کد خبر : 1888
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

آمریکا در عراق طراحی های پشت پرده دارد/ایران آماده کمک به دولت جدید عراق است

آمریکا در عراق طراحی های پشت پرده دارد/ایران آماده کمک به دولت جدید عراق است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت : سخن سیاستمداران آمریکایی مبنی بر اینکه حل مشکل عراق با تروریست‌ها چند سال به طول می‌انجامد نشان از طراحی‌های پشت پرده آنان دارد.

ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق عصر دوشنبه با دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

دکتر لاریجانی در ابتدای این دیدار با ابراز خرسندی از استقرار دولت جدید در عراق بر ضرورت تقویت انسجام و وحدت میان تمامی گروه‌های عراقی تاکید کرد و گفت:‌ عبور از مرحله بسیار حساس کنونی در عراق بیش از هر چیز نیازمند تقویت وحدت و انسجام میان گروه‌های سیاسی- قومی در عراق است.

وی بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای ارائه تجربیات و کمک به دولت جدید عراق به منظور غلبه بر مسائل و مشکلات تاکید کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از عدم جدیت آمریکا و همپیمانانش برای مبارزه جدی با گروهک تروریستی داعش گفت: سخن سیاستمداران آمریکایی مبنی بر اینکه حل مشکل عراق با تروریست‌ها چند سال به طول می‌انجامد نشان از طراحی‌های پشت پرده آنان دارد.

دکتر لاریجانی در ادامه اهمیت حل مشکلات اقتصادی- اجتماعی عراق بویژه بیکاری در این کشور را یادآور شد و تصریح کرد: باید از شرایط کاهش قیمت نفت بهره جست و با تنوع بخشی به منابع مالی دولت شرایط جدید اقتصادی برای عراق طراحی کرد تا تولید در عراق فعال شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان این دیدار با تاکید بر پیوندهای عمیق دینی، مذهبی و تاریخی میان دو ملت بر لزوم ایجاد تسهیلات برای سفر اتباع و بازرگانان دو کشور شد.

ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق نیز در همین دیدار با قدردانی از کمک‌های معنوی جمهوری اسلامی ایران در طول سالیان گذشته به کشورش گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مقتدر و مورد احترام در منطقه و جهان از نقش و جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی عراق برخوردار است و ما خواستار مشارکت ایران در روند بازسازی عراق هستیم.

وی در ادامه بر ضرورت افزایش رفت و آمد میان مقامات سیاسی و پارلمانی دو کشور تاکید کرد و افزود: افزایش ارتباطات مسئولان دو کشور موجب گسترش مناسبات در زمینه‌های مورد علاقه می‌گردد.

وزیر خارجه عراق در ادامه با اشاره به تحولات اخیر گفت:‌ حل مشکلات امنیتی در عراق و استقرار ثبات و آرامش در منطقه نیازمند همفکری و همکاری دو کشور است.

ابراهیم الجعفری در پایان نسبت به گسترش هر چه بیشتر مناسبات دوستانه دو کشور ابراز امیدواری کرد./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی