کد خبر : 1883
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دیدار وزیر خارجه عراق با رئیس مجلس شورای اسلامی

دیدار وزیر خارجه عراق با رئیس مجلس شورای اسلامی

ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق که به ایران سفر کرده است عصر دوشنبه با دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش واحد مرکزی خبر، دکتر لاریجانی در این دیدار با ابراز خرسندی از استقرار دولت جدید در عراق بر ضرورت تقویت انسجام و وحدت میان تمامی گروههای عراقی تاکید کرد و گفت: عبور از مرحله بسیار حساس کنونی در عراق بیش از هر چیز نیازمند تقویت وحدت و انسجام میان گروههای ساسی - قومی در این کشور است.
وی بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای ارائه تجربیات و کمک به دولت جدید عراق برای غلبه بر مسائل و مشکلات تاکید کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از نبود جدیت امریکا و همپیمانانش برای مبارزه جدی با گروهک تروریستی داعش گفت: سخن سیاستمداران امریکایی مبنی بر اینکه حل مشکل عراق با تروریست ها چند سال طول میکشد نشان از طراحی های پشت پرده آنان دارد.
دکتر لاریجانی در ادامه اهمیت حل مشکلات اقتصادی - اجتماعی عراق بویژه بیکاری در این کشور را یادآور شد و افزود: باید از شرایط کاهش قیمت نفت بهره جست و با تنوع بخشی به منابع مالی دولت شرایط جدید اقتصادی را برای عراق طراحی کرد تا تولید در این کشور فعال شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان این دیدار با تاکید بر پیوندهای عمیق دینی، مذهبی و تاریخی میان دو دولت، ایجاد تسهیلات برای سفر اتباع و بازرگانان دو کشور را خواستار شد.
ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق هم در این دیدار با قدردانی از کمک های معنوی جمهوری اسلامی ایران در طول سالیان گذشته به کشورش گفت: جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشوری مقتدر و مورد احترام در منطقه و جهان از نقش و جایگاه ویژه در سیاست خارجی عراق برخوردار است و ما خواهان مشارکت ایران در روند بازسازی کشورمان هستیم.
وی در ادامه بر ضرورت افزایش رفت آمد میان مقامات سیاسی و پارلمانی دو کشور تاکید کرد و افزود: افزایش ارتباطات مسئولان دو کشور موجب گسترش مناسبات در زمینه های مورد علاقه می شود.
وزیر خارجه عراق در ادامه با اشاره به تحولات اخیر گفت: حل مشکلات امنیتی در عراق و استقرار ثبات و آرامش در منطقه نیازمند همفکری و همکاری دو کشور است.
ابراهیم جعفری در پایان نشست بر گسترش هر چه بیشتر مناسبات دوستانه دو کشور ابراز امیدواری کرد.
 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی