کد خبر : 1698
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

حفاظت از محیط زیست؛ نیازمند اراده عمومی/آمادگی مجلس برای همکاری با متخصصان محیط زیست

حفاظت از محیط زیست؛ نیازمند اراده عمومی/آمادگی مجلس برای همکاری با متخصصان محیط زیست

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این نکته که برای حفاظت از محیط زیست باید اراده عمومی داشت، گفت: مرکز پژوهش‌های مجلس آمادگی همکاری با تمامی متخصصان محیط زیست برای جلوگیری از تخریب محیط زیست را دارد.

دکتر لاریجانی در مراسم بیستمین همایش ملی انجمن متخصصان محیط زیست ایران که امروز (یکشنبه 3 اسفندماه) در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات برگزار می‌شد، گفت: موضوع محیط زیست درسطح جهان و کشور بسیار مهم است اگر تلقی ما نسبت به مباحث طبیعت دقیق‌تر بشود، حیات تنها به انسان‌ها محدود نمی‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد:‌ اگر تلقی نسبت به طبیعت به طور صحیح و جلوه خدایی در طبیعت درک شود، آنگاه نگاه به طبیعت متفاوت می‌شود.

دکتر لاریجانی افزود: مشکلات مهمی در حوزه طبیعت در دنیا مانند گرم شدن هوا و تغییر اقلیم به وجود آمده است که یکی از دلایل آن این بوده که در زمانی انسان‌ها حیات را تنها مختص خود دانستند و با تسلط بر طبیعت از آن برای پر بار شدن زندگی خود استفاده کردند که این باعث ایجاد مشکلات در دنیای طبیعت شد.

رئیس نهاد قانونگذاری تصریح کرد: اگر تلقی ما نسبت به حیات گسترده باشد، نوع نگاه به طبیعت تغییر خواهد کرد، در سنن دینی دیگر به حفظ طبیعت توجه شده مانند آنچه که در تفکر اسلامی وجود دارد که این موضوع باید در جهان بینی انسان‌ها به درستی جا بیفتد، درک این معنا به سیاستمداران کمک می‌کند به محیط زیست توجه حیاتی کنند.

دکترلاریجانی افزود: در اصل 50 قانون اساسی وظیفه حفاظت از محیط زیست یک وظیفه همگانی بوده و تخریب محیط زیست در هر صورتی ممنوع است بنابراین باید برای حفاظت از محیط زیست اراده عمومی داشت.

رئیس مجلس گفت: در توسعه کشور نباید محیط زیست تخریب شود و نباید فراموش کرد چالش‌های بین المللی در زمینه محیط زیست از کشورهای بزرگ شروع شد البته بخشی از مشکلاتی که در منطقه به وجود آمده ناشی از عدم توجه به ساختار طبیعت است.

دکتر لاریجانی با اشاره به موضوع وجود ریزگردها در منطقه گفت: نوع مهار آب باعث خشکسالی در عراق شده و همچنین گاهی بی‌توجهی‌ها به محیط زیست باعث تشدید مشکلات زیست محیطی در استان‌های غربی کشور است، منشا گرد و غبار اکثرا به دلیل کم توجهی به محیط زیست در کشورهای همسایه است که برای رفع این مشکل نیاز به اهتمام بین المللی است.

رئیس نهاد قانونگذاری با تاکید بر ضرورت توجه به استانداردهای بین المللی در زمینه محیط زیست افزود: با به وجود آمدن گرد و غبار تلاش‌هایی برای رفع این مشکل شروع می‌شود اما باید پذیرفت که برای رفع این مشکل باید طرح کاملی پیگیری شود.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: در حدود 6 سال پیش که به عراق سفر داشتم مذاکراتی برای رفع مشکلات محیط زیست انجام شد اما به دلیل اینکه وضعیت عراق به نحوی بود که به این موضوعات توجهی اساسی نمی‌شد.

وی افزود: برای مواجهه صحیح با مسائل محیط زیست باید سطح آگاهی عمومی بالا برود و در این زمینه رادیو و تلویزیون، آموزش و پرورش و همچنین آموزش عالی باید تلاش کنند و از این نکته که در دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات تهران رشته‌ای در این زمینه بوجود آمده خوشحالم.

رئیس مجلس تصریح کرد: خشک شدن تالاب ها، وجود ریزگردها در هوا، استفاده ناصحیح از جنگل‌ها و دریاچه‌ها دغدغه‌آمیز بوده و نباید فراموش کرد در حال حاضر حجم فرسایش جنگل‌های کشور بالا بوده، بنابراین باید تلاش کرد از استفاده ناصحیح از منابع طبیعی جلوگیری شود.

رئیس نهاد قانونگذاری ادامه داد: استان‌های مازندران و گیلان دارای ظرفیت‌های توریستی و کشاورزی بالایی هستند اما این موضوعات نباید باعث تخریب مراتع و مزارع پر محصول این مناطق شود و ویلاسازی در جنگل‌ها رشد کند البته می‌توان از زمین‌های کوهپایه‌ای برای ساخت ویلا استفاده کرد.

دکتر لاریجانی با اشاره به خشک شدن دریاچه ارومیه گفت: در حال حاضر از منابع آبی کشور به درستی استفاده نمی‌شود و از 90 درصد آب‌های موجود به صورت غرق آبی استفاده شده که باید در این زمینه از آبیاری تحت فشار استفاده کرد.

رئیس مجلس با تاکید بر ضرورت سرمایه‌گذاری در موضوع مهار آب‌ها و انجام آبیاری تحت فشار افزود: بودجه قابل ملاحظه‌ای برای سرمایه‌گذاری در سیستم‌های آبیاری تحت فشار در نظر گرفته شده است اما نباید فراموش کرد تلاش‌ها باید در این زمینه بیشتر صورت گیرد به دلیل اینکه متوسط بارندگی در کشور 250 لیتر بوده و سطح آب زیرزمینی کاهش یافته است.

وی افزود: ضرورت دارد از روش‌های مختلف و صحیح برای انتقال آب به استان‌های مرکزی استفاده کرد تا از رشد مهاجرت در این استان‌ها جلوگیری شود.

دکتر لاریجانی با دعوت از متخصصان محیط زیست برای رفع مشکلات زیست محیطی کشور گفت: موضوع محیط زیست کاملا تخصصی بوده و مرکز پژوهش‌های مجلس این آمادگی را دارد که در این زمینه با متخصصان مربوطه همکاری کند.

رئیس مجلس ادامه داد: از شما متخصصان محیط زیست درخواست می‌کنم نتایج کاوش‌هایتان را در اختیار مجلس و نهادهای مربوطه قرار دهید تا زمینه رفع مسائل آب و هوایی فراهم شود.

وی گفت:‌ مجلس با تغییر آئین نامه این اجازه را به متخصصان، بخش خصوصی و نهادهای علمی داده تا در کمیسیون‌های مجلس حضور و تعامل داشته باشند.

رئیس مجلس در پایان یادآور شد: مرکز پژوهش‌های مجلس و کمیسیون‌های تخصصی آمادگی همکاری با تمامی متخصصان محیط زیست برای جلوگیری از تخریب محیط زیست را دارد./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی