کد خبر : 1814
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

قیام ۹ دی فتنه سال ۸۸ را خاتمه داد/ اعتراف رئیس‌جمهور آمریکا به قدرت منطقه‌ای ایران/ در بودجه دفاعی ۹۴ علامت روشنی به دیگران بدهیم

قیام ۹ دی فتنه سال ۸۸ را خاتمه داد/ اعتراف رئیس‌جمهور آمریکا به قدرت منطقه‌ای ایران/ در بودجه دفاعی ۹۴ علامت روشنی به دیگران بدهیم

فارس نوشت:

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس (نهم دی ماه 93) ضمن گرامیداشت حماسه سیاسی نهم دی گفت: بعد از توطئه‌های گوناگون خارجی و داخلی عنایت الهی در اراده ملت تجلی یافت و در قیام 9 دی فتنه سال 88 خاتمه پیدا کرد.

وی افزود: در طول تاریخ انقلاب حرکت انقلابی امت اسلامی همیشه در بزنگاه سرنوشت‌ساز بوده، این حرکت جوشان ملت بود که انقلاب اسلامی را به وجود آورد و با پیوستن ملت بزرگ ایران در جنگ بود که سرنوشت جنگ عوض شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این قیام ملت بود که در 23 تیر  قائله 18 تیر را ختم کرد و این بار قیام هنرمندانه ملت ایران در 9 دی طراحی دشمن را نقش بر آب کرد.

لاریجانی اظهار داشت: بعد از مراسم تشییع جنازه امام (ره) و حمایت عظیم مردم از اقدام مجلس خبرگان دشمنان را مأیوس کرد و در یک برنامه‌ریزی 10 ساله این امید را برای خود ایجاد کردند که نتیجه آن را برداشت کنند. سال 78 آن حوادث پیش آمد و آن کسی که این حوادث را خنثی کردند مردم بودند. روز 23 تیرماه 78 مردم با حضور در خیابان‌ها توطئه دشمن را که سال‌ها برایش برنامه‌ریزی کرده بود در یک روز باطل کردند.

وی افزود: آن روز گذشت، موج دوم نیز یک برنامه 10 ساله بود و به نظرشان فرصتی به دست می‌آمد و به خیالشان زمینه را آماده کرده بودند و فکر می‌کردند بتوانند از مطالبات مردم برای خود استفاده‌ای ببرند و لذا آن قضایای سال 88 به وجود آمد. حدود سه ماه تهران را متلاطم کردند و تنها دو سه ماه توانستند دل‌ها و ذهن‌ها را به خودشان مشغول کنند. در این جا هم مردم با حضور در میدان و بعد از اینکه باطن‌ها در روز قدس ظاهر شد در روز عاشورا فهمیدند عمق خواسته‌های آشوبگران تا کجاست که حماسه 9 دی را به راه انداختند.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: در روز 9 دی نه تنها در تهران بلکه در سراسر کشور میلیون‌ها نفر و بعد نیز بلافاصله در 22 بهمن در میدان حاضر شدند و قائله را ختم کردند. این هنر مردم است.

لاریجانی خاطرنشان کرد: بر اساس این تحلیل آیا امروز با تهدیدی مواجه هستیم؟ این تهدید از چه نوع است که باید مراقبت شود.

وی ادامه داد: شرایط امروز ایران از نظر امنیتی متفاوت از دهه‌های قبل و حتی پنج سال گذشته است. جمهوری اسلامی نظامی است که ساختار مردم سالار دارد و لذا از پیوندهای قوی مردمی برخوردار است. به همین دلیل ملت در مقابل دسایس گوناگون نظیر 18 تیر و فتنه 88 با حضور میلیونی خود در 23 تیر و 10 دی تعلق خاطر خود را به نظام نشان داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این امر برای برخی رهبران ناقص‌العقل غربی حاوی پیامی بود که با اینگونه ماجراجویی و دغل‌کاری نمی‌توانند با نظامی مستحکم دست به گریبان شوند.

لاریجانی اظهار داشت: در کوران حوادث سال 88 یکی از مسئولین غربی گفته بود به نظرم شرایط فعلی لحظه‌ای بسیار مهم در ایران است. منازعه شدیدی در ایران در جریان است همچنین اختلاف جدی و عمیقی در داخل رژیم در حال وقوع است. این امر نشان می‌دهد که آنها روی اختلافات داخلی کشور تا چه اندازه حساب باز کرده‌اند و باید این مسئله مورد توجه دوستداران انقلاب واقع شود.

وی ادامه داد: اما بعد از 9 دی تلقی آنان عوض شد که تحریک داخلی آنان ملت را هوشیارتر و از اقدامات آنها عصبانی کرده است. لذا سیاست خود را در فشار بیشتر اقتصادی متمرکز کردند. گرچه این حوادث آب‌دیدگی روحی برای ملت نستوه ایران به وجود آورد اما نمی‌توان از دسایس بیگانگان با روش‌های دیگر غافل شد. لذا روشن‌بینی در تحلیل دقیق مسائل داخلی و خارجی ضرورت دارد.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: یکی از نقاط قوت انقلاب ما ماهیت اسلامی آن است که در ویژگی برجسته دینی بودن مردم‌سالاری تجلی یافته است تا جایی که این چراغ فروزان تفکر دینی نورافشانی کند توطئه دشمن عقیم بوده و یا با فوریت خنثی شده است لذا بر اساس این اصل تقویت معرفت دینی همیشه عامل صیانت‌بخش از دستاوردهای ملت خواهد بود. مخصوصا با فناوری‌های نوین ارتباطاتی که دسترسی به اطلاعات مختلف زمینه را برای نوع دیگری از عملیات روانی دشمن فراهم می‌سازد هر چه فرهنگ دینی فروزان‌تر باشد قدرت مقابله ملت فزون‌تر است.

لاریجانی خاطرنشان کرد: در حوادث اول انقلاب هم محرم پیش آمد و امام این نکته را مطرح کردند که محرم ماهی است که در آن خون بر شمشیر پیروز است. این حرف کوچکی نیست. ما عادت کرده‌ایم این حرف‌ها را دائما تکرار کنیم که برخی اوقات عمقش از یادمان می‌رود. خون بر شمشیر پیروز می‌شود، مظلوم بر ظالم فائق می‌آید، کشته بر کشنده فائق می‌آید و این همان چیزی است که در عاشورا پیش آمد.

وی افزود: در قضیه 9 دی هم پای امام حسین (ع) و عاشورا در میان بود. اگر آن حرکات سخیف و در واقع گریه‌آور از سوی این گروه‌های ایضا سخیف در عاشورا پیش نمی‌آمد این حرکت عظیم عمومی مردم معلوم نبود که به این شکل به وجود آید.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بلوغ سیاسی در یک کشور چه در سطح رجال ملی و چه در سطح احزاب و گروه‌ها و مردم در این است که برای اداره امور کشور مدلی برای حل و فصل مسائل اختلافی و یا فرایندی برای حل موضوعات تعریف و به آن پایبند باشند.

لاریجانی اضافه کرد: کشورهایی که در طراحی این مدل ضعف داشته‌اند غالبا دچار بحران‌های سیاسی و هیجانی شده و یا دچار توقف در پیشرفت شده‌اند و در نتیجه راه برای ورود قدرت‌های بیرونی باز شده است و امروز شاهد بروز چنین مشکلاتی در برخی کشورها هستیم.

وی افزود: در اکثر کشورها قانون فصل‌الخطاب دانسته شده که البته ریسمان محکمی برای حل و فصل مسائل است. ولی گاه در تفسیر و تبیین قانون آراء مختلف می‌شود. به همین دلیل غالبا مرجعی برای تشخیص و نظر نهایی در نظر گرفته می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در نظام جمهوری اسلامی رهبری و قانون دو محور حل و فصل اختلافات است. رهبری با توجه به جایگاه دینی آن و نقش رهبری در رفع خصومات مطابق قانون اساسی و همچنین قانون به عنوان بهترین ابزار اداره یک حکومت عادلانه و خوب نقش مکمل و موید هم را دارند و این علو درجه تفکر سیاسی در کشور ماست که علاوه بر قانون رهبری مرجعی برای صیانت از قانون تعریف شده که مانع دیکتاتوری در کشور شود. حتی دیکتاتوری اکثریت. چرا که اکثریت هم ممکن است برای ارضای روحی تسلط بر دیگران بر قامت دیکتاتوری لباس شیک بپوشاند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب فرمودند در زمینه روحی همه ما میل به دیکتاتوری وجود دارد. این را باید سرکوب کنیم و همانطور که گفته شده این فیل مست درون را با چکش قانون و دین و تعبد دائما سر به راه نگه داریم و اگر خود را علاج نکنیم علاجش مشکل خواهد شد.

وی افزود: اگر انقیاد به قانون نباشد روح دیکتاتوری آرام آرام بروز پیدا خواهد کرد. در جوامع دیکتاتوری به همین گونه به وجود می آید.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: رهبری در جامعه ما چنین نقشی دارد که پاسدار قانون و اجرای آن است و از نفوذ دینی و مشروعیت قانون اساسی خود در این جهت استفاده می‌کند. رهبر انقلاب در جای دیگری درباره قانون چنین می‌گویند که بدترین خاطره‌ها مربوط به جرزنی‌های سیاسی یک عده آدم نادان ناباب و بعضا معاند در قضیه انتخابات بود. در هر قضیه یا حادثه‌ای ممکن است عده‌ای معترض باشند. چگونه باید اعتراض را نشان دهند. قانون راه را معین کرده است. چرا قانون‌شکنی می‌کنند؟ چرا برای مردم ایجاد هزینه کرده‌اند؟ چرا کشور را دشمن‌شاد کردند؟

لاریجانی خاطرنشان کرد: رهبری در جایی دیگر می‌فرمایند آنجایی اشکال پیش آمد که تخلف از قانون صورت گرفت. سال 88 اشکالاتی که وارد شد و خساراتی که به کشور وارد آمد و نگذاشتند کشور و ملت طعم آرای 40 میلیونی را بچشند به خاطر تخلف از قانون بود. یک عده یا به خاطر اغراض نفسانی یا اهداف خلاف سیاسی یا هر چیز دیگر از قانون تخلف کردند. از راه غیرقانونی وارد شدند و هم به خودشان ملت و کشور صدمه زدند. راه درست راه قانون است. همه تابع و تسلیم قانون باشند.

وی افزود: بسیاری از مشکلاتی که در مجلس هشتم و نهم با دولت قبل به وجود آمد به عدم تمکین آن دولت به قانون بازمی‌گردد. حوادثی که ضربه زیادی به کشور در سال 88 وارد آورد باز نمونه دیگری از ثمرات بی‌توجهی به قانون بود که برخی از سیاستمداران از آن غفلت کردند لذا امروز باید توجه داشت که رعایت قانون برای همه لازم است اما برای سیاستمداران و دولتمردان ضروری‌تر است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نظام جمهوری اسلامی دارای صلابت و قدرتی است که از موقعیت ژئوپلوتیکی و ژئواستراتژیک برخوردار شده است یعنی رابطه قوی ملت و حکومت و ایستادگی ملی و تأثیر و نفوذ و الهام‌بخشی انقلاب اسلامی در منطقه و توسعه علمی و فنی و منابع ارزشمند انرژی و قدرت دفاعی کشور عملا ویژگی جدی بازدارندگی را در مقابل دشمنان ایجاد کرده است. به طوری که رئیس جمهور آمریکا در چند روز پیش اقرار کرد که ایران امکان تبدیل شدن به یک قدرت منطقه‌ای موفق را دارد.

لاریجانی اضافه کرد: تهدید مهم نظامی خارجی امروز در مقابل ایران اسلامی وجود ندارد گرچه باید بنیه دفاعی خود را همیشه مطابق شرایط تقویت کنیم و من توصیه می‌کنم امسال در بودجه سال 94 با اهمیت دادن به بنیه دفاعی علامت روشنی به دیگران بدهیم و در همین جا لازم است از همت ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز در رزمایش اخیر تشکر کنم.

وی افزود:‌شاید به جهت همین موقعیت ایران است که طرح‌های دیگری نظیر بحران تروریستی و اختلاف افکنی در منطقه را کلید زده‌اند که باید در مقابل این پدیده با درایت مقابله کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم حفظ وحدت داخلی اظهار داشت: باید توجه داشت تکثر فکر سیاسی که ضرورتا در حکومت‌های مردم سالار بروز می‌یابد باید در پناه اصول و چارچوب‌های نظام به سوی وحدت سوق یابد. حداقل در منافع ملی و موضوعات امنیت ملی وحدت هم امری ضروری و عاقلانه است و هم جایگزینی برای آن وجود ندارد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: متأسفانه در تجربه سیاسی فتنه 88 همین مرزها شکسته شد و حتی تدابیر رهبری معظم که فصل‌الخطاب شرعی و قانون در کشور ماست نیز توسط برخی از رجال سیاسی رعایت نشد.

وی افزود: تحقق امر وحدت در این است که روش کار سیاسیون و قوای مختلف بر همگرایی هر چه بیشتر باشد نه اینکه دنبال مسائلی بگردند که آنها را بیشتر متفرق کند. اصل بر همگرایی و صلح داخلی است و نه دعوا و مشاجره.

رئیس قوه مقننه با اشاره به وجود مشکلات اقتصادی در کشور، اظهار داشت: تقویت قدرت ایران در علاج مشکلات اقتصادی کشور است. اگر تهدیدی برای ایران قابل ترسیم باشد در نحوه تدبیر امور اقتصادی کشور است و این همان جایی است که دشمن روی آن متمرکز شده است.

لاریجانی خاطرنشان کرد: پاسداشت 9 دی در سخنرانی در این باب نیست. در دست گرفتن از آن برای پایداری بیشتر کشور و نظام است. حداقل یکی از وجوه ضعف کشور ما در تدبیر اقتصادی است. خواهش بنده این است که ما در دو ماه آینده وقت خود را صرف کنیم که در تنظیم بودجه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را تا حد میسور محقق کنیم و تا آنجا که می‌توانیم راه را برای ورود بخش خصوصی بر سرمایه‌گذاری عمرانی کشور باز کنیم.

وی ادامه داد: ظرفیت‌ بانک ها را افزایش دهیم تا به کمک تولید بشتابند و آنها را موظف به همکاری با کارآفرینان بکنیم. مکانیزم‌های تشویقی برای صادرات فراهم کنیم و همچنین مکانیزم‌های تشویقی و تنبیهی جهت بالا بردن بهره‌وری مخصوصا در زمینه مصرف انرژی در نظر بگیریم. برای رهایی از اتکای تک بعدی به نفت قانون معادن را اجرا کنیم نه اینکه در هر لایحه بودجه ظرفیت‌های توسعه معدن را ناقص کنیم که در این سال‌ها اینگونه عمل شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: باید انگیزه بیشتر برای بهره برداری از معادن را فراهم کنیم و اگر چنین شد مردم در تمام شهرها برای بهره‌برداری معادن آن شهر سرمایه‌گذاری کنند. در بخش کشاورزی نیز آبیاری تحت فشار سیستم‌های گلخانه‌ای و صنایع جانبی کشاورزی را مورد توجه قرار دهیم و از فربه شدن بودجه جاری بپرهیزیم.

لاریجانی در پایان گفت: امیدواریم نمایندگان در بررسی و تنظیم بودجه در کمیسیون‌های تخصصی و تلفیق همراستا در تحقق اقتصاد مقاومتی جهد و تلاش داشته باشند.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی