کد خبر : 1746
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

افکار عمومی دنیای اسلام ؛ «چالش های وارداتی» ، «دسیسه های بیرونی»

افکار عمومی دنیای اسلام ؛ «چالش های وارداتی» ، «دسیسه های بیرونی»

رییس مجلس شورای اسلامی در دیدارهایش با مقامات خارجی صراحت بیان خاصی دارد و با شفافیت موضع جمهوری اسلامی ایران را بیان می کند.این ویژگی را می توان در تمام دیدارهایش با روسا و مسولان مجالس کشورهای اسلامی مشاهده کرد. از سوی دیگر فحوای مذاکراتش نشان می دهد که آن سوی میز گفت و گو اهمیت بسزایی برای ایران و رییس مجلس جمهوری اسلامی قایل است.

هفته گذشته دهمین اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در حالی برگزار شد که جهان اسلام بیش از گذشته با مشکلات و چالش هایی مواجه شده است.

 پدیده هایی مانند بروز و ظهور گروههای تروریستی نظیر داعش و القاعده در منطقه ، گسترش رفتارهای ضدبشری و خشونت طلبانه رژیم صهیونیستی ، توهین و اهانت به ساحت پیامبر اسلام (ص) به بهانه دفاع از آزادی در جهان غرب ، افزایش رقابت های سیاسی و اقتصادی کشورهای منطقه با یکدیگر در چارچوب مسایلی نظیر کاهش قیمت نفت و...امروز بیش از گذشته پررنگ شده است و استکبار جهانی نیز بی وقفه بر آتش این پدیده ها می افروزد. به همین دلیل است که دلیل هرگونه نشست و اجلاسی که منجر به نزدیکی دیدگاه های مقامات ارشد و سیاسی کشورهای اسلامی با یکدیگر شود و بتواند از شعله های سرکش این پدیده های مخرب بکاهد مثبت تلقی می شود و هیات پارلمانی ایران به ریاست دکتر علی لاریجانی در چارچوب این تحلیل در دهمین اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی شرکت کرد.

سربازان حفاظت فرودگاه مهرآباد صبح زود و پیش از روشن شدن هوای تهران شاهد حضور اعضای هیات ایرانی شرکت کننده در اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی بودند. رییس مجلس به درخواست نمایندگان استان اردبیل پیش از شرکت در اجلاس استانبول و در مسیر پرواز، سه ساعتی برای حضور در یک همایش و مراسم آغاز عملیات اجرایی  یک پروژه به اردبیل رفت تا از زمان و امکانات موجود به بهترین نحو استفاده کرده باشد. بلافاصله پس از این مراسم داخلی هواپیمای حامل رییس مجلس و هیات همراه فرودگاه اردبیل را به مقصد استانبول ترک کرد.

دکتر لاریجانی در بدو ورود و پس از استقبال اعضای نمایندگی کشورمان در ترکیه به خبرنگاران درباره اهداف سفرش توضیح داد و تاکید کرد که هدف اصلی بررسی چالش های دنیای اسلام و راهکارهای دستیابی به صلح و امنیت در منطقه است. رییس مجلس در این مصاحبه و نیز سایر دیدارهایش با اشاره به دو اصطلاح «چالش های وارداتی» و «دسیسه های بیرونی» گفت؛ اینگونه کنفرانس ها برآیندی از افکار عمومی کشورهای اسلامی است و به سرنوشت کل مسلمانان ارتباط دارد.

چهارشنبه افتتاحیه اجلاس بود اما هیات ایرانی یک نیم روز جلوتر در محل حاضر شده بود تا با روسای نمایندگی سایر کشورها دیدار داشته باشد و بطور رو در رو و شفاف دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران را درباره مخاطرات زمان کنونی بیان کند. نخستین دیدار رسمی با «جمیل چیچک» رییس مجلس ترکیه انجام شد.

روابط ایران و ترکیه در سده های گذشته فراز و فرودهای فراوانی داشته است. دو کشور همسایه که سابقه تمدنی بسیاری دارند امروز نیز دارای نقاط متشرک و اختلاف نظرهایی در حوزه های مختلف سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی هستند و تلاش می کنند تا با بهره گیری از فرصت های موجود روابط فیمابین را بیش از پیش توسعه دهند بطوریکه تنها در عرصه اقتصادی افق 30 میلیارد دلار در سال 2015 را برای مناسبات تجاری خود برگزیده اند. اما از بزرگترین نقاط افتراق نگرش های دو پایتخت می توان به ماجرای سوریه و سرنوشت بشار اسد اشاره کرد.

عملکرد ترکیه در این باره مورد سوال بسیاری از سیاستمداران و فرهیختگان دنیا بوده است. در روزهای اخیر و پس از حوادث پاریس رهبر حزب رقیب «اولاند» در فرانسه با انتقاد شدید از مسولان آنکارا اعلام کرد که متاسفانه روزانه ده ها تروریست از طریق خاک ترکیه به داعش می پیوندند و این رفتار سهل انگارانه مقامات ترک که ادعای مبارزه با تروریسم را دارند توجیه پذیر نیست.

دکتر لاریجانی نیز خطاب به رییس مجلس ترکیه گفت که وضعیت سوریه به نفع هیچ کس نیست.رییس مجلس کشورمان با اشاره به آزردگی مسلمانان از توهین به رسول اکرم(ص) و ضرورت همصدایی کشورهای اسلامی در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی ، بر نقطه اشتراک دوکشور مبنی بر افزایش سطح مبادلات تجاری انگشت گذاشت و افزود ؛ ایران و ترکیه می توانند شرکای تجاری خوبی برای یکدیگر باشند و به نقطه اعلام شده از سوی روسای جمهوری دو کشور در سفر دکتر روحانی به آنکارا دست یابند. در پاسخ به سخنان دکتر لاریجانی ، «جمیل چیچک» تمثیل جالبی بکار برد. او گفت : کشورهای غربی با ماشین آتش نشانی به منطقه نیامده اند، بلکه با کامیون های حامل بنزین آمده اند و می خواهند اختلافات بین مسلمانان را شعله ور کنند. او همچنین بر انگشت گذاردن بر یکی از پیش نیازهای تجارت 30 میلیاردی میان دو کشور خواستار احداث راه آهن جدید بین ایران و ترکیه شد.

افشای جنایات رژیم صهیونیستی بویژه نقص حاکمیت ملی سوریه از سوی تل آویو به عنوان ترجیع بند در دیدار با روسای مجلس بنگلادش ، عمان و کویت و نایب رییسان مجالس مغرب و یمن مطرح شد. تمام دیدارهای حاشیه ای اجلاس بعداز ظهر سه شنبه در سالنی ساده و به دور از تشریفات رسمی برگزار شد. فاضل ربی نایب رییس مجلس بنگلادش به دکتر لاریجانی گفت که روابط ایران و بنگلادش در هم تنیده است و برای شاهد مثال به کلماتی که در مذاکره رد و بدل شد اشاره کرد و گفت می بینید که کلمات و اصطلاحات مشابه زبان فارسی در زبان مردم بنگلادش وجود دارد. این کشور که پیشتر به عنوان بخشی از پاکستان به پاکستان شرقی شهره بود جزو شبه جزیره هندوستان و متاثر از فرهنگ ایرانی و ادبیات فارسی است.

رییس مجلس مغرب پس از استماع سخنان دکتر لاریجانی مبنی بر اینکه ورود غربی ها به منطقه مشکل تروریسم را حل نمی کند و اینکه تهران و رباط می توانند مناسبات اقتصادی خود را توسعه دهند، گفت : انتخابات های برگزار شد در ایران و مغرب و حضور گسترده مردم در پای صندوق های رای نشان می دهد که دموکراسی در کشورهای ما وجود دارد و ما باید از این حیث الگو برای سایر کشورهای اسلامی باشیم. او نظر رییس مجلس کشورمان در تحلیل چرایی توهین  به پیامبر (ص) را تایید کرد و گفت ما نیز پیشنهاد صدور بیانیه از سوی اجلاس در محکومیت این اقدام را داریم.

عبدالله عبدالحمید رییس مجلس کویت مردی میانسال بود که بر خلاف مقامات عرب کت و شلوار خاکستری رنگی به تن داشت. از آنجا که کویت به همراه عربستان سعودی جزو آن دسته از کشورهای عضو اوپک است که علاقمند به نگه داشتن سقف تولید نفت اعضای این سازمان است دکتر لاریجانی به او یادآور شد که همه سرنوشت مشترکی داریم و تصریح کرد ؛ اگر کشورهای مهم تولید کننده نفت تصمیم جدی برای افزایش قیمت نفت اتخاذ نکنند قیمت نفت در سطح پایین باقی خواهد ماند. رییس مجلس البته این نکته را گوشزد کرد که ایران اتکا به درآمدهای نفتی خود را قطع خواهد کرد. پیش از این دکتر روحانی در بوشهر خطاب به رهبران این کشورها گفته بود که اگر نود تا نود و پنچ درصد درآمد و بودجه شما به فروش نفت خام اختصاص دارد این رقم در ایران 33 درصد است که راههای جایگزین برای آن وجود دارد. در این دیدار رییس مجلس کویت نسبت به جایگاه ایران در دنیای اسلام اذعان کرد.

دیدار رییس مجلس عمان با اعضای هیات ایرانی در فضای صمیمی تری برگزار شد چه ایران و عمان از ده ها پیش روابط خوبی و بدون حاشیه ای داشته اند و مسقط در مذاکرات هسته ای نیز نقش خود را ایفا کرده است. از این منظر دکتر لاریجانی خطاب به میهمانان خود گفت : شخصیت ممتاز سلطان قابوس و نقش او درعرصه صلح و ثبات منطقه ای بی نظیر است. رییس مجلس عمان هم در پایان گفت : دکتر لاریجانی شما شخصیت فرهیخته ای هستید و من همنشینی و شاگردی در محضر شما را فضیلت می دانم.

دیدار با نایب رییس مجلس یمن در حالی برگزار شد که اخبار یمن نشان از گسترش درگیریهای داخلی در صنعا داشت. رییس مجلس تاکید داشت که «سوء تفاهمات بین گروه های سیاسی یمن باید از طریق گفت و گو حل شود.» یکبار دیگر دراین دیدارها یک مقام منطقه ای بدور از تعارف گفت که آقای لاریجانی شما یک شخصیت بین المللی تاثیرگذار هستید و می توانید به ما کمک کنید.

آخرین برنامه روز اول سفر کاری دکتر لاریجانی به استانبول ترکیه دیدار با ایرانیان مقیم این شهر بود که از نظر رییس مجلس بخش مهمی از سفرهای خارجیش محسوب می شود. از نگاه دکتر لاریجانی ایرانیان حاضر در کشورهای دیگر سفرای غیر رسمی ایران برای نشر فرهنگ ایرانی و اسلامی هستند. اکثر حاضران در جلسه تجار ، دانشجویان و فرهختگان بودند و بیشتر از حال و هوای مذاکرات ایران و غرب پرسش داشتند در حالیکه مذاکرات ایران با طرف های غربی در ژنو در جریان بود. رییس مجلس به ایرانیان حاضر در کنسولگری کشورمان در استانبول خبر داد که در مذاکرات هسته ای گام های روبه جلویی برداشته ایم./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی