کد خبر : 1856
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

توطئه‌کنندگان برای قیمت نفت را فراموش نمی‌کنیم/مشکلات سرراه دموکراسی با توپ و تانک برداشته نمی شود

توطئه‌کنندگان برای قیمت نفت را فراموش نمی‌کنیم/مشکلات سرراه دموکراسی با توپ و تانک برداشته نمی شود

رییس مجلس شورای اسلامی در نشست خبری مشترک با رییس مجلس سوریه با بیان این که این کشور تاوان ایستادگی در برابر رژیم صهیونیستی را می دهد، گفت:ممکن است اشکالاتی وجود داشته باشد که قطعاً باید حل شود اما اشکالات در مسائل مربوط به دموکراسی با توپ و تانک حل شدنی نیست.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت به سوریه، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان سفر یک روزه خود به کشور سوریه در نشست مشترک خبری با محمد جهاد اللحام رئیس مجلس این کشور، به جایگاه سوریه در مقابله با رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: سوریه یکی از کشورهای پیشرو در مبارزه با اسرائیل بود آن هم در زمانی که بسیاری از کشورهای منطقه خود را به خواب زده بودند، در همان شرایط سوریه در صف اول مبارزه با این رژیم قرار داشت.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: ما فداکاری‌های ملت سوریه را در جنگ علیه اسرائیل و همچنین جنگ‌های دهه اخیر و همچنین 33 روزه و 22 روزه فراموش نمی‌کنیم و به به خوبی می دانیم که بسیاری از کشورهایی که امروز فقط سخنرانی می‌کنند و ادعای مبارزه با رژیم صهیونیستی را دارند در جنگ 33 روزه و 22 روزه یا سکوت کرده و یا به این رژیم کمک کردند.

سوریه در شرایط کنونی تاوان ایستادگی برابر رژیم صهیونیستی را می‌دهد

وی ادامه داد: فکر می‌کنم سوریه در شرایط کنونی تاوان ایستادگی برابر رژیم صهیونیستی را می‌دهد و به همین دلیل معتقدیم که باید در کنار دولت و ملت سوریه ایستاد و از آنها حمایت کرد.

دکتر لاریجانی با تأکید بر اینکه این حمایت از سوریه به معنای عدم وجود مشکل در این کشور نیست، اظهار داشت: ممکن است اشکالاتی وجود داشته باشد که قطعاً باید حل شود اما اشکالات در مسائل مربوط به دموکراسی با توپ و تانک حل شدنی نیست.

وی ادامه داد: در 4 سالی که ملت و دولت سوریه برابر تروریست‌ها مقاومت می‌کنند مسائل مهمی مکشوف شد؛ نکته اول اینکه این تروریست‌هایی که 4 سال است با دولت سوریه به ادعای ایجاد دموکراسی می‌جنگند وارد عراق شدند و آنجا را نیز اشغال کردند در حالی که در عراق مشکل دموکراسی وجود نداشت.

کشورهای حامی تروریست گروه های تروریستی ایجاد می کنند و بعد نمی توانند آنها را کنترل کنند

رئیس مجلس ادامه داد: این نشان می‌دهد که مشکل چیز دیگری است و این همان حرفی بود که ما از همان ابتدا می‌‌زدیم و می‌گفتیم موضوع تروریست‌ها و برخی از کشورها دموکراسی نیست.

دکتر لاریجانی افزود: ما خطاب به کشورهای حامی این تروریست‌ها می‌گفتیم که شما این گروه‌های تروریستی را ایجاد می‌کنید ولی در آینده نمی‌توانید آنها را کنترل نمایید.

پس از دخالت آمریکا از کشورهای منطقه ، یک گروه تروریستی از آن ها برمی خیزد

وی ادامه داد: این سؤال مهمی است که در منطقه ما به وجود آمده که چرا هر کشوری که آمریکایی‌ها و کشورهای غربی در آن دخالت می‌‌کنند پس از این دخالت یک گروه تروریستی از آنجا برمی‌خیزد؛ آمریکایی‌ها در افغانستان دخالت کردند و یک گروه تروریستی از آنجا برخواست و همچنین در سوریه و عراق نیز دخالت کردند و بعد از آن داعش به وجود آمد.

دکترلاریجانی با بیان این که نگاه آمریکا به مسئله تروریست یک نگاه تاکتیکی است، گفت: این نوع نگاه یک اشتباه استراتژیک است و حالا آرام آرام متوجه می‌شوند که چه بلایی را برای جهان ایجاد کرده‌اند.

رییس مجلس شورای اسلامی خطر گروه‌های تروریستی و توطئه‌های آمریکا را به کشورهای اسلامی گوشزد کرد و افزود: آمریکایی‌ها آتش ایجاد کرده و مشکلاتی را برای منطقه به جای می‌گذارند و برخی کشورهای مسلمان منطقه باید متوجه باشند که بی‌جهت مشکلاتی را برای برادران خود در منطقه ایجاد نکنند و به بهانه مسائل فرقه‌ای به جان هم نیفتند.

وی با اشاره به بیانات امام راحل(ره) مبنی بر برادر بودن تمام فرقه‌های اسلامی، تصریح کرد: امروز اهمیت این کلام امام(ره) را در جامعه اسلامی بیشتر از قبل می‌بینیم؛ امیدوارم در این جریان جدید که در منطقه آغاز شده بسیاری از ناخالصی‌ها از بین برود و روحیه اخوت، وحدت و یکپارچگی در امت اسلامی جایگزین رفتارهای تکفیری شود.

دکتر لاریجانی در ادامه خاطرنشان کرد: در بحث راه‌حل سیاسی مشکل سوریه، همیشه باید توجه داشت که در اینگونه مسائل نوعی فریبکاری نیز ممکن است وجود داشته باشد. امروز تقریبا همه کشورها چه غربی و چه کشورهای عربی می‌گویند مسئله سوریه راه‌حل سیاسی دارد و من مطمئن هستم که بسیاری از آنها راست می‌گویند و باور آنها این شده که این موضوع راه‌حل سیاسی دارد ولی من یقین دارم برخی از آنها خلاف می‌گویند چراکه در عمل به تحریک اقدامات نظامی می‌پردازند.

وی ادامه داد: باید به هر 2 موضوع سیاسی و نظامی توجه کافی داشت. امروز مسائل و گفت‌وگوهای سیاسی که خیلی مهم هست وزن خود را دارد و در مورد آن نباید اغراق کرد.

کاهش قیمت نفت نمی تواند مسائل مهم و استراتژیک منطقه را تغییر دهد

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع کاهش قیمت نفت، اظهار داشت: نگاه ما در این زمینه با رهبران سوریه نزدیک است اما این هم یکی از اشتباهات است که تصور می‌کنند با موضوع نفت می‌توانند مسائل مهم و استراتژیک منطقه را تغییر دهند.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه ما ایرانی‌ها شرایط بسیار سخت‌تر از شرایط فعلی را نیز تحمل کرده‌ایم، یادآور شد: در زمان جنگ تحمیلی تمام کشورهای بلوک غرب و شرق و منطقه عربی بر علیه ما بودند و ما در آن زمان نفت را به قیمت هر بشکه‌ای 7 و 8 دلار می‌فروختیم اما هم جنگ و هم کشورمان را اداره کردیم.

وی افزود: ما روش‌ها و سناریوهای مختلفی را برای اداره کشور در شرایط مختلف داریم اما این بار فراموش نمی‌کنیم که چه کشورهایی در زمینه کاهش قیمت نفت توطئه کردند.

تقدیر از مواضع وزیرر امور خارجه ترکیه در قبال داعش در سفر به ایران/ در حمایت از ملت و دولت سوریه پنهان‌کاری نداریم

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: چند روز پیش وزیر امور خارجه ترکیه به ایران آمد، نظرات وی برای من جالب بود. وی موضع راسخی در مقابل داعش داشت و می‌گفت که باید از راه‌حل سیاسی برای حل مسائل استفاده کرد؛ امیدوارم که کشور ترکیه همین راه را طی کند و در این صورت شرایط منطقه ختم به خیر خواهد شد.

دکترلاریجانی در پاسخ به سؤالی در مورد ستاد عملیات یک پارچه در سوریه، لبنان و عراق برای مقابله با تروریسم، گفت: من لزومی نمی‌بینم که جلوی پرواز افکار شما را بگیرم. آنچه که مهم است این که ما در حمایت از ملت و دولت سوریه پنهان‌کاری نداریم.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تردیدی نیست که در معرکه‌ای که در منطقه به وجود آمده، رژیم صهیونیستی بیشترین نفع را می‌برد. هر جا که لازم بدانند نفوذ کرده و افراد را آموزش می‌دهند و اطلاعات مربوط به این موضوع نیز موجود است؛ امیدوارم که این صحنه‌ها را بسیاری از کشورهای عربی ببینند، البته به همین دلیل است که ما می‌گوییم که باید در کنار سوریه ایستاد چراکه این کشور، کشوری بوده که مقابل رژیم صهیونیستی ایستادگی می‌کرده و می‌کند.

اللحام در نشست خبری: درصورت تجاوز نظامی اسرائیل پاسخ مناسبی به آنها خواهیم داد

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت، محمد جهاد اللحام رئیس مجلس سوریه در نشست مشترک خبری خود با رئیس مجلس کشورمان که در جریان سفر دکتر علی لاریجانی به این کشور برگزار شد، گفت: سوریه در معرض تروریسمی قرار دارد که 4 سال پیش به این کشور تحمیل شده است.

وی با بیان اینکه هدف اصلی این جنگ بدون شک خدمت به رژیم صهیونیستی است، اظهار داشت: ما تعجب نمی‌‌کنیم وقتی که همکاری رژیم صهیونیستی با تروریست‌ها را مشاهده می‌کنیم و تعامل میان آنها را شاهد هستیم.

رییس مجلس سوریه تصریح کرد: اگر تجاوز نظامی از سوی رژیم صهیونیستی علیه سوریه صورت گیرد سوریه پاسخ مناسب را در دفاع از حاکمیت، وحدت و امنیت و یکپارچگی خود به این رژیم خواهد داد و در نهایت به پیروزی خواهد رسید و بدون شک این پیروزی تحقق پیدا خواهد کرد چرا که سوریه بر حق است و در رأس آن رهبری‌های خردمندانه بشاراسد همانند چراغ فروزانی وجود دارد./

پایان پیام

 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی