کد خبر : 1991
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی: دوران بازی با دموکراسی در منطقه سپری شده است

لاریجانی: دوران بازی با دموکراسی در منطقه سپری شده است

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات برخی کشورهای منطقه در حمایت از گروه های تروریستی گفت: کشورهای منطقه باید توجه کنند که دوره بازی با دموکراسی در منطقه سپری شده است.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، علی لاریجانی در کنفرانس خبری خود در حاشیه صد و سی و یکمین اتحادیه بین المجالس جهانی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران با اشاره به بحران های به وجود آمده ناشی از فعالیت گروه های تروریستی در منطقه گفت: کشورهای منطقه باید به این باور برسند که مبارزه با تروریست بازی سرگرم کننده نیست.

 

وی با بیان اینکه کشورهای منطقه باید توجه کنند که دوره بازی با دموکراسی در منطقه سپری شده است افزود: برخی کشورها به شیوه های قبیله ای در حکومت دموکراسی عقیده بیشتری دارند به همین دلیل وقتی که بن علی در تونس و یا مبارک در مصر سقوط کرد جنجالی به راه انداختند.

 

وی با بیان اینکه روندی که در ائتلاف علیه داعش دنبال می‌شود مطابق واقع نمی‌دانیم، افزود: به طور طبیعی مذاکرات هسته‌ای و مسائل منطقه‌ای رابطه مستقیم و روشنی با یکدیگر ندارند، اما اعتمادسازی در مسائل مختلف به هم مربوط است.

 

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری در مورد انسجام کشورهای منطقه برای مبارزه با داعش افزود: نباید در این زمینه ناامید بود بلکه باید به تلاش‌های خود در این زمینه ادامه دهیم تا همگرایی برای مبارزه با تروریسم بین کشورهای منطقه به وجود آید.

 

وی تصریح کرد: البته برخی کشورهای منطقه نباید میدان مبارزه با تروریسم را با میدان هوس‌بازی برای قدرت اشتباه بگیرند.

 

رئیس قوه مقننه با اشاره به نقش آمریکا در عدم انسجام کشورهای منطقه برای مبارزه با گروه‌های تروریستی تصریح کرد: به طور طبیعی اختلاف‌نظرهایی برای اداره منطقه وجود دارد که بسیاری از آن بر توهمات متکی است که این باعث به وجود آمدن رخنه‌هایی در منطقه می‌شود که قدرت‌های بزرگ از آن استفاده می‌کنند.

 

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری در مورد علت اهمیت تعداد سانتریفیوژها برای آمریکا و کشورهای غربی گفت: این کشورها باید دلیل مهمی برای علت اهمیت قائل شدن در تعداد سانتریفیوژها ارائه کنند.

 

وی با بیان اینکه ایران معتقد است که باید کارخانه‌ای برای تولید سوخت داشته باشد و این کارخانه نیز زیر نظر آژانس فعالیت خواهد کرد، بیان کرد: کشورهایی که معتقدند تعداد سانتریفیوژ باعث ساخت بمب هسته‌ای می‌شود نظر عوامانه‌ای دارند، زیرا با هزار سانتریفیوژ نیز می‌توان بمب هسته‌ای ساخت، مهم این است که به گونه‌ای پیش رویم که ایران هیچگاه به سمت سلاح هسته‌ای نرود.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر کشورهای غربی معتقد به حرکت ایران به سمت سلاح هسته‌ای هستند، چرا با آن مذاکره می‌کنند، افزود: این اظهارنظرها منطق درستی ندارد، اما در کل لزومی ندارد که به این موضوع نگاه منفی داشته باشیم؛ من مسیر مذاکرات را از نزدیک مشاهده می‌کنم و این مسیر را رو به پیش می‌دانم.

 

لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در مورد کمک بلاعوض ایران به ارتش لبنان و کیفیت این کمک‌های نظامی تصریح کرد: کمک نظامی به ارتش لبنان آنقدر از کیفیت برخوردار است که از آن در منطقه استفاده کرده و پیشرفت کرده است.

 

وی گفت: بعید می‌دانم افرادی که تا چند ماه پیش برای مقابله با داعش ایستادگی کرده‌اند، از کشورهای اروپایی و آمریکایی سلاح گرفته باشند.

 

رئیس نهاد قانونگذاری در پاسخ به سوال دیگری در مورد گروه تروریستی داعش و اقدامات این گروه که به اسم اسلام صورت می‌گیرد، توضیح داد: این گروه‌های تروریستی دست‌ساز و متحجر و از متن اسلام دور هستند.

 

وی با بیان اینکه گروه‌های ترویستی از متن جامعه اسلامی بیرون نیامده‌اند، توضیح داد: هدف از تشکیل این گروه‌ها چیز دیگری است، شروع آنها از یک عامل بیرونی است که بعد از گذشت زمان توان کنترل آن را نیز نداشته‌اند و این امر مشکلی است که ما در این دوران نسبت به رفتار آمریکا در منطقه داریم.

 

لاریجانی با بیان اینکه آمریکا با تصورات ناقص اقداماتی را در منطقه شکل می‌دهد اما تدبیر لازم برای کنترل آن را ندارد، گفت: برخی سطحی‌نگری و تنگ‌نظری کشورهای منطقه به این تفکر کمک می‌کند.

 

وی با بیان اینکه جریان‌های اصلی اسلامی چه شیعه و چه سنی، مبنای عقلانی از فهم دین دارند، تصریح کرد: این جریانات، جریاناتی دست‌ساز بوده و ریشه‌دار نیستند.

 

رئیس مجلس با بیان اینکه غربی‌ها و کشورهای بزرگ باید رفتار دوگانه خود در منطقه را قطع کنند، تصریح کرد: اگر این کشورها از دموکراسی دفاع می‌کنند نباید بار اصلی وزن خود را بر کشورهای قبیله‌ای و دیکتاتوری گذاشته و دموکراسی را وسیله‌ای برای منافع خود کنند، بلکه باید با پدیده تروریسم برخورد تاکتیکی انجام دهند.

 

لاریجانی با بیان اینکه در چند سال اخیر برخی کشورها منطقه به دلایلی اطلاعات نادرستی را به کشورهای غربی داده و آنها را برای ورود به میدان تحریک کرده‌اند که نتیجه آن گروه تروریستی داعش و جبهه النصره شد، گفت: غربی‌ها بارها اعلام کردند که در سوریه شاهد حکومت سکولار هستیم. حکومت فعلی نیز سکولار است اما باید پرسید چرا با آن می‌جنگند؟، آیا فکر نکردند که جنگ با دولت کنونی موجب روی کار آمدن موجودات وحشی (داعش) می‌شود.

 

وی با بیان اینکه ممکن است برخی بخواهند زیر پوشش دموکراسی در سوریه مخفی شوند، تصریح کرد: ما نمی‌گوییم دموکراسی در سوریه کاملا ایجاد شده است، اما این دموکراسی بسیار کامل‌تر از کشورهایی است که مجلس نداشته و از دوستان آمریکا هستند و یا مجالسی قلابی دارند.

 

به گزارش ایسنا به نقل از خانه ملت،‌ رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فکر می‌کنم مدتی است که آمریکا و غرب چشم خود را در کمک تسلیحاتی به گروه‌های تروریستی بسته‌اند، افزود: حالا زمان آن است که آمریکا و کشورهای غربی چشمان خود را باز کرده تا دچار دریافت اطلاعات غلط نشوند.

 

لاریجانی تصریح کرد: اگر این اصلاحات صورت گیرد، ظرفیت خوبی برای مقابله با داعش هم در سوریه و هم در عراق به وجود می‌آید که با تکیه بر آن می‌توان با داعش مبارزه کرد.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ترامپ پیرو مکتب «گوبلز» و در تراز شغل کاباره‌داری سخن می گوید/تقویت بنیه دفاعی مورد توجه مجلس است/بحران جدی در کمین ملت عراق

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی