کد خبر : 1899
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

علی لاریجانی در پاکستان: اشرار مرز دوستی ما را تخریب می کنند/ باید با تروریست‌ها مبارزه جدی شود

علی لاریجانی در پاکستان: اشرار مرز دوستی ما را تخریب می کنند/ باید با تروریست‌ها مبارزه جدی شود

علی لاریجانی در دیدار رییس مجلس ملی پاکستان گفت: در مسائل اقتصادی روابط خوبی داریم اما ظرفیت دو کشور بیش از این است و باید گام‌های بلندتری در زمینه روابط اقتصادی برداشته شود.

به گزارش ایسنا،علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در جریان دیدار عصر امروز خود با رییس مجلس ملی پاکستان گفت: کشور پاکستان برای ما یک موقعیت ممتازی است و کشور مسلمان، برادر، دوست و همسایه ماست که همیشه در طول تاریخ و پس از انقلاب روابط بسیار صمیمانه‌ای داشته‌ایم و این در همه دولت‌ها در پاکستان وجود داشته که به ریشه‌های فرهنگی برمی‌گردد.

رییس مجلس قانونگذاری خطاب به رییس مجلس ملی پاکستان گفت: از ملاقاتی که با شما داشتم احساس کردم که افکارتان برای بالابردن روابط دو کشور و مسائل دنیای اسلام بسیار نزدیک است.

لاریجانی با تاکید بر گسترش روابط پارلمانی گفت: پارلمان دو کشور از اقتدار خیلی خوبی برخوردار هستند؛ در واقع دموکراسی در ایران و پاکستان واقعی است و این سیمای واقعی بودن دموکراسی را می‌توان در قدرت پارلمان‌ها دید که از این جهت پارلمان‌ها با هم می‌توانند همکاری داشته باشند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه ما می‌توانیم در مجامع بین المللی با یکدیگر مشورت‌هایی داشته باشیم به روابط همکاری میان دولت‌ها اشاره کرد و گفت: در مسائل اقتصادی روابط خوبی داریم اما ظرفیت دو کشور بیش از این است و باید گام‌های بلندتری در زمینه روابط اقتصادی برداشته شود.

رییس قوه مقننه در ادامه گفت: کشور ما با ترکیه سالی 20 میلیارد دلار، با امارات حدود 14 میلیارد دلار روابط تجاری دارد و با کشور پاکستان که کشور دوست ما است روابط ما زیر یک میلیارد دلار است و ما نیاز داریم که این روابط را گسترش دهیم.

لاریجانی با اشاره به مسائل نفتی و پتروشیمی اظهار کرد:‌ ما اکنون به شما برق می‌فروشیم که می توانیم حجم آن را زیادتر کنیم.

رییس قوه مقننه با بیان اینکه پروژه گاز یک پروژه بسیار مهمی است ابراز امیدواری کرد که سطح روابط تجاری دو کشور افزایش یابد.

لاریجانی گفت: متوجه مشکلات هستیم ولی همه اینها راه حل دارد.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به همکاری امنیتی گفت: ما مرز مشترک با شما داریم این مرز دوستی بین دو کشور است.

رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار با رییس مجلس ملی پاکستان با اشاره به این‌که «سیمای واقعی دموکراسی را می‌توان در قدرت پارلمان‌های دو کشور دید» گفت: جریان‌های افراطی عملا کاری می‌کنند که استفاده آن را آمریکا و اسراییل می‌برند.

علی لاریجانی رییس قوه مقننه با اشاره به همکاری‌های امنیتی گفت: ما مرز مشترک با شما داریم این مرز دوستی بین دو کشور است اما برخی از اشرار و افراد تندرو این مرز را تخریب می‌کنند و این به طور طبیعی بر روی مردم تاثیر می‌گذارد.

او گفت: ما بارها با مسئولین امنیتی کشور شما در این زمینه صحبت کردیم و آن‌ها هم ، هم عقیده بودند که باید از مرز دو کشور صیانت کنیم. حتما همکاری‌های امنیتی بین دو کشور کمک می‌کند که یک عده شرور شرایط دو کشور را مشوه نکنند.

او همچنین با اشاره به مسائل منطقه و بحران‌های بوجود آمده گفت: در این مسائل سعی می‌کنند بین مسلمانان اختلاف بیاندازند و ما این حرکت را یک حرکت شیطنت‌آمیز می‌بینیم که دنبال تفرقه بین مسلمانان است و مسلمانان از هر فرقه‌ای که باشند خدای واحد دارند، کتاب آسمانی‌شان یکی است و نمازشان یکی است و این درگیری که بوجود می‌آورند درگیری طبیعی نیست.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: این جریان‌های افراطی و تندرو و تروریستی عملا کاری می‌کنند که استفاده آن را قدرت‌های بزرگ مانند آمریکا و اسراییل می‌برند.

او با تاکید بر این‌که «آمریکا و صهیونیست‌ها از هر اختلافی در امت اسلامی استفاده می‌برند» گفت: باید تلاش کرد این مشکلات را حل کرد و متاسفانه الان حرکت‌های تروریستی در اکثر کشورهای اسلامی وجود دارند.

او با اشاره به این‌که «برخی کشورهای منطقه یا توجهی نسبت به جریانات تروریستی ندارند یا حتی به آن‌ها کمک می‌کنند» گفت: باید با تروریست‌ها مبارزه جدی شود و این نقطه‌ای است که ما را با شما نزدیک می‌کند تا با همکاری یکدیکر در کشورهای اسلامی برای مبارزه با تروریسم همفکری شود.

سردار ایاز صادق رییس مجلس ملی پاکستان نیز ضمن معرفی رهبران احزاب که نماینده پارلمان این کشور هستند به امضای تفاهم‌نامه میان دو کشور ایران و پاکستان اشاره کرد و گفت: انتظار می‌رود همکاری میان دو کشور افزایش یابد.رییس مجلس سنای پاکستان بر امنیت مرزها میان ایران و پاکستان تاکید کرد و گفت: عناصری هستند که می‌خواهند به روابط ما صدمه وارد کنند اما پاکستان اجازه نمی‌دهد از خاکش علیه ایران استفاده شود.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی