کد خبر : 1691
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان هرمزگان تاکید کرد:

مدیران استانی زمینه حضور بخش خصوصی را مهیا کنند/لزوم حضور بخش خصوصی برای تکمیل طرح های نیمه تمام

مدیران استانی زمینه حضور بخش خصوصی را مهیا کنند/لزوم حضور بخش خصوصی برای تکمیل طرح های نیمه تمام

دکتر علی لاریجانی در نخستین نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان هرمزگان گفت: تاکنون برخی از استان‌ها این همایش را برگزار کرده و ما نیز با اشتیاق در آن شرکت کردیم تا نشان دهیم که نیاز است فعالین بخش خصوصی وارد صحنه اقتصاد شوند.  

وی با تاکید بر این که باید زمینه حضور بخش خصوصی را فراهم کرد، افزود: شاید در دوره‌هایی وضعیت اقتصادی کشور روشن نبود و در دوره‌هایی نیز اقتصاد به شیوه سوسیالیستی اداره می‌شد، در دوره‌هایی نیز آشفتگی‌هایی در اقتصاد داشتیم اما تجربه این دوره‌ها درس‌هایی را به مدیران و حاضرین در بحث اقتصاد داده است.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: اکنون شاهد هستیم که بسیاری از رویکردهای گذشته منسوخ شده و تاکید همگان بر حضور فعال‌تر بخش خصوصی در عرصه‌های اقتصاد است.

وی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های اصل 44 از سوی مقام معظم رهبری عنوان کرد: برخی از موارد مربوط به سیاست‌های ابلاغی به قانون تبدیل شده، امسال نیز برخی مصوبات برای تحقق اقتصاد مقاومتی تصویب شد و در کل رویکرد کشور به سمت حضور فعال بخش خصوصی است.

به گفته رئیس نهاد قانونگذاری ابتدا باید باور کنیم که مسیر در حال طی شدن درست است.

وی نکته حائز اهمیت دیگر را مهیا سازی زمینه ها دانست و گفت: مدیران استانی، کشوری و بخش خصوصی باید بسیج شوند تا شاهد هموار شدن مسیرها باشیم.

دکتر لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود موانع اجرایی و قانونی را عاملی برای جلوگیری از رشد اقتصاد عنوان کرد و افزود: بخشی از این موانع مربوط به دولت و بخش دیگر نیز مربوط به نقص قوانین است که باید آن ها را رفع کرد.

وی یکی از تغییرات سال‌های اخیر را در اختیار داشتن کرسی از سوی بخش خصوصی در کمیسیون‌های تخصصی مجلس عنوان کرد و افزود: ما مشتاقیم که از نقطه نظرات شما مدیران بخش خصوصی بهره‌مند شویم.

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه باید از هر کانالی برای رفع نواقص استفاده شود، عنوان کرد: مجلس با وضع قوانین و دولت از طریق روش‌های مختلف در راستای رفع نواقص گام خواهند برداشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی یکی از مشکلات مهم تولید را بحث تسهیلات بانکی عنوان کرد و افزود: بانک‌ها نواقصی داشتند که این موضوع در مجلس مورد توجه قرار گرفته است.

وی همچنین از کلنگ زنی‌های پی در پی پروژه‌ها انتقاد کرد و گفت: آنقدر کلنگ زنی شده که تکمیل آن‌ها با این منابع عمر نوح می‌خواهد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: ما در مجلس به فکر واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی هستیم، که این موضوع باعث سرعت بخشیدن به تکمیل پروژه‌ها می‌شود و ما معتقدیم که می‌توان پروژه‌های نیمه تمام را با بهره‌مندی از ظرفیت‌های بخش خصوصی تکمیل کرد.

وی تصریح کرد: همچنین می‌توان با کمک بانک ها حجم سرمایه‌گذاری در پروژه ها را افزایش داد.

به گفته رئیس قوه مقننه پروژه‌های عمرانی نیازمند حضور بخش خصوصی بوده و ما از این مهم استقبال می‌کنیم.

وی گفت: البته در سال 93 هم این اجازه به دولت داده شده بود اما سابقه کم دولت باعث شد که تا حدی در این بخش ناموفق باشد اما قاعدتا امسال شاهد عملکرد بهتری خواهیم بود.

دکتر لاریجانی ادامه داد: البته باید قبول کرد که مشکلات بسیار بوده و رفع آن ها اراده عمومی را می‌طلبد و راهکار آن دقیق‌تر بودن مسائل و حضور فعال مردم در عرصه اقتصاد است.

وی بیان کرد: من توصیه می‌کنم که از فضای موجود استفاده شده و شرایط را برای توسعه حضور بخش خصوصی فراهم کنیم.

دکتر لاریجانی در پایان گفت:‌ نمایندگان استان‌ها نیز باید از طرح‌های فعالین اقتصادی استفاده کنند.

گفتنی است دکتر لاریجانی در پایان این مراسم از غرفه‌های موجود در نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان هرمزگان بازدید و از نزدیک با فعالین اقتصادی این استان دیدار و گفت‌وگو کرد./

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی