کد خبر : 1842
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار رئیس‌جمهور عراق مطرح کرد:

ائتلاف ضد داعش معجزه نمی‌کند/قدردانی از رییس جمهور عراق برای پذیرایی از زائران در اربعین حسینی

ائتلاف ضد داعش معجزه نمی‌کند/قدردانی از رییس جمهور عراق برای پذیرایی از زائران در اربعین حسینی

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که ایران و عراق می‌توانند در زمینه نفت و گاز همکاری بیشتری داشته باشند، گفت: سرعت گرد و غبار درحال زیاد شدن است و این مسئله باعث گسترش بیابان‌های عراق و ایران می‌شود که این موضوع نه تنها زیان اقتصادی دارد بلکه مشکل بهداشتی هم ایجاد می‌کند.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (چهارشنبه  3 دی) در دومین روز سفر خود به کشور عراق، در دیدار با ریس جمهور این کشور، گفت: ایران همیشه در سخت‌ترین شرایط کنار شما بوده و دوستی ما یک پیوند قدیمی ریشه‌دار است.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تصریح کرد: در عراق شرایط استقرار سیاسی خوبی فراهم شده که نقش شما در این ثبات زیاد بوده است.

دکتر لاریجانی با اشاره به موضع همکاری‌های اقتصادی 2 کشور که در پارلمان عراق نیز صحبت‌هایی پیرامون آن شده بود، گفت: باید عراق در داخل کشورش تولید داشته باشد و از صنایع و معادن برای افزایش تولید بهره‌مند شوند.

وی گفت: ما می‌توانیم در زمینه نفت و گاز همکاری‌های بیشتری داشته باشیم.

دکتر لاریجانی به موضوع گرد و غبار نیز اشاره کرد و گفت: حدود 7 الی 8 سال پیش این موضوع را مطرح کردیم ولی هنوز اقدام عملی در این خصوص صورت نگرفته؛ سرعت گرد و غبار درحال زیاد شدن است و این مسئله باعث گسترش بیابان‌های عراق و ایران می‌شود که این مسئله نه تنها زیان اقتصادی دارد بلکه مشکل بهداشتی هم ایجاد می‌کند.

رییس قوه مقننه همچنین تروریسم را موضوع حاد منطقه دانست و گفت: همانطور که می‌دانید اشتباهاتی باعث رشد این جریان شد، یعنی کشورهای منطقه‌ای که به آنها سلاح دادند اشتباه بزرگی را مرتکب شده‌اند.

لاریجانی در ادامه تصریح کرد: روس‌ها برای حل مشکل سوریه به دنبال راه کار سیاسی هستند و در این مسئله با ما هم مذاکراتی داشتند که امیدوارم طرح اولیه به نتیجه برسد چراکه برخی کشورها دوست ندارند این ماجرا به سرانجام برسد.

وی با بیان اینکه تروریست‌ به ذات مسئله اول هر کشور است، ابراز امیدواری کرد: باید اراده و همکاری نظامی سایر کشورها در این باره همراه‌تر شود.

دکتر لاریجانی همچنن به ائتلاف آمریکایی ضدداعش اشاره کرد و گفت: ما  از این ائتلاف معجزه ندیدیم مگر شما دیده باشید؛ سوریه و لبنان در راه مبارزه با تروریسم گام‌های خوبی برداشته و جدیت کاری دارند که ما در این زمینه هم کنار شما هستیم.

وی همچنین با بیان اینکه امیدواریم این سفرها به گسترش همکاری‌ها بی انجامد، گفت: آقای روحانی به شما سلام رسانده و منتظر خود شما در تهران است.

دکتر لاریجانی همچنین بابت اهتمام رئیس جمهوری عراق در پذیرایی از زائران در اربعین حسینی تشکر کرد.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه لایروبی شط‌العرب در شرایط کنون بسیار ضروری است، گفت: دو کشور ایران و عراق برای حل این مشکل باید سرمایه گذاری کنند، زیرا هم‌اکنون زیان بزرگی متوجه دو کشور به ویژه عراق است و قطعا هرچه بیشتر بگذرد لایروبی مشکل‌تر می‌شود.

وی همچنین به موضوع اخذ روادید میان ایران وعراق اشاره کرد و افزود: با توجه به وجود عتبات عالیات و سفر ایرانیان به این نقاط این ظرفیت وجود دارد که اقتصاد عراق به حرکت دربیایید. براساس آمارها سالانه میانگین 2 میلیون نفر به ترکیه سفر می‌کنند که این به علت نبود فرایند اخذ روادید است، از طرف دیگر این اقدام قطعا موجب تقویت ارز دو کشور و تبادل ارزی می‌شود.

فواد معصوم:عراق نیاز مبرمی به تجارب ایران در زمینه کشاورزی، احداث جاده و اتوبان دارد

در ادامه فؤاد معصوم رئیس جمهور عراق نیز گفت: مردم عراق هم‌اکنون به دلیل تغییر و تحولات محیط زیست با مشکل روبروهستند، به ویژه به دلیل افزایش مناطق کویری این موضوع تشدید شده است و این در حالی است که در گذشته عراق یک کشور حاصلخیز بوده و محصولات کشاورزی خود را به دیگر کشورها صادر می‌کرده است، بنابراین همکاری میان ایران و عراق در این حوزه بسیار ضروری است، زیرا ما نسبت به نسل‌های آینده مسئولیم.

وی ادامه داد: از طرفی ایران، عراق و عربستان باید برای کنترل پدیده گردوغبار همکاری داشته باشند، البته شاید اختلافات سیاسی وجود داشته باشد اما مسئله محیط‌زیست و سلامت مردم فراتر از این موراد است.

رئیس جمهور عراق با بیان اینکه کشورش نیاز مبرمی به تجارب ایران در زمینه کشاورزی، احداث جاده و اتوبان دارد، تصریح کرد: قطعا باید برنامه‌ریزی مناسبی برای سفر زائران به عتبات عالیات صورت بگیرد.

فؤاد معصوم با بیان اینکه من ایران را کشور دوم خود می‌دانم و دوره‌ای از زندگی خود را آنجا سپری کرده‌ام، گفت: به طور حتم رابطه ایران و عراق به دلیل مشترکات دینی فرهنگی و مرزی باید بیش از پیش مستحکم شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه رابطه عراق و سوریه مثبت است، افزود: عراق هیچگاه معتقد به تغییر نظام سوریه و جایگزینی آن با داعش و یا گروه‌های دیگر نیست، از طرف دیگر متاسفانه در شرایط کنونی سیاست برخی ز کشورهای خارجی موجب بروز و تقویت پدیده تروریسم و افراطی‌گری شده است.

رئیس‌جمهور عراق با بیان اینکه تقویت مقوله گردشگری مذهبی و حذف روادید در این حوزه در عراق ایده بسیار خوبی است، تصریح کرد: من این موضوع را در آینده نزدیک با حیدر العبادی و وزیر کشور مطرح می‌کنم.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی