کد خبر : 1924
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایران بر اساس اصول خود حرکت می کند

ایران بر اساس اصول خود حرکت می کند

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کنگره آمریکا حرف‌های بی‌حساب و کتابی می‌زند و مرتب نقل می‌کنند که مشکل کنگره است، گفت: ولی کسی این حرف‌ها را باور نمی‌کند، این مشکل را خود دولت آمریکا باید حل کند، ایران اصولی دارد که بر اساس آن اصول حرکت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی در اولین همایش ملی و منطقه‌ای راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی در شهر مشهد درباره شرایط مذاکرات، افزود:  در مذاکرات اگر بخواهیم موفق باشیم آن وقتی است که در اقتصاد مقاومتی شرایط‌مان را تغییر دهیم؛ گاهی حرف‌هایی که راجع به مسائل هسته‌ای می‌زنند تلقی‌شان این است که از نظر اقتصادی توانسته‌اند تخریب کنند. آنهایی که این حرف‌ها را می‌زنند موفق نخواهند شد؛ زیرا ما یک اصولی داریم و بر اساس آن اصول حرکت می‌کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما بر اساس حرف های کنگره آمریکا تصمیم نمی گیریم، یادآور شد: اینطور نیست که ما با حرف‌های کنگره آمریکا تصمیم‌ بگیریم، کنگره آمریکا حرف‌های بی‌حساب و کتابی می‌زند و این حرف‌ها را کسی باور نمی‌کند و باید به آن ها گفت که این مشکل خودتان است و خودتان باید آن را حل کنید و به یاد داشته باشید نباید ایران را از راهی که انتخاب کرده مایوس کنید.

دکتر علی لاریجانی در این خصوص ادامه داد: بارها نمایندگان مجلس طرح محدود شدن بازرسی آژانس را مطرح کردند و  اما ما خواهش کردم که صبر کنند البته نمایندگان ملت مدافع حقوق ملت در مجلس هستند.

وی تاکید کرد: هربار ما همکاری می‌کنیم اما آنها حرف‌های کلفت‌تر می‌زنند، اینطور نیست که ایران یک راهی را انتخاب کرده، آنها هم همین مسیر را ادامه دهند؛ لذا امیدواریم در مذاکرات عاقلانه رفتار کنند تا به صورت اشتباه به مسیر غلط نروند؛: در زمان جنگ با شش میلیارد دلار کشور را اداره کردیم اکنون که اینطور نیست هر چقدر هم سختگیری کنند بلدیم چگونه از مسیر دیگری استفاده کنیم.

مدیریت غلط دوره قبل باعث تنش در اقتصاد شد اما غربی ها  از این موضوع آدرس غلط گرفتند

لاریجانی با یادآوری برخی مدیریت های غلط در کشور، افزود: در دوره قبل بعضی مدیریت‌های غلط در کشور وجود داشت و تنش‌هایی در اقتصاد به‌وجود آمد آنها آدرس غلط گرفتند لذا باید تلاش کنیم که آنها برداشت‌های نادرست نداشته باشند.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد:در کشور ما یک فکر در درون انقلاب اسلامی محقق شد و آن این بود که ایران یک تفکر اسلامی را برای خود برگزیده و یک تفکر استقلال برای اداره کشور که در تمامی حوزه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی می‌باشد.

وی ادامه داد: در واقع آنچه امام به ما آموخت و انقلاب اسلامی هم دنبال کرد همین مساله بود که باعث شد دشمنانی ایجاد شوند و مرتب مزاحمت ایجاد کنند، اما این حرکت در منطقه جا پیدا کرد و انقلاب‌های مردمی در منطقه به وقوع پیوست.

انقلاب اسلامی حرکت ها و نقشه های استعمار برای منطقه را عقیم کرد/ مزاحمت‌ها در مساله هسته‌ای گزندگی داشت، اما جلوی پیشرفت ایران را نگرفت

لاریجانی افزود:حرکت‌ها و نقشه‌هایی که برای منطقه کشیده بودند با انقلاب اسلامی ایران عقیم ماند، اما در طی این سال ها مزاحمت‌هایی هم ایجاد کردند.

وی ادامه داد: واضح است که انقلاب ایران در منطقه و در صحنه بین‌المللی دستاوردهای بزرگی داشت و با واقعیات می‌شود ثابت کرد که در این 10 سال اخیر اگر انقلاب اسلامی در عراق، افغانستان و لبنان اینطور مثبت اثر نمی گذاشت، صحنه کل بین‌المللی با یک نوع دیکتاتوری بین‌المللی مواجه می‌شد؛ بنابراین اینکه می‌گویند شرایط چند قطبی به وجود آمده اقداماتی باعث این مساله شده که نمونه‌های گفته شده چند مورد از آن است.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حتی در مساله هسته‌ای و در صحنه بین‌المللی بازی در آوردند و در ده سال گذشته هر کاری توانستند انجام دادند، یادآور شد: روحیه مقاومت و پایداری و توجه به رهنمودهای ولی فقیه موجب شد که ایران به پیش برود گرچه مزاحمت‌ها در مساله هسته‌ای گزندگی داشت، اما جلوی پیشرفت ایران را نگرفت.

اقتصاد کشور بیماری مزمن استفاده نامطلوب از ذخایر نفت و گاز دارد/لزوم اجرای اصل 44 قانون اساسی

دکتر علی لاریجانی با تاکید بر اینکه وضعیت اقتصادی ما از بیماری‌های مزمن برخوردار است، گفت: یکی از این موارد استفاده نامطلوب از ذخایر نفت و گاز است که دچار بیماری‌هایی شده‌ایم و آن این بود که بخش زیادی از بودجه جاری ما وابسته به پول نفت است؛ در واقع از پول نفت درست استفاده نکردیم و وضعیت کشور ما به نحوی بود که به جای تبدیل به ثروت ملی به وابستگی مبدل شد.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بودجه جاری اتصال به نفت دارد و  وابستگی ایجاد کرده و جلوی رشد اقتصادی را گرفته است اما اقتصاد مقاومتی پاسخی به این مساله است که وابستگی به نفت کاهش پیدا کند؛ یکی از مشکلات دیگر در حوزه اقتصاد این بود که قبل از انقلاب بخش تولید و همچنین صنعت ما بر روی خاندان‌هایی می‌چرخید و یک امر عمومی در کشور ما نبود اما پس از انقلاب ملی شد.

لاریجانی تاکید کرد: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و اصل 44 برای این بود که این بیماری‌ها رفع شود، در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی آمده است که اقتصاد مردمی شود و در اختیار مردم قرار گیرد؛ زیرا تا وقتی که اقتصادمان در بخش‌های مختلف رقابت پیدا نکند بهره‌وری افزایش نمی‌یابد، اما متاسفانه اصل 44 درست اجرا نشد. مجلس قانون را تصویب کرد اما اقتصاد همچنان شکل مردمی ندارد.

عملیاتی شدن اهداف اقتصاد مقاومتی بحران آب را بهبود می بخشد

رییس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از  ضعیف بودن بهره‌وری در کشور افزود: هم در بخش کشاورزی و هم صنعتی این مشکل از گذشته بوده است، البته باید آموزش‌های ترویجی در بخش کشاورزی افزایش یابد.

وی با بیان این که زنجیره اقتصادی کشاورزی باید علاج شود، تصریح کرد: سازمان‌هایی در این زمینه به وجود آمده‌اند اما کارآمدی‌شان کم بوده است.

لاریجانی یکی از نکات اقتصاد مقاومتی را افزایش بهره‌وری کار دانست و گفت:  وضع آب در کل کشور مشکل پیدا کرده و اکثر مناطق مرکزی ما با این مشکل مواجه هستند، این به این معناست که باید از آب بهترین استفاده را ببریم به طور حتم باید اهداف اقتصاد مقاومتی را عملیاتی کرده و برای هر بخش آن مدلی تعریف کنیم، این است که می‌تواند شرایط ایران را تغییر دهد.

آمریکا نگران قدرت و تاثیرگذاری ایران در منطقه است/ نگرانی نتانیاهو از ایران است نه داعش

رییس مجلس شورای اسلامی درباره اظهارات نتانیاهو گفت: در جایی نتانیاهو گفته بود داعش را ول کنید، ایران را دریابید زیرا تفکر شیعی دارد و یا حتی دیروز مطرح کرده بود که حاضریم به آمریکا در مبارزه با داعش و ائتلاف با آن همه‌گونه کمک کنیم به شرطی که در ائتلاف موسوم به ضدداعش با ایران همکاری نکند.

لاریجانی افزود: منطقه خاورمیانه پرالتهاب است اما خطر اصلی برای آمریکا و نگرانی‌شان این است که ایران قدرتی فعال و تاثیرگذار در منطقه است به همین خاطر به لحاظ اقتصادی آن را تحت فشار قرار می‌دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حضور صاحب نظران در این همایش نشان می دهد که به این موضوع به عنوان یک امر موجه برای رسیدن به اقتصادی پویا توجه شده از این رو امید است این حرکت به اجرایی شدن منویات مقام معظم رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی منجر شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در این همایش جمعی از نمایندگان مجلس همچون نصرالله پژمان فر ، محمد دهقان، غلامرضا اسداللهی، امیرحسین قاضی زده هاشمی، محمد اسماعیل نیا، غلامرضا مصباحی مقدم و الیاس نادران، محمد پژمانفر و عفت شریعتی نماینده مجلس هشتم نیز حضور داشتند./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی