کد خبر : 2030
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در مراسم گرامیداشت روز ملی دامپزشکی:

اقتصاد روستا و بخش کشاورزی نیازمند تصمیم ملی است

اقتصاد روستا و بخش کشاورزی نیازمند تصمیم ملی است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قطعاً دولت باید برای حمایت از کشاورزان و اقتصاد روستا گام دقیق‌تری را در بودجه سال 94 بردارد، افزود: به طور حتم در حوزه اقتصاد روستا و بخش کشاورزی نیازمند تصمیم ملی هستیم که باید در این حوزه مطالعات مربوطه انجام شود.

  دکتر علی لاریجانی امروز دوشنبه در مراسم گرامیداشت روز ملی دامپزشکی با تاکید بر اینکه متولیان مربوطه باید در زمینه واردات محصولات دامی دقت زیادی داشته باشند، گفت: قطعاً باید در زمینه واردات اینگونه محصولات سخت‌گیری کنیم، زیرا یک دوره‌ای به این امور بی‌توجهی شد و مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرد. به طور مثال واردات دام زنده از همسایگان شرقی موجب بروز بیماری تب برفکی شد که این موضوع ضررهای عمده‌ای را به دامداران داخلی وارد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در سطح ملی باید به توسعه روستاها و چرخه مطلوب اقتصاد کشاورزی بپردازیم، تصریح کرد: قطعاً باید به کشاورزان و دامداران تسهیلات بانکی داده شود، زیرا وقتی شرایط رانتی در کشور وجود داشته باشد، این افراد رغبتی برای کار پیدا نمی‌کنند.

لاریجانی ادامه داد: قطعاً دولت باید برای حمایت از کشاورزان و اقتصاد روستا گام دقیق‌تری را در بودجه سال 94 بردارد. از طرف دیگر به طور حتم در حوزه اقتصاد روستا و بخش کشاورزی نیازمند تصمیم ملی هستیم که باید در این حوزه مطالعات مربوطه انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه مجلس شورای اسلامی در بودجه سال آینده کشور تمهیدات مناسبی را برای حمایت از بخش کشاورزی و دامپروری اندیشیده است، تصریح کرد: دولت هم باید اعتبارات مناسبی را در لایحه مذکور برای حمایت این بخش در نظر بگیرد. 

رئیس نهاد قانونگذاری با اشاره به اهمیت کار دامپزشکان در حوزه دامداری و کشاورزی گفت: جمعیت دامپزشکان جمعیتی پرتحرک و اثرگذار است، از طرف دیگر این حوزه از نظر امنیت غذایی یک موضوع مهم بوده و در سیاست‌های کلی رهبر معظم انقلاب نیز به این موضوع به‌عنوان یک اصل مهم توجه شده است.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه هم‌اکنون در حوزه دامپروری و کشاورزی دچار مشکلات عمده‌ای هستیم، افزود: قطعاً متولیان مربوطه در این امور کم‌کاری داشته‌اند و قطعاً باید برای بالا بردن بهره‌وری اقدامات لازم را انجام دهند. از طرف دیگر موضوع بهداشت و سلامت یک موضوع عام بوده و مقوله بهداشت محیط‌ دام و انسان با هم مرتبط است و بر یکدیگر اثر می‌گذارد.

وی بر لزوم توجه و سرمایه‌گذاری در مقوله دامپروری و بهداشت محیط‌ دام تاکید کرد و گفت: قطعاً دامپزشکان در این حوزه کار مهمی برعهده دارند، از طرف دیگر پایین بودن چرخه اقتصادی بخش کشاورزی نسبت به سایر بخش‌ها در کار دامداران و دامپزشکان تاثیر گذاشته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از طرف دیگر کشورهای همسایه در حوزه کشاورزی و دامداری از یک اقتصاد پاک برخوردار نیستند، به طوری که کشورهای همسایه شرقی در این حوزه دچار آلودگی‌هایی بوده و کشورهای همسایه غربی هم در وضعیت بهم‌ ریخته‌ای بسر می‌برند. همچنین کشورهای اروپایی هم به علت هم‌ سنخ و هم ‌راستا بودن در حوزه بهداشت دام رفتار مناسبت‌تر و ساده‌تری از خود بروز می‌دهند.

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه برای صیانت از بخش کشاورزی و دامپروری باید حمایت‌ها و سرمایه‌گذاری‌هایی انجام شود، گفت: همچنین برای توسعه این حوزه باید از واردات و انتقال محصولات دامی و پروتئینی به داخل کشور جلوگیری کرد، زیرا کشورهای همسایه در این حوزه از استانداردهای لازم برخوردار نیستند. بنابراین مسئولان و متولیان مربوطه باید با تصویب موافقت‌نامه‌هایی با کشورهای تولیدکننده محصولات دامی، نظم بیشتری به واردات این محصولات بدهند.

وی با اشاره به قابلیت و ظرفیت کشور در تولید محصولات پروتئینی افزود: قطعاً یکی از محورهای تحقق اقتصاد مقاومتی بخش کشاورزی و دامداری است، بنابراین باید با حمایت از این حوزه به خودکفایی برسیم. از طرف دیگر رهبر معظم انقلاب بارها در سیاست‌های ابلاغی بر حمایت از بخش کشاورزی و دامداری از سوی دولت تاکید کرده‌اند، زیرا چرخه اقتصادی بخش کشاورزی و دامداری با سایر بخش‌ها قابل رقابت نبوده و این حوزه نیازمند حمایت بیشتر است، به ویژه در شرایط کنونی تحریم و بروز و شیوع بیماری‌های دامی باید در این حوزه سرمایه‌گذاری‌های بیشتری شود.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاری و حمایت، بخش کشاورزی و دامداری را از آفت و بیماری‌های این حوزه مصون می‌کند، تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی این دوره باید تلاش‌های مضاعفی را برای استقلال کشور در حوزه کشاورزی و دامداری انجام دهد، زیرا در صورت تحقق این موضوع مشکلات شیوع بیماری کاهش پیدا می‌کند، از طرف دیگر با توجه به توضیحات حجتی وزیر جهاد کشاورزی باید در حوزه واردات محصولات دامی و کشاورزی سختگیری بیشتری انجام شود.

دکتر لاریجانی با اشاره به تولید محصولات کشاورزی به صورت سنتی بیان کرد: در این حوزه هم‌اکنون برخی از محصولات به صورت صنعتی تولید می‌شود، اما متاسفانه در روستاها، محصولات به صورت سنتی تولید می‌شود. از طرف دیگر قطعاً اگر چرخه اقتصادی هر چه سریع‌تر علاج نشود، نمی‌توانیم مسائل دیگر را درست کنیم.

وی با بیان اینکه چرخه اقتصادی بخش کشاورزی دارای وضعیت خوبی نیست، افزود: از طرف دیگر اقتصاد روستا هم از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست، این در حالی است که هم‌اکنون روستاها دارای زیرساخت‌های بسیاری هستند، اما در حوزه چرخه اقتصادی نقایص و مشکلاتی دارند که این موضوع به این علت است که ساماندهی تولید در این حوزه شکل نگرفته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به رویکرد حمایتی نهاد تحت نظارت خود بر حوزه دامپروری و کشاورزی گفت: در این حوزه، مجلس شورای اسلامی با وزرای مربوطه نشست‌هایی را برگزار کرده و وزارت جهاد کشاورزی در شرایط کنونی  باید بسته کاملی را برای حمایت این حوزه به مجلس ارائه کند.

وی با اشاره به روش‌های سنتی کشور در حوزه آبیاری تصریح کرد: سال گذشته حدود یک‌هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار اختصاص داده شد، از این‌رو امیدوارم در بودجه سال آتی نیز اعتبارات مناسبی برای این حوزه اختصاص یابد. از طرف دیگر مقوله بهداشت و سلامت امری پیوسته با زندگی انسان است،‌ از این‌رو قطعاً باید برای حمایت از سلامت کشور از حوزه درآمدهای حاصل از هدفمند کردن یارانه‌ها و بخش‌های دیگر اعتباراتی داده شود، اما توصیه می‌کنم که در این حوزه از شیوه‌های دولتی پرهیز شود.

دکتر لاریجانی بر لزوم حمایت از بخش خصوصی در حوزه دامداری و کشاورزی تاکید کرد و گفت: راهکار توسعه این حوزه حمایت از بخش خصوصی است، البته آنجایی که ضرورت دارد باید از ابزارهای دولتی نیز استفاده کرد.

رئیس نهاد قانونگذاری با بیان اینکه قطعاً باید از سازمان دامپروری حمایت‌های لازم انجام شود، بیان کرد: مجلس شورای اسلامی آماده دریافت پیشنهادات مسئولان در این حوزه از نظر تقنینی و حمایت‌های بودجه‌ای است، زیرا گاهی در فراز و فرودهای کشور به بخش دامداری ظلم می‌شود که قطعاً باید با اقدامات حمایتی، این حوزه را یاری کرد.

وی با اشاره به مشکلات دامداران در فروش محصول شیر خود به کارخانجات و صنایع افزود: قطعاً باید به دامداران یارانه داده شود و امیدوارم دولت پول محصولات دامداران را به موقع به آنها پرداخت کند، زیرا دامداران توان و تحمل معوق ماندن درآمد خود را ندارند.

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه قطعاً باید مشکلات دامپزشکان بررسی و رفع شود، افزود: مجلس هم بر حسب وظیفه در این حوزه کمک خواهد کرد تا حوزه دامداری و کشاورزی از ظرفیت تولیدی مطلوب برخوردار شود.

در آغاز این مراسم با حضور دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از 7 دارو مربوط به حوزه دامپزشکی، واکسن مبارزه با تب برفکی و کیت الایزر جذبی تشخیص بیماری یون رونمایی شد.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تبریک آغاز دهه فجر/ تسلیت درگذشت والده محمود بهمنى

  محبی نیا: لزوم جلوگیری از نفوذ نگاه ارباب رعیتی به داخل مجلس/ دکتر لاریجانی: روند رسیدگی به لایحه بودجه بدون ایراد قانونی است

  توضیحات دکتر لاریجانی درباره نحوه رسیدگی به لایحه بودجه 97

  اشکال آیین‌نامه‌ای به روند بررسی کلیات لایحه بودجه 97 وجود ندارد

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

  کشورهای منطقه به دنبال روش های نوین برای مبارزه با تروریسم هستند

  امکان برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مدیریت پسماند وجود ندارد

  افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان مجلس صددرصد کذب است/نمایندگان اجازه تعدی به حقوق مردم را نمی دهند

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی