کد خبر : 1805
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

قرآن راه عبور از فتنه/ با کاهش قیمت نفت اقتصاد ایران ضربه نمی‌خورد

قرآن راه عبور از فتنه/ با کاهش قیمت نفت اقتصاد ایران ضربه نمی‌خورد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: برای برخی کشورها افتخاری است که نفت زیادی بفروشند و قیمت نفت را پائین بیاورند که سایر کشورهای اسلامی ضرر کنند، به خیالشان که به ایران خیلی ضرر زدند این‌ها اشتباه می کنند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در اختتامیه پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان مسلمان با اشاره به اینکه روشن است هر پدیده ای را کسی می تواند بهتر تعریف کند که آن را بوجود آورده باشد گفت: کسی که شیئی را بوجود آورده باشد بهتر از دیگران می تواند آن را تعریف کند.

وی افزود: اگر می خواهید صاحب دانش شوید باید سازنده آن باشید چون بهترین معرفت این است که انسان بوجود آورنده چیزی باشد.

لاریجانی با اشاره به اینکه خداوند نازل کننده قرآن است و آن را بوجود آورده است، ادامه داد: خدا بهتر از دیگران می تواند قرآن را تعریف کند، از این رو رجوع به خداوند بهترین تعریفی است که ما می توانیم تقرب پیدا کنیم به اینکه چرا حاملان قرآن چنین مقام رفیعی پیدا می کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سوره نساء در قرآن گفت: خداوند می فرمایند ای مردم این قرآن از جانب خدا برای شما نازل شده و برهانی است و به سوی شما نوری تابناک آمده است، یعنی قرآن هم به صفت برهان و هم به صفت نور اشاره کرده است.

لاریجانی اضافه کرد: یعنی خداوند حقیقت قرآن را نور می‌داند و در سوره مائده می فرمایند قرآن کتاب روشن از سوی خداوند است، یعنی هم کتاب آسمانی، نور است و برهان؛ برهان از آن جهت که مبداء خردورزی است و تعقل غیر از آن انسان را به ضلالت  می کشاند و نور از آن جهت که هم خودش روشنایی است و هم به دیگران روشنایی می بخشد.

وی افزود: اینکه حاملان قرآن چنین مقامی در پیشگاه خداوند دارند دلیلش این است که صفت خداوند نور است و بهترین تجلی آن در این مبنا است که کتاب خداوند را نور تلقی می کند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: در سوره حضرت ابراهیم آمده است می فرماید این کتابی است که به سوی تو فرستادیم تا مردم را به اذن خداوند از تاریکی ها به سوی روشنایی رهنمون سازی. از این رو کتاب خدا نور و عامل روشنایی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سعادت انسان در زندگی فردی و اجتماعی مربوط به این است که چگونه از ظلمت ها و تاریکی ها نجات پیدا کرده و به سعادت برسد، یک اجتماع زمانی سعادتمند است که مسلک قرآنی پیدا کند چون در طریق قرآن است که یک جامعه به نورانیت می رسد.

رئیس قوه مقننه گفت: شما دوستان عزیز از کشورهای مختلف به ایران آمده و در این مسابقات شرکت کرده اید، عالم اسلام ظرفیت های بسیار خوبی دارد که شاید در گذشته اینقدر مهیا نبود و مشکلاتی هم در پیش روی آن است.

لاریجانی با اشاره به اینکه یکی از ظرفیت ها داشتن افراد صاحب نظر، دانشمند و با سطح تحصیلات دانشگاهی در کشورهای اسلامی است، گفت: توجه به عقلانیت بیشتر شده است. دانشگاهها زیاد شده است، این قیام هایی که در سالهای اخیر در کشورهای اسلامی شاهد آن بودیم نتیجه رشد عقلانی در جوامع اسلامی بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: بسیاری از دانشمندان مسلمان صاحب تکنیک شدند، در ایران خودمان، رشد علمی بسیاری بوجود آمده است. همین طور در مصر، سوریه، الجزایر، مالزی، اندونزی و بسیاری از کشورهای اسلامی دیگر که در جهات مختلف رشد کردند این یک سرمایه بزرگ محسوب می شود.

وی گفت: کشورهای اسلامی منابع انرژی بسیار ارزشمندی دارند، کمتر کشوری تا این اندازه صاحب انرژی است، البته باید درست از آن استفاده کنند اما نباید فراموش کنیم که این خود یک سرمایه بزرگ است.

لاریجانی گفت: تفکر اسلامی که در توده های ملت ها وجود دارد و قلوب آنها را به هم پیوند می دهد یک ظرفیت بزرگ است، اسلام دین خاتم است، چون کمال دارد و بهترین روش زندگی در روش اسلامی است که در کشورهای اسلامی وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: توجه به معنویت و آخرت خود امری است که در تمدن غرب فروکش کرده است، اما در تمدن اسلامی محور است. توجه به توحید و معاد محور زندگی فردی و اجتماعی قرار دارد.

وی در ادامه با اشاره به مشکلات موجود در کشورهای اسلامی گفت: این مشکلات گاهی موجب می شود که از این ظرفیت ها به خوبی استفاده نشود و در خلاف جهت مورد بهره برداری قرار گیرد.

لاریجانی گفت: یکی از مشکلات جهان اسلام این است که دولت ها به این ظرفیت ها توجه ندارند؛ به جای اینکه سبک زندگی توحیدی مبنا و روش آنها باشد تبعیت از قدرت ها مبنای آنها شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: گاهی آدم خجالت می کشد که می بیند بعضی از کشورها برای خود قدرت و عظمت می‌دانند که حرف برخی کشورهای بزرگ را گوش کنند، نفت خود را بدهند و به جای پول آن سلاح بگیرند. این خاصیتی نداشت. البته یک ترس و واهمه تصنعی هم برای آنها ایجاد کردند که نفت و گاز آنها را مصرف کنند و بعد سلاح های درجه ۲ و ۳  خود را به آنها بفروشند.

نماینده مردم قم ادامه داد: کجای این موضوع با زندگی توحیدی سازگار است که فلان قدرت بزرگ به شما زنگ بزند و شما منافع کشورتان را صرف این امور کنید؛ گاهی به دولت های این کشورها زنگ می زنند که نسبت به فلان کشور اسلامی غضب کنید، چون آن کشور بزرگ با این کشور اسلامی مخالف است و این دولت ها هم تمکین می کنند که این یک اشکال بزرگ است.

لاریجانی گفت: کجای اسلام گفته که مسلمانان درجه دوم باشند، کجای عزت اسلامی گفته است که این گونه زندگی کنیم؛ این مشکلی است که هنوز هم وجود دارد، هر چقدر ساختار کشورها دموکراتیک تر باشد از این مشکل فاصله می گیرند و هر چقدر ساختار آنها مردم سالاری نداشته باشد مجبورند از اجانب تمکین کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این مشکل را در بطن دنیای اسلامی داریم، از این رو می بینیم در کشورهایی که در دهه اخیر انقلاب هایی شکل گرفت چه مصیبت هایی را برای مردم درست کردند، هم کشورهای بزرگ که دشمن دموکراسی و کشورهای اسلامی هستند و هم کشورهای اسلامی اما سئوال اینجاست که چرا کشورهای اسلامی به سر اینها ریختند؛ مگر مردم این کشورها که بدنبال خارج شدن از استبداد بودند حق نداشتند مردم سالاری را تمرین کنند.

وی گفت: مشکل دیگر عالم اسلام اختلاف افکنی در داخل امت اسلامی است، به یکی شیعه می گویند و با او مبارزه می کنند به یکی سنی می گویند و با او مبارزه می کنند. به یکی صوفی می گویند، به یکی شافعی و به یکی مالکی می گویند و با آنها مبارزه می کنند که این یک خسارت بزرگ برای عالم اسلام شده است؛ مگر فرق اسلامی چقدر با هم تفاوت دارند.

لاریجانی افزود: شیعه، سنی، حنبلی، مالکی و صوفی ها مگر یک خدا را نمی پرستند و یک کتاب آسمانی ندارند؟ مگر به سوی یک قبله نماز نمی خوانند و روزانه ۵ بار به سوی خداوند نماز نمی گذارند؟ اینها کم عامل برای وحدت نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه در عالم اسلام یکباره یک جریانی بوجود می آید و این همه عامل وحدت را کنار می گذارند و روی مسائل فرعی به جان هم می افتند، چیزی نیست جز اینکه می خواهند قدرت اسلام را فرسایش دهند.

نماینده مردم قم ادامه داد: مخصوصا این گروه افراطی که از کلام عبور کرده و به جان مسلمانها افتاده اند آنها را  می کشند، ترور می کنند و سر می برند، این فضاحت بزرگ است.

وی گفت: یکی دیگر از مشکلات این است که این همه منابع، امکانات و نیروی متخصص که در جهان اسلام است به جای اینکه از همدیگر استفاده کرده و تجارت بین داشته باشند هر کدامشان با کشورهای دیگری که هیچ نسبت اخوتی ندارند رابطه برقرار کرده و یک جهان گسسته اسلامی را نشان می دهند، در حالی که جهان اسلام باید ید واحد باشد نه جهان گسسته، چرا اجازه می دهند بین آنها این همه تفرقه ایجاد کنند.

لاریجانی افزود: بدتر از این موضوع این است که از اهرم های اقتصادی شان به ضرر جهان اسلام استفاده می کنند که این خسارت بزرگی است.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: این افتخاری است که نفت زیادی بفروشند و قیمت نفت را پائین بیاورند که سایر کشورهای اسلامی ضرر کنند، به خیالشان که به ایران خیلی ضرر زدند اینها اشتباه می کنند. ما تمرین می کنیم که اقتصادمان مبتنی بر نفت نباشد و خوشبختانه در سالهای گذشته مسیری را طی کردیم که صادرات غیر نفتی مان افزایش زیادی پیدا کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اینها به خودشان خسارت می زنند و سودش را شرکت ها و قدرتهای بزرگ می برند، به جای اینکه اقتصادشان را به هم پیوند دهند و اگر یک کشور اسلامی که فناوری هسته ای دارد بگویند ما حمایت می کنیم چون این افتخار همه کشورهای اسلامی است حرفهایی می زنند که ما نباید از زبان این کشورهای اسلامی بشنویم.

لاریجانی ادامه داد: اینکه آمریکایی ها نسبت به ایران با غضب نگاه می کنند خیلی عجیب نیست. ما در ۳۵ سال گذشته در مقابل ایران ایستادیم پس باید غضبناک باشند، اما اینکه ادبیات را از زبان برخی کشورهای اسلامی بشنویم عجیب است؛ یعنی به جای اینکه فناوری هسته ای ایران که یک تکنولوژی برتر است عامل افتخار همه امت اسلامی باشد اما ادبیات گردن کلفت های بین المللی را نسبت به ایران استفاده می کنند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: اینکه یک کشوری مثل سوریه در صف مقدم مبارزه با اسرائیل قدم بر می داشت به بهانه های مختلف به جانش بیفتند و این طور آنجا را تخریب کنند اشکال است؛ ما نمی گوییم در سوریه اشکالاتی وجود ندارد باید اشکالات رفع شود اما به سمت دموکراسی رفتن با تانک امکانپذیر نیست.

نماینده مردم قم تصریح کرد: اگر بخواهیم از این فتنه ها عبور کنیم باید به قرآن رجوع کنیم راهی جز این نداریم.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی