کد خبر : 1929
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در پیام رئیس مجلس به مناسبت سالگرد درگذشت ستارخان تاکید شد؛

تفاوت ستارخان با مدعیان روشنفکری در تبعیت از مرجعیت شیعه بود

تفاوت ستارخان با مدعیان روشنفکری در تبعیت از مرجعیت شیعه بود

رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی به نشست علمی تخصصی یکصدمین سالگرد درگذشت ستارخان سردار ملی ایران تاکید کرد: تفاوت ستارخان و مدعیان روشنفکری در بصیرتی دینی و تبعیت از مرجعیت شیعه بود که مدعیان روشنفکری عاری از آن بودند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت متن پیام رئیس مجلس شورای اسلامی به نشست علمی تخصصی یکصدمین سالگرد درگذشت ستارخان سردار ملی ایران به این شرح است:

                                                           بسمه تعالی

در َآستانه یکصدمین سالگرد در گذشت ستارخان سردار ملی انقلاب مشروطه ایران برای بررسی نقش و جایگاه وی در تاریخ مبارزات اسلامی مردم ایران نشستی علمی با حضور اساتید محترم ومحققان تاریخ در کتابخانه مجلس شورای اسلامی رویداد حسنه ای است تا یاد مجاهدان و مبارزان استقلال و آزادی ایران گرامی داشته شود. مجاهدان و مبارزانی که با فرامین مراجع عظام تقلید از یک سو با دیو استبداد خودکامه به نبرد برخاستند و از سوی دیگر با  متجاوزان خارجی که خواهان از میان بردن حیثیت و شرافت واستقلال  مردم ایران بوده اند تا پای جان ایستادگی نموده اند.

ستارخان یکی از هزاران جانباز و فداکار آذربایجان عزیز است که جان خود را در کف اخلاص نهاد تا مردم  ایران این سرزمین کهن سال ، لذت و نعمت عدالت را که جلوه ای از هویت ملی ایرانی است رادریابد .قطعاً در سخنرانی های علمی این نشست فرازهایی از مبارزات این دلاور ایرانی باز گو خواهد شد با این حال محققان و نخبگان بایستی به این امر مهم توجه داشته باشند که هم عصر ستارخان ، مدعیانی روشنفکر بودند که برای ایران و ایرانی تنها راه ترقی را تبعیت و تقلید کورکورانه از غرب از فرق سر تانوک پا ، تجویز می کردند ، اما ستار ِ برآمده از توده مردم فرودست خواهان اعتلای ایران وایرانی زیر پرچم اسلام و امیرالمومنین علی علیه السلام بوده در جواب ژنرال کنسول دولت بیگانه با  صلابت اظهار می دارد که آرزو دارد هفت دولت بزرگ آن روز زیر بیرق حضرت ابوالفضل(ع) و بیرق ایران باشد.

وی ذلت تبعیت از بیگانه را از خود به دور می کند و بهای آن را هم می پردازد .

تفاوت ستارخان و مدعیان روشنفکری در بصیرتی دینی و تبعیت از مرجعیت شیعه  بود که مدعیان روشنفکری عاری از آن بودند. 

تاریخ حیات ستارخان ، رفتار فردی وی نیست  بلکه یک منش تاریخی  از راد مردان ایرانی است که برای دفاع از دین که ناموس مردم ایران است ، از همه چیز خود گذشته اند . تاریخ ایران رادمردان بزرگی از آذربایجان را سراغ دارد که بی ادعا در تثبیت و تحکیم هویت اصیل دینی این مرز بوم گام برداشته اند.

رسمیت مذهب حقه اهل بیت علیهم السلام تکاپوی ایرانیان حقیقت جویی بود که گم گشته خود را در دامان قران مجید و خاندان گرامی پیامبر یافتند و این رسمیت تشیع در ایران وامدار تلاش  شخصیت مجهول القدر فرزند خلف اردبیل ،شاه اسماعیل صفوی است.

تاریخ انقلاب اسلامی و دوران مبارزه علیه سلطنت خودکامه و وابسته پهلوی و سالهای حماسه ودفاع مقدس هم گواه روشنی دیگر بر نقش و جایگاه دلیرمردان ایرانی آذربایجان است . که شرح و بسط آ ن فرصتی دیگرمی طلبد. چکونه می توان از تاریخ انقلاب اسلامی سخن گفت ولی یادی از قیام شور انگیز مردم تبریز در بیست ونه بهمن سال پنجاه وشش در دفاع از حریم رهبری ومرجعیت حضرت امام(ره) یاد نکرد.

در پایان با آرزوی موفقیت برای برپاکنندگان ، اساتید و محققان شرکت کننده در این نشست علمی ، یاد مجاهدان و عالمان دیار ولایت مدار آذربایجان را از ستارخان گرفته تا شهید باکری و شفیع زاده ... از شیخ سلّار گرفته تا  مقدس اردبیلی ، علامه امینی و علامه طباطبایی و شهید آیت الله قاضی طباطبایی ،  شهید آیت الله مدنی را  گرامی می داریم .

علی لاریجانی
رئیس مجلس شورای اسلامی
18آبان هزارو سیصد و نودوسه

به گزارش خانه ملت، این مراسم در محل کتابخانه مجلس شورای اسلامی هم اکنون در حال برگزاری است.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی