کد خبر : 1741
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

جزئیات سفر رئیس مجلس به استانبول ؛

ریسمان وحدت ، ضرورت امت اسلام در مواجهه با دسیسه های خارجی

ریسمان وحدت ، ضرورت امت اسلام در مواجهه با دسیسه های خارجی

مسلمانان با بیش از یک میلیارد جمعیت و با وجود ظرفیت های فراوان سیاسی ،اقتصادی و فرهنگی نتوانسته اند به عنوان یک مجموعه تاثیر گذار در سطح بین الملل ایفای نقش کنند. دلیل این اتفاق را باید در پراکندگی قدرت و امکانات مسلمانان دانست که همواره با دسیسه های بیرونی مواجهند. سیاست جمهوری اسلامی ایران تلاش در جهت وحدت امت اسلامی در قالب ویژگیهای مشترک است که در جای جای حضور رییس مجلس در دهمین اجلاس مجالس کشورهای اسلامی مشهود بود.

سالن دهمین اجلاس مجالس کشورهای اسلامی مملو از روسا و اعضای مجالس کشورهای عضو بود. گستردگی دنیای اسلام در چنین نشست هایی که مسلمانان از هر رنگ و نژاد با پوشش های گوناگون و متنوع دور یک میز نشسته اند به وضوح به چشم می آید. وسعت و گستردگی ، جمعیت و نیروی انسانی و ظرفیت و امکانات دنیای اسلام به اندازه ای است که در صورت وحدت و هم افزایی می تواند قدرتی تاثیر گذار در نظام بین الملل باشند.

زنگ شروع اجلاس راس ساعت 10 صبح به وقت محلی نواخته شد و رییس مجلس ترکیه به عنوان رییس دوره ای این اجلاس در پشت تریبون قرار گرفت و ضمن خوشامد گویی دیدگاه های کشورش درباره چالش های جهان اسلام را بیان کرد. سپس نوبت دکتر علی لاریجانی بود که سخنرانی کند.

 جمهوری اسلامی ایران در یکسال گذشته ریاست این اجلاس را برعهده داشت و این مسئولیت را به ترکیه واگذار می کرد. هنگام ورود رییس مجلس کشورمان به سالن برای جلوس در محل تعیین شده برای هیات ایرانی ، بسیاری از میهمانان جا برخاسته و با او مصافحه کردند.

رییس مجلس شورای اسلامی به رسم ادب ابتدا از میزبانی شایسته ترکیه قدردانی کرد ، بعد اظهار امیدواری کرد این نشست در یافتن راه حل های مشکلات دنیای اسلام در قرن 21 موفق باشد . دکتر لاریجانی در سخنرانی خود چند جمله کلیدی داشت. اول اینکه غرب نباید خودش را صلح طلب معرفی کند و مسلمانان را جنگ طلب. دوم یادآوری این موضوع که غربی ها بزرگترین جنگ های جهانی و قساوت ها را در زمانی که ادعای تمدن داشته اند رقم زده اند و سوم هشدار به آنها که توهین به ساحت پیامبر اسلام (ص) بازی با آتش است. او نتیجه گیری کرد: این کنفرانس باید صدای بلند این اهانت وحمله رژیم صهیونیستی به کشور مسلمان را محکوم کند.

صدها رسانه خبری از شبکه های تلویزیونی و رسانه های منطقه اخبار اجلاس مجالس کشورهای اسلامی را پوشش می دادند. رییس جمهوری ترکیه نیز در مراسم افتتاحیه حضور داشت و پس از استماع اظهارات دکتر لاریجانی سخنرانی خود را انجام داد و پیش از بازگشت به آنکارا در حاشیه اجلاس با دکترلاریجانی دیدار دوجانبه برگزار کرد. دو طرف بر تلاش برای رفع موانع به منظور دستیابی به رقم 30 میلیارد دلار تجارت در سال 2015 و رایزنی بیشتر درباره مسایل منطقه تاکید کردند و قرار شد موضوعات جدی تر در سفر قریب الوقوع رییس جمهوری ترکیه به تهران بررسی شود.

در حاشیه اجلاس ده ها درخواست ملاقات با رییس مجلس کشورمان از طرف هیات های سیاسی حاضر مطرح شد. عصر چهارشنبه هیات های لبنان ، اوگاندا ، پاکستان ، اردن ، عراق و مالزی با حضور در محل استقرار رییس مجلس با او درباره مسایل روز دنیای اسلام گفت و گو کردند. رییس پارلمان لبنان با تکرار به بخشی از سخنان دکتر لاریجانی در مراسم افتتاحیه گفت : «تروریسم و صهیونیسم دو روی یک سکه هستند.» خانم «ربکا کاداگا» رییس مجلس کشور افریقایی اوگاندا به پیشرفت های خوب ایران در زمینه پزشکی و کشاورزی اشاره کرد و از ما می خواست که به کشورش در این زمینه ها کمک کنیم.

 در دیدار با «سردار ایاز» رییس مجلس سفر یک ماه پیش خود به اسلام آباد و دیدارهایش را مطرح کرد و از میهمان نوازی خوب پاکستانی ها قدردانی کرد. ایاز هم یادآور شد ؛ کشورهای غربی دوست ندارند ایران و پاکستان در زمینه های مختلف پیشرفت کنند.

 دکتر لاریجانی در دیدار با رییس مجلس اردن به موقعیت جغرافیایی ویژه این کشور اشاره کرد و به طعنه به اردن که یکی از پایگاه های ائتلاف امریکایی درحمله به داعش است ، گفت : ائتلاف آمریکایی ها با 40 کشور علیه داعش تنها ژست سیاسی بود و آنها کار خاصی انجام نداده اند و...

متن مذاکرات مقامات ارشد دنیای اسلام نشان می دهد که اگر آنها اختلافات خود را کنار بگذارند و با چنگ زدن به ریسمان الهی در مسایل سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی وحدت نظر داشته باشند تا چه حد قادرند مشکلات یکدیگر را برطرف کنند ، در معادلات نظام بین الملل تاثیر گذار باشند و در معرفی فرهنگ والای اسلام و نشر سیره پیامبر اعظم (ص) نقش بازی کنند.

یکی از برنامه های شب دوم سفر به استانبول بعد از حضور در مراسم ضیافت شام «جمیل چیچک» در کاخ «دولما باغچه» بازدید از تونل مترو «مارامارای» بود. تونلی در عمق 60 متری که از زیر دریای مرمره عبور می کند و بخش اروپایی و آسیایی شهر باستانی استانبول را به یکدیگر متصل می کند.

 رییس مجلس که به دعوت استاندار استانبول در این مراسم حاضر شده بود از ایستگاه «اسکودار» در بخش آسیایی تا ایستگاه«سیرکیجی» در بخش اروپایی را با قطار شهری طی کرد.

حادثه ای اتفاقی که در همین روزها در تهران از سوی مسولان دولتی به خاطر هفته هوای پاک انجام شد و آنها در اقدامی نمادین با قطار شهری به سرکار رفتند. دکتر لاریجانی پس از امضای دفتر یادبود، بر اتصال بیشتر شبکه ریلی دو کشور و استفاده از ظرفیت ترانزیتی دو کشور برای متصل کردن اروپا به شبه قاره هند تاکید کرد.

پاسخ به درخواست روسای مجلس افغانستان و مالدیو برنامه صبح پنج شنبه رییس مجلس کشورمان بود. دکتر لاریجانی خطاب به رییس مجلس مالدیو که با حرارت از مسایل دنیای اسلام را تحلیل می کرد، جای تاسف است که برخی کشورهای بزرگ اسلامی نسبت به مسایل مسلمانان تا این حد بی تفاوت هستند و خوب است که کشور کوچک شما تا به این اندازه نسبت به معضلات حساسیت دارد.

در بیانیه پایانی دهمین اجلاس مجالس کشورهای اسلامی سه بند با تاکید هیات ایرانی قرار گرفت و مورد تایید همه نمایندگی های حاضرواقع شد. بند اول محکومیت اهانت به پیامبر(ص) بود . مورد دیگر مبارزه با تروریسم بویژه تروریسم دولتی نظیر رژیم صهیونیستی بود و در نهایت دفاع از حق مشروع کشورها در برخورداری از تکنولوژی جدید صلح آمیز هسته ای .

پس از حضور در مراسم اختتامیه اجلاس کنفرانس خبری با حضور ارباب جراید برگزار شد که مانند همیشه مملو از پرسش های تند و گاها جهت دار رسانه ها و پاسخ های مستدل یک مسول ایرانی بود. خبرنگار یک رسانه ترک از ماجرای رضا ضراب و مسایل مالی اش پرسید ، رییس مجلس گفت ؛ ایران و ترکیه راجع به ضراب و اطرافیانش اختلافی ندارند و مسایل از سوی قوه قضاییه ما در حال تکمیل و بررسی است. دکتر لاریجانی در پاسخ به سوالی درباره موضوع آزادی رسانه ها در غرب ، گفت: اگر اهانت کردن آزادی است پس اشرار و اوباش باید در راس متفکران دنیا باشند!

فضای سالن کنفرانس خبری درحین پاسخگویی رییس مجلس کشورمان سراسر گوش بود و می شد تایید ضمنی دیدگاه ایران را از سوی خبرنگاران حاضر درحرکات سر و چشمشان مشاهده کرد.

 خبرنگار رسانه انگلیسی رویترز که کشورش مبدع تئوری «اختلاف بنداز و حکومت کن» است در سوالی جهت دار از رقابت خاموش ایران و عربستان در عرصه های مختلف بویژه یمن پرسید که دکتر لاریجانی محکم پاسخ داد : ما به دنبال رقابت های کودکانه نیستیم و رقابت کور با هیچ کشوری نداریم و زیرکانه تلاش رویترز برای القای این نکته که درگیری های فعلی یمن آبشخورش از ایران است را اینگونه خنثی کرد که ما دلیلی برای پنهان کاری در مبارزه با تروریسم نداریم و اگر مردم یمن به کمک نیاز داشته باشند می دانیم که باید به آنها کمک کنیم.

خبرنگار تلویزیون الجزیره که مسولانش دل خوشی از حزب الله لبنان ندارند پرسشی پیرامون حمله اخیر رژیم صهیونیستی در سوریه مطرح کرد و دکتر لاریجانی دل مسولان تل آویو را که این روزها در تب اقدام تلافی جویانه حزب الله می سوزد اینگونه لرزاند: اگر حزب الله حرفی بزند جدی است و این چیزی نیست که کسی بخواهد از کنار آن به سادگی عبور کند.

سفر سه روزه و پر مشغله رییس مجلس شامگاه پنج شنبه به پایان رسید و با استقبال نایب رییس مجلس و جمعی از نمایندگان هیات ایرانی از دهمین اجلاس مجالس کشورهای اسلامی به تهران بازگشت./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی