی شود.

وی با بیان اینکه مسئله اصلی ایجاد کنندگان رژیم صهیونیستی این بود که آنها فکر می کردند چون مبنای فکری مسلمانان برادری و تشکیل امت اسلامی است اروپا منزوی می شود، افزود: از نظر آنها مسلمانان دارای سابقه تاریخی و تمدنی هستند که می توانند بر مبنای آن بر دنیا مسلط شوند و تئوری تشکیل رژیم صهیونیستی تنها اخراج فلسطینیان نبود بلکه آنها مأموریت داشتند که در قلب ممالک اسلامی حائلی را برای جلوگیری از تسلط مسلمانان بر غرب ایجاد کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسئله فلسطین را نباید تنها مربوط به اعراب و فلسطین دید بلکه این مسئله مربوط به  کل جهان اسلام است افزود: هدف از برنامه تأسیس رژیم صهیونیستی مسلط کردن غرب و به گل نشاندن مسلمانان است که نمی توان  با کارهای تاکتیکی با این استراتژی پیچیده برخورد کنیم.

برخی گرایش های ملی گرایی ساختگی باعث نفوذ غرب در منطقه شد

وی با اشاره به برخی از اشکالات موجود در عملکرد کشورهای اسلامی در زمینه حل مسئله فلسطین با بیان اینکه به دلیل درست درک نکردن موضوع اقداماتی انجام شد که گاهاً باعث تشدید صورت مسئله می گردید افزود: کشورگشایی در منطقه و برخی گرایش های ملی گرایی ساختگی از جمله این اشکالات است که باعث نفوذ غرب در منطقه شد.

رئیس مجلس با بیان اینکه گرایش های ملی گرایانه نتوانست مسئله فلسطین را حل کرده و طرح کلی آنها را زمین گیر کند افزود: لشکرکشی ها و گرایش های ملی گرا که موجب نفوذ بیشتر غرب به منطقه شد نه تنها کمکی نکرد بلکه بازی در شطرنج غربی هاست.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه احیای تفکر اسلامی در منطقه که جان تازه ای به حرکت اسلامی داده است بر مبنای انقلاب اسلامی و تفکر امام رخ داد، گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 57 از دست دادن ایران  بزرگترین ضربه پس از جنگ جهانی به غرب بود و خاورمیانه به عنوان انبار بزرگ نفت پس از سقوط رژیم شاهنشاهی ایران از دست غرب خارج شد.

انقلاب اسلامی حیات سیاسی اجتماعی در دنیا ایجاد کرد

رئیس مجلس با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران فکری نو و حیات سیاسی اجتماعی در دنیا ایجاد کرد، گفت: تاثیر زیادی که مقاومت در لبنان ، فلسطین در سرنوشت خارومیانه دارد ناشی از حرکتی بود که از انقلاب اسلامی ایران آغاز شد البته نقش سایر گروهها همچون اخوان المسلمین مشهود است.

وی با بیان اینکه زنده شدن جریان های فکری اسلامی با انقلاب اسلامی رخ داد که منجر به یک حرکت عظیم و شکل گیری انتفاضه شد، توضیح داد: این انقلاب باعث شد که به جای رفتار فلاکت بار و ملی گرایی، فکری نو بسط داده شود .

کشورهای اسلامی از گذشته درس گرفته و اشکالات قبل را رفع کنند

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایستادگی مردم غزه در برابر بمباران آن منطقه توسط ر‍‍ژیم صهیونیستی جز با تفکر اسلامی میسر نیست، ادامه داد: کشورهای اسلامی باید از گذشته درس گرفته و اشکالات قبل را رفع کنند.

وی با بیان اینکه ایجاد بحران های داخلی برای کشورها براساس ساختن گروههای ضد اسلامی انرژی مسلمانان را تحلیل می برد، افزود: درست در زمان ایجاد بیداری اسلامی جریانات بدلی اسلامی به وجود آمد که علاوه بر تحقیر حیثیت مسلمانان درگیری بین امت اسلامی ایجاد کرد.

رئیس مجلس با بیان اینکه این همایش فرصتی استثنایی برای علمای اسلامی جهت ارائه راهکار برای حل مسئله فلسطین است افزود: دولت های اسلامی حالات متفاوتی دارند و اغلب در این زمینه فعال نیستند اما امت های اسلامی بیدارند که نقش رهبری دینی در این زمینه روشن می شود.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه علما به عنوان امنای ملت اگر نقش خود را به درستی دریابند ماموریت بزرگ تاریخی را به وجود می آوردند، گفت: اگر این ماموریت به درستی محقق شود امت اسلامی هیچ گاه لباس ذلت به تن نمی کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دنیای اسلام احتیاج دارد که در جایگاه هایی مانند این همایش ها دست امت اسلامی گرفته شود تا این امت به سمتی رود که دچار سایش نشود.

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی