کد خبر : 2043
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

پیشنهاد لاریجانی برای منع شکار حیوانات

پیشنهاد لاریجانی برای منع شکار حیوانات

رییس مجلس شورای اسلامی برای حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از نابودی گونه های جانوری پیشنهاد کرد شکار حیوانات برای مدتی چهار پنج ساله به صورت مقطعی ممنوع شود.

آقای لاریجانی در مراسم بزرگداشت مقام محیط بان گفت: سازمان حفاظت محیط زیست می تواند برای رفع مشکلات مالی خود پیشنهادهایش را به مجلس ارائه کند تا در برنامه ششم و بودجه سال آینده نمایندگان با نظری حمایتی آن را بررسی و تصویب کنند.

رییس مجلس گفت: مسئله محیط زیست تا حد زیادی در کشورمان مغفول واقع شده است و باید در این راه تلاش بیشتری کرد.

وی فعالیت در زمینه محیط زیست را تفننی ندانست و تاکید کرد : این امر برای کشور ضروری است و حفاظت از محیط زیست نقش مهمی در نظم طبیعت و زندگی دارد.

وی با بیان اینکه برخی پیشرفتهای صنعتی موجب رونق شده است گفت: اما این پیشرفتها موجب برخی صدمه ها به طبیعت و برهم خوردن نظم طبیعی بوده است.

لاریجانی تصریح کرد : دخالت در طبیعت آنقدر زیاد شده است که برخی گونه های جانوری به کلی از بین رفته است و انسانها که از طبیعت و نظم آن آرامش می گرفتند دچار اضطراب و ناآرامی شده اند.

لاریجانی گفت: اگر انسانها طبیعت باقیمانده را از بین ببرند اضطرابها تشدید می شود.

رییس مجلس با اشاره به افزایش تعدی به طبیعت و رشد شهرنشینی تصریح کرد : در مدل زندگی جدید چاره ای جز توسعه نداریم اما باید در همین شرایط آسیبها را کاهش دهیم و با حداقل هزینه ، جاده ها و کارخانجات خود را بنا کنیم.

وی گفت: همانطور که لازم است برای کلانشهری مثل تهران مسکن بسازیم باید برای هوای آن نیز فکر و سرمایه گذاری کنیم و از تغییرات غیرقانونی و غیر ضرور بپرهیزیم.

رییس مجلس شکار غیرقانونی را نوعی تعدی و سوء استفاده از طبیعت دانست و گفت: این مسئله خسارت زیادی برای محیط زیست به بار می آورد که باید جلوی این تعدی های غیرموجه را گرفت و هر چه سریعتر آنرا ساماندهی کرد و به سادگی از کنار آن نگذشت.

وی با اشاره به مناطق جنگلی محدود و کاهش نزولات آسمانی افزود: باید به این ظرفیت طلاگونه نگریست و از تخریب جنگلها و مراتع و همچنین گونه های جانوری جلوگیری کرد.

رییس مجلس گفت: شرایط کشور در زمینه حفاظت از محیط زیست باید تغییر کند و از شکارهای تفریحی که نوعی عمل غیرشرعی نیز محسوب می شود ممانعت کرد.

وی همچنین گفت: نباید بگذاریم جنگلها با این شدت تخریب شوند و باید ضوابط جدیدی هر چند برای دوره های موقت وضع کرد.

لاریجانی خاطرنشان کرد : اگر به مسائل اصلی همچون محیط زیست به عنوان متن توسعه توجه نکنیم نمی توان توسعه پایدار داشت و قطار توسعه را پیش برد و اگر وضع هوا و ترافیک رفع نشود توسعه امکان پذیر نخواهد بود و در این مسیر باید به سلامت زیستن مردم نیز توجه شود.

وی با بیان اینکه توسعه صنعتی موجب کاهش بیکاری و توسعه کشور می شود گفت: در این راه باید ملاحظات محیط زیستی را نیز رعایت کرد.

وی افزود : ایران کشوری است که از معادن غنی برخوردار است اما به علت وجود نفت و گاز به این بخش کمتر توجه شده است در حالیکه توجه به بخش معدن موجب کسب درآمد و رفع مشکلات زیست محیطی خواهد شد.

رییس مجلس گفت: باید با ارائه مدلهایی هم استخراج معادن انجام شود و هم منابعی از آن در اختیار محیط زیست برای بهبود شرایط خود قرار گیرد.

در این مراسم تعدادی از محیط بانان نمونه از دست رییس مجلس نشان لیاقت و درجه دریافت کردند.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران همیشه پشتیبان فلسطین بوده است/ دشمنان تلاش دارند حماس را گروهی بی‌تأثیر جلوه دهند

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی