کد خبر : 1822
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

گزارش از نخستین همایش مجلس و دفاع مقدس؛

امروز کسی جرات حمله به ایران را ندارد

امروز کسی جرات حمله به ایران را ندارد

همایش "نقش قوه مقننه در شناسایی، ثبت، ضبط و نشر آثار دفاع مقدس" با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در محل مجلس مشروطه برگزار شد.

همایش "نقش قوه مقننه در شناسایی، ثبت، ضبط و نشر آثار دفاع مقدس" صبح امروز( دوشنبه، 8 دی) با حضور دکتر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

در این همایش که به همت فراکسیون دفاع مقدس مجلس برگزار شده بود، امیر سرتیپ محمدحسن نامی، جانشین رئیس بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس،‌‌ حجت الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس، محمدباقر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور، رضا طلایی نیک معاون حقوقی و امور مجلس وزارت دفاع، سردار موسی کمالی جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح، حجت الاسلام احمد مبلغی رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، رؤسای کمیسیون‌های اصلی مجلس و اعضای فراکسیون دفاع مقدس حضور داشتند.

بنابراین گزارش، هدف این همایش،‌ آغاز یک حرکت پژوهشی عمیق در راستای حفظ و نشر آثار دفاع مقدس با استفاده از ظرفیت دستگاه‌های مختلف کشور بود که پیرامون نقش قوه مقننه در این زمینه بحث و بررسی هایی صورت گرفت.

 

آیات قرآن، سند بالادستی حفظ و نشر آثار دفاع مقدس است

لاله افتخاری به‌عنوان دبیر این همایش ضمن خوش آمد گویی به میهمانان با گرامیداشت یاد و خاطره یوم‌الله 9 دی آن را نقطه عطفی در تاریخ کشور دانست و یاد شهدا و ایثارگران عملیات کربلای 4 و 5 را گرامی داشت.

رئیس فراکسیون دفاع مقدس مجلس گفت: فراکسیون دفاع مقدس چند ماه پیش با پیشنهاد بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس در جهت ثبت، ضبط، حفظ و نشر آثار دفاع مقدس فعالیت کرد و سند بالادستی آن نیز آیات قرآن کریم، سیره و عترت است.

وی بیان کرد: جایگاه اسلام والا و دارای منزلت خاص است و دفاع مقدس نیز از نظر دینی و به این دلیل که دفاع از دین حق است، مورد توجه است و خداوند در هر جا از قرآن که به چنین موردی اشاره داشته، از آن به بزرگی یاد می‌کند.

عضو فراکسیون زنان مجلس تصریح کرد: ثبت و ضبط و جاودانه‌سازی و ماندگارسازی آثار دفاع مقدس و دین حق مورد تایید قرآن کریم است که در داستان اصحاب کهف نیز به آن اشاره شده است.

وی ادامه داد: این روش همان روشی است که حضرت زینب (س)، بنیانگذار نشر چنین آثاری و گزارش آن برای جهانیان بوده است، چراکه ثبت خاطرات رزمندگان، قطب‌نما و جهت‌نما و مصداق آیات شریفه متعدد است و به همین دلیل است که مقام معظم رهبری می‌فرمایند " زنده نگه داشتن یاد شهید کمتر از عمل آنها نیست".

افتخاری از بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، وزارت دفاع، بنیاد حفظ آثار ارتش، سپاه، بنیاد شهید و امور ایثارگران، صداوسیما، سازمان بسیج، مرکز پژوهش‌های مجلس و کانون همبستگی فرزندان شاهد به‌عنوان دستگاه‌های همراه در برگزاری نخستین همایش مجلس و دفاع مقدس یاد کرد و گفت: جلساتی جهت برگزاری این همایش با حضور نمایندگان دستگاه‌ها برگزار و کارگروه‌هایی تشکیل شد که برخی از آنها مقطعی و برخی دائمی هستند.

رئیس فراکسیون قرآن و عترت مجلس عنوان کرد: این کارگروه‌ها جهت بررسی قوانین و تصدیق مقررات، پالایش آنها، رصد موانع و ارائه پیشنهادات حتی بعد از این همایش نیز به کار خود ادامه می‌دهند.

دبیر نخستین همایش مجلس و دفاع مقدس بیان کرد: با توجه به اینکه در آستانه بررسی بودجه 1394 و برنامه ششم توسعه قرار داریم، خروجی این همایش و استفاده از فرمایش صاحب‌نظران دستمایه خوبی برای برنامه‌ریزی نمایندگان در مجلس خواهد بود.

 

اقدام به موقع ایران در جلوگیری از گسترش تروریسم در عراق/کسی جرأت حمله به ایران را ندارد

در ادامه این مراسم دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن قدردانی از همت نمایندگان مجلس جهت تشکیل فراکسیون برای دفاع مقدس، گفت: تمامی نمایندگان مجلس عضو این فراکسیون محسوب می‌شوند و امروز جمعی از آنها اینجا حضور دارند و دوستان دیگر به خاطر بررسی بودجه امکان حضور نداشتند؛ به طور کلی مجلس نسبت به دفاع مقدس حساس است.

وی افزود: این جلسه با حضور نمایندگان مجلس و مسئولان دفاعی، ارتش و سپاه برگزار شده لذا فرصتی دست داده است تا فراکسیون تنها جنبه شکلی نداشته باشد و از تمامی ظرفیت آن استفاده شود.

دکتر لاریجانی در ادامه با بیان اینکه موضوع دفاع مقدس بسیار مورد اهمیت است عنوان کرد: زمانی که عزم نیروهای مسلح برای دفاع از ایران اسلامی جزم شد باعث به وجود آمدن یک برهه طلایی شد چرا که تا آن زمان کمتر شاهد بودیم که ملت با تمام هستی خود در صحنه حضور پیدا کنند.

یکی از رازهای دفاع مقدس آب دیدگی نیروهای مسلح است

رئیس قوه مقننه در ادامه با تأکید بر حیاتی بودن دفاع مقدس برای کشور یادآور شد: یکی از رازهای دفاع مقدس آب دیدگی نیروهای مسلح است چرا که نیروهای نظامی معمولا با تمرین های مختلف و طی عملیات های فرضی خود را آماده می کنند اما در دفاع مقدس که یک نبرد واقعی بود نیروهای مسلح با حضور مجاهدانه خود از یک آبدیدگی برخوردار شدند که این امر یک سرمایه بزرگ برای سپاه، ارتش و بسیج است.

وی تصریح کرد: اکنون صیانت از این ظرفیت یک مأموریت خاص برای سایر بخش ها است همچنین نکته مهم حفظ بنیه دفاعی کشور است چرا که امروز ظرفیت نظامی ما برای ایجاد امنیت در منطقه ضروری است.

نیروهای نظامی ایران توانستند به موقع جلوی گسترش تروریسم در عراق را بگیرد

دکتر لاریجانی در ادامه با بیان اینکه نیروهای مسلح توانسته اند آرامشی را در منطقه ایجاد کنند یادآور شد: یکی از مشکلات روز منطقه وجود تروریسم بود که نیروهای نظامی ما به مبارزه علیه آنها کمک کرد به ویژه بعد از درخواست عراق بود که این کمک ها صورت گرفت و توانست به موقع  جلوی گسترش تروریسم را بگیرد و تا حدودی امنیت را ایجاد کند، البته هنوز قائله کاملا ختم نشده است چون بعضی از کشورها به گسترش تروریسم کمک می کنند.

برخی کشورها تنها ژست مبارزه علیه تروریسم را می‌گیرند/ ایران وظیفه ایجاد امنیت در منطقه را دارد  

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برخی کشورها با تشکیل ائتلافی ژست مبارزه علیه تروریسم را می‌گیرند اما عملا کاری نمی کنند که این آفت است در حالی که نیروهای نظامی ما درست عمل می کنند.

وی با اشاره به سفر اخیر خود به سوریه، لبنان و عراق بیان کرد: در سفری که به عراق داشتم مسئولان آن کشور مراتب تشکر خود را عنوان کردند چرا که نیروهای نظامی ما به موقع وارد شدند و جلوی تروریست‌های وحشی را گرفتند لذا جایگاه ایران در منطقه بالا بوده و وظیفه ایجاد امنیت منطقه ای را دارد.

امروز کسی جرأت حمله به ایران را ندارد  

وی ادامه داد: قطعا نیروهای مسلح در بازدارندگی دشمنان و ایجاد امنیت در منطقه نقش مهمی دارند. حال این سوال پیش می‌آید که آیا مخاطرات برای ایران و منطقه کمتر شده است؟ در پاسخ باید گفت که به نظر تنها جنس مخاطرات تغییر کرده، زیرا امروز کسی جرأت حمله به ایران را ندارد و در صورت بروز این اشتباه آنها با پاسخ نیروهای مسلح ایران و پشتیبانی مردم مواجه و به طور حتم با این اقدام در باتلاق گرفتار می‌شوند.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه فراکسیون دفاع مقدس باید در جهت حفظ و مراقبت بنیه دفاعی کشور تلاش کند، گفت: با توجه به اینکه در آستانه بررسی لایحه بودجه قرار داریم این فراکسیون باید برای تقویت بنیه دفاعی کشور برنامه‌ریزی مناسبی کند، البته ممکن است برخی بگویند که در شرایط کنونی توجه به بنیه دفاعی اهمیت ندارد، اما این اظهارات می‌تواند فریب باشد و قطعاً متولیان مربوطه باید واقعیت را درک کنند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر حفظ و تقویت بنیه دفاعی در عرصه‌های مختلف و به‌ویژه در مسائل بین‌المللی کمک به جمهوری اسلامی است، البته نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در تنظیم لایحه بودجه سال آینده کل کشور به بنیه دفاعی توجه مناسبی کرده است، از این‌رو نمایندگان نیز می‌توانند در زمان بررسی، پیشنهادات خود را در این حوزه مطرح کنند.

تاکید بر لزوم حفظ آثار دفاع مقدس

رئیس نهاد قانونگذاری بر لزوم حفظ آثار دفاع مقدس تاکید و تصریح کرد: متاسفانه این حوزه از موضوعاتی است که آسیب دیده و کمتر به آن توجه شده و این در حالی است که مقوله آثار دفاع مقدس از ظرفیت‌های بسیار بالایی برخوردار است، زیرا در برهه جنگ تحمیلی کارهای سنگین و چشمگیری انجام گرفت و فتوحات مهمی رخ داد.

کاروان‌های راهیان نور گوشه‌ای از برنامه‌ریزی برای حفظ آثار دفاع مقدس است

وی با بیان اینکه راه‌اندازی کاروان‌های راهیان نور گوشه‌ای از برنامه‌ریزی برای حفظ آثار دفاع مقدس است، افزود: قطعاً‌ این کاروان‌ها تحول‌برانگیز هستند، از این‌رو در هر بخش احتیاج داریم تا آثار دفاع مقدس حفظ شود، از طرف دیگر ایجاد موزه دفاع مقدس در نقاط مختلف کشور برای صیانت از روحیه جهادی مهم است، زیرا آن موضوعی که موجب پایداری کشور می‌شود، روحیه حماسی و جهادی است و قطعاً اگر این روحیه با تدبیر همراه باشد، کشور سرافراز می‌شود.

دکتر لاریجانی ادامه داد: در شرایط کنونی بسیاری از کشورها امکانات خوبی دارند، اما مجبور هستند با یک تلفن کارهای خود را تغییر دهند، این نشان‌دهنده آن است که این کشورها ظرفیت روحیه جهادی و حماسی ندارند، از این‌رو دفاع از ظرفیت‌های دفاع مقدس موجب تقویت روحیه حماسی می‌شود، بنابراین این امور باید به برخی کارها و امور فرهنگی دیگر ترجیح داده شود.

نقش پررنگ نیروهای مردمی در 8 سال دفاع مقدس

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش نیروهای مردمی در پیروزی کشور در 8 سال دفاع مقدس گفت: در آن زمان تا وقتی که مردم و بسیج به جبهه‌ها نپیوسته بودند، کشور در عرصه جنگ کاری نتوانست انجام دهد، از این‌رو به طور حتم باید به نیروهای دفاع مقدس ارج بنهیم و در جهت حل مشکلات آنها تلاش کنیم، زیرا قدرشناسی از کسانی که مجاهدت کردند، امری مطلوب و درست است، بنابراین باید از کسانی که در دفاع مقدس چه در سپاه و چه در بسیج تلاش کرده‌اند، قدردانی شود.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر بحث‌ها و اقدامات مختلفی در این حوزه انجام شد و حتی مجلس قانونی در این مقوله تصویب کرد و خوشبختانه دولت فعلی نیز این قانون را به اجرا گذاشته است که قطعاً این اقدام کمک به نیروهای فداکار است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: قطعاً تمام مسئولان باید فضای مردمی را برای ترویج و حفظ حوزه دفاع مقدس فراهم کنند تا فرزندان این کشور در این موج حماسی حاضر شوند. از طرفی امیدوارم نتیجه تلاش‌های فراکسیون دفاع مقدس به تقویت بنیه دفاعی، حفظ دستاوردهای این حوزه و ایجاد موج حماسی در کشور باشد.

 

وجه تمایز دفاع ایران با دیگر مدافعات، مقدس بودن آن است

به گزارش خانه ملت، محمدباقر نوبخت، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری نیز طی سخنرانی خود در این همایش گفت: اساسا دفاع مقبول و مطلوب همه ملت ها و فرهنگ ها و شاید شقوق و شکل دفاع با یکدیگر متفاوت باشد زیرا حتی انسان‌هایی که بسیار از صلح سخن می گویند نیز به دفاع اعتقاد دارند و تنها شاید وجه آن را محدود تعریف کنند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه هر دفاع مقبول و مطلوبی لزوما مقدس نیست تصریح کرد: وجه تمایز دفاع ما با بسیاری از مدافعات، مقدس بودن و وجه تقدیس آن است زیرا تاریخ اقوام و ملل مشحون از منازعات، مخاصمات، مبارزات و جنگ های خونین است.

وی ادامه داد: با یک نگاه قرآنی و زبان وحیانی به این رخداد مستمر و مکرر تاریخ یعنی تقابل میان اقوام و افراد مشاهده می شود که در همان آغازین تفاسیر و تشریح هایی که از هبوط آدم صورت گرفت مسئله «بعضهم لبعض عدو» مطرح شد و این بدان معناست که از همان زمان که فلسفه حیات شکل گرفت، و در دومین سوره قرآن نیز به آن اشاره شده، هبوط آدم همراه با مبارزه بوده است و خداوند اشاره کرده که جمعی از مردم با جمع دیگر عداوت خواهند داشت.

نوبخت بیان کرد: وعده الهی از همان ابتدا محقق شد و میان فرزندان آدم از همان آغاز عداوت و دشمنی رخ نشان داد و بعد از آن نیز در صدر اسلام شاهد چنین اتفاقاتی بودیم همچنان که دو قبیله قوس و خزرج سال ها درگیر جنگ بودند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به جنگ‌های جهانی توضیح داد: در فاصله سال‌های 1939 تا 1945 که به مدت 6 سال به طول انجامید تا تاریخ 73 میلیون نفر کشته ثبت کرد و در فاصله 1914 تا 1918، 5 میلیون نفر از متحدین و متفقین در جنگ جهانی اول کشته شدند و این نشان می‌دهد که تاریخ سراسر جنگ و خونریزی است و تفاوت تنها در انگیزه ها است.

وی بیان کرد: اگر مسئله، دفاع از آیین، ایده، مکتب و مذهب باشد، درجه وسیع و رفیعی از قداست را خواهد داشت و همین شکل نیز در تاریخ معاصر در جنگ در مخاصمه میان ایران و عراق منعکس شده است؛ شاید ظاهر قضیه این باشد که قرارداد الجزایر بر سر رود اروند توسط یکی از طرفین نادیده گرفته شد و دولت بعثی عراق و صدام به همین دلیل به ایران حمله کرد اما وجه تقدس این مسئله زمانی قابل درک است که ما فلسفه این تخاصم و جنگ را بررسی کنیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور عنوان کرد: اگر اختلاف میان دو کشور بر سر شط العرب باشد، یک موضوع است ولی اگر این اتفاق به دلیل خودخواهی صدام برای تسلط بر منطقه باشد، بحثی دیگر است زیرا بعث بسیار عمیق تر از اختلافات مرزی فی ما بین در خاورمیانه رفتار می کرد و در واقع مسئله جنگ 8 ساله میان یک حاکم جبار نادان بود با یک شخصیت متدین، مقدس و یک مرجع تقلید.

وی در ادامه سخنان خود گفت: به نظر من حتی فلسفه مخاصمه ایران و عراق فراتر از اینها است واین رخداد یک ریشه عمیق تر دارد چرا که در نیمه اول قرن بیستم نیز ما شاهد دو جنگ جهانی بزرگ بودیم که بیش از 83 میلیون نفر ظرف مدت 10 سال کشته شدند و لذا جنگ 8 ساله ایران نمی تواند با آن جنگ های جهانی بی ارتباط باشد.

نوبخت تصریح کرد: کسانی که به فلسفه تاریخ بیش از خود تاریخ توجه دارند، متوجه هستند که در نیمه اول قرن بیستم صف آرایی اندیشه ها و مکاتب وجود داشت؛ در یک سو فاشیسم و نازیسم و در سوی دیگر سوسیالیست و کاپیتالیست قرار داشتند که اگرچه این دو مکتب اخیر با یکدیگر تعارض ذاتی دارند ولی در آن شرایط در برابر فاشیسم و نازیسم متحد شدند لذا در جنگ ها فقط نباید نام کشورها را برد بلکه مکاتب فکری که آنها را پشتیبانی می کند نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

نوبخت افزود: از سال 1945 به بعد دو تفکر نازیسم و فاشیسم که از بین رفتند دو تفکر کاپیتالیسم و سوسیالیسم هر کدام به نمایندگی آمریکا و روسیه وارد میدان شده و به جان هم افتادند و دنیا نمی‌دانست کدام یک از این دو را انتخاب کند؛ در چنین فضایی بود که دوستان نظامی همسن بنده به رادیو گوش می‌دادند تا از جریان حمله فرهنگی علیه ملک ادریس باخبر شوند و منتظر بودیم ببینیم هواپیمای نظامی میگ به آسمان می‌رود یا فانتوم تا بتوانیم تشخیص دهیم آمریکا حضور دارد یا روسیه.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری بر همین اساس تصریح کرد: در چنین فضایی اندیشه‌ای روی کار آمد که فارغ از تفکر شرق و غرب به دنبال تشکیل یک کشور بر پایه دین بود و از همان زمان بود که همه دنیا علیه این اندیشه قیام کرد.

وی ادامه داد: تصور اینکه شهید مطهری، شهید مفتح و سایر اندیشمندان آن زمان طی یک ترور ساده شهید شدند، خطاست، چرا که شرق و غرب به دنبال از بین بردن مغزهای اندیشه "لا شرقی، لا غربی، جمهوری اسلامی" بودند. پس از آن به دنبال قطع کردن زبان‌هایی برآمدند که هر روز جمعه به تبلیغ این اندیشه‌ها می‌پرداختند، که این امر منجر به شهادت آیت‌الله دستغیب، آیت‌الله مدنی و سایر علما شد. بعد از این اتفاقات، این‌بار غرب به دنبال قطع دست‌های این  تفکر یعنی شهیدان رجایی و باهنر برآمد.

نوبخت تصریح کرد: صدام به کشور ما حمله نکرد، بلکه به تفکری حمله کرد که نمی‌خواست تفکر شرق و غرب وجود داشته باشد؛ و کسانی که در عرصه دفاع مقدس حاضر شدند تنها از خاک و مرز دفاع نکردند بلکه از یک هویت و تفکر دفاع کردند. سوسیالیسم زمانی که سقوط کرد همه تصور کردند تاریخ به پایان رسیده در حالی که اینگونه نشد.

نوبخت در ادامه تاکید کرد: اکنون دفاع در عرصه نظامی نیست، بلکه دفاع از اندیشه، مذهب، حقانیت و شایستگی دین است، بنابراین یکی از عوامل بقای این دفاع، تقویت بخش‌های دیگر یعنی حفاظت از ارزش‌های دین است.

سخنگوی دولت یازدهم در ادامه با ارزشمند دانستن نخستین همایش مجلس و دفاع مقدس عنوان کرد: لازم است قدرت بازدارندگی داشته باشیم، اما این کافی نیست و در کنار آن باید تلاش کنیم جلوه‌های اسلام رحمانی را در تمامی عرصه‌ها ترویج دهیم که فراکسیون دفاع مقدس مجلس به دنبال دفاع از همین ارزش‌ها است.

وی در ادامه با بیان اینکه ما هر روزه در معرض تهاجم قرار داریم، گفت: همه ما وظیفه داریم که از مقدسات خود دفاع کنیم که لازم است برای آن لباس سفید را درآورده و لباس نظامی بر تن کنیم و با ایمان به انقلاب اسلامی در تمامی ابعاد سیاسی و اقتصادی کشور حاضر شویم و با تفکر غرب مقابله کنیم.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری در پایان خاطرنشان کرد: خیلی از ما حق را می‌شناسیم اما با آن همراهی نمی‌کنیم، چنانچه در روز عاشورا در کربلا نیز خیلی‌ها می‌دانستند امام حسین (ع) حق است، اما با ایشان همراهی نکردند، لذا باید تلاش ما بر همراهی حق باشد.

 

دفاع مقدس محصول اندیشه و تفکر برآمده از انقلاب فکری و اعتقادی است

حجت الاسلام سید محمد حسن ابوترابی فرد نیز ضمن سخنرانی خود در این همایش اظهار کرد: دفاع مقدس محصول یک اندیشه و تفکر و برآمده از یک انقلاب فکری و اعتقادی و یک آرمان سیاسی بلند است، لذا ویژگی‌ها و ارزش‌های خاص خود را دارد که نمونه‌های مشابه آن نه در تاریخ معاصر و در ادوار گذشته تاریخ ایران و تاریخ جهان، منهای مقاطع خاصی که حیات سیاسی انبیای الهی وجود دارد، دیده نمی‌شود.

نایب‌رئیس اول مجلس شورای اسلامی افزود: دلیل پیروزی ملت ایران و خلق دفاع مقدس نیز در همین ویژگی‌ها و اصول و مبانی آن است؛ یک ملت با آرمان الهی و رهبری صالح برآمده از آموزه‌های دینی، فرماندهی کل نیروهای مسلح را به دست یک فقیه‌، اسلام‌شناس، مدیر، مدبر و فردی عادل و صالح سپرده است و نیروهای تحت فرماندهی او نیز براساس اعتقاد و باور به این جایگاه ایفای نقش می‌کنند.

وی ادامه داد: یک ملت با باور و ایمان به جایگاه فرماندهی کل نیروهای مسلح و اعتقاد به سربازان و رزمندگانی که در رکاب او می‌جنگند، خود را مسئول و در خدمت این حرکت بزرگ مشاهده می‌کنند.

حجت الاسلام ابوترابی‌فرد گفت:‌ تمام نیروهای متفکر و انقلابی دنیای اسلام نیز خود را در کنار این جبهه می‌بینند و اینها همان ویژگی‌های اختصاصی دفاع مقدس ایران است که موجب شده ما با یک عملکرد خاص روبرو باشیم.

وی با اشاره به تاریخ اسارت اسرا در جنگ تحمیلی بیان کرد: شما کدام اسیر را در تاریخ می‌شناسید که دغدغه آزادی نداشته باشد و دغدغه او صرفاً پیروزی نیروهای تحت فرماندهی رهبری صالح باشد؟

نایب‌رئیس اول مجلس از روز صدور قطع‌نامه 598 به‌عنوان روز تلخی برای آزادگان نام برد و گفت: در حالی که در این روز فرماندهان عراقی جشن می‌گیرند، اما اسرا سر بر زانوی صبر می‌گذارند و متاثر هستند، زیرا اعتقاد آنها بر این است که ما ایستاده بودیم تا راه قدس را هموار کنیم.

وی تصریح کرد: شما در کدام نقطه از تاریخ می‌توانید چنین موردی را بیابید که فرماندهی کل قوا برای قبول آتش‌بس با آن ادبیات احساسی فرزندان سلحشور خود را آماده پذیرش قطع‌نامه بنماید؟ و این ویژگی دفاع مقدس و رمز تداوم اقتدار و عظمت ما است و لذا این امر را باید پاس بداریم.

حجت الاسلام ابوترابی‌فرد تاکید کرد: قدرت محصول ایمان، عمل صالح، قدرت دفاعی بازدارنده در بالاترین سطح ممکن، قدرت سیاسی موثر در روابط بین‌المللی ون منطقه‌ای و محصول قدرت اقتصادی برای برون‌رفت از تحریم‌ها و تنگناها است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه یک ملت معتدل و کارآمد باید در همه عرصه‌ها خلق شود، خطاب به میهمانان نظامی این همایش خاطرنشان کرد: شما در عرصه کاری به دلیل در اختیار داشتن سرمایه گرانبهای نیروی انسانی، سرمایه ارزشمند به‌دست آمده از دفاع مقدس، ایمان به راه فرارو و باور و اعتقاد به اجرای سیاست‌های تعریف‌شده باید همواره رسالت و مسئولیت خود را در بالاترین سطح ممکن انجام دهید و ما نیز بر دستان پرتوان و قلب‌های نورانی به اعتقاد و اخلاق فرماندهان، درجه‌داران، سربازان و کارکنان نیروهای مسلح با افتخار بوسه می‌زنیم.

 

فراکسیون دفاع مقدس در مجلس می‌تواند انتقال‌دهنده بخشی از ارزش‌های دفاع مقدس باشد

سردار سرتیپ سید مسعود جزایری معاون فرهنگی ستاد کل نیروهای مسلح در در ادامه این مراسم طی سخنرانی خود ابراز امیدواری کرد ایجاد فراکسیون دفاع مقدس در مجلس نویدبخش آینده روشن‌تری در عرصه دفاع باشد و گفت: جنگی به کشور توسط زیاده‌خواهان و متجاوزان و با هدف براندازی تحمیل شد و بررسی اسناد آن دوره نشان می‌دهد که شروع‌کننده جنگ و ادامه‌دهنده آن آمریکایی‌ها بودند و بسیار تلاش کردند تا نظام ما را با یک چالش جدی براندازانه مواجه کنند.

وی افزود: اما پیر و مراد انقلاب حرکت کرد و ملت به دنبال او به راه افتادند و رزمندگان رزمی تاریخی آفریدند و لذا دفاع مقدس تاریخی و ماندگار و پر از ناگفته‌هایی شد که باید آنها را در آینده بیان کرد.

معاون فرهنگی ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: برای این بیان نیازمند تمهیداتی هستیم و فراکسیون دفاع مقدس در مجلس می‌تواند انتقال‌دهنده بخشی از آن ارزش‌ها و اتفاقات والا باشد، لذا فعالیت آن را به فال نیک می‌گیریم.

وی تاکید کرد: نباید در گذشته باقی ماند؛ اگرچه دفاع مقدس و جنگ تحمیلی آنقدر درس‌ها و عبرت‌ها دارد که برای آینده مفید است و باید از آن بهره‌برداری کرد.

سردار جزایری گفت: من اعتقاد دارم یک‌چنددهم کارهایی که باید در مورد دفاع مقدس در عرصه‌های مختلف انجام شود، صورت نگرفته و امیدوارم با همت والای مسئولان کشور چنین اتقافی رخ دهد.

وی با تاکید بر اینکه امروز نیز باید همان دفاع جانانه دیروز را رقم بزنیم، ادامه داد: وقتی دشمن به این نتیجه رسید که نمی‌تواند از طریق نظامی به اهداف خود برسد، جنگ نرم را آغاز کرد و ما امروز در یک شرایط جنگی و پر از هجمه‌های مختلف قرار داریم و کسانی که دست‌اندرکار بودند می‌دانند جنگ امروز با آن باور حقیقی که باید پیش بیاید، فاصله زیادی دارد.

معاون فرهنگی ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: اکنون در دفاع دیگری قرار داریم و هجمه‌ای که به ما شده است، عمیق‌تر از جنگ تحمیلی بوده و فراجغرافیایی است که با روح انسان‌ها سروکار دارد، لذا اکنون اولویت دفاعی ما است، چرا که آنان اکنون می‌خواهند ما را از ادامه راه انقلاب پشیمان کنند.

سردار جزایری با بیان اینکه دفاع کنونی نیاز به گفتمان دارد، یادآور شد: لازم است در این راه ساختارهای جدیدی ایجاد کنیم و اگر باور داشته باشیم دفاع ما همچنان باقی است می‌توانیم موفق عمل کنیم که بر همین اساس تشکیل فراکسیون دفاع مقدس حرکت مبارکی است که می‌تواند دفاع دیروز و امروز را به هم گره بزند.

وی افزود: اکنون به یک فرهنگ برای ترویج ارزش‌های دفاع مقدس نیاز داریم چرا که در حال حاضر این پدیده‌ها دچار تحول ماهوی شده‌اند؛ زمانی که می‌گفتند جنگ، همه به فکر جنگ نظامی و تسلیحاتی می‌افتادند، اما الان عرصه دفاع تغییر کرده که امیدواریم این نشست‌ها، روش‌های دفاع مناسب را معرفی کرده و ارز‌ش‌های دفاع مقدس را احیا کند تا بتوانیم گنجینه امروز را به دیروز متصل کنیم.

 

دستگاه ها و سازمان ها همگام با مجلس برای احیای فرهنگ دفاع مقدس تلاش کنند

رضا طلایی نیک معاون پارلمانی وزارت دفاع نیز در ادامه این همایش گفت: امام خمینی(ره) همواره بر ایستادگی با تمام وجود تأکید داشتند و قطعا این ایستادگی ایمانی و اعتقادی راهبرد دفاع مقدس است از طرف دیگر رهبرمعظم انقلاب نیز بارها فرموده اند که دفاع مقدس گنج پایان ناپذیر است از این رو هر یک از مسئولان برای حفظ این گنج مسئول هستند.

معاون پارلمانی وزارت دفاع با اشاره به اهتمام فراکسیون دفاع مقدس مجلس برای حفظ آثار و دستاوردهای دفاع مقدس گفت: زمانی که نمایندگان مجلس به عنوان قانونگذاران برای احیای فرهنگ دفاع مقدس پیشگام شده اند قطعا تمام دستگاه ها و سازمان نیز باید در این جهت عمل کنند.

طلایی نیک با اشاره به تشکیل کارگروه حقوقی و تقنینی در فراکسیون دفاع مقدس افزود: این کارگروه برای آسیب شناسی از نظام تقنینی کشور در حوزه دفاع مقدس تشکیل شده است همچنین در این رابطه کارگروه فرعی نیز با عضویت کارشناسان نیروی مسلح تشکیل شده که این کارگروه تا کنون چندین جلسه کارشناسی را برای بررسی موضوعات تخصصی قوانین و مقررات دفاع مقدس و ایثارگران برگزار کرده است.

وی با اعلام اینکه تا کنون حدود 80 قانون در ارتباط با دفاع مقدس در ادوار مجلس به تصویب رسیده است تصریح کرد: به جز این قوانین، صدها مصوبه و مقرره هم تدوین شده حال باید این اقدامات را بررسی کرد تا دید آیا ظرفیت های حقوقی کشور برای صیانت از دفاع مقدس به کار گرفته شده است.

معاون پارلمانی وزارت دفاع با اشاره به دستور کار کارگروه حقوقی و تقنینی فراکسیون دفاع مقدس گفت: بررسی آثار و مستندات مربوط به دفاع مقدس، تبیین و ترویج فرهنگ دفاع مقدس و قوانین و مقررات مربوط به خدمات رسانی رزمندگان و ایثارگران بخشی از اهداف این کارگروه است.

وی ادامه داد: براساس بررسی های انجام شده تا کنون حدود 18 مصوبه قانونی در حوزه آثار و مستندات دفاع مقدس، 6 قانون در حوزه ترویج فرهنگ دفاع مقدس و 74 قانون در حوزه خدمات رسانی به حوزه رزمندگان و ایثارگران به تصویب رسیده است.

معاون پارلمانی وزارت دفاع گفت: قطعا دولت و مجلس باید در بحث ایجاد موزه و یادمان ها و مراکز پژوهشی دفاع مقدس اهتمام ویژه ای داشته باشند زیرا به جز تشکیل باغ موزه دفاع مقدس تهران هیچ موزه ای در سطح ملی ساخته نشده است.

 

ذره‌ای از خاک میهن در 8 سال دفاع مقدس جدا نشد/ هر اقدامی که با نام امام حسین(ع) آغاز شود، پیروز است

امیر سرتیپ محمدحسن نامی جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس نیز با بیان اینکه امام (ره) دفاع مقدس را تکرار واقعه عاشورا می‌دانستند، گفت: هر اقدامی که با نام امام حسین (ع) آغاز شود، به پیروزی می‌انجامد که تاکنون در منطقه شاهد آن بوده‌ایم.

وی همچنین افزود: حرکت حضرت زینب (س) نیز انتقال فرهنگ شهادت بود، لذا امروز اگر جمهوری اسلامی نماد مقاومت است، به برکت انتقال فرهنگ دفاع مقدس است.

سردار نامی در ادامه به ایام آغازین 8 سال دفاع مقدس اشاره کرد و یادآور شد: روزی که صدام پشت تانکی قرار گرفت و به صورت نمادین توپی به سمت کشور شلیک کرد، در 40 متری او جیپ اطلاعاتی قرار داشت که خبر از حرکت همزمان موشک‌های عراق به سمت ایران داد؛ صدام در آن زمان اعلام کرد تا ساعتی دیگر کمر ایران می‌شکند و تا 7 روز دیگر تهران خواهیم بود.

جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس تصریح کرد: حتی صدام متن سخنرانی خود در اهواز را از 16 روز قبل آماده کرده و فرمانداران شهرهای خوزستان را نیز انتخاب و نام شهرها را نیز تغییر داده بود، لذا پیش‌بینی می‌کردند که قطعاً پیروز خواهند شد، اما ایران مسیر این پیش‌بینی را تغییر داد.

وی در ادامه به بیان دلایل تغییر این مسیر اشاره و عنوان کرد: وجود ولایت فقیه و تیزهوشی ایشان در مسیر جنگ، حضور مردم که بار سنگین دفاع را بر دوش داشتند و حضور پرقدرت نیروهای مسلح، دلایل تغییر این مسیر بود.

سردار نامی ادامه داد: لذا با وجود این جنگ آخرین قسمتی که از ایران جدا شد همان بحرین بود که در دوران پهلوی دوم صورت گرفت و بعد از آن ذره‌ای از خاک میهن جدا نشد.

جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در ادامه به تحولات بنیاد حفظ و نشر آثار ارزش‌های دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: تحول جدیدی که در این بنیاد صورت گرفته است، اضافه شدن 6 سازمان بدین شرح است: سازمان هنری و فرهنگی دفاع مقدس، سازمان سینمایی دفاع مقدس، سازمان پیشکسوتان دفاع مقدس، سازمان زنان دفاع مقدس، سازمان روحانیت دفاع مقدس و سازمان اسناد دفاع مقدس.

وی در ادامه با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب که تاکید بر عدم تحریف و فراموشی جنگ را داشتند، ‌گفت: یکی از خطرات و آسیب‌های دفاع مقدس از نظر مقام معظم رهبری فراموشی است که امروز سلطه‌گران دنیا می‌خواهند این مسئله و خوادثی مثل مسئله فلسطین را از بین ببرند، از این‌رو باید مراقب عدم تحریف و فراموشی ارزش‌های دفاع مقدس باشیم.

سردار نامی همچنین افزود: اهمیت انتقال فرهنگ جهاد و شهادت برای ما یادآوری می کند تا بدانیم این فرهنگ است که می تواند ملت ایران را سربلند کند.

وی با اشاره به سفرهای راهیان نور توضیح داد: از اسفند سال 91 تا سال 92، یک ملیون و 460 هزار نفر از یادمان های دفاع مقدس بازدید کردند که حدود 9 درصد آن خارجی ها بودند و پیش بینی می شود این میزان تا اسفند سال 93 به 2 میلیون و 200 هزار نفر بازدید برسد.

وی افزود: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در 31 استان، اداره کل دارد لذا افراد و به خصوص جوان ها دایما در معرض تابش نورانی امواج دفاع مقدس هستند و براساس گزارش های رسیده بیش از 12 میلیون نفر در این مراسم ها و برنامه های آموزشی ادارات کل بنیاد حضور داشتند که 73 درصد آنها از جوانان 15 تا 35 ساله هستند.

جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس با ابراز خرسندی از اینکه مجلس و نمایندگان محترم نقش فعالیت های بنیاد در این عرصه را درک کردند، بیان کرد: دکتر لاریجانی به موضوع پارک های فرهنگی دفاع مقدس اشاره داشتند که باید در استان ها تکمیل شود و عنوان کردند که با جدیت این مسئله را دنبال خواهند کرد تا این پارک ها ظرف دو سال آینده به پایان برسد.

وی گفت: اگر امروزه جمهوری اسلامی ایران در نانو، فضای ماوراء جو، فعالیت هسته ای و سایر عرصه ها موفق است، مدیون حرکت دفاع مقدس است.

سردار نامی در پایان سخنان خود کلام جانباز شیمیایی سردار کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس را که به دلیل بیماری نتوانست در این همایش حاضر شود، به حاضران ابلاغ کرد.

 

معاونت دفاعی دستگاه‌های اجرایی احیا شود

سید مهدی هاشمی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ادامه این همایش طی سخنرانی خود گفت: دفاع مقدس به‌عنوان یک نماد از افتخارات اصلی و حقیقی جمهوری اسلامی ایران ثبت و ضبط شده است و همه می‌دانیم اگر این دفاع نبود چه بسا بلاهایی بر سر ما می‌آمد و با مشکلاتی مواجه می‌شدیم،‌ در حالی که این دفاع منجر به کسب دستاوردهای خاصی در صحنه داخلی و خارجی شد و بذر خودسازی، خلاقیت، ابتکارات و نوآوری در این دفاع مقدس کشته شد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس افزود: در تاریخ سراغ نداریم که در جنگی در یک جبهه شرق و غرب و تمام قدرت‌ها و استعمارگران و ملحدان قرار گیرند و در جبهه دیگر یک کشور به تنهایی، اما ایران اسلامی در آن شرایط به برکت مدیریت و رهبری حضرت امام (ره) و ایمان و وحدت و انسجامی که در ملت ایران وجود داشت، توانست به دستاوردهایی دست پیدا کند، لذا دفاع مقدس به‌عنوان یک نماد و الگو اکنون نیز مانع تعرض و هرگونه هجمه‌ای از سوی دشمن می‌شود.

وی تصریح کرد: توسل، توکل، مدیریت و رهبری توانست نظام جمهوری اسلامی ایران را به موفقیت برساند و اگر امروز گمان کنیم که در صورت در اختیار داشتن همه ابزارهای فنی و نظامی و بدون فاکتورهای معنوی و الهی می‌توانیم موفق باشیم، مسیر را به اشتباه رفته‌ایم.

عضو هیات رئیسه فراکسیون جانبازان و ایثارگران مجلس با اشاره به اینکه ایران در معرض تهدیدات فیزیکی و غیرفیزیکی فراوانی قرار داشته و دارد، ادامه داد: اگر چه امروز تهدیدات فیزیکی کم شده ولی اینگونه نیست که اگر دشمن به این نتیجه برسد که می‌تواند به جمهوری اسلامی ضربه نظامی بزند، چنین کاری را انجام ندهد، لذا ما باید همواره توانمندی‌های خود را هم به منظور ایجاد ترس در دشمن از مواجهه با خود و هم به دلیل توان مقابله در شرایط جنگی، ارتقا بخشیم.

وی تاکید کرد: دفاع مقدس یک مدیریت مهندسی شده توسط حضرت امام (ره) و مدیران ارشد آن دوره به نمایش گذاشت، ضمن آنکه بخش مهندسی رزمی آن نیز اعم از تخریب، انفجار، هواشناسی، سنگرسازی، خاکریز، پل و راه حائز اهمیت است و بنابراین کار بسیار بزرگ مهندسی در دفاع مقدس صورت گرفت که منجر به دستاوردها و موفقیت‌های بزرگی نیز شد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: اگر بخشی از این توان پس از دفاع مقدس در بازسازی مورد استفاده قرار گرفت و کار سازندگی ارزشمند بود و منجر به ارتقای توان رزمی در برخی موارد شد، اما در بخش علمی و پژوهشی کار خاصی صورت نگرفت و در این زمینه افزایش تجربیات انجام نشد.

هاشمی اشاره کرد: در زمان جنگ 8 ساله هر دستگاه اجرایی یک معاونت جنگ داشت که پس از پایان دفاع مقدس تعطیل شد، در حالی که اگر بتوانیم همان معاونت را تحت عنوان معاونت دفاعی در دستگاه‌ها احیا کنیم، می‌توان با کمترین هزینه‌ پروژه‌های این حوزه را به ثمر رساند.

وی با اشاره به فعالیت‌های پدافند غیرعامل توضیح داد: اگر چه در پدافند غیرعامل کارهایی صورت گرفته است، ولی تمام امور در این بخش قابل انجام نیست و اگر معاونت دفاعی احیا شود، می‌توان ملاحظات دفاعی و امنیتی را که در پدافند غیرعامل مورد توجه قرار گرفته، به صورت عملی اجرا کرد.

این نماینده مجلس با اشاره به سفرهای راهیان نور گفت: من از سال 81 تا چند سال پیش در راهیان نور مسئولیتی برعهده داشتم؛ در دولت نهم تمام دستگاه‌های اجرایی در قالب دستورالعملی وظایف خود را در قبال راهیان نور و این یادمان‌ها انجام می‌دادند، ولی اکنون این موضوع به دلایل مختلف مورد بی‌توجهی قرار گرفته است و ما در مجلس آمادگی داریم اگر دستورالعمل دستگاه‌ها در ارتباط با این مسئله نقص و کاستی دارد، مورد بررسی و پیگیری قرار دهیم.

 

تلاش کمیسیون برنامه و بودجه برای حفظ نسل جنگ و خاطرات دفاع مقدس

غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در ادامه این همایش با بیان اینکه لازم است به حفظ افراد و ارزش‌هایی که به دفاع مقدس مربوط است، برای نسل‌های آینده بپردازیم، گفت: ضروری است انسان‌هایی را که در دفاع مقدس حضور داشتند، زنده نگه داریم و به بازماندگان آنها توجه کنیم.

وی در ادامه افزود: اخیراً کار تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت را در مجلس داشتیم که طی آن تمام موارد مورد نیاز برای جانبازان،‌ ایثارگران و خانواده‌های آنان مدنظر قرار گرفت و برخی از مقررات دائمی برای تامین مسکن و سایر نیازهای این افراد تنظیم شد که امیدواریم مورد قبول شورای محترم نگهبان واقع شود.

تاجگردون با ادامه با تاکید بر حفظ نسل جنگ عنوان کرد: خوشبختانه بسیج توانسته است فضای عمومی دفاع مقدس را به خوبی نگه دارد چرا که همین خاطره‌ها است که می‌تواند افراد مختلف با نگاه‌های سیاسی متفاوت را در برهه‌های حساس کنار هم نگاه دارد.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نهم در ادامه با تاکید بر اینکه برای حفظ ارزش‌ها نباید وارد کشمکش‌های سیاسی شویم، گفت: از طرفی نباید برای تعیین بودجه نهادهای مرتبط با دفاع مقدس وارد کشمکش‌های سیاسی شد و از طرف دیگر نباید بین نهادهای دفاعی و نظامی برای تخصیص بودجه تبعیض قائل شد.

وی در ادامه مادران شهدا را بهترین نگه‌دارنده خاطره شهدا دانست و گفت: یکی از اقدامات مهم برای حفظ ارزش‌های دفاع مقدس تقویت امکانات فیزیکی و لجستیکی است که متاسفانه بعد از جنگ منابع کشور اجازه توسعه و سرمایه‌گذاری در این زمینه را نداد.

تاجگردون وجود موزه دفاع مقدس در هر شهر را یک ضرورت دانست و عنوان کرد: لازم است به گلزارهای شهدای موجود در شهرها توجه بیشتری شود که البته دولت در حد بضاعت این کار را می‌کند.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) می‌تواند منابع مالی خود را به جای هزینه در بحث لوله‌کشی در شهرها و روستاها صرف حفظ گلزارهای شهدا و ترویج فرهنگ دفاع مقدس کند، چرا که دولت از منابع استانی خود مخارج لوله‌کشی آب و گاز را خواهد داد؛ لذا کمیسیون برنامه و بودجه تلاش‌های لازم را در زمینه حفظ و نشر آثار دفاع مقدس انجام خواهد داد.

 

برگزاری شب خاطره نمایندگان با موضوع دفاع مقدس/ تجربیات دفاع مقدس باید به دنیا منتقل شود

لاله افتخاری، رئیس فراکسیون دفاع مقدس در پایان در جمع بندی نهایی مطالب مطرح شده در نخستین همایش مجلس و دفاع مقدس گفت: فراکسیون دفاع مقدس مجلس به پیشنهاد بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس و به ویژه سردار کارگر ریاست این بنیاد و با هدف تحقق منویات مقام معظم رهبری تشکیل و کار خود را آغاز کرد.

رئیس فراکسیون دفاع مقدس مجلس افزود: برنامه های دیگری به صورت مسلسل وار در آینده مدنظر است که راه اندازی شب خاطره در بین نمایندگان از جمله آن است زیرا اکثریت نمایندگان مجلس یادگاران دفاع مقدس هستند که امروز در سنگر دیگری ایفای نقش می کنند.

وی از برگزاری این برنامه در ایام دهه فجر خبر داد و تصریح کرد: باید از خودمان شروع کنیم و به جامعه نهضت ثبت و ضبط و نشر آثار دفاع مقدس را تسریدهیم.

این نماینده مجلس یادآور شد: تجربیات دفاع مقدس بسیار گرانبها است که باید به دنیا منتقل شود؛ بسیاری از کشورها نیز از این موضوع استقبال کردند و قرار است فراکسیون دفاع مقدس مجلس ایده خود را به زبان های مختلف به کشورهای دیگر نیز منتقل کند.

افتخاری گفت: تجربه بسیج و تکرار آن در سوریه و عراق باعث شد تا تمام جریان هماهنگ استکبار در قالب داعش و تکفیری ها با شکست روبرو شود و اگر تجربیات دفاع مقدسی نیز به آنها منتقل شود، زمینه ظهور حضرت صاحب الامر فراهم خواهد شد.

رئیس فراکسیون دفاع مقدس مجلس از برگزاری همایش های بعدی با محوریت دستگاه های مختلف که در حوزه دفاع مقدس مأموریت دارند خبر داد و در انتها نیز به جمع بندی سخنان سخنرانان در این همایش پرداخت./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی