کد خبر : 1830
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی پیش از ترک سلیمانیه در نشست خبری:

ایران به کردستان عراق برای مقابله با داعش کمک می‌کند/ تاکید بر روابط تاریخی طرفین

ایران به کردستان عراق برای مقابله با داعش کمک می‌کند/ تاکید بر روابط تاریخی طرفین

 

دکتر علی لاریجانی که در ادامه سفر منطقه‌ای خود به برخی کشورهای منطقه، در عراق به سر می‌برد، امروز (جمعه 5 دی‌ماه) پیش از ترک سلیمانیه در کنفرانس مطبوعاتی که در محل فرودگاه این شهر برگزار شد، گفت: محور اصلی این سفرها مسئله جریان تروریستی و راهکارهای مقابله با آن بوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مردم کرد در حملات تروریستی مظلوم واقع شدند، تصریح کرد: امروز کردستان مورد حمله وحشیانه داعش قرار گرفته است. ما هم‌اکنون هم مانند زمان صدام کنار مردم اقلیم کردستان هستیم.

وی در ادامه با اشاره به سفر خود به کشورهای سوریه و لبنان گفت: مهمترین مسئله هم‌اکنون در منطقه بحث تروریسم است که چند کشور این منطقه را درگیر خود کرده‌ و یکی از کشورهایی که اکنون از تروریسم رنج می‌برد، عراق است.

دکتر لاریجانی  با بیان اینکه از دیرباز روابط جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان عراق بسیار حسنه بوده، اظهار داشت: این روابط دوستانه به زمان جنگ و زمان دفاع مقدس بازمی‌گردد همان زمانی که صدام رفتاری وحشیانه با کردهای عراق داشت.

رئیس قوه مقننه کشورمان با اشاره به عملیات چریکی که در عراق و در زمان صدام با مسئولیت طالبانی انجام می‌شد، افزود: جلال طالبانی شخصیت ممتازی است و پس از آنکه حکومت صدام سقوط کرد و وی رئیس جمهور عراق شد، روابط ما با عراق نزدیک‌تر شد، چرا که طالبانی شخصیتی مهم و مؤثر است و در دموکراتیزه کردن و ایجاد امنیت در این کشور نقش مهم و ویژه‌ای داشته است.

وی تصریح کرد: در این سفر در مورد مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و بحث زائران با مقامات عراقی و استانداران نجف و کربلا صحبت شد.  

دکتر لاریجانی در پاسخ به سوالی درخصوص اینکه ایران همانطور که از اقلیم کردستان عراق حمایت می‌کند، اگر منطقه‌ای سنی‌نشین نیز تشکیل شود، آیا از آن حمایت خواهد کرد، گفت: بافت‌های جمعیتی را در شرایط فعلی نمی‌توان تغییر داد و طرح چنین موضوعاتی به نفع هیچکس نیست چرا که مهمترین مسئله در عراق مبارزه با داعش و تروریست‌هاست.

رئیس مجلس شورای اسلامی در توصیه‌ای به برخی سیاسیون عراق گفت: در زمانی که مهمترین مسئله اجرای عملیات و مقابله علیه تروریسم است، برخی صحبت‌ها را نکنند، چرا که صحبت در مورد این مسائل زیاد است.

وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص اینکه آیا همانند گذشته که از اقلیم کردستان عراق حمایت کردید، این پشتیبانی و حمایت ادامه خواهد داشت، خاطرنشان کرد: دوستان ما در اقلیم کردستان جمعند و روابط تاریخی با ایران دارند؛ ما چه در زمان صدام و چه امروز هرگاه اقلیم کردستان دچار مشکل شده، به کمکش شتافته‌ایم و در همین زمان نیز با توجه به حمله‌های وحشیانه داعش در نقاط مختلف، جمهوری اسلامی ایران به کمک اقلیم کردستان شتافته و باعث شده است از این مشکل رهایی یابند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان افزود: پس از سلیمانیه عازم اربیل هستم تا با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق گفت‌وگوها و رایزنی‌های انجام دهم./

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی