کد خبر : 1756
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دموکراسی و احیای هویت اسلامی خواسته ملل اسلامی است

دموکراسی و احیای هویت اسلامی خواسته ملل اسلامی است

رئیس مجلس شورای اسلامی با محکومیت توهین به پیامبر اسلام (ص) گفت: دموکراسی خواهی، استقلال و احیای هویت اسلامی خواسته ملل اسلامی است.

دکتر علی لاریجانی که برای شرکت در دهمین اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌ اسلامی به ترکیه سفر کرده است، امروز (چهارشنبه 1 بهمن‌ماه) در جمع شرکت کنندگان در این کنفرانس گفت: ابتدا لازم می دانم در آغاز سخن، از برادر گرامی جناب آقای اردوغان رئیس جمهور محترم کشور دوست و برادر ترکیه و از دوست عزیز، جناب آقای جمیل چیچک رئیس محترم مجلس ملی ترکیه به مناسبت میزبانی شایسته از هیأت های شرکت کننده و برگزاری موفق دهمین کنفرانس اتحادیه بین المجالس اسلامی در شهر زیبا و تاریخی استانبول، تشکر می‌نمایم.

رئیس مجلس شوراری اسلامی ادامه داد: امیدوارم این اجلاس با موضوع مهم آن که پاسخ به چالشهای قرن 21است اجلاسی موفق و قرین صلح، ثبات و امنیت برای امت اسلامی باشد.

دکتر لاریجانی خطاب به حاضرین در این کنفرانس گفت: چالشهای پیش روی کشورهای اسلامی دو بخش دارد که شامل چالش‌های عامی که در سطح جهانی مطرح است و به نوعی سایه روی کشورهای اسلامی نیز می اندازد، نظیر بحران آب و هوا که عمدتا بخاطر عدم رعایت ضوابط محیط زیست در کشورهای بزرگ صنعتی چنین عارضه مهلکی برای جهانیان ایجاد شد و ضرر و زیان آن به کشورهای اسلامی نیز رسیده است.

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: با بحران مالی که بدلیل مشکلات اقتصادی کشورهای بزرگ غربی بوجود آمده و خسارت آن دامنگیر کشورهای اسلامی گردید و تسلط بر این امور که کم هم نیست.

وی تصریح کرد: چالشهای بخش دوم شامل چالش‌هایی است که عمدتا در حوزه کشورهای اسلامی ایجاد شده که البته کشورهای غربی نیز در آن نقش داشته اند اما عمدتا دامنه این چالشها در قلمرو کشورهای اسلامی است نظیر بحران تروریسم که سالهاست کشورهای اسلامی را رنج می دهد گرچه قدرتهای بزرگ در آن سهیم هستند به نظر می رسد عمده تأکید ما در این کنفرانس در این نسخ از چالشهاست.

دکتر لاریجانی افزود: عالم اسلام، امروز هوشیاری بیشتری در بستر توسعه و رشد علمی و فناوری نسبت به آینده خویش یافته و دنبال به دست گرفتن سرنوشت خود و ضبط هویت اسلامی خویش است. سالها تحقیر که عمدتا پس از جنگ جهانی برای ملل اسلامی ایجاد گردیده، اینک نسل جدید مسلمانان به دنبال نقش جدید خود و احیای میراث گرانقدر اسلامی است.

رئیس مجلس با بیان اینکه دموکراسی خواهی و استقلال و احیای هویت اسلامی، خواسته ملل اسلامی است، افزود: اولین چالش که غرب در مقابل این حرکت تکاملی ایجاد کرده انحراف در این مسیر و یا سرکوب آن است چنانچه در تحولات برخی کشورها در سالهای اخیر شاهد بودیم.

وی افزود: بحران های ساختگی برای فرسایش انرژی کشورهای اسلامی است تا در پناه چنین بهم ریختگی هایی، افکار مسلمانان را از پیگیری آرمان های گمشده خود منحرف نماید. لذا دامن زدن به اختلافات مذهبی یکی از شگردهای آنان است.

وی تصریح کرد: در ادوار طولانی گذشته، پیروان مذاهب گوناگون در کشورهای اسلامی شیعه، حنفی، حنبلی، مالکی، شافعی، علوی، صوفی در کنار هم زندگی مسالمت آمیزی داشتند ولی در طول یک دهه اخیر، با موجی از عینیت های کور که برخی از پیروان مذاهب را کافر خطاب نمایند دیده شد که آسیب های زیادی به وحدت امت اسلامی زد و برخی از کژ اندیشان منطقه هم در این دام افتادند.

رئیس مجلس افزود: همه پیروان مذاهب اسلامی یک کتاب آسمانی دارند و از یک پیامبر تبعیت می کنند، روبه روی یک قبله نماز می گذارند و در اصول و فروع ضروری دین مشترک هستند، پس اختلاف در امت اسلامی ریشه در تفکر نبوی ندارد روش دیگر ساماندهی جریانهای تروریستی است که باز متأسفانه کشورهای غربی در آن دست داشتند و از این جریان ها به عنوان ابزار بهره جسته اند. البته باید به این نکته توجه داشت که علی رغم ادعای بزرگ و گزافی که در مبارزه با تروریسم و جنگ های دهه اخیر تحت این شعار در افغانستان و عراق و امروز در سوریه راه انداخته اند، مشاهده می کنید که تروریسم در جغرافیای کشورهای منطقه رشد کرده است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: در ارزیابی رشد چنین پدیده ای دو مسأله قابل توجه بوده، در هر کشوری که آمریکائی ها و غربی ها دخالت یا اشغال کردند، ما شاهد بروز یک جریان تروریستی هستیم و این سوال مهمی است که باید علت آنرا جستجو کرد.

وی ادامه دارد: تحقیر مسلمانان در سالهای طولانی در کشورهای اسلامی با اشغال و دخالت های جدید شکل عکس العمل به خود گرفته و عصیان جامعه را به همراه داشته است وقتی مسلمانان بخصوص جوانان، توهین به پیشوای خود را از دریچه آزادی دروغین غرب می بینند، و از طرفی دسائس غرب در غارت اموال مسلمانان را مشاهده می کنند، راهی جز مقابله برای خود نمی یابند و این بهانه ای به دست افراد معرض رسانه ای غرب می دهد که تصویر غلطی از مسلمانان ایجاد کنند.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: غرب نباید خودش را صلح طلب معرفی کند و مسلمانان را جنگ طلب، بزرگترین جنگهای جهانی که تاکنون در تاریخ بشریت دیده شده در اروپا و میان خود اروپائیان اتفاق افتاده که میلیون ها نفر قربانی به همراه داشت و مسلمانان نیز از جمله قربانیان آن جنایت ها بودند.

وی تصریح کرد: این جنگها در اروپایی که در دوران بربریت به سر می برد اتفاق نیفتاد، بلکه در قرن بیستم که اروپائیان، خود را متمدن معرفی می کردند، وحشیانه ترین و خسارت بارترین نبردها، اتفاق افتاد.

هزاران انسان مسلمان و بیگناه در افغانستان، پاکستان، عراق، سوریه توسط ارتشهای غربی یا تروریست هایی که مورد حمایت سرویس های اطلاعاتی غرب هستند کشته شدند، چرا دنیای غرب ساکت ماند و هیچ اقدامی نکرد؟

دکترلاریجانی با بیان اینکه چند سالی است که رفتار تحریک آمیزی از طرف برخی رسانه های غربی مشاهده می شود، افزود: به نظر می رسد، این اقدام مکمل ایجاد گروههای تروریستی توسط سرویس های اطلاعاتی غرب و رژیم صهیونیستی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: این بازی با آتش است که بخواهند با شخصیت عظیم القدری که به فرموده خداوند در قرآن کریم رحمت للعالمین و صاحب اخلاق کریمانه ای است که خداوند بزرگ، با عظمت از آن یاد می کند، را بخواهند به تمسخر بگیرند، کسانی که بدنبال این اقدامات شیطانی که به تعبیری وحشی گری دورن است هستند، باید بدانند که هیچ مسلمانی نمی تواند این ننگ را تحمل کند مگر اینکه به معنای حقیقی مسلمان نباشد. این را همه بدانند که وجود نازنین پیامبر اعظم (ص)  خط قرمز همه مسلمانان است.

وی گفت: جای سوال دارد چه کسانی پشت حادثه فرانسه که محکوم است قرار دارند، چه کسانی این جوانان را فریب می دهند  و آنها را تحریک می کنند؟

رئیس مجلس افزود: نباید صرفا به محکومیت اکتفا کنیم، واضح است که با تلاش همه حقیقت آشکار خواهد شد. نمی شود تروری اتفاق بیفتند و رسانه ها و دولتهای غربی هر طور بخواهند مسلمانان را محکوم کنند.

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: جسارت رسانه های غربی به رسول خدا منجر به راه اندازی موج اسلام هراسی می شود که نباد از نظر پوشیده بماند. حمله اخیر نیروهای نظامی رژیم بدکاره صهیونیستی به خاک کشور مسلمان سوریه که منجر به شهادت جمعی از مجاهدان شد، نشانگر این بود که صهیونیسم و تروریسم، دو روی یک سکه هستند.

دکترلاریجانی گفت: رژیم صهیونیستی به آشفتگی جهان اسلام علاقه مند است تا با ایجاد ضعف در بدنه اسلام بتواند هر موقع خواست آنها را بکوبد این کنفرانس باید با صدای بلند توهین به پیامبر اسلام و حمله رژیم درنده صهیونیستی به یک کشور مسلمان را محکوم نماید و با ایجاد وحدت در امت اسلامی شگرد کثیف تروریست ها و صهیونیست ها را خنثی کند.

رئیس مجلس با تشکر از حاضرین در این کنفرانس یادآور شد: امیدوارم با ریاست کشور دوست و برادر ترکیه بر اتحادیه بین المجالس در سال آتی، بیش از پیش شاهد توفیقات مسلمانان باشیم، همچنین بار دیگر از مهمان نوازی رئیس مجلس ترکیه تشکر می‌کنم./

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی