کد خبر : 1870
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایران ستون و محور اصلی مبارزه با گروه های تروریستی در منطقه است

ایران ستون و محور اصلی مبارزه با گروه های تروریستی در منطقه است

در دیدار روسای مجالس ایران و عراق، رئیس پارلمان عراق ایران را ستون و محور اصلی مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه خواند و تاکید کرد: مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه نیازمند همکاری جمعی همه کشورهای منطقه است.

 سلیم الجبروی رئیس مجلس نمایندگان عراق که در راس یک هیات بلندپایه پارلمانی ظهر امروز (سه‌شنبه) وارد تهران شد با دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پیرامون راه‌های تحکیم و تقویت همکاری‌های برادرانه فیمابین در عرصه‌های مختلف و آخرین تحولات منطقه به ویژه اوضاع عراق گفت وگو و تبادل نظر کرد.

دکتر لاریجانی در ابتدای این دیدار با تاکید بر پیوندهای عمیق برادرانه و بسیار نزدیک تاریخی میان دو ملت گفت: جمهوری اسلامی ایران در سال های اخیر در شرایط مختلف همواره در کنار دولت و ملت عراق بوده و خواهد بود و آماده هرگونه کمکی برای تقویت امنیت در این کشور است.

وی رویکرد اصلی سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران را در مورد عراق، کمک به تقویت امنیت و ثبات در این کشور و ایجاد دموکراسی پایدار از طریق حضور همه اقوام و طوایف عراق در ساختار سیاسی این کشور دانست و گفت: وجود یک عراق باثبات و آرام به نفع همه کشورهای منطقه و جهان می‌باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: بزرگترین تهدید برای امنیت و ثبات در جهان اسلام، دامن زدن به اختلافات مذهبی و ایجاد درگیری بین برادران مسلمان می‌باشد و جمهوری اسلامی ایران در مسیر کمک به انسجام و وحدت امت اسلامی از هیچ گونه اقدامی فروگذار نخواهد کرد.

دکتر لاریجانی در ادامه با اشاره به تحرکات گروهک تروریستی داعش در عراق گفت: اصلی‌ترین بار مبارزه با گروهک تروریستی داعش بر عهده ملت عراق از همه طوایف و اقوام و عشایر این کشور می‌باشد و جمهوری اسلامی ایران در این مسیر از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد.

دکتر لاریجانی در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های فراوان همکاری های اقتصادی میان ایران و عراق گفت: جمهوری اسلامی ایران با توانایی ها و پیشرفت های گسترده در عرصه های مختلف فناوری و صنعتی آماده هرگونه کمکی به عراق در جهت حل مشکلات اقتصادی این کشور می‌باشد.

وی در این زمینه از بخش کشاورزی، انرژی و فعال کردن کارخانجات عراق یاد کرد.

در ادامه سلیم الجبوری رئیس مجلس نمایندگان عراق نیز ضمن قدردانی از کمک ها و حمایت های همه جانبه کشورمان از دولت و ملت عراق در طول سال های اخیر به ویژه در شرایط دشوار کنونی گفت: توسعه همکاری‌های دوستانه در همه زمینه‌ها با جمهوری اسلامی ایران از اولویت‌های مهم دولت و همه جریانات سیاسی در عراق است.

رئیس مجلس عراق در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحولات جاری عراق و حضور گروهک تروریستی داعش در این کشور گفت: گروه تروریستی داعش نماینده اهل سنت نمی‌باشد و اهل سنت عراق در کنار سایر اقوام و طوایف به مبارزه با این گروه پرداختند.

وی در ادامه تاکید کرد: مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه نیازمند همکاری‌های جمعی همه کشورهای منطقه بوده و جمهوری اسلامی ایران ستون و محور اصلی مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه می‌باشد.

رئیس مجلس عراق با اشاره به این که حضور هیات بلندپایه پارلمانی عراق متشکل از نمایندگان همه اقوام و طوایف این کشور و روسای فراکسیون‌ها و احزاب سیاسی عراق می‌باشد گفت: حضور این هیات نشان دهنده اراده جدی عراق برای توسعه همکاری‌ها با ایران است.

وی کمک ایران برای تقویت فرآیند سیاسی کنونی در عراق و مبارزه با تروریسم در این کشور را برای عراق بسیار مهم دانست.

یادآور می‌شود این نخستین سفر رئیس مجلس عراق به کشورمان می‌باشد./

پایان پیام  

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران و آذربایجان همیشه دوست یکدیگر خواهند ماند/خزر بستر صلح و آرامش و همکاری ها خواهد شد

  منابع مالی جهت تکمیل پروژه های آبرسانی تحت فشار تأمین شود/ ضرورت هماهنگی وزارتخانه‌های نیرو و کشاورزی برای حل معضل دریاچه ارومیه

  افزایش ایمنی خودروها پیش شرط مجلس برای حمایت از صنعت خودروسازی/تولید و صادرات رونق نیابد،اشتغالزایی افزایش نمی‌یابد

  بازدید دکتر لاریجانی از گروه صنعتی ایران‌خودرو / افتتاح خط تولید دنا پلاس توربو و پژو ۲۰۷i صندوقدار

  بخش خصوصی ناجی دولت حجیم شود/ تشریح راهکارهای توسعه اقتصادی روستا در گیلان

  استان گیلان به سمت صنعتی شدن حرکت کند/ توجه ویژه مجلس به پروژه احداث راه آهن و اصلاح وضعیت تالاب‌های گیلان

  طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام به ارزش ۵۰۰هزارمیلیاردتومان نیاز به ورود بخش خصوصی دارد

  ریشه تروریسم در منطقه به خاطر وجود روحیه اشغال است/ میرزا کوچک خان مانع دخالت خارجی شد

  پرده دری برخی کشورهای منطقه در همکاری با رژیم صهیونیستی به جهان اسلام خسارت زد/ مشوق های پایدار برای صادرات در جریان بررسی بودجه تعیین می کنیم

  پایبندی طرفین برجام برای آینده امنیت جهانی و منطقه مفید است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی