کد خبر : 1732
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در جمع فعالان اقتصادی استان همدان:

توسعه تولیدکلید واژه پیشرفت فرهنگ واقتصاد است/نباید در سیاست دچار چالش شویم

توسعه تولیدکلید واژه پیشرفت فرهنگ واقتصاد است/نباید در سیاست دچار چالش شویم

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بنا نداریم قوانین را خیلی تغییر دهیم گفت: فعالان اقتصادی باید از ظرفیت قانون برنامه استفاده کنند و اگر در مورد بودجه سال آینده پیشنهادی دارند این پیشنهادات را بر مبنای حداقل تغییرات ارائه کنند.

دکتر علی لاریجانی امروز (چهارشنبه 8 بهمن ماه) در نشست با فعالان اقتصادی استان همدان با بیان اینکه این نشست مفید بود و سیمایی از مشکلات فعالان اقتصادی استان از زبان خود آنها ارائه شد گفت: در مجلس نمایندگان مردم وهمچنین نمایندگان دولت تلاش دارند تا مشکلات اقتصادی بخش خصوصی را برطرف کنند اما در این نشست بدون واسطه و از زبان خود فعالان با این مشکلات آشنا شدیم بنابراین این موارد با دقت بیشتری پیگیری خواهد شد.

رئیس مجلس با بیان اینکه استان همدان یک استان ویژه و برخوردار از ظرفیت های متنوع است گفت: استاندار همدان ذهن عملیاتی و تعامل خوبی با نمایندگان و بخش خصوصی و فعالان اقتصادی استان دارد که بسیار ارزنده است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: روشی که استاندارهمدان برای حل مشکلات بنگاه های اقتصادی دنبال می کند کار درست و قابل قبولی است و پیشنهاداتی که در مورد احیای تبصره 16 مطرح شد را پیگیری خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: در همین راستا باید اقدامی ایجاد شود تا استانداران کمیته ای به منظور احیای تبصره 16 با حضور فعالان اقتصادی که معوقات بانکی دارند پیگیری شود.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه در این نشست فعالان بخش خصوصی پیشنهادات متنوعی را مطرح کردند گفت: نگاه ما به شما به عنوان پارلمان بخش خصوصی این است که ارتباط مستمری با مجلس داشته باشید تا پیگیری امور با سرعت بیشتری انجام شود.

رئیس مجلس در خصوص بهره گیری از ظرفیت فعالان اقتصادی در مرکز پژوهش های مجلس اظهار داشت: این موضوع را با رئیس مرکز مطرح و به آنها توصیه می کنیم از ظرفیت های بخش خصوصی استفاده کنند.

وی با بیان اینکه هر چه ارتباط پارلمان با بخش خصوصی بیشتر شود مفیدتر است گفت: باید از لحاظ منطق کار هم بین مجلس و بخش خصوصی یک توافق و تفاهمی صورت گیرد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: پیشنهاد ما این است که فعالان بخش خصوصی از نگارش پیشنهادات قانونی مفصل پرهیز کنند چرا که ما دچار انباشت قانون می شویم و از سوی دیگر فرصتی برای رسیدگی به این پیشنهادات وجود ندارد بنابراین پیشنهادات خود را بر مبنای حداقل تغییرات ارائه کنید چرا که ما بنا نداریم قوانین را تغییر دهیم.

وی ادامه داد: هر چقدر قوانین ثبات بیشتری داشته باشند فعالان اقتصادی عادت می کنند با یک قانون کار کنند و استراتژی مجلس بر تغییر قوانین نیست.

 

دکتر لاریجانی خطاب به فعالان اقتصادی استان همدان تأکید کرد: از فرصت و ظرفیت های قانون برنامه استفاده کنید چرا که یک سال و نیم در مجلس فرصت داریم که آن هم باید به بودجه سال 94 و برنامه ششم پرداخته  شود و این دو موضوع مهم را به سرانجام برسانیم.

رئیس مجلس تصریح کرد: برخی از پیشنهادات مطرح شده در این نشست امکان پذیر است اما در مورد برخی از آنها باید نکاتی را مدنظر داشت به عنوان مثال در مورد مالیات ها درخواست کرده اید که یا کاهش یابد و یا اینکه حذف شود از لحاظ منطقی این خواسته درست است اما از طرف دیگر موضوع تأمین بودجه جاری کشور مطرح است که یکی از منابع تأمین این بودجه درآمدهای مالیاتی می باشد بنابراین باید یک تناسب ایجاد شود تا ضمن اینکه به فعالان اقتصادی فشار وارد نمی شود به تأمین بودجه جاری کشور هم کمک کنیم.

وی با تأکید بر اینکه در برنامه ششم توسعه محور کار ما رونق تولید و افزایش صادرات باید باشد افزود: برای پیشرفت و توسعه فرهنگ و اقتصاد ابتدا باید زمینه توسعه تولید را فراهم کنیم که وضع مالیات هم باید در راستای همین مهم انجام گیرد.

دکتر لاریجانی گفت: برای ایجاد تعامل مجلس و دولت باید محور اصلی برنامه ششم رونق تولید باشد و پیشنهاداتی که مطرح می شود در این راستا قرار گیرد.

وی با بیان اینکه ما از وضعیت کشور اطلاع داریم و می دانیم که این شرایط عادی نیست ادامه داد: از لحاظ بین المللی و منطقه ای با مسائل و بحران های خاصی روبرو هستیم که در داخل کشور باید از لحاظ رفتار سیاسی و اقتصادی به این موارد توجه داشته باشیم.

دکتر لاریجانی خاطر نشان کرد: از نظر سیاسی نباید دچار چالش های غیر ضروری شویم و در کشور حاشیه سازی کنیم باید ذهن های به سمت توسعه وپیشرفت کشور متمرکز باشد و مبنای سیاست در این دوره همین موضوع است.

رئیس مجلس ادامه داد: در حوزه رشد اقتصادی باید یک ظرفیت بالفعل را ایجاد کنیم تا موارد مربوط به موضوع بین الملل و منطقه ای هم بر این اساس ساماندهی شود لذا ضرورت دارد که چهارچوب مشخص از لحاظ رفتار سیاسی و اقتصادی در کشور تعریف شود.

دکتر لاریجانی با یادآوری اینکه سیاست های اقتصاد مقاومتی علاج شرایط فعلی کشور است ادامه داد: دولت هم در خصوص سیاست ها بررسی های خوبی را در شورای اقتصاد داشته و در مجلس هم قوانین بر مبنای اصول اقتصاد مقاومتی پیگیری می شود که مجموعه این کارها باعث می شود تا شرایط اقتصادی متناسب با وضع امروز بهبود یابد.

وی تأکید کرد: نکته مهم این است که اقدامات و برنامه های صورت گرفته در زمینه اقتصاد مقاومتی در مقام عمل رخ دهد و ما به این نکته که بخش خصوصی باید بازوی اقتصاد کشور باشد اعتقاد داریم و تلاش ما این است تا به منظور حمایت از آنها سرمایه بانک ها را افزایش دهیم.

رئیس مجلس تصریح کرد: مشکل سرمایه در گردش یکی از مسائل اساسی است که به دنبال حل آن هستیم تا تسهیلات مورد نیاز برای واحدهای تولیدی و اقتصادی تأمین شود و در این راستا اگر این واحدها معوقاتی هم داشته اند باید برای آن برنامه ریزی شود هر چند ممکن است عده ای هم تخلف کرده باشند که این موضوع باید به صورت جداگانه بررسی شود.

وی در خصوص پیشنهاد استاندار همدان مبنی بر اینکه بخشی از سود بانک ها برای بهبود وضعیت تولید به بخش خصوصی داده شود گفت: فلسفه اصلی در بحث هدفمندی یارانه ها همین موضوع بود که متأسفانه اجرا نشد اما این موضوع را برای سال آینده در کمیسیون تلفیق پیگیری می کنیم تا برای اجرای آن حالت اجبار ایجاد شود.

رئیس مجلس در مورد لایحه بودجه سال 94 گفت: این لایحه خوشبینانه است و اگر بخواهیم که به صورت کامل محقق شود باید از یک سو درآمدها را کاهش دهیم و از سوی دیگر متناسب با آن هزینه ها را هم تعدیل کنیم.

دکتر لاریجانی ادامه داد: در زمینه یارانه ها تلاش بر این است که یک منطق واقعی با توجه به شرایط روز در پیش گرفته شود و قصد نداریم در زندگی مردم تلاطم ایجاد شود.

وی با بیان اینکه واگذاری طرح های عمرانی به بخش خصوصی در لایحه بودجه سال آینده به صورت جدی پیگیری می شود ادامه داد: این موضوع در لایحه سال گذشته هم آمده بود که متأسفانه اجرایی نشد اما با توجه به اینکه بسیاری از طرح های عمرانی نیمه تمام مانده و منابع کافی وجود ندارد تلاش داریم تا این طرح ها را به بخش خصوصی واگذار کرده و به سرانجام برسانیم چرا که حدود 680 هزار میلیارد تومان نقدینگی در سطح کشور وجود دارد که باید به سمت تولید و به سرانجام رسیدن طرح های عمرانی هدایت شود.

وی با یادآوری اینکه به دولت اجازه داده شده است تا حدود 100 میلیون دلار به منظور اصلاح برخی روش ها مانند مصرف آب، برق، گاز و حوزه خودرو هزینه کنند که امیدواریم از این ظرفیت استفاده شده و وضعیت اقتصادی سامان یابد.

دکتر لاریجانی در پایان با بیان اینکه شرایط حساس امروز موقتی است گفت: با تدبیر از این شرایط عبور خواهیم کرد اما برای این دوره گذار هم باید منطق مشخصی را تعریف و بر مبنای آن حرکت کنیم./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی