کد خبر : 1907
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در جمع طلاب استان یزد:

لزوم وجود همگرایی در حوزه مسائل اقتصادی/برخی از تنش‌های سیاسی داخلی از سر عقل نیست

لزوم وجود همگرایی در حوزه مسائل اقتصادی/برخی از تنش‌های سیاسی داخلی از سر عقل نیست

دکتر علی لاریجانی در دومین روز سفر خود به استان یزد  در گردهمایی پرچمداران نهضت حسینی که با حضور ائمه جمعه، مبلغین و مبلغات در مسجد حظیره یزد برگزار شد ،گفت: برای فرهنگ دینی باید ساز و کارهای روشنی داشت و سرافرازی ملت به دلیل حب اهل بیت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همان طور که ما در زمینه‌های مختلف گسترش ایجاد می‌کنیم باید ساز و کار افراد اسلام شناس را نیز فراهم کنیم. بنابراین باید برای آن برنامه داشت.

وی ادامه داد: اینکه حوزه‌های علمیه دولتی نشوند حرف صحیحی است و برای آزادی گفتار باید آن‌ها مستقل باشند و دولت‌ها هم باید به گسترش حوزه‌های علمیه کمک کنند.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: طی سال‌های اخیر ما در مجلس همواره برای گسترش حوزه‌های علمیه بودجه‌های مناسبی را در نظر گرفتیم اما اکنون به دلیل برخی مشکلات منابع مالی کم شده که امیدواریم در سال‌های آینده باز هم شاهد افزایش این بودجه باشیم.

رئیس قوه مقننه در رابطه با شرایط ایران و نقشی که در مسائل منطقه‌ای دارد بیان کرد: تحریم و اقتصاد می‌توانند مجزا باشند اما بر روی هم تاثیر می‌گذارند و بخشی از مشاجراتی که در صحنه بین المللی داریم بر اقتصاد تاثیر گذاشته البته خیلی از مشکلات هم مدیریتی بوده و نیاز است که ساز و کار بهتری را در دستور کار قرار دهیم.

وی با بیان اینکه وضعیت اقتصادی کشور از چند مسئله رنج می‌برد گفت: یکی از این مسائل وابستگی بودجه به نفت است. اتکاء بودجه به نفت اکنون بیش از سال‌های قبل بوده که دلیل آن افزایش استخدام و نیاز بیشتر به بودجه‌های جاری است و منابعی برای بودجه‌های عمرانی باقی نمی‌ماند.

رئیس نهاد قانونگذاری با انتقاد از پایین بودن بهره‌وری در اقتصاد، گفت: اکنون بخش‌های اعظم اقتصاد دولتی هستند در صورتی که اجرای سیاست‌های اصل 44 به افزایش بهره‌وری می‌انجامد.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: مشکل دیگر اینکه تصور می‌کنیم تمام پروژه‌های عمرانی را دولت باید تکمیل کند، ما کلنگ زیاد می‌زنیم اما بودجه متناسب آن را در نظر نمی‌گیریم که همین موضوع به فرسودگی ساختمان‌ها می‌انجامد.

وی گفت: اکنون 400 هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی کلید زده شده در حالی که کل بودجه عمرانی طی یک سال 20 هزار میلیارد تومان است و حداقل 30 سال زمان برای تکمیل همین پروژه‌ها نیاز است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در رابطه با نقش تحریم در اقتصاد کشور گفت: قبل از تحریم هم شرایط همین بود و مشکل ما تحریم نیست بلکه مکانیزم باید تغییر و شاهد وجود بخش خصوصی باشیم. برای تکمیل این پروژه‌ها می‌توان با ابزارهای تشویقی شاهد حضور پررنگ بخش خصوصی بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با مسائل مربوط به مذاکرات هسته‌ای به غرب خاطرنشان ساخت که اکنون زمان درست تصمیم گرفتن است  ومی‌توان در بسیاری از زمینه‌ها به توافق دست پیدا کرد اما طرف مقابل نباید نگاه بقالی به مذاکرات داشته باشد.

رئیس قوه مقننه ادامه داد:غرب باید یکی از دو راه موجود را انتخاب کند؛ یا علاقمند است که ایران در چارچوب نظارت‌های بین المللی، فناوری صلح آمیز هسته‌ای را دنبال کند و دنبال ستیز با ایران نباشند، این راه هموار است با فتوای رهبری در تحریم تولید سلاح هسته‌ای و کشتار جمعی هم برای آن‌ها روشن است که ایران نمی‌تواند دنبال سلاح باشد. این فتوا ورای قانون است و حتی اگر قانون تغییر کند این فتوا تغییر نمی‌کند. این راه بهتر است و ما این راه را تایید می‌کنیم که نظارت‌ها در صحنه بین‌الملل انجام گیرد و ایران دانش صلح آمیز هسته‌ای را داشته باشد ورای آن هم نمی‌خواهیم برویم.

دکترلاریجانی همچنین اظهار کرد: راه دیگر این است که ایران را پشیمان کنند و مذاکرات را با دست‌انداز مواجه کنند که این به نفع آن‌ها هم نیست و ما هم از این راه استقبال نمی‌کنیم. اگر آن‌ها به دنبال ایجاد فضای امن در منطقه هستند باید رفتارشان با ایران سنجیده باشد و ایران را به سمتی هل ندهند که مجبور شود رفتارش را تغییر دهد.

رئیس مجلس با طرح این سوال که فایده بودن ایران تحت نظامات بین‌المللی چیست؟ تصریح کرد: بارها در مجلس برای نمایندگان این سوال پیش آمده که اگر همه نظامات بین المللی را انجام دهیم و باز هم آن‌ها ما را تحریم کنند فایده اش چیست؟ ما این راه را پسندیده نمی‌دانیم اما کاری نکنید که ایران را به تغییر رفتار وادار کنید.

وی با بیان اینکه مذاکرات در حال پیشرفت است اظهار کرد: اینکه مذاکرات تمدید شد جزء مواردی بود که باید صورت می‌گرفت زیرا ما نمی‌توانیم چیز ناپخته‌ای را بپذیریم بلکه باید ابعاد موضوع از هر نظر برای طرفین روشن شود. آن‌ها هم نباید به دنبال فریب‌کاری باشند زیرا موضوع تا حد زیادی برای ایران روشن است و ایران این ورزیدگی را دارد که تشخیص دهد کجا باید چارچوب دقیقی برایش وضع کند. ما امیدواریم در ادامه مذاکرات مسیر روشن‌تر شود و مجبور باشیم راهکار نخست را اجرا کنیم.

رییس مجلس با بیان اینکه نگاه وی به مذاکرات نگاه مثبتی است اظهار کرد: فکر می‌کنم در خیلی از زمینه‌ها می‌توانیم به توافق دست پیدا کنیم البته آن‌ها نباید نگاه بقالی به مذاکرات داشته باشند زیرا این مذاکرات سنگینی است و نباید جنسش را در این ترازو قرار دهیم.

وی  در ادامه به ظهور پدیده داعش در منطقه اشاره و خاطرنشان کرد: شرایط منطقه ما از جنس تروریست‌های داعش هنوز حالت قلیان دارد. نقشی که ایران در این زمینه داشته بسیار مسئولیت پذیرانه است. ما همیشه با جریانات تروریستی مخالف بوده‌ایم و چه در عراق و چه در افغانستان با آن مبارزه کرده‌ایم. در قضایای اخیر هم تنها ایران بود که جلوی این ماجرا ایستاد تا حداکثر چند بمباران اخیر کردند که تاثیر مهمی هم نداشت.

دکتر لاریجانی با تاکید بر لزوم وجود همگرایی در کشور در حوزه مسائل اقتصادی تصریح کرد: من برخی تنش‌های سیاسی داخلی را از سر عقل نمی‌دانم وقتی این شرایط بین المللی و این وضع اقتصادی را داریم این سایش‌های سیاسی داخلی عاقلانه نیست. انسان همیشه باید اولویت‌ها را درنظر بگیرد. ما هم بیش از هر زمان دیگری احتیاج به رفاه در داخل داریم و نیاز داریم در درون روی مولفه‌های مهم برای شرایط کشور تفاهم کنیم/.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی