کد خبر : 1661
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

گزارشی از سفر منطقه ای دکتر لاریجانی به کشور کویت و قطر:

هم‌گرایی کشورها تنها راه آرامش منطقه/ایران به دنبال امپراطوری‌گری نیست

هم‌گرایی کشورها تنها راه آرامش منطقه/ایران به دنبال امپراطوری‌گری نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی برای ارتقاء سطح روابط پارلمانی، سیاسی و اقتصادی به کشورهای کویت و قطر سفر کرد.دکتر لاریجانی در سفر به این کشورها تلاش کرد کشورهای منطقه را در مبارزه با تروریسم متحد کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ، دکتر علی لاریجانی و هیات پارلمانی ایران در یک سفر منطقه‌ای به دو کشور حاشیه خلیج فارس در اواخر اسفندماه سال جاری عزیمت کردند. این سفر بنا به دعوت روسای مجالس این دو کشور صورت گرفت و فرصت مناسبی برای توسعه روابط پارلمانی، سیاسی و اقتصادی را فراهم کرد.

دکتر لاریجانی و هیات پارلمانی از جمله مهرداد بذرپاش، محمدسعید انصاری، محمدحسین حسین‌زاده بحرینی، محمدرضا رضایی کوچی، جعفر قادری، حسین شیخ‌الاسلام مشاور بین الملل رئیس مجلس و مجید قشقاوی معاون پارلمانی وزارت خارجه عصر دوشنبه (18 اسفندماه) با بدرقه مجید نصیرپور معاون پارلمانی رئیس جمهور، کریم افراشته معاون اجرایی رئیس مجلس و برخی از مدیران کل قوه مقننه کشورمان به مقصد کویت ترک کرد.

 

دکتر لاریجانی وارد فرودگاه کویت شد

حدود ساعت 9 به وقت محلی هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران با استقبال مرزوق الغانم رئیس مجلس کویت و همچنین برخی دیگر از مقامات کویتی وارد این کشور شدند. در ابتدای ورود دکتر لاریجانی به فرودگاه شهر کویت هدف خود از سفر به کشور کویت را در جمع خبرنگاران افزایش توسعه روابط پارلمانی و روابط دوجانبه، توسعه اقتصادی و مسائل مهم منطقه همکاری عنوان کرد.

هیات پارلمانی کشورمان بعد از طی مسافتی از فرودگاه تا دیوان رئیس مجلس قبلی کشور کویت به هتل محل اقامتشان عزیمت کردند تا برای دیدارهای روز بعد استراحت کرده و آماده شوند.

 

ضرورت جدی گرفتن بحران تروریستی در منطقه

صبح روز سه‌شنبه (19 اسفند) اولین برنامه کاری دکتر لاریجانی و هیات پارلمانی کشورمان با دیدار نخبگان و اندیشمندان کشور کویت و بررسی مسائل منطقه‌ای آغاز شد که در این دیدار دکتر لاریجانی در ابتدا مناسبات میان دو کشور را بسیار دوستانه و برادرانه خواند و گفت: با توجه به ریشه ها و پیوندهای عمیق فرهنگی، تاریخی و اجتماعی میان دو ملت، مناسبات میان دو کشور از چشم انداز بسیار روشن و رو به رشدی برخوردار است.

 

تاکید بر ضرورت توسعه روابط ایران و کویت

دکتر لاریجانی پس از صرف صبحانه کاری با نخبگان و اندیشمندان کویتی به دیدار امیر این کشور شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح در محل کاخ وی رفته و با وی به گفت‌وگو نشست، در این دیدار رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روابط دو کشور ایران و کویت باید تقویت شود، گفت: ایران همواره در راستای افزایش توسعه روابط با این کشور تلاش کرده است.

همچنین در این دیدار امیر کویت گفت: همواره در راستای افزایش توسعه روابط تلاش‌هایی را داشته‌ایم.

 

ضرورت توسعه اقتصادی و رفع مشکل تردد مردم ایران و کویت

پس از دیدار هیات پارلمانی کشورمان با امیر کویت دکتر لاریجانی در دیدار با نخست وزیر این کشور، با اشاره بر ضرورت رشد روابط اقتصادی میان دو کشور بر ضرورت تسهیل رفت و آمد مردم در ایران و کویت تاکید کرد.

در این دیدار جابرالمبارک الحمد الصباح نخست‌وزیر کویت با تاکید بر اهمیت گسترش روابط اقتصادی میان ایران و کویت افزود: روابط دو کشور ایران و کویت از نظر سیاسی در سطح عالی است و اگر مشکلی در تردد ایرانیان به کویت باشد، باید برطرف شود تا دو ملت دوست و برادر به راحتی با هم رفت و آمد داشته باشند.

 

 

رایزنی ایران و کویت درباره مذاکرات هسته ای

دکتر لاریجانی پس از دیدار با امیر و نخست وزیر کویت در جمع خبرنگاران به تشریح محورهای مذاکره با آن‌ها پرداخت و گفت: با توجه به سابقه دوستی و مودتی که بین ایران و کویت و دیگر کشورهای منطقه وجود دارد ما با امیر کویت دیدار کردیم که این دیدار بسیار سازنده و خوب بود.

پس از اتمام دیدار هیات پارلمانی کشورمان با امیر و نخست وزیر کشور کویت، گفت وگوی دکتر لاریجانی با همتای کویتی خود المرزوق الغانم رئیس مجلس کویت آغاز شد، که در آن رئیس مجلس، با تاکید بر ضرورت انتقال تجربیات میان دو کشور ایران و کویت گفت: سطح روابط تجاری میان ایران و کویت توازنی با سطح روابط سیاسی و پارلمانی آن ندارد.

رئیس مجلس با اشاره به مسائل منطقه ای گفت: پیچیدگی های بسیاری در شرایط کنونی منطقه وجود دارد علاوه بر اینکه مسئله تروریسم در منطقه فعال شده و اختلافات را نیز دامن زده است.

گفتنی است در ادامه مذاکرات رئیس مجلس کویت المرزوق الغانم با تاکید بر اینکه ما موافق دستیابی ایران به انرژی صلح آمیز هسته ای هستیم گفت: باید روشی اتخاذ شود که رسانه های غربی نتوانند با ایجاد وحشت در بین کشورها به اهداف خود برسند.

رئیس مجلس کویت با بیان اینکه در حال حاضر جهان اسلام شاهد چالش های بی سابقه و تاریخی بی شماری است افزود: در این مرحله جمهوری اسلامی ایران با توجه به جایگاهی که دارد نقش بزرگی در منطقه ایفا می کند. ایران از جایگاه اقتصادی و موقعیت جغرافی سیاسی خاصی برخوردار است و این وظیفه ماست که بتوانیم با سایرین ارتباط برقرار کنیم.

 

ضرورت افزایش همگرایی در منطقه برای مقابله با تروریسم

قبل از آغاز ضیافت رئیس مجلس کشور کویت روسای مجالس ایران و کویت در جمع خبرنگاران حاضر شدند که در این جمع دکتر لاریجانی با تاکید بر ضرورت افزایش همگرایی در منطقه برای مقابله با تروریسم گفت: با توجه به پیچیدگی های منطقه باید همکاری منطقه ای برای جلوگیری از حرکت های تروریستی افزایش یابد.

همچنین در جمع خبرنگاران المرزوق الغانم رئیس مجلس کویت گفت: مذاکرات امروز ما با رئیس مجلس ایران بسیار شفاف و صریح بود.ما همچنین درباره پرونده های معلق در منطقه به صورت مفصل بحث کردیم و با توجه به درایت و حکمت آقای لاریجانی روی ایشان حساب می کنیم.

 

رئیس مجلس کویت را به مقصد قطر ترک کرد

پس از صرف ضیافت ناهار که از سوی رئیس مجلس کشور کویت ترتیب داده شده بود، هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران، کویت را به مقصد قطر برای انجام رایزنی‌های پارلمانی با بدرقه رسمی مسئولان بلند پایه این کشور ترک کرد.

پس از یک پرواز کمتر از یک ساعته هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران ساعت 21 به وقت محلی با استقبال رسمی وارد فرودگاه قطر شد.

دکتر لاریجانی پس از ورود به فرودگاه قطر در جمع خبرنگاران با اشاره به اهداف سفر به این کشور، روابط ایران با کشورهای منطقه را بسیار خوب خواند.

 

رئیس مجلس با امیر قطر دیدار کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی در فردای ورود به کشور قطر (20 اسفندماه) با امیر این کشور در کاخ وی دیدار و در مورد افزایش روابط اقتصادی میان دو کشور و حل مسائل منطقه به بحث و گفت و گو پرداخت.

همچنین در این دیدار امیر قطر گفت: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی هرگز ایران برای ما مشکلی ایجاد نکرده و روابط دو کشور بسیار خوب بوده است، متأسفانه بعضی از کشورهای منطقه از صدام حمایت کردند و موجب بروز جنگی شد که به ضرر هر دو ملت عراق و ایران شد. اکنون نیز ما طرفدار گفت‌وگو برای رفع مشکلات منطقه هستیم.

 

لزوم افزایش همکاری برای ایجاد آرامش در منطقه/قطر نقش مهمی در منطقه دارد

دکتر علی لاریجانی پس از دیدار با امیر قطر به ضیافت رئیس مجلس این کشور محمد مبارک الخلیفی رفته و با وی گفت و گو کرد در این دیدار دکتر لاریجانی با اشاره به سابقه رابطه پایدار ایران و قطر گفت:‌ با توجه به بحران‌های گسترده موجود در منطقه، باید در راستای افزایش همکاری‌ها برای ایجاد آرامش تلاش کنیم.

گفتنی است در ادامه دیدار، محمد بن مبارکه الخلیفی رئیس مجلس شورای ملی قطر با ابراز خرسندی از حضور هیات پارلمانی کشورمان گفت:‌ تاکید می‌کنم بر آنچه امیر قطر بر ضرورت ارتباط دائم میان طرفین در سطوح مختلف اشاره کرد.

رئیس مجلس شورای ملی قطر ادامه داد: ما نیاز به همکاری برای آرامش در منطقه داریم، از این رو من امیدوارم که روابط ایران و قطر استمرار داشته و شاهد شکوفایی روابط در تمامی حوزه‌ها باشیم، زیرا این امر به نفع همگان است.

 

تاکید بر گسترش همکاری تهران و دوحه در همه زمینه ها

دکتر لاریجانی و هیات پارلمانی کشورمان پس از دیدار با رئیس مجلس کشور قطر به ضیافت وی دعوت شدند. پس از دیدار با رئیس مجلس شورای قطر دکتر علی لاریجانی با خالد العطیه وزیر خارجه قطر این کشور دیدار و گفت وگو کرد.

دکتر لاریجانی در دیدار با وزیر خارجه قطر گفت: جمهوری اسلامی ایران نظرات  امیر قطر را در مورد مسائل منطقه مثبت ارزیابی می کند و خواهان گسترش همکاری ها براساس احترام متقابل است.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ایران از گسترش روابط میان کشورهای همسایه استقبال می کند به جایگاه قطر اشاره کرد و گفت: ایجاد امنیت و توسعه در منطقه خاورمیانه با کمک تمام کشورهای منطقه حاصل می شود.

خالد العطیه وزیر خارجه قطر نیز با ابراز خرسندی از حضور هیأت پارلمانی ایران در کشورش افزود: ما بر اساس رهنمودهای امیر کشورمان سعی می کنیم پل های روابط  دو کشور را که در احداث آنها تأخیر داشته ایم زودتر به انجام برسانیم.

وی ادامه داد: نقاط اشتراک دو کشور بیشتر از موارد اختلافی است و باید با اتکا به این نقاط مشترک در جهت توسعه مناسبات فیمابین گام  برداشت.

 

کشورهای غربی فوق‌تخصص بحران‌آفرینی دارند

دکتر لاریجانی در جمع خبرنگاران پس از دیدار با امیر قطر، با بیان اینکه برخی کشورهای غربی فوق‌تخصص بحران‌آفرینی دارند، گفت: حوادث اخیر نشان می‌دهد که همه افراد باید تلاش کرده تا به وسیله مذاکرات سیاسی مشکلات را حل کنند.

 

ایران به دنبال امپراتوری گری و سلطه بر کشورهای منطقه نیست

در هوای گرم کشور قطر ساعت 16 به وقت محلی مصاحبه اختصاصی دکتر لاریجانی با تلویزیون الرای کویت برگزار شد که در این گفت وگو دکتر لاریجانی، با بیان اینکه به آینده مذاکرات خوشبین هستم، گفت: ایران به دنبال امپراتوری گری و سلطه بر کشورهای منطقه نیست.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی یک سیاست مسالمت آمیزی با همه کشورهای منطقه دارد، افزود: کشورهای اسلامی احتیاجی به قیم ندارند.

 

کشورهای غربی نگاه کاسبکارانه در مذاکرات را کنار بگذارند

پس از اتمام گفت وگوی دکتر لاریجانی با شبکه الرای رئیس مجلس در پایان سفر خود به دو کشور قطر و کویت در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه حاضر شده و به سوالات خبرنگاران در تمامی حوزه ‌ها پاسخ داد.

رئیس مجلس با همراهی هیات پارلمانی کشورمان چهارشنبه شب (20 اسفندماه) قطر را با بدرقه مسئولان عالی رتبه این کشور به مقصد تهران ترک کرد.

 

دکتر لاریجانی وارد تهران شد

دکتر لاریجانی و هیات همراه وی بعد از چند روز سفر و  دیدار با مقامات مختلف سیاسی در کشورهای کویت و عراق با خیالی آسوده‌تر وارد هواپیما شد تا عازم وطن شود. شاید بتوان گفت همواره دغدغه او در چند ماه گذشته بازگشت آرامش به کشورهای مسلمان بوده که امید دارد با تعاملات و مذاکراتی که با مسئولان‌ گروه‌های مختلف در کشورهای مذکور انجام داده زمینه اتحاد آن‌ها برای کنار زدن قطعی گروه‌های تروریستی در منطقه فراهم شود.

راس ساعت 22 با اسقبال محمدحسن ابوترابی‌فرد، علاءالدین بروجردی، حسن زمانی، مجید نصیرپور سردهایی و برخی مدیران کل نهاد قانونگذاری وارد فرودگاه مهر آباد شده و در جمع خبرنگاران، گفت: در جریان این سفر مقرر شد همکاری‌های پارلمانی و استفاده از تجربیات یکدیگر گسترش یابد و برخی از نمایندگان پارلمان کویت علاقه مند بودند ابعاد و نحوه قانونگذاری برخی از طرح‌هایی که در ایران اجرا شده بدانند بنابراین مقرر شد به ایران بیایند و از نزدیک در جریان کار قرار گیرند.

دکتر لاریجانی در پایان با اشاره به موضوعاتی که مورد بررسی قرار گرفته،‌ افزود: به فرمول‌هایی برای حل و فصل برخی مسائل رسیدیم که آن ها را پیگیری می‌کنیم./

پایان پیام

گزارش از سارا خان‌محمدی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی