کد خبر : 2022
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی:ائتلاف ضدداعش یک شوی امنیتی است

لاریجانی:ائتلاف ضدداعش یک شوی امنیتی است

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (پنج شنبه) در سفری یک روزه به مازندران، در اولین همایش فرصت های سرمایه گذاری استان مازندران که در محمودآباد برگزار شد، طی سخنانی با بیان اینکه امروز شرایط کشور بر خروج از حالت دولتی متمرکز شده است، اظهار داشت: امروز کشور می خواهد فرصت ها را در اختیار مردم قرار دهد تا رقابت به وجود آید.
وی افزود: بدون رقابت نه آبادانی داریم و نه عدالت به وجود خواهد آمد، چرا که عدالت در سایه رقابت به دست می آید.
رئیس مجلس در ادامه با یادآوری اینکه ما امروز از دوره سبک ها و خلایق مدیریتی که نگاه های مختلف به تولید داشتند و در مقطعی نیز شبه سوسیالیستی بودند، عبور کرده ایم، تصریح کرد: امروز سیاست های کشور در بخش های مختلف تدوین شده و توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده اند، مانند سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی که به مجلس هم ابلاغ شده است، اما خوب اجرا نشد.
وی با تأکید بر اینکه نباید اینگونه همایش ها حالت دکوری پیدا کند، اظهارداشت: دست اندرکاران باید به گونه ای فضا را فراهم کنند که کارآفرینان مشکلات خود را بیان کنند و آنچه نیاز به تقنین داشته باشد ما در مجلس به آن توجه می کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی از فرصت ارائه پیشنهادات و اضافه کردن آنها در لوایح دولت که هنوز به مجلس نیامده است سخن گفت و افزود: یکی از این مباحث مقررات تولید است که ما در نظر داریم یک جا آنها را برای همیشه حل کنیم و لایحه دیگری نیز دولت برای حل مشکل رکود در کشور ارائه داده که در کمیسیون در حال بررسی است.
وی با یادآوری جلسات مداوم بخش خصوصی و اتاق بازرگانی با مجلس گفت: امروز سمت گیری کشور به سمت اقتصاد مردمی صورت گرفته است و در مجلس نیز قانون هایی برای تسریع فضای کسب و کار تصویب شده است از جمله تشکیل تالارهای گفت وگو میان بخش های خصوصی و دولتی. مضافا اینکه ما حتی آیین نامه را نیز به گونه ای تغییر دادیم که در بررسی لوایح و طرح ها به غیر از نماینده دولت نماینده بخش خصوصی هم در جلسات حضور داشته باشد.
لاریجانی با تأکید بر استفاده از ظرفیت نیروی متخصص انسانی گفت: اگر متناسب با ظرفیت سرمایه گذاری نکنیم اتلاف منابع کرده ایم و طرح اقتصاد مقاومتی نیز با تکیه به این ظرفیت است.
رئیس مجلس شورای اسلامی از توجه همه وزرای دولت به نیروی انسانی کارآمد و کارآفرین سخن گفت و تأکید کرد: باید از طریق کاردادن و میدان دادن به آنها از این ظرفیت صیانت کرد.
وی با اشاره به شرایط منطقه گفت: امنیت ایران ناپایدار نیست و با مشاهده این شرایط در سه دهه اخیر و نیز شرایط امروز منطقه که بسیار پرفراز و نشیب است می بینیم که وضعیت ایران پایدار است؛ ما بر ناامنی های کشور فایق آمدیم و حتی یک زمانی این تروریست ها در کشور منتشر شدند اما ما آنها را جمع کردیم.
لاریجانی بحران کنونی منطقه را دست ساز برخی کشورها خواند و بیان کرد: شرایط شلوغی را ایجاد کردند و عده ای نیز بر روی آتش این بحران بنزین می ریزند اما خیلی از متخصصان غربی اذعان دارند که ایران قدرت تأثیرگذاری بر روی امنیت منطقه را دارد. البته ما به توصیه های آنان عمل نمی کنیم چون برداشت ما از ائتلاف آنها این است که بیشتر شباهت به یک شوی امنیتی دارد.
وی ادامه داد: آنها به جای برخورد دقیق و فنی با یک گروه پارتیزانی فقط بمباران می کنند. این چه تأثیری بر روی تروریست ها دارد که به داخل خانه ها می روند و سنگر می گیرند؟ مثل این است که در دشتی که گرگ ها در آن به مردم حمله کرد ه اند به بالای کوه رفته و چند سنگ رها کنیم که باعث فرار کردن گرگ ها و آسیب دیدن خانه های مردم می شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ما در مبارزه با تروریسم طرح داریم و به آن نیز عمل کردیم و اگر در عراق وارد نمی شدیم شرایط خیلی از این بحرانی تر بود.
وی با اشاره به همگرایی و همفکری در درون کشور برای آبادانی اظهار کرد: این همگرایی هم در سطح قوا و هم در سطح نخبگان به ویژه در اهمیت دادن به بحث تولید زیاد است و با استفاده از آن می توان یک حرکت باشتاب را آغاز کرد و توصیه من نیز به شما این است که با روحیه قوی وارد آن شوید.
لاریجانی با تأکید بر حل مشکلات بانکی در زمینه تولید گفت: هم در مجلس و هم در دولت مطرح است که باید بانک ها در خدمت تولید باشند و همچنان که در قوانین مختلف نیز بر آن تأکید شده است.
وی از اختصاص صندوق توسعه ملی به بخش خصوصی خبر داد و تصریح کرد: البته یک دست اندازی های جزئی نیز به آن شده است و کسانی که مرتکب این کار شدند مورد پیگیری قرار خواهند گرفت.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: هنوز استفاده قوی از ظرفیت صندوق توسعه ملی نشده است و باید شرایط برتری برای بانک های عامل در این زمینه فراهم شود تا بدین سمت ترغیب شوند.
وی در این باره گفت: من فرمت مربوطه را مطالعه کردم که یک مقدار سخت گیرانه بود اما باید کمک کنیم که بخش خصوصی با انگیزه بیشتر وارد شود.
لاریجانی با تأکید بر اینکه تولیدکنندگان نباید به محض تأخیر در پرداخت بدهی هایشان به بانک ها تحت پیگرد قرار گیرند، گفت: اگر کسی به اسم تولید وام گرفت اما در مسیر دیگری مبلغ را هزینه کرد باید تحت پیگرد قرار گیرد و به ویژه خود تولیدکنندگان باید در تعقیب و محاکمه او تأکید داشته باشند.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بسیاری از تولیدگران به خاطر نوسانات بازار سرمایه در سال های اخیر سرمایه در گردش شان با مشکل مواجه شد و لذا باید بدهکاران بانکی را به دو دسته تقسیم کرد: آنها که سوءاستفاده می کنند و تولیدکنندگانی که قربانی شرایط ناپایدار اقتصادی کشور شده اند.
رئیس مجلس شورای اسلامی، با تأکید مجدد بر اینکه بانک ها نباید به جای حمایت از تولیدکنندگان برای آنها پرونده درست کنند، اظهار کرد: بعضی مسائل را هم قوای مجریه و مقننه باید حل کنند که در جلسه اخیر دولت و مجلس هم به آنها پرداختیم تا استانداران پیگیری کنند که کسانی که سوءاستفاده می کنند به قوه قضائیه معرفی شده اما آنها که برای تولید به اخذ وام مبادرت می کنند کمک شوند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به مزایای استان مازندران اشاره کرد و گفت:  سرمایه گذاری در این استان باید در جاهایی صورت گیرد که مزیت دارد که یک بخش آن مربوط به کشاورزی و دامداری است.
لاریجانی با اشاره به اینکه گستره کار مازندران به ویژه از آن جهت که مرکز ثقلی برای مواد غذایی است باید در موضوع تولید برنج مورد حمایت قرار گیرد و در این زمینه صنایع تبدیلی نیز به وجود آید بیان کرد: بخش دیگر مربوط به نفت، گاز و پتروشیمی است.
وی برخورداری از آب خوب را مزیت دیگر استان مازندران برشمرد و افزود: مازندران باید از صنایع آب، برق استفاده کند؛ گاهی ما بعضی صنایع آب بر را به کویر برده ایم و حال با کم آبی مواجه شدند. مازندران که مشکل آب ندارد و نباید هم از اینکه این صنایع محیط زیست را خراب کند بترسیم زیرا بعضی کشورهای مترقی روی همین صنایع سرمایه گذاری کردند و محیط زیست شان هم تخریب نشده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه اگر می خواهیم شرایط مدرن را درک کنیم باید زمینه بهره برداری از همه آن را فراهم کنیم، بیان کرد: در این زمینه وزارت نفت کمک خواهد کرد.
وی در مورد گردشگری استان مازندران نیز گفت: من بدبین نیستم که گردشگری کاستی هایی برای مازندران به وجود خواهد آورد بلکه گاهی بد عمل می شود اما خود آن یک مزیت خوب برای مازندران است.
لاریجانی با اشاره به این نکته که گردشگری نباید ظرفیت مازندران را برای تولید از بین ببرد، گفت: یکی از معضلات مازندران تبدیل زمین های برنج کاری به ویلاست. تولید برنج ما به اندازه نیاز نیست؛ مگر زمین در جای دیگر برای ویلاسازی نداریم؟ بارها گفته ایم بروید در کوهپایه ها که مناظر بهتری هم دارند قطعاتی در اختیار سازندگان بگذارید تا خانه بسازند.
وی صیانت از جنگل ها را امری حیاتی خواند و گفت: گردشگری در مازندران آدابی دارد تا هم فضایی برای تفریح فراهم کند و هم ظرفیت های تولیدی از بین نرود.
وی یکی دیگر از مشکلات مازندران را زباله که سیمای شهر را خراب می کند عنوان کرد و گفت:  به خاطر نزدیکی شهرها و روستاها به هم باید در اسرع وقت این مشکل را حل کرد، زباله کم ارزش نیست و ارزش افزوده دارد و از آن به عنوان طلای کثیف یاد می شود و ما افراد مستعدی داریم که از این ظرفیت استفاده کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی عدم رسیدگی به معضل زباله را موجب تحت الشعاع قرار دادن دیگر مزایای مازندران خواند و در ادامه گفت:  اخیرا راه آهن قزاقستان به ایران در حال راه افتادن است و راه های دریایی مازندران نیز به کشور کمک می کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه بخش زیادی از تولید مازندران در روستا صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: اگر روستاها چرخه اقتصاد مطلوب نداشته باشند نباید از سکنه انتظار داشته باشیم که روستا را خالی نکنند.
وی وجود معادن در اقصی نقاط کشور را یادآور شد و تصریح کرد: سال های طولانی دولت بر روی معادن دست گذاشته بود و نه خود از آنها بهره برداری می کرد و نه به دیگران اجازه می داد در حالی که هر کدام از آنها اگر راه بیفتد اشتغال فراوانی ایجاد می کند.
وی در ادامه اظهار کرد: درست است که کشور را باید با مالیات اداره کرد اما اول باید موتور تولید را روشن کرد و باید ابتدا رکود از بین رود بعد مالیات را افزایش داد. لذا سخت گیری در زمان رکود در زمینه مالیات یک سیاست غلط است.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: باید مانع کوچکتر شدن زمین های روستاها شویم. به علاوه اینکه بخش هایی از صنعت و معدن که می تواند روستا را آباد نگه دارد مورد توجه قرار گیرد.
لاریجانی در پایان بیان کرد: این باید در سطح کشور به یک اراده تبدیل شود که روستا را از مهاجرت نجات دهیم لذا برای اشتغال فرزندان روستاییان باید کارهایی انجام داد.
منبع:فارس
 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی