کد خبر : 1726
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی: گروهک تروریستی داعش باعث وهن اسلام شده‌اند

لاریجانی: گروهک تروریستی داعش باعث وهن اسلام شده‌اند

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به گروهک تروریستی داعش گفت: گروهک تروریستی داعش باعث وهن اسلام و عاملی برای تخریب اسلام شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه همدان، علی لاریجانی شامگاه چهارشنبه در ادامه سفر خود به استان همدان با حضور در یادواره سرداران و 637 شهید شهرستان کبودراهنگ، اظهار کرد: تنها نیرویی که در برابر این گروه وحشی ایستاده مجاهدین هستند و این در حالیست که دیگران فقط سخنرانی می‌کنند و پیام می‌دهند که 40 کشور ائتلاف کرده‌اند اما این ائتلاف کجاست و چرا آن را در صحنه نمی‌بینیم؟

وی موضوع داعش را توطئه قدرت‌های بزرگ دانست و تاکید کرد: قدرت‌های بزرگ این گروه را بلای جان مسلمانان کرده که مسلمانان درگیر شده و مشغول شوند تا از توسعه و رشد باز بمانند.

وی در ادامه با بیان اینکه شرکت در یادواره شهدا نهایت سعادت و افتخار است، تصریح کرد: یکی از نکات مهمی که در انقلاب اسلامی باعث ارزشمندی جایگاه انقلاب شده حرکت جهاد گونه امام راحل(ره) در انقلاب بود.

لاریجانی افزود: حرکت جهادی امام راحل(ره) برگرفته از اسلام ناب محمدی بود و حقیقت اسلام نیز در همین روحیه جهادی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه عزتمندی ملت ایران به خاطر مجاهدت شهداست، تصریح کرد: اگر ملت در دفاع مقدس اهل مجاهدت نبودند امروز خیلی‌ها هوس می‌کردند که به ایران حمله کنند اما مردم مجاهد سیلی محکمی به دشمنان زدند که دیگر آن راه را تکرار نمی‌کنند.

وی ادامه داد: خیلی از کشورها پول دارند اما اهل مجاهدت نیستند و می‌ترسند چراکه اسلام آنها یک اسلام ظاهری است.

لاریجانی با بیان اینکه عزت کشور و ملت در اهل جهاد است، تاکید کرد: اگر می‌خواهیم اهل بصیرت باشیم باید اهل جهاد شویم چراکه بصیرت را اهل جهاد دارند.

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) پرده غفلت را با حرکت جهادی خود کنار زد، خاطرنشان کرد: جوانان این کشور راه امام (ره) را شناختند و وارد صحنه شدند و در دفاع مقدس حرکت جهادی خود را انجام دادند.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه منطقه در بحران است، بیان کرد: تمامی کسانی که کلام امام راحل به گوش آنها رسیده در داخل و خارج از کشور راه جهاد را در پیش گرفتند.

 

لاریجانی تاکید کرد: مسیر اصیل انقلاب را که امام خمینی(ره) پایه گذاری کرده امروز مقام معظم رهبری به نیکی و درخشندگی ادامه می‌دهند و مسئولان باید از فرمایشات معظم له پیروی کنند چرا که سعادت کشور در آن است.

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه مشکلات کشور در ابعاد مختلفی است عنوان کرد: مساله کم آبی یک موضوع کشوری است که در تمام کشور فراگیر شده و مسئولان راه‌هایی را اندیشیده‌اند و برخی سرمایه گذاری‌ها در این امر انجام شده که مشکل آب حل شود.

 

لاریجانی با بیان اینکه منطقه کبودراهنگ مستعد کشاورزی و دامداری و ... است، تصریح کرد: باید به کشاورزان از صندوق توسعه ملی وام هایی با نرخ سود بانکی پائین پرداخت شود تا این بخش حمایت شود.

 

بودجه جاری کشور متورم است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بودجه جاری کشور متورم است چراکه با اختصاص بودجه کشور به بخش جاری دیگر چیزی برای عمران و آبادانی نمی‌ماند و باید دولت را کوچک کرد تا بودجه جاری کاهش و بودجه عمرانی افزایش یابد.

لاریجانی شامگاه گذشته در دیدار مردمی با مردم شهرستان بهار با بیان اینکه بهار شهری ممتاز در کشور است، اظهار کرد: وجود شخصیتی مانند مرحوم آیت الله بهاری که عارفی بزرگ و نمادی از تفکر بزرگ عرفانی بود برای همه مسلمانان نقش سازنده از نظر اخلاقی داشته است.

وی با بیان اینکه باید برای مردم حضور در صحنه‌های مختلف فراهم شود، تصریح کرد: در دوران جنگ تا زمانی که جنگ را از مردم جدا کرده بودیم توفیق نداشتیم.

لاریجانی ادامه داد: وقتی صدام به ایران حمله کرد بنی صدر فرماندهی کل قوا را داشت و در آن شرایط او تصور می‌کرد که با جنگ اختصاصی می‌تواند جنگ کند و برای همین اجازه حضور مردم در جبهه‌ها را نمی‌داد و سپاه نیز گسترش نیافته بود و آنهایی هم که بودند به آنان سلاح نمی‌داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تا زمانی که بنی صدر بود مردم نتوانستند به جبهه‌ها متصل شوند، خاطرنشان کرد: در سال اول جنگ فقط چند تک داشتیم که آنها نیز ناموفق بودند اما از زمانی که بنی صدر عزل شد جریان حزب اللهی و بسیجی وارد صحنه شدند و جبهه‌ها به روی حزب اللهی‌ها باز شد.

 

وی اضافه کرد: با ورود مردم به صحنه جنگ شرایط جنگ تغییر کرد و فتوحات مختلف بعد از شکست حصر آبادان و آزادسازی خرمشهر نصیب کشور شد.

 

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع اقتصاد پرداخت و عنوان کرد: تا وقتی که اقتصاد در دست دولت باشد توفیقی نخواهیم داشت چراکه تولید را نمی‌توان به صورت دولتی انجام داد و در این بخش نیز مردم باید وارد صحنه شوند.

وی با اشاره به بخشی از سخنان شهید مدرس تاکید کرد: دولت هیچ وقت مالک خوب، سازنده خوب و تولید کننده خوب نیست.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هر جریانی برای موفقیت باید مردمی باشد، اظهار کرد: ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در واقع به معنای آن است که روی پای خود بایستیم و رسانه‌ها باید این مساله را بیشتر در جامعه تشریح کنند.

وی ادامه داد: در شرایط تحریم قرار داریم و این موضوع مشکلاتی ایجاد کرده چراکه در گذشته دو میلیون بشکه نفت در روز با 100 دلار می‌فروختیم اما امروز به نصف کاهش یافته و دشمنان شیطنت کردند و دنبال فشار به ایران هستند اما ایران در برخی زمینه‌ها جلو آنها ایستاده است.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه بودجه جاری کشور متورم است، تصریح کرد: با اختصاص بودجه کشور به بخش جاری دیگر چیزی برای عمران و آبادانی نمی‌ماند و باید دولت را کوچک کرد تا بودجه جاری کاهش و بودجه عمرانی افزایش یابد.

وی اضافه کرد: در سال 93 بودجه عمرانی کشور 30 هزار میلیارد تومان و بودجه جاری کشور 150 هزار میلیارد تومان است که این سیتسم ناجور و نادرستی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: این روش اداره کشور نیست و باید دستگاه‌ها با کوچک شدن چابک شوند.

زنده ماندن انقلاب اسلامی به آرمانهای شهدا بستگی دارد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: زنده ماندن انقلاب اسلامی به آرمان های شهدا بستگی دارد.

لاریجانی همچنین شامگاه گذشته در ادامه سفر خود به استان همدان با حضور در بیست و سومین یادواره سرداران، فرماندهان و 105 شهید شهر لالجین، اظهار کرد: خون شهدا انقلاب را بیمه کرد و انقلاب اسلامی به برکت خون شهدا زنده است.

وی با بیان اینکه لالجین به هنرمندی شهره است، تصریح کرد: هنرمندان لالجین از خاک چیزی می سازند که بسیار ارزشمند است و همه به آن علاقمند هستند و خبر دارم که در این شهر یک نفر هم بیکار نیست.

لاریجانی افزود: اگر زمینه‌های کار برای مردم فراهم باشد خود وارد صحنه شده و فعالیت می‌کنند و دولت نباید مانع کار شود.

وی با اشاره به اینکه شهدا بیشتر از یک چیز نمی‌اندیشند، تصریح کرد: شهدا از ما می‌خواهند که پیام آنها به نسل‌های آینده منتقل شود و دغدغه آنها این است که حرکت اسلامی که در ایران ایجاد شده پایدار بماند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهدا با تمام هستی خود در مقابل دشمنان ایستادند، عنوان کرد: خون شهدا انقلاب را بیمه کرد و انقلاب اسلامی به برکت خون شهدا زنده است.

لاریجانی با اشاره به اینکه برگزاری یادواره شهدا برای این است که بگوئیم راه آنها را ادامه می دهیم عنوان کرد: زنده ماندن انقلاب اسلامی به آرمان های شهدا بستگی دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه نهضت اسلامی در واقع دنبال اسلام خواهی است، اظهار کرد: اسلام خواهی انقلاب آن اسلام آمریکایی و انگلیسی نیست بلکه قرائتی است که امام راحل داشتند و دولت نیز باید ماهیت اسلامی داشته باشد و اگر اینگونه باشد نهضت زنده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران به لحاظ استقلال در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ممتاز است، گفت: بسیاری از کشورهای ادای استقلال را در می آورند چراکه بسیاری از آنها سلطنتی هستند و کشورهای دیگر در اداره آنها نقش دارند.

وی ادامه داد: در ایران یک فرماندار از قدرتهای بزرگ انتقاد می کند و آنها نمی توانند حرفی بزنند اما در کشورهای دیگر حتی پادشاه هم نمی تواند انتقاد کند.

لاریجانی با بیان اینکه در عراق و فلسطین خواستند اقداماتی انجام دهند اکه با عدم پذیرش ایران موفق نشدند، اضافه کرد: این موضوع نشانگر استقلال همه جانبه ایران است.

وی در ادامه گفت: گاهی اوقات یکسری روشنفکران حرف‌هایی می‌زنند و بسیاری از گروه‌ها گمراه می‌شوند و دست به ترور می‌زنند مانند منافقین و علت این است که آنها از روحانیت جدا شده‌اند.

حرکت فرهنگی زیربنای تحولات سیاسی است/ اقتصاد کشور بیمار است

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: حرکت فرهنگی زیربنای تحولات سیاسی است که متاسفانه کمتر به آن توجه می‌کنیم.

لاریجانی" شامگاه چهارشنبه در دیدار با ائمه جمعه، علما و روحانیون استان، اظهار کرد: تحولات در مسائل فرهنگی در کشور متناسب با شرایط به وجود آمده در حال وقوع است و اقتضائاتی دارد یعنی امروز دسترسی به اطلاعات با تنوع زیاد در اختیار همگان قرار دارد و این ذات شرایط معاصر ماست.

وی ادامه داد: بنابراین آنچه به عنوان یک اصل باید در نظر بگیریم تحولات از نظر دسترسی به اطلاعات و تنوع در اطلاعات است به طوری که یک نوع سردرگمی در شرایط اطلاع رسانی وجود دارد که مختص ایران نیست و در همه جهان همین گونه است به همین علت فرقه‌گرایی در ادوار مختلف و در جوامع گوناگون رایج شده و اگر تمهیدات لازم در جوامع اندیشیده نشود یک نوع آشفتگی در فرهنگ و افکار ما به وجود می‌آید.

وی تصریح کرد: در گذشته در زمینه فرهنگی سازمان‌ها و نهادهایی بودند که کار خودشان را سامان می‌داند و مردم از این نهادها بهره می‌بردند اما امروز دنیای غرب این نهادها را تضعیف کرده و این جریان ارتباطات عمومی مانند شبکه های اجتماعی عملا شرایط جدیدی به وجود می‌آورد که در کشور ما نیز است.

 

لاریجانی خاطرنشان کرد: آن چیزی که می‌تواند از فرهنگ بومی و تفکرات دینی ما صیانت کند استفاده از شبکه‌ها و جریان اصیل و زنده نگهداشتن ارتباطات روحانیت و مردم است به طوریکه آن زمان است که مبنای دینی قوی می‌شود.

وی ادامه داد: استفاده از شبکه های مختلف اجتماعی می تواند افراد را منفعل کند به طوریکه اگر فردی از قدرت فرهنگی برخوردار نباشد در مقابل امواج متنوع منفعل می‌شود و کمتر کسی می‌تواند مقاومت کند اما اگر زمینه‌های ایمانی و آمادگی‌های روحی در فرد قوی بوده و اطلاعات اسلامی داشته باشد استفاده از این ابزار او را منفعل نمی‌کند.

 

وی روحانیت را دارای صلاحیت برای تاثیرگذاری بر روی جوانان دانست و اظهار کرد: سازمان روحانیت به عنوان سازمانی که مسئولیت اسلام شناسی را در بین مسلمانان بر عهده دارند بیشترین صلاحیت را دارند البته باید خود را آماده کنند.

 

وی با اشاره به اینکه پس از صحبت با نماینده ولی فقیه متوجه شدم برخی از مساجد استان همدان روحانی ندارد و بیشتر روستاها نیز از داشتن روحانی محروم هستند، تصریح کرد: به این معناست که بنایی به عنوان خانه خدا که مردم به طور طبیعی به آن علاقه دارند و بهترین جایی است که بر روی افراد تاثیر می‌گذارد اما فرد صاحب نظری که از این بنا استفاده کند و تاثیرگذار باشد، نداریم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: اگر واقعا روحانی ندارید باید آموزش دهید اما فکر نمی‌کنم مشکلی در این زمینه وجود داشته باشد فقط به نظر می‌رسد سازماندهی در این امر صورت نگرفته است.

وی تاکید کرد: نباید تصور کرد که جریانات فرهنگی را می‌توان با سازمان‌های دولتی حل کرد چراکه دولت را عاجزتر از این حرف‌های می‌دانیم تاثیری بر روی افراد و جوان‌ها بگذارد بنابراین می‌توان گفت دولت این ظرفیت را ندارد و اصلا کار دولتی نیست و نیاز به یک رابطه دینی و قلبی دارد.

وی ادامه داد: اصل موضوع بر این است که در شرایط امروز خیلی بیش از گذشته نیاز است که سازمان‌ها اسلام را ترویج دهند و ارتباط قلبی باید سرپا باشد و از حالت دولتی خارج شود پس باید نواقص آن را رفع کرد.

لاریجانی تصریح کرد: باید برای حوزه های علمیه بودجه بگذاریم که ساختمانهایشان را بسازند البته بودجه جاری باید از خودشان باشد چراکه معتقدم سازمان روحانیت نباید دولتی بوده و باید استقلال داشته باشد اما حداقل در ساخت مدارس باید بودجه بگذاریم.

وی به عدم تعادل در بودجه های فرهنگی کشور اشاره و اضافه کرد: باید این عدم تعادل را سامان بخشید چراکه شرایط فرهنگی هر شهر تحت تاثیر مدارس علمیه و مساجد است.

وی با بیان اینکه باید کار سازمان یافته ای برای شرایط امروز انجام دهیم، خاطرنشان کرد: به حرکت فرهنگی که زیربنای تحولات سیاسی است کمتر توجه می‌کنیم در حالیکه اهمیت آن بیشتر از تحولات سیاسی است چراکه حرکت فرهنگی دیر تغییر می کند و تاثیر می گذارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: هیاهوهای سیاسی در منطقه در مسائل کشور نباید ذهن ما را از ماموریت آگاهی بخشی دینی جدا کند.

وی اذعان کرد: خیلی بیش از گذشته به حرکت فرهنگی اصیل اسلامی با روشهای نوین نیاز داریم که این مساله جامعه را برای تاثیرگذاری قدرتمند می کند.

وی ادامه داد: یک هوشیاری در جامعه اسلامی به وجود آمده است که ریشه های عاطفی و فکری دارد که ماندگاری این بیداری اسلامی بیشتر می شود اما اگر توسط مبنای فکری عمیق و استدلالی با پایه های دینی قوی غنی نشود این امواج تغییر می کند.

روحانیت به فکر حفظ دین مردم باشند

لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش ابراز امیدواری کرد: جریان روحانیت که اصالت دارد و اصل جریان انقلاب مبتنی بر تفکر روحانیت است را داشته باشیم.

وی به وجود اشرافی گری در برخی زمینه‌ها اشاره کرد و افزود: باید با اشرافی‌گری مبارزه کرد چراکه نباید این خصلت در جامعه وجود داشته باشد.

وی از جامعه روحانیت که به اشرافی گری در بین مسئولان اشاره کردند، خواست به فکر حفظ دین مردم باشند و مسائل موجود در بین مسئولان را به مجلس واگذار کرده تا آنها فکری برایشان بکنند.

لاریجانی یادآور شد: در برخی روستاها یک روحانی وجود ندارد که حتی نماز میت بخواند بنابراین سعی کنید در ابعاد مختلف دین مردم حفظ شود و معارف حقه در اختیارشان قرار گیرد.

وی در ادامه با تایید اینکه اقتصاد کشور بیمار است، تصریح کرد: در این زمینه کار زیادی انجام شده اما نمی توانیم بگوییم که اقتصاد کشور در طول این 35 سال یکسان بوده است البته بیماری در اقتصاد کشور وجود دارد و این موضوع متناسب با پیشرفت هایی که در حوزه های سیاسی، دیپلماتیک و فرهنگی شده، سامان نیافته است و علت آن به اشکلات سلیقه ای دولتها برمی گردد.

وی ادامه داد: اوایل انقلاب بر اقتصاد کشور نیمچه سوسیالیست حاکم بود و همه اقتصاد و صنعت ما را دولتی کرد و اشکال بزرگی بوجود آورد، بعد از مدتی فکر کردند شرکت های دولتی می توانند جایگزین شوند که جواب نداد، در دوره مدیریت قبل هم وضعیت سامانی نداشت که امروز از نظر اقتصادی آشفتگی داریم و در حال حاضر نمی توان گفت اقتصاد ما لیبرالی است و همان مدل اقتصاد اسلامی دنبال می شود که برخی ابعاد آن فهمیده شده و قانون هم برایش تصویب شده، برخی هم از نظر تئوری پردازی به نتیجه نرسیده و یا تئوری ها هنوز منقح نشده است.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فکر می کنید تئوری عدالت مدونی وجود دارد یا نه؟ اظهار کرد: شهید مطهری درباره عدالت نظریه ای دارد و برخی سیاستمداران نیز نظراتی دارند اما مشخص نیست عدالت چیست. آیا در عدالت نوعی رقابت وجود دارد؟ پس از اگر رقابت وجود دارد نباید گفت لیبرالیستی است بنابراین باید رقابت وجود داشته باشد.

 

وی تصریح کرد: باید قوانین سمت گیری به سمت محرومین داشته باشد یا خیر؟ آیا سقف و کفی وجود دارد؟ و اینکه امروز چگونه می‌شود، منقح نیست. فرمایشات امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب یک نکاتی را سمت گیری کرده‌اند به همین علت ایشان فرموده‌اند که بر روی نگاه توسعه‌ای بومی کار کنید که عده زیادی دارند این کار را انجام می‌دهند.

لاریجانی در ادامه گفت: درباره سیستم بانکی قانون وجود دارد که غیر از قانونی است که در غرب است وی چیزی است که توسط دانسته‌های فقها و علمای آن زمان تصویب شده، می دانیم شبهه در آن وجود دارد و بعضی ها قبولش ندارند اما این قانون در مجلس گذشته تصویب شده و توسط شورای نگهبان نیز مورد تایید قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه برخی سیستم بانکی کشور را ربوی می دانند، خاطرنشان کرد: برخی موضوعات در قوانین وجود دارد که نظارت آن سیستم دارد مثل تخلفات مالی که دیوان محاسبات و بازرسی کل کشور رسیدگی می کند و بعد گزارش را به مجلس و قوه قضائیه ارائه می دهد.

وی ادامه داد: اخیرا مساله‌ای در دولت رخ داده بود که دیوان محاسبات رسیدگی کرد و گزارش داد، برخی موارد دستگاه‌ها تخلفاتی انجام می‌دهند که کمیسیون اصل 90 رسیدگی می‌کند و به مجلس گزارش می دهد و اگر ببینند تخلف جدی است برای رسیدگی به قوه قضائیه می فرستند.

لاریجانی تصریح کرد: ممکن است بگویید برخی تخلفات را دولت قبل انجام داده بود، این مساله را رسیدگی کردیم اما به نتیجه نرسیدند به علت مشکلاتی که وجود داشت، این موضوع همیشه ممکن است وجود داشته باشد اما نباید گفت که اراده‌ای نیست و بگویید چشم پوشی کنید، ممکن است مصلحت دیده نشود.

 

وی ادامه داد: تخلفی که مسئولی انجام می‌دهد قوه قضائیه و دادستان می‌تواند رسیدگی کند و کمیسیون‌های مجلس و اصل 90 هم می‌توانند پیگیر موضوع باشند به نتیجه و صدور حکم برسانند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: بعضی تخلفات مسئولان در دوره های قبل و ادوار مختلف بوده است که دیوان محاسبان رسیدگی و حکم صادر کرده و آمارش هم موجود است، از دولت قبل هم بوده و حکم صادر شده است.

انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی