کد خبر : 1877
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

حاج آقا مجتبی بیش از همه خودش به حرف هایش عمل می کرد

حاج آقا مجتبی بیش از همه خودش به حرف هایش عمل می کرد

به گزارش مهر، مراسم دومین سالگرد رحلت آیت الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی(ره) صبح امروز، ۲۰ آذرماه در مسجد جامع بازار برگزار شد.  در این مراسم شخصیت هایی چون علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام پورمحمدی وزیر دادگستری، آیت الله استادی، حجت الاسلام هاشمی نژاد، انواری رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) و تعدادی از شخصیت های کشوری، لشکری، علما، روحانیون، اقشار مختلف مردم و ارادتمندان و دوستداران آن عالم ربانی و فقیه اخلاقی حضور داشتند.
آیت الله استادی عضو شورای خبرگان رهبری و امام جمعه قم در این مراسم گفت: نقش علما و فقها در زمان غیبت کبری تأثیرگذار است. علمای ما در هر بعدی که لازم بوده کار عالیقدری انجام دادند. برای مثال شیخ کلینی است که ۲۰ سال وقت گذاشت تا کتاب کافی را به سرانجام رساند. همچنین شیخ صدوق و شیخ طوسی که برای شرح و تفسیر احادیث و پاسخ به شبهات زحمات فراوانی را متقبل شدند و آثار مفیدی از خود به جا گذاشتند.
وی در ادامه به این نکات اشاره کرد:
* فقهای شیعه هیچ کوتاهی ای در انجام وظایف خود نکردند و در مواقع خطر اگر فکر می کردند باید قیام کنند و یا به مردم بصیرتی بدهند کوتاهی نکردند. حتی در زمان دولت صفویه با وجود رفت و آمد فقها به دربار شاهان صفوی با شاهان همراه نبوده و کار خود را به عنوان فقیه انجام می دادند.
* باید به دنبال اساتیدی باشید که در شما تحول فکری ایجاد کنند. غفلت جز خصایل انسانی است ولی غفلتی که شدتش زیاد باشد خارج از اخلاق دانست.
* حاج آقا مجتبی بعد از بازگشت از مسجد و درس اخلاقش همواره با خود می گفت آیا این حرف هایی که زدم خودم به آن عمل می کنم.  از امتیازات اخلاقی ایشان این بود که در وادی تحصیل افتادند و گرفتار بعضی حاشیه ها یی که از اینطرف و آنطرف داخل دین می شود نشد.
* جوانان اگر دنبال عرفان هستند باید جایی بروند که حقایق در آن گفته می شود. یکی از کسانی که حقایق را می گفت حاج آقا مجتبی بود.   هر آدم خوبی نمی تواند مرشد باشد. کسی که عالم فقیه نباشد دین شناس نباشد ولی آدم خوبی نباشد نمی تواند مرشد شود. حاج آقا مجتبی اگر عرفان و ازدین و از قرآن و عترت می گفت سخنانش در جامعه تأثیر می گذاشت. ۵۰ سال مردم با او نشست و برخاست داشتند. خودش به حرف های خودش عمل می کرد. بنابراین مردم نیز با دیدن صفات اخلاقی ایشان جذب وی می شدند. در سخنرانی های ایشان گویی از عمق جان سخن می گوید انگار که می خواهد انسان را بیدار کند.
* در توصیف شخصیت ایشان نباید به خوب بودن ایشان بسنده کنیم؛ باید صحبت از بعد مهمتر این چنین معلمانی بشود که اگر اینها خوب هستند چه چیزی از ما می خواستند و چه می گفتند. ما باید به دنبال این باشیم که به حرف های آنان عمل کنیم. تمام کسانی که از محضر ایشان استفاده کردند فقط نگویند که ایشان آدم خوبی بود. او در تمام خطبه های خود از نماز و روزه و قرآن می گفت.
* باید به توصیه های ایشان عمل کنیم و خواسته ایشان به جز متدین بودن نیست و متدین بودن به جز سالم بودن در زندگی نیست. چه در محیط کسب و کار و چه در محیط خانواده و چه در جاهای دیگر.
/6262

 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی